Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
Branis6 Branis6

Branis6 je offline (nepripojený) Branis6

Ten dátum je čisto iba teoretický - najhoršia možná alternatíva. Predpokladám, že to stihnem skôr.Takže doklad, že výpoveď bola doručená v nejaký konkrétny deň, bude mať vlastne pošta, ak tomu správne rozumiem ? Budem mať k tejto informácii nejaký prístup?
Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Branis6 Pozri príspevok
Ten dátum je čisto iba teoretický - najhoršia možná alternatíva. Predpokladám, že to stihnem skôr.Takže doklad, že výpoveď bola doručená v nejaký konkrétny deň, bude mať vlastne pošta, ak tomu správne rozumiem ? Budem mať k tejto informácii nejaký prístup?
Ďakujem
Najlepšia alternatíva - doručiť osobne a dať si potvrdiť prevzatie, hoci aj posledný deň v mesiaci.
Potvrdenie o doručení dostaneš iba z pošty, ak požiadaš o pátranie po zásielke /neviem presne ako sa to volá/ - potvrdia ti kto a kedy zásielku prevzal. Myslím, že sa za to platí nejaký poplatok.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

veronikasad Pozri príspevok
Ak z písomnej žiadosti zamestnanca je zrejmé, že sa jedná o výpoveď v zmysle § 67 Zákonníka práce, zamestnancovi od 1.11. začala plynúť dvojmesačná výpovedná lehota /zamestnávateľ nemusí súhlas s výpoveďou potvrdzovať na kopii listu zamestnanca, stačí potvrdiť prevzatie výpovede/.
Ak však v liste § 67 zamestnanec necitoval, zrejme si myslí, že ide o skončenie prac. pomeru dohodou /§ 60 ZP/, uviedol tam dátum a súhlas zamestnávateľa považuje za súhlas s rozviazaním prac.pomeru dohodou.
Ak zamestnanec už nenastúpil do práce, porušuje síce pracovnú disciplínu, môžete mu vykázať absenciu /ak má nejakú dovolenku - krátiť mu ju za absenciu/, ale čo ďalej ? Vidím to v rozviazaní prac.pomeru pred uplynutím výpovednej doby...

Ono to bolo tak, že doniesol zamestnávateľovi výpoveď podľa par. 60, zamestnávateľ nesúhlasil a potom vytiahol výpoveď podľa par. 67 ku dňu 31.10.2008 s ktorou zamestnávateľ súhlasil, zamestnancovi sme ústne oznámili, že výpovedná lehota je 2 mesiace a začína plynúť dňa 1.11.08 a ak nezotrvá v zamestnaní počas výpovednej lehoty máme nárok na jednomesačný priem.zárobok (má dohodnuté v prac. zmluve). Dňa 3. 11.08 nenastúpil, načo sme mu poslali list s tým, že výpovedná lehota začala plynúť .1.11 - 31.12. a nech predloží doklady prečo nenastúpil do zamestnania inak to považujeme za hrubé porušenie prac. disciplíny a budeme nútený rozviazať prac. pomer okamžite. On na to odpísal: "Nakoľko ste súhlasili s mojou žiadosťou o rozviazanie pracovného pomeru ku dňu 31.10.08 podľa par. 67 Zákonníka práce a žiadosť ste potvrdili písomný súhlasom, považujem môj pracovný pomer vo Vašej firme za ukončený". Ako mám na to reagovať.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kája. Pozri príspevok
Ono to bolo tak, že doniesol zamestnávateľovi výpoveď podľa par. 60, zamestnávateľ nesúhlasil a potom vytiahol výpoveď podľa par. 67 ku dňu 31.10.2008 s ktorou zamestnávateľ súhlasil, zamestnancovi sme ústne oznámili, že výpovedná lehota je 2 mesiace a začína plynúť dňa 1.11.08 a ak nezotrvá v zamestnaní počas výpovednej lehoty máme nárok na jednomesačný priem.zárobok (má dohodnuté v prac. zmluve). Dňa 3. 11.08 nenastúpil, načo sme mu poslali list s tým, že výpovedná lehota začala plynúť .1.11 - 31.12. a nech predloží doklady prečo nenastúpil do zamestnania inak to považujeme za hrubé porušenie prac. disciplíny a budeme nútený rozviazať prac. pomer okamžite. On na to odpísal: "Nakoľko ste súhlasili s mojou žiadosťou o rozviazanie pracovného pomeru ku dňu 31.10.08 podľa par. 67 Zákonníka práce a žiadosť ste potvrdili písomný súhlasom, považujem môj pracovný pomer vo Vašej firme za ukončený". Ako mám na to reagovať.
Váš postup bol správny. Ak má dohodnuté v prac. zmluve náhradu za nedodržanie výpovednej lehoty vo výške priem. zárobku za jeden mesiac, môžete si uplatniť. Viac s tým už asi veľa nenarobíte. Uplatňovať si náhradu ušlého príjmu na súde je "na dlhé lakte". Treba sa poradiť s právnikom, či mu náhradu môžete strhnúť zo mzdy /ak máte z čoho/.
0 0
Branis6 Branis6

Branis6 je offline (nepripojený) Branis6

veronikasad Pozri príspevok
Najlepšia alternatíva - doručiť osobne a dať si potvrdiť prevzatie, hoci aj posledný deň v mesiaci.
Potvrdenie o doručení dostaneš iba z pošty, ak požiadaš o pátranie po zásielke /neviem presne ako sa to volá/ - potvrdia ti kto a kedy zásielku prevzal. Myslím, že sa za to platí nejaký poplatok.
Ďakujem za odpovede
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Mám v zmluve aj dohodnuté, že náhrada bude stiahnutá z poslednej výplaty. Myslíte, že môžem postupovať ďalej takto: Napíšem jej list, že ukončujem pracovný pomer okamžite (neviem aký mám dať dátum) z dôvodu neprítomnosti v práci od 3.11. a z poslednej výplaty (oktobrovej) jej stiahnem náhradu mzdy za nezotrvanie v práci počas výpovednej lehoty.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

veronikasad Pozri príspevok
Najlepšia alternatíva - doručiť osobne a dať si potvrdiť prevzatie, hoci aj posledný deň v mesiaci.
Potvrdenie o doručení dostaneš iba z pošty, ak požiadaš o pátranie po zásielke /neviem presne ako sa to volá/ - potvrdia ti kto a kedy zásielku prevzal. Myslím, že sa za to platí nejaký poplatok.
výpoved musíš poslať doporučene. Ak to pošleš v obálke s doručenkou (treba si takú kúpiť myslím na pošte), tak ti pošta vráti doručenku s dátumom prevzatia. Dúfam, že sa v tom nemýlim (ak áno, snád ma niekto opraví, lebo prakticky som to vlastne nerobila!). Zamestnávatel "musí" zasielať "doporučene s doručenkou do vlastných rúk", zamestnanec len "doporučene", s doručenkou nemusí, no je to praktickejšie.

Dá sa napr. zaslať aj list so stanovenou úschovnou lehotou. Zistovala som min.rok, tak snád to ešte platí. Bežná úschovná lehota je 18dní. Ak zašleš dopor.list napr. doporučene 1.triedou s úschovnou lehotou 5dní, tak na druhý den po doručení odoslaní sa musia pokúsiť o doručenie a od dalšieho dna by mala začať plynúť úschovná lehota. Po jej ukončení (ráta sa myslím na kalend.dni, nie pracovné, no neviem na 100%), ak nebol doručený, by mali list vrátiť ako nedoručený. Aj toto je alternatíva, no ak by išlo o zaslanie až 27.11., tak sa to nedá použiť a tiež netreba rátať dni úplne na fest, lebo s tým doručovaním neviem presne rátanie lehôt. NO dobré vedieť aj pre iné prípady, lebo lehota 18dní je ozaj dlhá.
Naposledy upravil brčko : 08.11.08 at 15:17
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Brčko, ta doručenka ma nenapadla. Je to tak ako píšeš, vráti sa odosielatelovi s podpisom a dátumom prevzatia zásielky.
0 0
jasteryba jasteryba

jasteryba je offline (nepripojený) jasteryba

Dobry den, chcela by som sa poradit, mam taky problem pracovala som u zamestnavatela do 28.8.2008, kde som sa rozhodla, ze dam vypoved, no zamestnavatel najprv tvrdil, ze musim dodrzat dvojmesacnu vypovednu lehotu ja som mu normalne napisala vypoved, ktoru som mu dorucila a kopiu som si taktiez odlozila po podpisani tejto vypovede prisiel za mnou a oznamil mi, ze od prveho mam vypoved, ale nedal mi to pisomne, kedze predtym som mesiac bola na PNke nezaplatil mi ju a ani dovolenku mi do dnesneho dna nevyplatil...ked som sa s nim pokusala dohodnut tak mi odmietol dat pisomnou formou vypoved a nahle tvrdil, ze mi vedie absenciu..no uz uplynula dvojmesacna vypovedna lehota a on mi doposial odmieta dat vypoved, lenze zapoctovy list mi bol vystaveny a v nom sa uvadza koniec pracovnej doby k 28.08.2008...chcem sa opytat ake zavazky a pohladavky mi z toho plynu a ako mam dalej postupovat, kedze medzicasom som k 15.09.2008 sa zamestnal v inej firme. DAkuuuujem veeeelmi pekne za pomoc
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

jasteryba Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa poradit, mam taky problem pracovala som u zamestnavatela do 28.8.2008, kde som sa rozhodla, ze dam vypoved, no zamestnavatel najprv tvrdil, ze musim dodrzat dvojmesacnu vypovednu lehotu ja som mu normalne napisala vypoved, ktoru som mu dorucila a kopiu som si taktiez odlozila po podpisani tejto vypovede prisiel za mnou a oznamil mi, ze od prveho mam vypoved, ale nedal mi to pisomne, kedze predtym som mesiac bola na PNke nezaplatil mi ju a ani dovolenku mi do dnesneho dna nevyplatil...ked som sa s nim pokusala dohodnut tak mi odmietol dat pisomnou formou vypoved a nahle tvrdil, ze mi vedie absenciu..no uz uplynula dvojmesacna vypovedna lehota a on mi doposial odmieta dat vypoved, lenze zapoctovy list mi bol vystaveny a v nom sa uvadza koniec pracovnej doby k 28.08.2008...chcem sa opytat ake zavazky a pohladavky mi z toho plynu a ako mam dalej postupovat, kedze medzicasom som k 15.09.2008 sa zamestnal v inej firme. DAkuuuujem veeeelmi pekne za pomoc

Ak máš zápočtový list k 28.8., tak týmto dňom musel byť PP ukončený, a bývalý zamestnávateľ ťa "naťahuje", čo nie je od neho fér. No nestačí ti len kopia výpovede...potrebuješ aj jeho podpis o prevzatí aj s uvedeným dňom, resp. stačilo to poslať doporučene poštou. Písala si, že si doručila výpoveď , zrejme osobne, máš podpísané prevzatie? Ak nie, naozaj to mohol zneužiť, a ak ti vedie absenciu, prišla by si aj o dovolenku - keďže podľa ZP má právo krátiť dovolenku za každý deň absencie. PN-ka ... prečo ti ju nevyplatil - vedel už, že chceš odísť? V každom prípade je toto už o osobných vzťahoch.
0 0
Branis6 Branis6

Branis6 je offline (nepripojený) Branis6

brčko Pozri príspevok
výpoved musíš poslať doporučene. Ak to pošleš v obálke s doručenkou (treba si takú kúpiť myslím na pošte), tak ti pošta vráti doručenku s dátumom prevzatia. Dúfam, že sa v tom nemýlim (ak áno, snád ma niekto opraví, lebo prakticky som to vlastne nerobila!). Zamestnávatel "musí" zasielať "doporučene s doručenkou do vlastných rúk", zamestnanec len "doporučene", s doručenkou nemusí, no je to praktickejšie.

Dá sa napr. zaslať aj list so stanovenou úschovnou lehotou. Zistovala som min.rok, tak snád to ešte platí. Bežná úschovná lehota je 18dní. Ak zašleš dopor.list napr. doporučene 1.triedou s úschovnou lehotou 5dní, tak na druhý den po doručení odoslaní sa musia pokúsiť o doručenie a od dalšieho dna by mala začať plynúť úschovná lehota. Po jej ukončení (ráta sa myslím na kalend.dni, nie pracovné, no neviem na 100%), ak nebol doručený, by mali list vrátiť ako nedoručený. Aj toto je alternatíva, no ak by išlo o zaslanie až 27.11., tak sa to nedá použiť a tiež netreba rátať dni úplne na fest, lebo s tým doručovaním neviem presne rátanie lehôt. NO dobré vedieť aj pre iné prípady, lebo lehota 18dní je ozaj dlhá.
Ospravedlňujem sa, že sa vraciam k téme tak neskoro.Môj nový zamestnávateľ príde na SR na poslednú chvíľu aby mi potvrdil nástup a ja nechcem dávať výpoveď skôr, než sa tak stane. Takže výpoveď v súčasnom zamestnaní v posledný deň v mesiaci sa zdá byť nakoniec viac ako reálna. Silne pochybujem, že mi túto, ak ju prinesiem zo sebou hneď potvrdia, že ju prijali. Kamarát mi spomínal, že si mám so sebou zobrať dvoch svedkov, keď budem výpoveď odovzdávať. Tí mi neskôr môžu dosvedčiť deň podania výpovede, ak by náhodou došlo k sporu. V prípade, že mi teda výpoveď odmietnu prijať, môžem ju pokladať aj tak za odovzdanú, keď že tam budem mať už spomínaných svedkov?

Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Branis6 Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa, že sa vraciam k téme tak neskoro.Môj nový zamestnávateľ príde na SR na poslednú chvíľu aby mi potvrdil nástup a ja nechcem dávať výpoveď skôr, než sa tak stane. Takže výpoveď v súčasnom zamestnaní v posledný deň v mesiaci sa zdá byť nakoniec viac ako reálna. Silne pochybujem, že mi túto, ak ju prinesiem zo sebou hneď potvrdia, že ju prijali. Kamarát mi spomínal, že si mám so sebou zobrať dvoch svedkov, keď budem výpoveď odovzdávať. Tí mi neskôr môžu dosvedčiť deň podania výpovede, ak by náhodou došlo k sporu. V prípade, že mi teda výpoveď odmietnu prijať, môžem ju pokladať aj tak za odovzdanú, keď že tam budem mať už spomínaných svedkov?

Ďakujem
Áno, dá sa to urobiť aj tak, že svedkovia potvrdia doručenie výpovede zamestnávateľovi. A tá firma nemá podateľňu? Tam by ti potvrdili prevzatie.
0 0
Branis6 Branis6

Branis6 je offline (nepripojený) Branis6

Chobot Pozri príspevok
Áno, dá sa to urobiť aj tak, že svedkovia potvrdia doručenie výpovede zamestnávateľovi. A tá firma nemá podateľňu? Tam by ti potvrdili prevzatie.
Podateľňu nemá. Zaužívaná prax je asi taká, že výpoveď sa zanesie riaditeľovi na podpis a ten ju s pravidla nechce podpísať ( myslím jej prevzatie ) s tým, že si to zamestnanec má ešte rozmyslieť...A keď zoberieme fakt, že výpoveď budem musieť dať doslova v posledný deň, touto situáciou by som si výpovednú lehotu predľžil o mesiac.
0 0
eva_v eva_v

eva_v je offline (nepripojený) eva_v

nemam strach sa pustit do novych veci ...viac
Rada by som Vás poprosila o pomoc, zamestnanec bol na PN od apríla a bol mu priznaný plný invalidný dôchodok (info nam o tom nedal). Poslal nam vypoved nasledujúci den po ukončení PN. (to že nebol v práci nie je problém), ale vo vypovedi, uviedol, že žiada o ukončenie PP z dôvodu priznania plného inv. dôchodku (PID) práve k prvému dnu po skoncení PN. A na papierik napisal §69 1c a §69 ods.4. Je právoplatná takáto výpoveď, alebo by ju mal prepracovať? Musí k § 69 1c dokladovať lekárskou správou, priznaním PID, a pod? Ďakujem za Váš čas.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

eva_v Pozri príspevok
Rada by som Vás poprosila o pomoc, zamestnanec bol na PN od apríla a bol mu priznaný plný invalidný dôchodok (info nam o tom nedal). Poslal nam vypoved nasledujúci den po ukončení PN. (to že nebol v práci nie je problém), ale vo vypovedi, uviedol, že žiada o ukončenie PP z dôvodu priznania plného inv. dôchodku (PID) práve k prvému dnu po skoncení PN. A na papierik napisal §69 1c a §69 ods.4. Je právoplatná takáto výpoveď, alebo by ju mal prepracovať? Musí k § 69 1c dokladovať lekárskou správou, priznaním PID, a pod? Ďakujem za Váš čas.
Dôvodom skončenia PP je nepriaznivý zdravotný stav alebo chce od vás odstupné ?

§ 69
Na začiatok

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) <STRIKE>zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,</STRIKE> zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
0 0
eva_v eva_v

eva_v je offline (nepripojený) eva_v

nemam strach sa pustit do novych veci ...viac
Aj jedno aj druhé. Dôvodom je jeho zdravotný stav (dostal porážku) a samozrejme chcel by aj odstupné. A ja neviem či k § 69 1c je potrebný nejaký posudok. A teraz som v rozpakoch či má narok na odstupné alebo nie. On vlastne k nám už po PN nenastúpil (samozrejme, že to akceptujeme) len poslal vypoved po kolegovi. Tak sme sa tlf dohodli. Dakujem
0 0
eva_v eva_v

eva_v je offline (nepripojený) eva_v

nemam strach sa pustit do novych veci ...viac
Prosím pomôže mi niekto? Dakujem
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
prosím súrne o radu:
zamestnanec podal výpoveď k 4.12.2008
zamestnávateľ s týmto dátumom nesúhlasil a navrhol 30.11.2008
(alebo trvá na 2 mesačnej výpovednej lehote)
má zamestnanec nárok na preplatenie dovolenky ak zamestnávateľ nebude trvať na 2 mesiacoch?
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
antiny Pozri príspevok
prosím súrne o radu:
zamestnanec podal výpoveď k 4.12.2008
zamestnávateľ s týmto dátumom nesúhlasil a navrhol 30.11.2008
(alebo trvá na 2 mesačnej výpovednej lehote)
má zamestnanec nárok na preplatenie dovolenky ak zamestnávateľ nebude trvať na 2 mesiacoch?
Ak podal zamestnanec výpoveď k 4.12. - tak začína výpovedná lehota 1.1.2009 a pracovný pomer končí 28.2.2009.

Dovolenka sa vzťahuje na odpracovaný čas - takže záleží od odpracovaného obdobia.

Ak zamestnávateľ "netrvá" na výpovednej lehote - odporúčam ukončiť pracovný pomer dohodou.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

antiny Pozri príspevok
prosím súrne o radu:
zamestnanec podal výpoveď k 4.12.2008
zamestnávateľ s týmto dátumom nesúhlasil a navrhol 30.11.2008
(alebo trvá na 2 mesačnej výpovednej lehote)
má zamestnanec nárok na preplatenie dovolenky ak zamestnávateľ nebude trvať na 2 mesiacoch?
Čiste len k otázke ohľadne preplatenia dovolenky - pri každom skončení PP má zamestnanec nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky, na ktorú mu vznikol nárok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať