Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
simbata simbata

simbata je offline (nepripojený) simbata

ďakujem Teri za radu. ja sa v tých zákonoch absolútne nevyznám, preto som sa chcela poradiť. Už len podľa toho ako so mnou riaditeľka rozprávala som myslela, že s tou dohodou to nebude všetko tak ako má byť a že sa chce vyhnúť odstupnému.
takže keď 15-teho marca nastúpim do práce, prinesiem posudok od lekára a výpoveď podľa § 69, ods.1, písm.a/ ZP a všetko to bude v súlade so zákonom a neprídem o odstupné.
Ešte že ste tu takýto skvelí ľudia, čo nám neznalým zákonov poradíte. :-) Ani nevieš ako som ti vďačná Teri.
Prajem ti krásny deň.
Zuzana
0 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
ahojte, chcem sa vás opýtať na jednu situáciu....
zamestnanec dal výpoveď 1.3., čiže mu plynie výpovedná lehota dva mesiace...ale ak by bol uzákonený zákon s platnosťou od 1.4. budú sa tieto zmeny v zákone týkať tohto zamestnanca? alebo sa berie dátum výpovede?
vopred ďakujem za odpoveď.....
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
elpka Pozri príspevok
ahojte, chcem sa vás opýtať na jednu situáciu....
zamestnanec dal výpoveď 1.3., čiže mu plynie výpovedná lehota dva mesiace...ale ak by bol uzákonený zákon s platnosťou od 1.4. budú sa tieto zmeny v zákone týkať tohto zamestnanca? alebo sa berie dátum výpovede?
vopred ďakujem za odpoveď.....
Nový zákon je uzákonený s účinnosťou od 1.3., a dúfam, že ďalší s účinnosťou od 1.4. nebude schválený. Ale teda hypoteticky, zmeny v novom zákone (účinnosť od 1.4.) by sa ho nemali týkať. Pretože výpoveď podal ešte podľa vtedy platného zákona, aj napriek tomu, že jeho výpovedná lehota začína plynúť až 1.4.
0 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
rodina1 Pozri príspevok
Nový zákon je uzákonený s účinnosťou od 1.3., a dúfam, že ďalší s účinnosťou od 1.4. nebude schválený. Ale teda hypoteticky, zmeny v novom zákone (účinnosť od 1.4.) by sa ho nemali týkať. Pretože výpoveď podal ešte podľa vtedy platného zákona, aj napriek tomu, že jeho výpovedná lehota začína plynúť až 1.4.
ďakujem pekne za odpoveď..... áno bola to hypotetická otázka, ktorá sa týkala zákona, ktorý sa má novelizovať koncom roka.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

elpka Pozri príspevok
ahojte, chcem sa vás opýtať na jednu situáciu....
zamestnanec dal výpoveď 1.3., čiže mu plynie výpovedná lehota dva mesiace...ale ak by bol uzákonený zákon s platnosťou od 1.4. budú sa tieto zmeny v zákone týkať tohto zamestnanca? alebo sa berie dátum výpovede?
vopred ďakujem za odpoveď.....
Pri každej novele zákona sú na konci prechodné ustanovenia, ktoré určia, podľa ktorého znenia zákona sa spravujú právne vzťahy a úkony vzniknuté pred nadobudnutím novely zákona. Ak je tam uvedené, že právne úkony vykonané pred účinnosťou novely sa riadia starým zákonom, tak sa riadia starým zákonom. Takže vždy treba pozerať aj na tie prechodné a záverečné ustanovenia.
0 0
JanulkaJ JanulkaJ

JanulkaJ je offline (nepripojený) JanulkaJ

Som super baba
Dobry den,
som zamestnana do 30,4,2010 od 01,05,2010 budem nezamestnana, nemam ale odpracovane roky aby som ziskala podporu v nezamestnanosti.
mam odpracovane dva roky do februar/2010.
Kedze od septembra plati zakon ze podpora v nezamestnanosti sa bude ratat posledne tri roky a dva roky na podporu, tak mne bude stacit aby som sa od 01,05,2010 zaregistrovala ako FO dobrovolny platca poistenia v nezamestnanosti do 31,08,2010, aby som mala potom narok na podporu od 01,09,2010?
Od 01,09,2010 by som sa riadne zahlasila na urade prace ako nezamestnana osoba.

Dakujem za radu
<!-- google_ad_section_end -->
0 0
nelika666 nelika666

nelika666 je offline (nepripojený) nelika666

Tweety Pozri príspevok
AK si chcela odísť čím skôr, najprv si mala skúsiť skončiť PP dohodou, kedže si dala výpoveď, VD začína 1.5. a končí 30.6.07, tak ako uviedol zamestnávateľ. Teraz už ostáva iba počkať na koniec VD. Ak nepočkáš na koniec VD a odídeš, zamestnávateľ má nárok na náhradu spôsobenj škody tvojou neprítomnosťou v práci.
ja som sa docitala ze ak nenastupis, tak moze vymahat penaznu nahradu iba ak to mate ukotvene v pracovnej zmluve..

§ 62
Výpovedná doba


(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

alebo som to zle pochopila?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nelika666 Pozri príspevok
ja som sa docitala ze ak nenastupis, tak moze vymahat penaznu nahradu iba ak to mate ukotvene v pracovnej zmluve..

§ 62
Výpovedná doba


(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

alebo som to zle pochopila?
Túto áno, ale okrem toho má stále nárok na vymáhanie škody, ktorú mu spôsobí zamestnanec tým, že nedodrží výp. dobu. Tá pokuta je len niečo navyše, lebo náhradu škody musí jednoznačne preukázať a vo väčšine prípadov sa jej súdne domáhať.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

JanulkaJ Pozri príspevok
Dobry den,
som zamestnana do 30,4,2010 od 01,05,2010 budem nezamestnana, nemam ale odpracovane roky aby som ziskala podporu v nezamestnanosti.
mam odpracovane dva roky do februar/2010.
Kedze od septembra plati zakon ze podpora v nezamestnanosti sa bude ratat posledne tri roky a dva roky na podporu, tak mne bude stacit aby som sa od 01,05,2010 zaregistrovala ako FO dobrovolny platca poistenia v nezamestnanosti do 31,08,2010, aby som mala potom narok na podporu od 01,09,2010?
Od 01,09,2010 by som sa riadne zahlasila na urade prace ako nezamestnana osoba.

Dakujem za radu
<!-- google_ad_section_end -->

Ano, skoro tak ako pises.
Povinne je vsak zdravotne poistenie, takze sa musis od 1.5. prihlasit v zdravotnej poistovni.
Ak uz mas odpracovane 2 roky, tak si nemusis platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, narok na podporu ti vznikne aj bez toho, ak sa zaregistrujes na UP az po 1.9. (zakon uz je schvaleny).
0 0
simbata simbata

simbata je offline (nepripojený) simbata

simbata Pozri príspevok
Dobrý deň,

mám na vás prosbu, ohľadne skončenia pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov tu bolo už veľa popísané, ale stále tomu postupu nejako nerozumiem, preto sa ospravedlňujem, že sa pýtam znova.
Mám závažné ochorenie ciev a pracujem ako predavačka, už 3 mesiace som PN a po skončení PN už nesmiem túto prácu vykonávať, teda môžem uplatniť paragraf 69 odst. 1 písmeno C o okamžitom skončení prac. pomeru. Ide však o toto:
*či zamestnávateľovi musím najprv odovzdať iba posudok od lekára a až po 15-tich dňoch aj výpveď alebo to môžem urobiť súčasne
*Zamestnávateľ má lehotu 15 dní na preradenie na iné pracovné miesto (čo však týchto 15 dní bude so mnou, keďže už nebudem PN a túto prácu vykonávať nemôžem)
*Či je možné posudok od lekára odovzdať ešte počas PN aby bola naplnená lehota 15 dní a pracovný pomer by som mohla tým pádom skončiť hneď ku dňu skončenia PN
*Ak mi ponúkne prácu, ale táto bude trebárs mzdovo nevýhodná ako predchádzajúca, môžem aj napriek tomu uplatniť paragraf 69?? Samozrejme ak mi ponúkne niečo normálne, rada zostanem zamestnaná. :-)
Veľmi pekne vám vopred ďakujem za vysvetlenie.

Takže také zhrnutie pre tých čo budú mať tiež tak veľa otázok ohľadne skončenia pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov ako som mala ja.........
(samozrejme, na toto som neprišla sama, sú to rady od poraďákov a od právničky, len zrhnuté tak do kopy a pre nás neznalých zákona tak trošku aj zrozumitelnejšie )

* pracovný pomer zo zdravotných dôvodov sa ukončuje
§69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní (kalendárnych) odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

* po skončení PN treba teda prísť do práce s lekárskym posudkom o tom, že prácu vykonávať nesmiete a treba sedieť a čakať.
- teda posudok budete mať a do práce treba pekne chodiť na čas a sadnúť si tam trebárs na stoličku a čakať čo vám zamestnávateľ ponúkne alebo neponúkne

* ak vám ponúkne akúkoľvek prácu ktorú vykonávať môžete vzhľadom na zdravotný stav a môže to byť aj značne odlišná práca od tej čo ste vykonávali, tak tým pádom vám padá akýkoľvek nárok na náhradu mzdy či už prácu prijmete alebo neprijmete.
(viď môj prípad, zamestnávateľ mi ponúkol úplne otrasnú prácu pri ktorej môžem sedieť, avšak vie, že ju robiť nepôjdem, nakoniec dám sama výpoveď a bude mať odo mňa pokoj. A to i napriek tomu, že mi 4 mesiace počas PN tvrdili že pre mňa žiadnu prácu nemajú a riaditeľka sa ma snažila nahovoriť na dohodu, avšak keď som jej pred ukončením PN volala, že nech pripraví dohodu avšak aj s odkazom na zákon a s ukotvením odstupného, tak jedom pomaly vykypela a do pol hodiny si vymyslela prácu, ktorú vykonávať môžem, avšak je jej jasné, že niečo podobné v živote nevezmem a aj tak sa vyhne tomu mi to odstupné dať)

* viem, že porada je hlavne o tom aby sa veci robili korektne a zákonne avšak ak vám zamestnávateľ spraví podobný podraz a spolieha sa na Vašu nevedomosť, len aby vám nevyplatil odstupné tak ak sa človek bráni podobným spôsobom, tak mu niet čo zazlievať
- právnička mi poradila ešte jednu vec a to nastúpiť do práce s posudkom od lekára na to, že doterajšiu prácu vykonávať nemôžem, sadnúť si tam a čakať kým mi nedajú písomné preradenie na novú prácu, (v žiadnom prípade vraj nesmiem začať nič vykonávať a mám trvať na písomnom preradení) následne na to sa vypýtať ku lekárovi, že s ním chcete konzultovať či je práca vhodná a dať si vystaviť posudok aj na túto prácu. Avšak tu treba mať asi dobrého lekára a možno aspoň aké také dôvody, pre ktoré by sa teoreticky tá práca vykonávať nedala.

* úplne skvelá "poraďáčka" pani "terezamaria" tu na porade mi poslala aj vzor okamžitého skončenia pracovného pomeru:

Tvoje meno, adresa
_________________________

Zamestnávateľ
adresa
________________

Vec: Okamžité skončenie pracovného pomeru, podľa § 69, ods.1, písm.a/ ZP.
____________________________________________

Nakoľko mám zdravotné problémy, ktoré lekár opísal v správe pre Vás, okamžite končím pracovný pomer podľa § 69, ods.1, písm.a/ ZP. Prácu, ktorú ste mi ústne/písomne ponúkali nemôžem zo zdravotných dôvodov prijať, nakoľko mi to nedovolí zdravotný stav. Inú prácu pre mňa nemáte, takže postupujem takto.

Odôvodnenie:
___________

Môj zdravotný stav sa zhoršil, tomuto skutkovému stavu predchádzala práceneschopnosť. Podľa lekárskej správy nemôžem vykonávať doterajšiu prácu, inú prácu, ktorá je v súlade s odporučením lekárov pre mňa nemáte.Trvám teda na horeuvedenom.

S pozdravom __________________________

Pošli im to doporučene alebo pri nástupe do práce im to odovzdaj a kópiu nech Ti orazia a napíšu dátum prijatia, ahoj Tereza

* takže všetkým čo riešia podobný problém držím veľmi päste, hlavne aby to zdravie poslúchalo a hádam budete mať väčšie šťastie sa normálne dohodnúť so zamestnávateľom bez podrazov a zákerností, lebo podľa mňa je vždy lepšie ak si ľudia sadnú a veci sa vyriešia bez emócií a hnevu a rozísť sa v tom najhoršom v práci kde ste odrobili roky nie je zrovna dobrý pocit.


Zároveň nakoľko nie som právnik ani personalista a sú to len zhrnuté informácie, ktoré mi postupne chodili, tak ak by ste tam našli chybu, prosím opravte ju, lebo nechcem aby tu boli popísané hlúposti
Ďakujem
4 0
eby eby

eby je offline (nepripojený) eby

Re: Podpora v nezamestnanosti
Dobrý deň. Prosím o vyjadrenie k nasledovnému:
Jednej pani dnes /14.4.2010/ v sociálnej poisťovni odsúhlasili invalidný dôchodok s poklesom zárobkovej činnosti 63%. Zajtra má ísť k lekárovi ukončiť PN. Žiaden doklad zo sociálky ešte nemá. Mzdárka jej dnes oznámila, že zajtra si má doniesť aj výpoveď. Je správne, čo uvediem nižšie?

1. od lekára musíte mať lekársky posudok, že nemôžete vykonávať doterajšiu prácu, tento doložíte spolu s ukončenou PN
riaditeľka Vám musí písomne do 15 dní prideliť prácu, ktorú môžete vykonávať – do práce musíte prísť každý deň, zapísať sa a čakať na to, čo Vám pridelí. Keď takúto prácu pre Vás nebude mať, po 15 dňoch môžete dať Okamžité skončenie pracovného pomeru, podľa § 69, ods.1, písm.a/ ZP.

§ 69 Zákonník práce

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu.

Ak chcete skončiť pracovný pomer okamžite z dôvodu Vášho nepreradenia na inú prácu v prípade, že vykonávaním pôvodnej práce ohrozujete svoje zdravie, musíte mať lekársky posudok (POZOR, nie lekársku správu alebo lekárske odporúčanie), ktorý musíte čo najskôr predložiť Vášmu zamestnávateľovi. Dôvod na okamžité skončenie nastane vtedy, ak Vás Váš zamestnávateľ nepreradí na inú prácu do 15 dní od predloženia lekárskeho posudku. Môžete urobiť ešte jednu vec, a to nevykonávať prácu, ktorá ohrozuje Vaše zdravie v prípade, že Vás zamestnávateľ okamžite po predložení lekárskeho posudku nepreradil na inú prácu. Neporušujete tým pracovnú disciplínu a za obdobie nepridelenia na inú prácu Vám patrí mzda vo výške Vášho priemerného zárobku. Ak plánujete okamžite skončiť pracovný pomer, pozor na uplynutie doby 1 mesiaca a dodržania 15 dňovej lehoty, ktorú nedodrží zamestnávateľ.

2. Budete mať nárok na odstupné, podľa § 69, ods.4. /§69

4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.


Okamžité skončenie PP môže dať zamestnanec po dohode so zamestnávateľom aj do 15 dní.

3. nárok na odchodné je pri invalidnom s poklesom nad 70% - takže na to nárok nemáte


Otázka: je možné v tomto prípade zaevidovať sa na ÚP? Už som to našla, je to možné.

Ďakujem vopred za odpovede, pekný večer
Naposledy upravil eby : 14.04.10 at 17:58 Dôvod: doplnenie textu, nájdenie v inom článku
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Dobrý deň, zamestnanec podal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou, čim aj zamestnávateľ súhlasí. Ale tam napísal aj to, že zo zdravotných dôvodov podľa § 69 ods. a, čo si myslím trošku poplietol. /Buď je to dohoda alebo okamžité skončenie/ Ako prílohu priložil aj lekársku správu, ale tam sa len uvádza, že má takú a takú chorobu, ale vyslovene tam nie je napísané, že tú prácu nemôže vykonávať. Má nárok na odstupné? Za odpovede ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zuzy Pozri príspevok
Dobrý deň, zamestnanec podal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou, čim aj zamestnávateľ súhlasí. Ale tam napísal aj to, že zo zdravotných dôvodov podľa § 69 ods. a, čo si myslím trošku poplietol. /Buď je to dohoda alebo okamžité skončenie/ Ako prílohu priložil aj lekársku správu, ale tam sa len uvádza, že má takú a takú chorobu, ale vyslovene tam nie je napísané, že tú prácu nemôže vykonávať. Má nárok na odstupné? Za odpovede ďakujem
Nie, nemá.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
pri výpovedi podľa § 60 nemá nárok ani na odstupné, ani na náhradu mzdy,

ak by chcel podať výpoveď podľa tohto
§ 69


(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

musí byť v lekárskej správe od odborného lekára posudok, že prácu nemôže zo zdravotných dôvodov vykonávať, vtedy mu patrí náhrada mzdy za 2 mesiace
1 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Dobrý deň,náš zamestnanec si dal výpoveď podľa §60 ku dňu 16.05.2010. Chcela by som sa spýtať koľko dní má nárok na dovolenku?
Na celý rok má nárok na 20 dní a ku dňu 16.05.2010.
výpočet: (20:12)x5 = 8,30 dňa, zaokrúhlim na 8,00 dní.
Je to tak správne?
alebo
výpočet: (20:12)x4 = 6,66 dňa, zaokrúhlim na 7,00 dní?

Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

books Pozri príspevok
Dobrý deň,náš zamestnanec si dal výpoveď podľa §60 ku dňu 16.05.2010. Chcela by som sa spýtať koľko dní má nárok na dovolenku?
Na celý rok má nárok na 20 dní a ku dňu 16.05.2010.
výpočet: (20:12)x5 = 8,30 dňa, zaokrúhlim na 8,00 dní.
Je to tak správne?
alebo
výpočet: (20:12)x4 = 6,66 dňa, zaokrúhlim na 7,00 dní?

Ďakujem.
2O/12*4= 6,5. Patrí mu pomerná časť dovolenky za KR, tu počítame len celé odpracov. mesiace.
3 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Tweety Pozri príspevok
2O/12*4= 6,5.
Ďakujem.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Veľmi pekne prosím o radu. Dcéra - vedúca predajne, sa dnes dozvedela, že k 25.5.2009 končí pracovný pomer, nakoľko firma je v konkurze od 3.5.2009. Povedali, jej že s nimi rozviažu pracovný pomer podľa § 60 k 30.6.2009. Ona trvala na § 63. Bolo jej povedané, že to môže byť len § 60 s odvolaním sa na § 63 nakoľko túto skutočnosť sa dozvedeli zamestnanci len týždeň pred ukončením pracovného pomeru. Potom jej zavolali, že ona nech súhlasí s tým, že ako vedúca zostane do 18.6.2009. Celá sa mi to nezdá. Aprílovú výplatu dostali vyplatenú, je otázne či na dalšie výplaty majú peniaze. Odstupné si budú vybavovať cez garančné poistenie. Mne sa tento postup po prečítaní ZP nepáči. Prosím pomôžte. Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Katarina Pozri príspevok
Veľmi pekne prosím o radu. Dcéra - vedúca predajne, sa dnes dozvedela, že k 25.5.2009 končí pracovný pomer, nakoľko firma je v konkurze od 3.5.2009. Povedali, jej že s nimi rozviažu pracovný pomer podľa § 60 k 30.6.2009. Ona trvala na § 63. Bolo jej povedané, že to môže byť len § 60 s odvolaním sa na § 63 nakoľko túto skutočnosť sa dozvedeli zamestnanci len týždeň pred ukončením pracovného pomeru. Potom jej zavolali, že ona nech súhlasí s tým, že ako vedúca zostane do 18.6.2009. Celá sa mi to nezdá. Aprílovú výplatu dostali vyplatenú, je otázne či na dalšie výplaty majú peniaze. Odstupné si budú vybavovať cez garančné poistenie. Mne sa tento postup po prečítaní ZP nepáči. Prosím pomôžte. Dakujem
V úvahu prichádza len § 63
Výpoveď daná zamestnávateľom


(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
d) zamestnanec
1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
3 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Tweety, veľmi pekne dakujem za rýchlu reakciu. Pracujú v podniku menej ako 5 rokov, teda jedná sa o 2 mesiace odstupného. Ale nechápem, prečo argumentujú s tým, že sa to zamestnanci dozvedeli týždeň pred výpovedou. Má to na niečo vplyv, alebo je to len ich výmysel. Nepracujem so mzdami, informácie hľadám tu . A to že dcére chcú dať výpoved presne o mesiac, nie je v ich úvahe niekde podraz ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať