Zavrieť

Porady

materská 2012

Ahoj, ja viem, že je tu dosť popísané, ale fakt neviem z toho vyjsť.
Snažila som sa dopátrať postup získania maximálnej materskej, ale uniká mi podstata. Stále neviem, z čoho sa bude podľa nového počítať výška materskej. Či z roku 2011 alebo z posledného poistenia.</SPAN>
Slečna robí podľa autorského zákona akože je na voľnej nohe. Tento rok (2011) skončila len školu. Od 1.9.2011 je dobrovoľne poistená na nemocenské z minima. Poistenie trvá.</SPAN>
Koncom roka 2012 plánuje materskú. </SPAN>
Prosím vás, čo má urobiť, aby mala max materskú? Ja si myslím, že toto poistenie musí zrušiť a dať si nové z maxima.</SPAN>
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

§ 49a

Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu
45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.
1 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

§ 26


(2) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie v období, v ktorom má pozastavené prevádzkovanie ţivnosti, pozastavený výkon činnosti alebo pozastavenú činnosť, a v období, v ktorom je vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody; časť vety za bodkočiarkou v odseku 1 písm. d) platí rovnako.

(4) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 11. dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreby osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu,
45b) ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby. Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie aj odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týţdňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia.

§ 49a

Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu
45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.
1 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

veronikasad Pozri príspevok
Katy, neviem ako to s tým platením počas RD u živnostníkov je. Mám klientku (kaderníčku), ktorá aj počas RD prevádzkuje kaderníctvo (má tam dohodárku) a odvody neplatí - na základe príjmu by platiť mala. Vraj podpisovala v SP nejaké vyhlásenie ...
veronika a zdr.poistenie si asi ale platí sama?
0 0
Lucialm Lucialm

Lucialm je offline (nepripojený) Lucialm

Milé poraďáčky / poraďáci, mám na vás prosbu o radu:

- nástup na materskú mám 16.12.2012
- aktuálne mám pozastavenú živosť do 31.12.2013 a poberám rodičovský príspevok do 10.10.2013
- predchádzajúce nemocenské poistenie:
..... poistená povinne ako SZČO 02.07.2007 - 31.12.2010
..... poistená dobrovoľne 13.8.2009 - 31.05.2011
- od 25.08.2012 nastupujem na TPP k novému zamestnávateľovi.

Podľa Vás spĺňam podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky (113 dní u nového zamestnávateľa a 166 dní z dobrovoľného poistenia) ... ráta sa to takto?
MD by mi teda mala ísť z vymeriavacieho základu od nového zamestnávateľa?
Živnosť stačí mať pozastavenú, alebo ju treba zrušiť ak chcem aby sa MD rátala od nového zamestnávateľa?


Na pobočke SP som bola 2x, zakaždým tam bola iná pani a každá mi povedala niečo iné, tak som z toho v pomykove

Ďakujem krásne za radu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Lucialm Pozri príspevok
Milé poraďáčky / poraďáci, mám na vás prosbu o radu:

- nástup na materskú mám 16.12.2012
- aktuálne mám pozastavenú živosť do 31.12.2013 a poberám rodičovský príspevok do 10.10.2013
- predchádzajúce nemocenské poistenie:
..... poistená povinne ako SZČO 02.07.2007 - 31.12.2010
..... poistená dobrovoľne 13.8.2009 - 31.05.2011
- od 25.08.2012 nastupujem na TPP k novému zamestnávateľovi.

Podľa Vás spĺňam podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky (113 dní u nového zamestnávateľa a 166 dní z dobrovoľného poistenia) ... ráta sa to takto?
MD by mi teda mala ísť z vymeriavacieho základu od nového zamestnávateľa?
Živnosť stačí mať pozastavenú, alebo ju treba zrušiť ak chcem aby sa MD rátala od nového zamestnávateľa?


Ďakujem krásne za radu.
- berie sa obdobie dvoch rokov pred pôrodom !!!
takže predpokladám, že niekedy koncom januára máš PTP ... no vyzerá, že by ti to mohlo výjsť - ale je to dosť na tesno nechce sa mi prepočítavať Ozaj si sa mohla trošku skôr zamestnať - človek nikdy nevie)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Lucialm Pozri príspevok
Milé poraďáčky / poraďáci, mám na vás prosbu o radu:

- nástup na materskú mám 16.12.2012
- aktuálne mám pozastavenú živosť do 31.12.2013 a poberám rodičovský príspevok do 10.10.2013
- predchádzajúce nemocenské poistenie:
..... poistená povinne ako SZČO 02.07.2007 - 31.12.2010
..... poistená dobrovoľne 13.8.2009 - 31.05.2011
- od 25.08.2012 nastupujem na TPP k novému zamestnávateľovi.

Podľa Vás spĺňam podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky (113 dní u nového zamestnávateľa a 166 dní z dobrovoľného poistenia) ... ráta sa to takto?
MD by mi teda mala ísť z vymeriavacieho základu od nového zamestnávateľa?
Živnosť stačí mať pozastavenú, alebo ju treba zrušiť ak chcem aby sa MD rátala od nového zamestnávateľa?


Na pobočke SP som bola 2x, zakaždým tam bola iná pani a každá mi povedala niečo iné, tak som z toho v pomykove

Ďakujem krásne za radu.
ak nebudeš mať v zamestaní prerušenie poistenia, tak ti to vychádza, veru ozaj cca 9dní máš rezervu. Nárok ti vznikne, no ak schvália novelu, čo je navrhovaná, tak bude podstatné, či v čase od vzniku nového zamestnania do nástupu na md budeš mať aspon 90dní nem.poistenia bez pn, očr, neplat.volna ... teda obdobia, kedy sa nem.poistenie neplatí.
0 0
Lucialm Lucialm

Lucialm je offline (nepripojený) Lucialm

ďakujem
0 0
Lucialm Lucialm

Lucialm je offline (nepripojený) Lucialm

Katy a R Pozri príspevok
- berie sa obdobie dvoch rokov pred pôrodom !!!
takže predpokladám, že niekedy koncom januára máš PTP ... no vyzerá, že by ti to mohlo výjsť - ale je to dosť na tesno nechce sa mi prepočítavať Ozaj si sa mohla trošku skôr zamestnať - človek nikdy nevie)

Termín pôrodu by mal byť 27.01.2013, myslela som, že tých 270 dní sa ráta pred nástupom na MD, nie pred pôrodom. T.j. ak by termín pôrodu vyšiel, tak rozhodujúce obdobie by bolo 27.01.2011 - 26.01.2013 a v tom prípade by sa mi :

z dobrovoľného poistenia zarátalo - 27.01.2011 - 31.05.2011, t.j. 124 dní
z nového zamestnania - 25.08.2012 - 26.01.2012, t.j. 154 dní

... spolu teda 278 dní .... dobre som napísala tieto dátumy? , t.j. že u nového zamestnávateľa v tomto prípade rátam aj dni, keď už budem teda na materskej, t.j. 6 týždňov pred pôrodom?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

iba pripájam§ 48 zákona č. 461/2003 Z.z. .....Katy má pravdu.....
ak porodíš skôr, nárok na MD ti nevznikne.....SP ti odo dňa nástupu na MD nebude vyplácať MD, počká kedy sa ti dieťa narodí.....


PIATY DIEL
Materské

Podmienky nároku na materské

§ 48


(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Prosím o radu. Dcéra si popri zamestnaní platí DNP (už asi 2 roky). V januári ho zrušila a založila nové, takže platí stále podľa starých podmienok. Teraz jej bude zo zákona končiť. Ešte sa jej nepodarilo otehotnieť. Platila si ho aj kôli zdravotným problémom (hrozí jej vážna operácia). Mám 2 otázky:
1, Ak by otehotnela napr. začiatkom budúceho roka, a nahlásila sa opäť na DNP bude sa jej počítať materská aj z DNP aj zo zamestnania (pokiaľ by stále trvalo)? Koľko dní pred materskou by muselo trvať DNP?
2, Ak by mala nastúpiť z dôvodu operácie na PN a začala by si platiť pred tým DNP (pár dní), počítala by sa jej PN aj zo zamestnania aj z DNP? A v akej výške?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

1. Materské by sa poćítalo aj zo zamestnania aj z DNP. Z DNP by sa materská počítala z minimálneho základu. Na to stačí poistiť sa deň pred nástupom na materskú. Ak by z DNP chcela vyššiu materskú, musela by sa na DNP prihlásiť aspoň 26 týždňov pred nástupom na materskú a samozrejme platiť si poistné z vyššieho VZ.
2. V podstate platí to isté, čo v bode 1. Stačí jej deň pred nástupom na PN poistiť sa na DNP a bude dostávať aj nemocenské z minima z DNP.
0 0
zlatat zlatat

zlatat je offline (nepripojený) zlatat

ahojte, chcela by som nadviazať na otázku dadasv.
22.10. mi končí DNPo zo zákona, síce som otehotnieť stihla, no žiaľ, o bábätko som prišla ( MA ). :-(
Momentálne som na Pn, ale neviem ako dlho na nej budem.
CHcem sa spýtať, ak by som sa v deň skončenia DNPo ( teda presne 22.10. ) prihlásila na balíček poistení a ostala na PN, tak by som si poistné nemusela za obdobie PN platiť? Rátalo by sa mi to ako nepretržíté poistenie alebo by to počítali ako nové poistenie?
Aký vplyv na prípadnú MD a PN v roku 2013 by malo, keby som si platila balíček z minima? DNPO si teraz platím z maxima ( platím si ho 4,5 roka s tým, že v januári som sa odhlásila a nanovo prihlásila )
O bábätko sa budeme naďalej pokúšať, dúfam, že to nebude dlho trvať, kým sa nám to podarí.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Myslela som si, že to tak je, ale potrebovala som si to overiť.


Jana Motyčková Pozri príspevok
1. Materské by sa poćítalo aj zo zamestnania aj z DNP. Z DNP by sa materská počítala z minimálneho základu. Na to stačí poistiť sa deň pred nástupom na materskú. Ak by z DNP chcela vyššiu materskú, musela by sa na DNP prihlásiť aspoň 26 týždňov pred nástupom na materskú a samozrejme platiť si poistné z vyššieho VZ.
2. V podstate platí to isté, čo v bode 1. Stačí jej deň pred nástupom na PN poistiť sa na DNP a bude dostávať aj nemocenské z minima z DNP.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

zlatat Pozri príspevok
ahojte, chcela by som nadviazať na otázku dadasv.
22.10. mi končí DNPo zo zákona, síce som otehotnieť stihla, no žiaľ, o bábätko som prišla ( MA ). :-(
Momentálne som na Pn, ale neviem ako dlho na nej budem.
CHcem sa spýtať, ak by som sa v deň skončenia DNPo ( teda presne 22.10. ) prihlásila na balíček poistení a ostala na PN, tak by som si poistné nemusela za obdobie PN platiť? Rátalo by sa mi to ako nepretržíté poistenie alebo by to počítali ako nové poistenie?
Aký vplyv na prípadnú MD a PN v roku 2013 by malo, keby som si platila balíček z minima? DNPO si teraz platím z maxima ( platím si ho 4,5 roka s tým, že v januári som sa odhlásila a nanovo prihlásila )
O bábätko sa budeme naďalej pokúšať, dúfam, že to nebude dlho trvať, kým sa nám to podarí.
Podľa uvedených informácií poberáš nemocenské z DNP. AK sa najneskôr 22.10. prihlásiš na ostatné poistenia - čiže budeš mať balík, potom pôjde o pokračovanie poistenia. Počas poberania nemocenského poistné neplatíš. Ak poistenie bude pokračovať až do r.2013, PN a materská v r.2013 sa bude počítať z úhrnu VZ za rok 2012 od vzniku poistenia v januári deleno počet dní trvania tohoto poistenia v r.2012 mínus dni, kedy si poberala nemocenské.
0 0
zlatat zlatat

zlatat je offline (nepripojený) zlatat

ďakujem pekne, takže keby som ten balíček mala z minima, tak by mi to až tak strašne neznížilo PN a materskú?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno - znížilo ale nie "strašne", spriemerovao by sa to s celým rokom. Navyše ak buudeš na PN, tak je jedno aký máš VZ, táto doba ani VZ sa do priemeru nezapoćítajú.
0 0
zlatat zlatat

zlatat je offline (nepripojený) zlatat

Jana Motyčková Pozri príspevok
Áno - znížilo ale nie "strašne", spriemerovao by sa to s celým rokom. Navyše ak buudeš na PN, tak je jedno aký máš VZ, táto doba ani VZ sa do priemeru nezapoćítajú.
ďakujem veeľmi pekne.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Ako si prosim moze zvysit matersku SZCO, ktora nemoze ukoncit zivnost? Poistena je nepretrzite od 02/2009, no ma minimalny vymeriavaci zaklad. Dobrovolne poistenie si neplatila. Momentalne je v 6 tyzdni. Bola som v tom, ze ked sa niekde popri svojej zivnosti aj zamestna s max. vym. zakladom, tak je vyssia materska vybavena. No vidim, ze sa vselico uz zmenilo. Akosi som zaspala dobu. A na to, aby sa jej ratala materska aj zo zamestnania aj zo zivnosti, tak by nesplnila podmienku 270+270 dni. Dobre som to pochopila? Cize teraz jej nic ine nezostava, kedz zivnost nemoze ukoncit?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

evelien Pozri príspevok
Ako si prosim moze zvysit matersku SZCO, ktora nemoze ukoncit zivnost? Poistena je nepretrzite od 02/2009, no ma minimalny vymeriavaci zaklad. Dobrovolne poistenie si neplatila. Momentalne je v 6 tyzdni. Bola som v tom, ze ked sa niekde popri svojej zivnosti aj zamestna s max. vym. zakladom, tak je vyssia materska vybavena. No vidim, ze sa vselico uz zmenilo. Akosi som zaspala dobu. A na to, aby sa jej ratala materska aj zo zamestnania aj zo zivnosti, tak by nesplnila podmienku 270+270 dni. Dobre som to pochopila? Cize teraz jej nic ine nezostava, kedz zivnost nemoze ukoncit?
No možno by pomohol ešte súbeh poistení, dobrovolné a zamestnanie a živnosť. A potom zrušiť jedno z poistení zamestnanie alebo dobrovolné. Ak bude dostatočný počet dní aby sumár bol 270 minimálne.
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Lenže ona tú skončenú živnosť bude potrebovať pre materskú zo szčo. Podľa mňa si tým nepomôže. Iba si dať súbeh zamestnanie + DNP a jedno z toho potom ukončiť, ako píŠe Xanti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať