Zavrieť

Porady

materská 2012

Ahoj, ja viem, že je tu dosť popísané, ale fakt neviem z toho vyjsť.
Snažila som sa dopátrať postup získania maximálnej materskej, ale uniká mi podstata. Stále neviem, z čoho sa bude podľa nového počítať výška materskej. Či z roku 2011 alebo z posledného poistenia.</SPAN>
Slečna robí podľa autorského zákona akože je na voľnej nohe. Tento rok (2011) skončila len školu. Od 1.9.2011 je dobrovoľne poistená na nemocenské z minima. Poistenie trvá.</SPAN>
Koncom roka 2012 plánuje materskú. </SPAN>
Prosím vás, čo má urobiť, aby mala max materskú? Ja si myslím, že toto poistenie musí zrušiť a dať si nové z maxima.</SPAN>
Ďakujem
Usporiadat
anika anika

anika je offline (nepripojený) anika

Naša pracovníčka 26.02.2009 odišla na MD, potom nasledoval rodičovský príspevok, ktorý končí 6.04.2012, asi je znovu tehotná. Ak nastúpi po rodičovskom za vyšší plat a po týždni odíde na PN, pretože sa jej už neoplatí učiť nový program a nové predpisy bude mať novú PN a materskú z tejto vyššej mzdy?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

tinkas Pozri príspevok
takze chápem to dobre..ak som od 01.06.2010 szčo a platim si od začiatku minimálne odovdy do SP, ak by som otehotnela, tak sa mozem na min. 91dní zamestnať - aby som mala maximláne odvdoy a RO na určenie výšky materskej bude práve toto poistenie u posledného zamestnávatela? a dôvod na poskytnutie materského - znamená, termín pôrodu alebo dátum otehnotnenia?
ale živnosť musíš ukončiť aby sa malo čo pripočítať k zamestnaniu.
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

no živnost plánujem ukončiť lebo tie odvody sú neúnosné...čiže ked ukončím živnosť, zamestnám sa na HPP a ked uz budem vedieť že som tehotna, mozem mi zamestnavatel tak pomôct ze mi na 91 dni zvýši mzdu na max. odvody? čite v cca 5-6 mesiaci tehotenstva?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

tinkas Pozri príspevok
no živnost plánujem ukončiť lebo tie odvody sú neúnosné...čiže ked ukončím živnosť, zamestnám sa na HPP a ked uz budem vedieť že som tehotna, mozem mi zamestnavatel tak pomôct ze mi na 91 dni zvýši mzdu na max. odvody? čite v cca 5-6 mesiaci tehotenstva?
No neviem na materskú sa nastupuje 6 týždne pred pôrodom, ak by si sa zamestnala v 6 mesiaci tak nestihneš splniť podmienku 90 dní poistenia ( 3 mesiace ).
Zase nebudme extremisti a to nehovorím o predčasnom pôrode.
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

aha to som si neuvedomila, ze sa nastupuje 6tyz pred pôrodom...ale zhruba to chápem dobre?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tinkas,
nepomôže zvýšiť mzdu u zamestnávateľa, musí byť nové zamestnanie tých 90 dní .. zvýšenie mzdy sa nepremietne.
Teda na vysvetlenie, ak dnes zrušíš živnosť a zamestnáš sa zajtra. A v auguste otehotnieš .. ta v septembri ti šéf zvýši mzdu tak materskú ti to moc neovplyvní. Bavíme sa o novom zamestnaní.
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

Dobrý deň.
Som SZČO,ale nie som povinne nemocensky poistená osoba.Od 22.12 si platím DNP z max.VZ.Pred pár dňami som zistila, že som tehotná.Podmienku 270 dní budem mať skončenú v auguste.Predpokladaný termín pôrodu mám 29.9.2012.Môže ma lekár vypísať na materskú aj len 4 týždne pred termínom pôrodu?Mám teda nárok na materskú.A ako dlho?8,5mesiaca od pôrodu,alebo ako je to vlastne?Čo ak by som šla na rizikové?Vtedy budem mať niečo vyplácané,alebo nie?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zuzka71 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Som SZČO,ale nie som povinne nemocensky poistená osoba.Od 22.12 si platím DNP z max.VZ.Pred pár dňami som zistila, že som tehotná.Podmienku 270 dní budem mať skončenú v auguste.Predpokladaný termín pôrodu mám 29.9.2012.Môže ma lekár vypísať na materskú aj len 4 týždne pred termínom pôrodu?Mám teda nárok na materskú.A ako dlho?8,5mesiaca od pôrodu,alebo ako je to vlastne?Čo ak by som šla na rizikové?Vtedy budem mať niečo vyplácané,alebo nie?
nárok na dávku z nemocenského poistenia budeš mať po 270 dňoch......ak si nemala žiadne NP v období 2 rokov dozadu.....
ak si nemala žiadne, nemáš nárok na dávku a musíš si platiť poistenie.....

na MD budeš mať nárok ak ti bude trvať poistenie aspoň 270 dní ku dňu pôrodu.....ak ťa lekár vypíše aj skôr, SP počká s rozhodnutím o priznaní dávky MD až do pôrodu.....a budeš mať nárok na MD....záleží od pôrodu....normálne býva dĺžka v trvaní 34 týždňov pre 1 dieťa a nie osamelú matku.....pozri si § 48 zákona č. 461 /2003 v pl. znení
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109719
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

Mila123 Pozri príspevok
nárok na dávku z nemocenského poistenia budeš mať po 270 dňoch......ak si nemala žiadne NP v období 2 rokov dozadu.....
ak si nemala žiadne, nemáš nárok na dávku a musíš si platiť poistenie.....

na MD budeš mať nárok ak ti bude trvať poistenie aspoň 270 dní ku dňu pôrodu.....ak ťa lekár vypíše aj skôr, SP počká s rozhodnutím o priznaní dávky MD až do pôrodu.....a budeš mať nárok na MD....záleží od pôrodu....normálne býva dĺžka v trvaní 34 týždňov pre 1 dieťa a nie osamelú matku.....pozri si § 48 zákona č. 461 /2003 v pl. znení
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109719

Takže tých 34 týždňov materskej je vyplácených po pôrode,alebo sa to počíta už od vtedy ako ide žena na materskú 6 týždňov pred pôrodom?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zuzka71 Pozri príspevok
Takže tých 34 týždňov materskej je vyplácených po pôrode,alebo sa to počíta už od vtedy ako ide žena na materskú 6 týždňov pred pôrodom?
§ 48 ods. 5 zákona č. 41/2003 znie

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

Potrebujem ešte poradiť.Písala som pani do soc.poisťovne ohľadne materskej a napísala mi tam aj toto. A neviem či som to,čo je hrubým napísané,či som správne pochopila.Môže mi to niekto vysvetliť?Mne povinnosť 270 dní vznikne len 4 týždne pred termínom pôrodu a tam písala,že je jedno kedy o to požiadam.Je tam písané aj to,že sa to posudzuje ku dňu 6 týždňov pred termínom a že ak ku dňu pôrodu mám splnenú podmienku,tak mám nárok.Ale ak ku začiatku 6.týždňa pred termínom nemám splnenú,len 4 týždne,tak nemám nárok na materskú,či ako je to?Prosím,pomôžte mi to rozlúštiť :-)

Nárok na materské vzniká najneskôr od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom a k tomuto dátumu sa posudzuje splnenie podmienok nároku na materské (podmienka existencie nemocenského poistenia, podmienkach zaplatenia dobrovoľného nemocenského poistenia v stanovenej lehote a sume). To znamená, že bez ohľadu na to, či si požiadate o materské šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu, alebo neskôr, nárok na materské sa bude posudzovať ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, okrem podmienky doby poistenia – podmienka 270 dní nemocenského poistenia musí byť splnená ku dňu pôrodu. Nárok na materské zaniká spravidla uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zuzka .. už ti to aj mila napísala .. tak ešte raz ... nastúp na materskú 6 týždňov pred PTP ... prečo by si nastupovala neskôr (iba by si sa ukrátila) .. ak skutočný pôrod bude po 270tich dňoch poistenia (SP bude čakať, skôr asi neprizná) - tak je to OK ... rezervu máš
Naposledy upravil Katy a R : 25.01.12 at 20:50
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

No lenže ja ja podmienku 270 dní ešte nespĺňam 6 týždňov pred termínom pôrodu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. však dobre prečítaj, čo si citovala - aj zvýraznila
0 0
KIA1 KIA1

KIA1 je offline (nepripojený) KIA1

Pekný deň, chcem sa spýtať na to či mi vyplynie nárok na materskú a resp v akej výške by mohla byť, keď sa teraz ukončuje DNP ktoré som platila. Na úvod poviem, že termín pôrodu mám 3.8.2012 s tým že nástup na MD je cca 6 týždňov pred pôrodom.
od roku 2007 som DNP pričom som menila sumu poistenia (od 1/2010 do 10/2010 som platila 39,80, od 11/2010 do 3/2011 som platila 21€, od 4/2011 7/2011 - 37,55€ a od 8/2011 doteraz 49 €) som SZČO od 1.8.2010 až doteraz a odvody som platila od 8/2010 do 7/2011 - 125,20 €. Medzi tým som bola aj zamestnaná od 18.5. 2010 do 28.2.2011 kde odvádzal poistenie aj zamestnávateľ. No a nakoniec som mala aj PN od 7/2010 asi 2 mesiace, od 2/2011 asi 3 mesiace a teraz mám PN od 2.11 a stále trvá - bude až do pôrodu.
Nakoľko mi ani na sociálne poisťovni nevedia alebo nechcú poradiť poprosím o radu tu na porade. Dlhé roky som platila DNP a chcela by som co najvyssiu materskú a teraz ked to majú rusit od 1.2. 2012 tak neviem ci mi to platí alebo nie.

Vopred ďakujem za odpoveď
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KIA1 Pozri príspevok
Pekný deň, chcem sa spýtať na to či mi vyplynie nárok na materskú a resp v akej výške by mohla byť, keď sa teraz ukončuje DNP ktoré som platila. Na úvod poviem, že termín pôrodu mám 3.8.2012 s tým že nástup na MD je cca 6 týždňov pred pôrodom.
od roku 2007 som DNP pričom som menila sumu poistenia (od 1/2010 do 10/2010 som platila 39,80, od 11/2010 do 3/2011 som platila 21€, od 4/2011 7/2011 - 37,55€ a od 8/2011 doteraz 49 €) som SZČO od 1.8.2010 až doteraz a odvody som platila od 8/2010 do 7/2011 - 125,20 €. Medzi tým som bola aj zamestnaná od 18.5. 2010 do 28.2.2011 kde odvádzal poistenie aj zamestnávateľ. No a nakoniec som mala aj PN od 7/2010 asi 2 mesiace, od 2/2011 asi 3 mesiace a teraz mám PN od 2.11 a stále trvá - bude až do pôrodu.
Nakoľko mi ani na sociálne poisťovni nevedia alebo nechcú poradiť poprosím o radu tu na porade. Dlhé roky som platila DNP a chcela by som co najvyssiu materskú a teraz ked to majú rusit od 1.2. 2012 tak neviem ci mi to platí alebo nie.

Vopred ďakujem za odpoveď
Zmeny vymer.základu v roku 2011 si robila zrušením DNP a novou prihláškou ?(cez zmenu to môžeš robiť len raz za 6 mesiacov). V akej výške ti vyplácajú nemocenské z DNP ?
0 0
Bookman Bookman

Bookman je offline (nepripojený) Bookman

Dobrý deň, chcel by som sa poradiť ohľadom vplyvu pracovnej zmluvy na výšku materskej. Manželka bola na rodičovskej dovolenke do 30.9.2011. Ukončila štúdium na VŠ štyri mesiace predtým (23.5.2011). Od 18.8.2011 do súčasnosti pracuje na dohodu. Zároveň od 1.12.2011 je na absolventskej praxi v tej istej firme, kde pracuje na dohodu.Absolventská prax by mala trvať do 31.3.2012, nakoľko v apríli už manželka nebude spĺňať podmienku veku. Od 25. októbra 2010 doposiaľ si platí dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu (keďže je zrušené, posledná platba pôjde vo februári) - ďalej už neplánujeme predĺžiť dobrovoľné poistenie. Na materskú by mala nastúpiť 7.6.2012. Podľa prípadu "pani Bibiána" od ministra Mihála http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011...2012-upravene/ by mala dostávať materskú v plnej výške. Moja otázka znie: V prípade, že manželka podpíše pracovnú zmluvu (TPP) napríklad 1.4.2012 a 7.6.2012 nastúpi na materskú dovolenku, bude to mať vplyv na výšku materskej? (Možnosť podpisu zmluvy zvažujeme najmä z dôvodu, aby sa mala kde vrátiť po materskej). Ďakujem za odpoveď.</pre>
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak manželka je v čase zániku DNP (31.1.2012) tehotná, vzťahuje sa na ňu ochranná doba 8 mesiacov. Vznikne jej nárok na materské z DNP.

Ak však po 1.2. vznikne nové nem.poistenie, napr. zo zamestnania, ochranná doba zaniká. Vznikne jej nárok len na materské zo zamestnania. Ak pracovný pomer nebude trvať aspoň 90 dní, tak len z minima
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Bookman
áno bude to mať vplyv na výšku materskej. Lebo tvojej manželke padne ochranná lehota z DNP, získaním nového poistného vzťahu.
A kedže zamestnanie nebude trvať 90 dní tak materská jej bude vyrátaná z minima. Nerobte nič lebo si poškodíte.
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

veronikasad Pozri príspevok
Ak manželka je v čase zániku DNP (31.1.2012) tehotná, vzťahuje sa na ňu ochranná doba 8 mesiacov. Vznikne jej nárok na materské z DNP.

Ak však po 1.2. vznikne nové nem.poistenie, napr. zo zamestnania, ochranná doba zaniká. Vznikne jej nárok len na materské zo zamestnania. Ak pracovný pomer nebude trvať aspoň 90 dní, tak len z minima
veronikasad, chcela som ti napísať ss ale nedá sa ti,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať