Zavrieť

Porady

materská 2012

Ahoj, ja viem, že je tu dosť popísané, ale fakt neviem z toho vyjsť.
Snažila som sa dopátrať postup získania maximálnej materskej, ale uniká mi podstata. Stále neviem, z čoho sa bude podľa nového počítať výška materskej. Či z roku 2011 alebo z posledného poistenia.</SPAN>
Slečna robí podľa autorského zákona akože je na voľnej nohe. Tento rok (2011) skončila len školu. Od 1.9.2011 je dobrovoľne poistená na nemocenské z minima. Poistenie trvá.</SPAN>
Koncom roka 2012 plánuje materskú. </SPAN>
Prosím vás, čo má urobiť, aby mala max materskú? Ja si myslím, že toto poistenie musí zrušiť a dať si nové z maxima.</SPAN>
Ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Micinka Pozri príspevok
Nie, bola som na rodičovskom a začala som si platiť iba DNP z maxima
Pracovný pomer počas RD trval ?
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

veronikasad Pozri príspevok
Pracovný pomer počas RD trval ?
Nie, nemala som ešte žiadny pracovný pomer
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Micinka Pozri príspevok
Nie, nemala som ešte žiadny pracovný pomer
Potom nekomplikuj život žiadnemu novému zamestnávatelovi. Skús radšej cez dobrovolné poistenie - predtým sa informuj na ústredí, či je to možné.

Nezabudni povedať (napísať), že z dôvodu neskorej úhrady dobr.nem.poistenia ti nevznikol nárok na materské z ochrannej doby. Podmienku 270 dní máš splnenú. Rozhodnutie SP si dostala neskoro, či vznikne nárok na materské v zmysle § 48 odst. 5 Zákona o soc.poistení, ak uzatvoríš nové dobr.poistenie, keď do termínu pôrodu sú už len 3? týždne.
Naposledy upravil veronikasad : 12.06.12 at 19:01
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

veronikasad Pozri príspevok
Potom nekomplikuj život žiadnemu novému zamestnávatelovi. Skús radšej cez dobrovolné poistenie - predtým sa informuj na ústredí, či je to možné.
Ďakujem vyskúšam
0 0
Tianka Tianka

Tianka je offline (nepripojený) Tianka

tak skusim este raz je mozne u jedneho zamestnavatela prerusit poistenie a potom si platit z najvyssieho VZ? Lebo podla sp http://tehotenstvo.rodinka.sk/priruc...la-a-materske/ zmenit zamestnavatela sa da ale u toho isteho ci sa da
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tianka Pozri príspevok
tak skusim este raz je mozne u jedneho zamestnavatela prerusit poistenie a potom si platit z najvyssieho VZ? Lebo podla sp http://tehotenstvo.rodinka.sk/priruc...la-a-materske/ zmenit zamestnavatela sa da ale u toho isteho ci sa da
Trošku ťa opravím - je možné u jedného zamestnávatela ukončiť pracovný pomer a uzatvoriť iný. Treba ale počítať s kontrolou zo SP ... Správnym nastavením VZ (nie formou tarifnej mzdy, ale odmeny) sa dá dosiahnuť max.vymer.základ, ak nový prac.pomer trval aspoň 90 dní pred nástupom na materskú. Do 90 dní sa započítava aj obdobie PN-ky.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tianka Pozri príspevok
tak skusim este raz je mozne u jedneho zamestnavatela prerusit poistenie a potom si platit z najvyssieho VZ? Lebo podla sp http://tehotenstvo.rodinka.sk/priruc...la-a-materske/ zmenit zamestnavatela sa da ale u toho isteho ci sa da
neviem aké prerušenie máš na mysli.. ?? prerušenie nestačí!
Ak budeš mať nový PP ( u hocikoho), ktorý bude trvať aspoň 90 dní k nástupu na MD - tak sa potom materské počíta z tohto PP (poistenia). samozrejme podmienka 270tich dní musí byť splnená (pripočítané dni z predchádzajúceho ukončeného poistenia)
0 0
Tianka Tianka

Tianka je offline (nepripojený) Tianka

tak ja pracujem 7 rokov takze 270 dni mam splnenych, prerusit som myslela ze urobim ukoncenie PP papierovo vsetko tak ako ma byt a na druhy den urobim novu zmluvu s inym zaradenim a novou prihlaskou tych 90 dni splnim samozrejme
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
Potom nekomplikuj život žiadnemu novému zamestnávatelovi. Skús radšej cez dobrovolné poistenie - predtým sa informuj na ústredí, či je to možné.

.
cez dobrovoľné poistenie môže získať len min materskú - to má potom to nemocenské oveľa lepšie.
0 0
Tianka Tianka

Tianka je offline (nepripojený) Tianka

dakujem baby
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

.
Naposledy upravil saskia26 : 26.06.12 at 17:20
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, opäť Vás prosím o radu. Kamarátka je zamestnancom na RD, ktorá jej končí 11.9.2012, otehotnela s termínom pôrodu 7.11.12. Od 31.1.12 je DNP poistená s max. vymeriavacím základom 1.153,50 Eur. Nárok na dávku z DNP bude mať až po platení 270 dní DNP, t.j. 27.10.12, však? Môže ísť na materskú až vtedy? Teraz od 1.8.12 si ide znížiť vymeriavací základ z DNP o 630 Eur, čo je jej zmluvný plat. Neviem či som jej dobre poradila, aby od 12.9. do 26.10.12 šla na PN-ku, ktorú jej vyrátajú zo zmluvného platu a potom od 27.10.12 na materskú, ktorú jej vyrátajú zo zmluvného platu a zvyšok do maxima s DNP. Mýlim sa? Ďakujeme za rady.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, opäť Vás prosím o radu. Kamarátka je zamestnancom na RD, ktorá jej končí 11.9.2012, otehotnela s termínom pôrodu 7.11.12. Od 31.1.12 je DNP poistená s max. vymeriavacím základom 1.153,50 Eur. Nárok na dávku z DNP bude mať až po platení 270 dní DNP, t.j. 27.10.12, však? Môže ísť na materskú až vtedy? Teraz od 1.8.12 si ide znížiť vymeriavací základ z DNP o 630 Eur, čo je jej zmluvný plat. Neviem či som jej dobre poradila, aby od 12.9. do 26.10.12 šla na PN-ku, ktorú jej vyrátajú zo zmluvného platu a potom od 27.10.12 na materskú, ktorú jej vyrátajú zo zmluvného platu a zvyšok do maxima s DNP. Mýlim sa? Ďakujeme za rady.
ak kamarátke stále trvá PP - tak by mala mať nárok na materské z obidvoch poistení (samozrejme, ak nebude pôrod nejako veľmi skoro - ale ani to by nevadilo, ak má nejaké ukončené poistenie - platila predtým DNP?).
takže úplne zbytočne si v januári dala taký vysoký VZ - je to veľa platiť - no čo už .

Na materskú môže v podstate nastúpiť hneď po RD .. nechce sa mi to presne počítať - ale ak nastúpi na deň dva do roboty (resp dovolenka) - nástup na materskú môže byť v rozmezí 6-8 týždňov pred PTP. 270 dní musí mať splnené do pôrodu!
1 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Ďakujeme, nie predtým si nikdy neplatila DNP. 8 týždňov pred pôrodom vychádza presne na deň 12.9.12 kedy má nastúpiť do práce po RD. Len pokiaľ chce dávku aj z DNP tak, musí ísť na materskú až po tých 270 dňoch, či nie? Môže ísť rovno toho 12.9.12na materskú, ktorú bude poberať zo zamestnania a následne keď splní podmienku 270 dni DNP, t.j. 27.10.12, tak jej SP dá dávku aj z DNP?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

seda Pozri príspevok
Ďakujeme, nie predtým si nikdy neplatila DNP. 8 týždňov pred pôrodom vychádza presne na deň 12.9.12 kedy má nastúpiť do práce po RD. Len pokiaľ chce dávku aj z DNP tak, musí ísť na materskú až po tých 270 dňoch, či nie? Môže ísť rovno toho 12.9.12na materskú, ktorú bude poberať zo zamestnania a následne keď splní podmienku 270 dni DNP, t.j. 27.10.12, tak jej SP dá dávku aj z DNP?
ešte raz! na materskú nech sa dá vypísať v septembri ... v rozmezí 6-8 týždňov pred PTP , môže to byť napr toho 12.teho, ale aj 15teho, alebo 20teho, 22hého (ako uzná za vhodné - len nech to nie je skôr, ako 8 tých týždňov!). a dve žiadosti z obidvoch poistení. A ostatné už nerieš - dôležitý je termín skutočného pôrodu - aby nebol skôr ako 27.10.! (s tým už teraz tiež nič nespravíš)
Mohla prihlásiť pár dní skôr (človek nikdy nevie) - a opakujem, zbytočne veľa platí teraz poistné
1 0
zlatat zlatat

zlatat je offline (nepripojený) zlatat

Ahojte baby,

môžem vás poprosiť o radu? Už som si ohľadom DNP a materskej čosi naštudovala ale mám v tom chaos.

Trvalý pracovný pomer mi stále trvá od augusta 2000. Momentálne som na predĺženej rodičovskej dovolenke s mladším synom, ktorá mi končí 8.10.2012
Nakoľko som tehotná s predpokladaným termínom pôrodu 9.2.2013 a môj zamestnávateľ nemá pre mňa prácu ( úväzok ... pracujem ako učiteľka ), sme sa dohoddli, že po skončení RD do práce nenastúpim, ale pôjdem na PN ( predpokladám, že na PN z DNPO pôjdem skôr, lebo som na rizikovom po 2 potratoch ).
4 roky si platím DNPO s tým, že koncom januára 2012 som si ho zrušila a hneď na druhý deň som sa prihlásila znova z maxima. Súčasné DNP mi končí 22.10.2012

Teraz mám otázku - vzhľadom k tomu, že 9.10. mi znova bude plynúť poistenie zo zamestnania ( aj keď do práce nenastúpim ) budem mať nárok na MD z oboch poistení? Teda zo zamestnania aj z DNPO?
Nezruší sa mi tým pádom 8-mesačná ochranná lehota pre DNPO?
Ak áno, je ešte nejaká šanca dosiahnuť max. materskú z DNPO?

Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zlatat Pozri príspevok
Ahojte baby,

môžem vás poprosiť o radu? Už som si ohľadom DNP a materskej čosi naštudovala ale mám v tom chaos.

Trvalý pracovný pomer mi stále trvá od augusta 2000. Momentálne som na predĺženej rodičovskej dovolenke s mladším synom, ktorá mi končí 8.10.2012
Nakoľko som tehotná s predpokladaným termínom pôrodu 9.2.2013 a môj zamestnávateľ nemá pre mňa prácu ( úväzok ... pracujem ako učiteľka ), sme sa dohoddli, že po skončení RD do práce nenastúpim, ale pôjdem na PN ( predpokladám, že na PN z DNPO pôjdem skôr, lebo som na rizikovom po 2 potratoch ).
4 roky si platím DNPO s tým, že koncom januára 2012 som si ho zrušila a hneď na druhý deň som sa prihlásila znova z maxima. Súčasné DNP mi končí 22.10.2012

Teraz mám otázku - vzhľadom k tomu, že 9.10. mi znova bude plynúť poistenie zo zamestnania ( aj keď do práce nenastúpim ) budem mať nárok na MD z oboch poistení? Ano budeš mať nárok na materskú z oboch poistení. Nakoľko nové poistenie Ti vznikne 9.10.12 teda pred zánikom DNP 22.10.2012 , akurát neviem ako to poriešiš v robote, lebo technicky môj názor aspon na jeden deň by si mala nastúpiť do zamestnania.
Teda môžeš čerpať dovolenku ,
a potom môžeš nastúpiť kedykoľvek na dalšiu PN zo zamestnania aj z DNP.
Teda zo zamestnania aj z DNPO?
Nezruší sa mi tým pádom 8-mesačná ochranná lehota pre DNPO? Nie nezruší.
Ak áno, je ešte nejaká šanca dosiahnuť max. materskú z DNPO? Ak doplácaš do maxima alebo maximum , tak maximálnu materskú mať budeš.

Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď
v texte.
0 0
zlatat zlatat

zlatat je offline (nepripojený) zlatat

ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď. Ani neviem, či mám nejakú dovolenku - pred nástupom na MD v roku 2006 som si tuším vyčerpala všetky dni dovolenky, ktoré som vtedy mala.
Mzdárka mi povedala, že si mám od lekára žiadať PN už od 9.10.

Totiž veľmi ma zmiatla jedna veta,ktorú som našla na nete ohľadom ochrannej lehoty z DNPO - písala ju jedna kočka na jednom fóre:
citujem:
" Prave mi na infolinke SP oznamila, ze nastupom na matersku u zamestnavatela sa mi zrusi ochranna lehota pri dnp a teda nemam narok na matersku z dnp, len od zamestnavatela."
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zlatat Pozri príspevok
ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď. Ani neviem, či mám nejakú dovolenku - pred nástupom na MD v roku 2006 som si tuším vyčerpala všetky dni dovolenky, ktoré som vtedy mala.
Mzdárka mi povedala, že si mám od lekára žiadať PN už od 9.10.

Totiž veľmi ma zmiatla jedna veta,ktorú som našla na nete ohľadom ochrannej lehoty z DNPO - písala ju jedna kočka na jednom fóre:
citujem:
" Prave mi na infolinke SP oznamila, ze nastupom na matersku u zamestnavatela sa mi zrusi ochranna lehota pri dnp a teda nemam narok na matersku z dnp, len od zamestnavatela."
Tá veta sa týka toho, že napr. by si bola na rodičovskej dovolenke aj po 22.10.2012.
Napr. ak by si bola na RD do 15.11. a tebe DNP končí 22.10. tak vtedy Ti ochranná lehota z DNP zanikne. Lebo 15.11. ti vzniká nové poistenie. Ale tebe vznikne to poistenie ešte počas aktuálneho bežiaceho poistenia.
Teda prv ti vznikne poistenie, a až potom zanikne DNP , takže nárok na materskú z oboch poistení vznikne ... neviem či som to napísala zrozumiteľne.
0 0
zlatat zlatat

zlatat je offline (nepripojený) zlatat

Xanti Pozri príspevok
Tá veta sa týka toho, že napr. by si bola na rodičovskej dovolenke aj po 22.10.2012.
Napr. ak by si bola na RD do 15.11. a tebe DNP končí 22.10. tak vtedy Ti ochranná lehota z DNP zanikne. Lebo 15.11. ti vzniká nové poistenie. Ale tebe vznikne to poistenie ešte počas aktuálneho bežiaceho poistenia.
Teda prv ti vznikne poistenie, a až potom zanikne DNP , takže nárok na materskú z oboch poistení vznikne ... neviem či som to napísala zrozumiteľne.
aha, už rozumiem ... veľmi pekne ti ďakujem, si ma ukľudnila :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať