Zavrieť

Porady

materská 2012

Ahoj, ja viem, že je tu dosť popísané, ale fakt neviem z toho vyjsť.
Snažila som sa dopátrať postup získania maximálnej materskej, ale uniká mi podstata. Stále neviem, z čoho sa bude podľa nového počítať výška materskej. Či z roku 2011 alebo z posledného poistenia.</SPAN>
Slečna robí podľa autorského zákona akože je na voľnej nohe. Tento rok (2011) skončila len školu. Od 1.9.2011 je dobrovoľne poistená na nemocenské z minima. Poistenie trvá.</SPAN>
Koncom roka 2012 plánuje materskú. </SPAN>
Prosím vás, čo má urobiť, aby mala max materskú? Ja si myslím, že toto poistenie musí zrušiť a dať si nové z maxima.</SPAN>
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

elizabet100 Pozri príspevok
Pekný deň. Chcem sa Vás opýtať, som dva týždne po pôrode, aké mám povinnosti voči sociálnej poisťovni? Potrebujem niečo ozámiť? Môj pracovný pomer trvá , mzdovej účt. som nahlásila termín nástupu na MD teda zaslala žiadosť o materské na potvrdenie. Viem že som trošku ale neviem , kde to mám zaradiť.
ĎAkujem.
odniest na SP, odd. nem.dávok, rodný list dieťaťa ako oznámenie rod.čísla. Podpisovala si to na žiadosti o materské, že im ho oznámiš.
Ak ti pp trvá, tak prihlášku na dôch.poistenie ako osoba riadne sa starajjúca o dieťa do 6rokov až od prvého dna RD (ale podať ju môžeš aj skôr, no najneskôr ten 1vý den, ak chceš súvislé dôch.poistenie). Poberanie rod.príspevku sa spýtaj mzdárky, či to ona nahlási na ZP alebo si to máš vybaviť sama (asi skôr sama, také je usmernenie s úradu..).
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pre Niamh
podla terajších zákonov (ak sa v tom nič nezmení do tvojho násutpu na pn/md)
1. z pravdepodobného, tj. materské na 1den = pravdep. vz : 30 x 65% , potom sa vynásobí počtom kalend.dní v mesiaci. Sp si predpokladám vyžiada potvrdenie od zamestnávatela.
2. predpokladám, že ak to bude nástup v r.2012 a v r.2011 si celý rok čerpala len RD, tak tiež z pravdepodobného vz (no over si príp.ked to bude akutálne cez poradnu@socpoist.sk ). Ak by bol nástup na MD v r.2013, tak už z toho vz, ktorý si dosiahla v r.2012 (ak by si bola v r.2012 len na RD a pn, bez jediného dna s vym.základom, tak predpokladám je riziko, že bude materské z minima!!!, toto by som si cez tú poradnu overila a príp. čerpala dovolenku, resp. aspon 1den odpracovala v r.2011)
0 0
Niamh Niamh

Niamh je offline (nepripojený) Niamh

Ďakujem pekne za odpovede, aj za diskusiu na hnonline - ak si to bola ty :-)
Tak už som tehotná :-) a nástup sa mi posunul na júl. Som stále na rodičovskej, hrubú mzdu mám 800€.
Predpokladaný termín pôrodu je 4.2.2013, nástup na materskú by mal byť posledný decembrový týždeň - čiže ešte v 2012.
Prosím len mi potvrď či som to dobre pochopila:
1. ak vôbec nenastúpim do zamestnania a na MD pôjdem z RD - bude sa mi vypočítavať z pravdepodobného VZ ( nie minimálneho, ale z VZ z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie
materského u poistenca = z 800€ )
2. ak nastúpim do zamestnania, ale hneď v ten istý deň aj na PN, bude vyplácané z VZ z ktorého by sa platilo poistné ( nie z min. VZ ) - čiže z 800€
3. ak napr. 26.12.2012 prejdem súvisle z PN na MD, bude sa mi MD tiež vypočítavať z 800€? Alebo z minimálneho VZ?
4. ak z minimálneho VZ tak pomohlo by keby som 1 deň pred PN pracovala? Alebo jeden deň po ukončení PN a pred nástupom na MD?
Stále mi to nie je celkom jasné, vopred ďakujem za radu :-)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Podla terajších zákonov ak po RD pôjdeš na pn a potom na md v r.2012 a v r.2011 si mala len RD, tak sa to ráta z pravdepodobného vz. Len si treba radšej o tom pohovoriť so mzdárkou, čo bude posielať potvrdenie do SP, aby nenapísala minimum ale celomesačnú mzdu (stáva sa, že aj pracovníčky Sp navigujú mzdárku, aby napísala minimum). Ak by tvoj pp skončil počas RD, tak by bolo lepšie čerpaať dovolenku, aby nebola podpora z minima, aj ked uvidíme, či sa niečo nezamení.
Ale opakujem, že lepšie napísať aj na tú poradnu a mať to aj na papieri, lebo pracovníčkam v SP velmi neverím.
A ano, písala som aj na hn.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Momentálne som na RD, ktorá má skončiť v 10/ 2012.
No momentálne som asi v 6 týždni tehotenstva.
Pred nástupom na prvú MD som bola zamestnaná nepretržite 5 rokov. Iba tesne pred nástupom na prvú MD som mala prerušenie asi na 3 dni. Ale stále som ešte zamestnaná.
Termín druhého pôrodu by mal byť v januári 2013, čiže na druhú MD by som mala nastúpiť ešte v roku 2012.
Neviem, oplatí sa mi ukončiť terajšiu RD a nastúpiť znova do práce a následne na PN?
Podľa toho čo som si naštudovala z vaších odpovedí, by som mala mať PN-ku z predchádzajúceho VZ, ak nastúpim do práce a hneď v ten deň aj na PN. A ak PN-ka potrvá až do nástupu na druhú MD, tak aj táto sa mi bude rátať z predchádzajúceho, teda z pravdepodobného VZ???
Ďakujem krásne za vašu trpezlivosť
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

zdravím poradákov, chcem sa opýtať na tento prípad, pretože mu celkom dobre nerozumiem a verím že vy poradíte. Známa ma PTP v sept. 2012, v 2011 pracovala na TPP zhruba 9 mesiacov do novembra.Od novembra 2011 si neplatila nemocenské ani žiadne iné socialne poistenie. Nakolko nesplnala podmienku 270 dní, tak sa od 01.02. poistila. Toto všetko mi je jasné. Z predošlého zamestnania mala min.mzdu, od 01.02. je poistená, ale odvody za február jej pani zo socialky vypočítala na 405 EUR, aby jej vyšla vyššia materská. Od 01.03. až do nástupu na MD je PN. Z čoho sa bude počítať výška materskej?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ada159 Pozri príspevok
zdravím poradákov, chcem sa opýtať na tento prípad, pretože mu celkom dobre nerozumiem a verím že vy poradíte. Známa ma PTP v sept. 2012, v 2011 pracovala na TPP zhruba 9 mesiacov do novembra.Od novembra 2011 si neplatila nemocenské ani žiadne iné socialne poistenie. Nakolko nesplnala podmienku 270 dní, tak sa od 01.02. poistila. Toto všetko mi je jasné. Z predošlého zamestnania mala min.mzdu, od 01.02. je poistená, ale odvody za február jej pani zo socialky vypočítala na 405 EUR, aby jej vyšla vyššia materská. Od 01.03. až do nástupu na MD je PN. Z čoho sa bude počítať výška materskej?
Materská sa jej bude rátať z max. VZ, nakoľko nastúpi na materskú po 26 týždňoch poistenia, predpokladám. Nakoľko neuvádzaš presné dátumy ani pôrodu ani nástupu na materskú. A samozrejme nesmie mať dlžobu na poistnom.
Poistné počas PN neplatí.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

PTP je 08.10. a teda nástup na MD mi vychádza 27.08. mne tých 26 týždňov teda nevychádza
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ada159 Pozri príspevok
PTP je 08.10. a teda nástup na MD mi vychádza 27.08. mne tých 26 týždňov teda nevychádza
No neviem ale od 1.2. do 27.8. mne vychádza cca 208 dní tj. viac ako 182 dní ( 26 týždnov ).
Alebo sa mýliš v dátumoch alebo neviem.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

ospravedlnujem sa, ja som zle rátala. Ale nerozumiem celkom dobre tej výške z ktorej sa rátali odvody na poistné, teda z akého VZ.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ada159 Pozri príspevok
ospravedlnujem sa, ja som zle rátala. Ale nerozumiem celkom dobre tej výške z ktorej sa rátali odvody na poistné, teda z akého VZ.
1153,50 eur je maximálny VZ a odvody od 1.2.2012 sú vo výške cca 35,15% z tej sumy teda cca 405,45 eur mesačne.
AK by sa poistila 31.1. tak výška odvodov by bola 4,4% z VZ teda vo výške 50,75 eur.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

dakujem velmi pekne, už som si to pozrela. Zmýlil ma max.VZ pre dôchodkové.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
ZDENIELA Pozri príspevok
Momentálne som na RD, ktorá má skončiť v 10/ 2012.
No momentálne som asi v 6 týždni tehotenstva.
Pred nástupom na prvú MD som bola zamestnaná nepretržite 5 rokov. Iba tesne pred nástupom na prvú MD som mala prerušenie asi na 3 dni. Ale stále som ešte zamestnaná.
Termín druhého pôrodu by mal byť v januári 2013, čiže na druhú MD by som mala nastúpiť ešte v roku 2012.
Neviem, oplatí sa mi ukončiť terajšiu RD a nastúpiť znova do práce a následne na PN?
Podľa toho čo som si naštudovala z vaších odpovedí, by som mala mať PN-ku z predchádzajúceho VZ, ak nastúpim do práce a hneď v ten deň aj na PN. A ak PN-ka potrvá až do nástupu na druhú MD, tak aj táto sa mi bude rátať z predchádzajúceho, teda z pravdepodobného VZ???
Ďakujem krásne za vašu trpezlivosť
Prosím pozrite i môj prípad
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Dobrý deň,
posielame Vám odpoveď na Vašu otázku:


Momentálne som na RD, do 10/2012. Pred nástupom na terajšiu MD som pracovala skoro nepretržite 5 rokov, len tesne pred nástupom na túto MD som mala prerušenie na 3 dni. Mám možnosť vrátiť sa do práce, no momentálne som opäť tehotná, predpokladaný termín pôrodu je 01/2013. Chcem vedieť z čoho sa mi bude rátať druhá materská a z čoho prípadne PN ak by som neodpracovala ani tých 90 dní?
Ďakujem za skorú odpoveď

Odpoveď:



Vážená pani,



v zmysle zákona o sociálnom poistení má poistenkyňa nárok na nemocenskú dávku (nemocenské, materské), ak je nemocensky poistná v čase vzniku nároku na dávku. V prípade nároku na materské je potrebné splniť aj podmienku najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Do obdobia 270 dní sa zamestnankyni započítava aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnankyne z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.


V období dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnankyňa nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, má vylúčenú povinnosť platiť poistné. V období čerpania rodičovskej dovolenky sa povinné poistenie prerušuje, tzn. že poistenie zaniká, teda aj nemocenské poistenie.

Ak by Vám vznikla dočasná pracovná neschopnosť počas čerpania rodičovskej dovolenky (počas prerušenia poistenia), nárok na nemocenské z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti Vám nevznikne (nie ste nemocensky poistená). Ak Vám však vznikne dočasná pracovná neschopnosť po nástupe do zamestnania (po ukončení prerušenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky), nárok na dávku nemocenské Vám vznikne, pretože nástupom do zamestnania sa Vám nemocenské poistenie obnoví.

Pokiaľ Váš pracovný pomer bude trvať až do vzniku nároku na materské (ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom), vznikne Vám aj nárok na materské. Na účely nároku na materské, splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, sa Vám započíta obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, prípadne aj obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti, počas ktorej budete mať nárok na nemocenské.

Výška dávky nemocenské je 55 % a materské je 65 % denného vymeriavacieho základu, ktorý sa vypočíta ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistné v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku.

Ak Vám v roku 2012 po skončení rodičovskej dovolenky vznikne dočasná pracovná neschopnosť a vznikne nárok na materské, rozhodujúcim obdobím bude rok 2011. Pokiaľ ste v tomto roku nemali vymeriavací základ na platenie nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, výška dávky nemocenské a materské sa vypočíta z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorý sa určí z jednej tridsatiny vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (napr. mzda dohodnutá v pracovnej zmluve – tento údaj potvrdí zamestnávateľ). Sociálna poisťovňa pri určení pravdepodobného denného vymeriavacieho základu vychádza z údajov, ktoré uvedie zamestnávateľ.

Viac informácií nájdete na našej stránke v časti Nemocenské poistenie – Materské, Poradňa. Podrobnejšie informácie Vám po spresnení údajov poskytne pobočka Sociálnej poisťovne, príslušná podľa sídla zamestnávateľa (Kontakty - pobočky).

S pozdravom


Vaša Sociálna poisťovňa
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

Zdravím všetke múdre hlavičky, chcela by som Vás poprosiť o radu ako dostať materskú (aj keď to už nevidím ružovo ), 2.6.2011 sa začalo platiť DNP z max. vym. základu. 31.01.2012 bol nástup na PN, pričom aj v tento deň zaniklo DNP. 14.02.2012 odišla posledná platba za DNP. Takže ako mi bolo oznámené nárok na materskú nemám. Nedá sa vážne s tým niečo urobiť? Vopred ďakujem za každú radu
Zabudla som dodať termín pôrodu je 5.7.2012
Naposledy upravil Micinka : 12.06.12 at 17:10
0 0
Tianka Tianka

Tianka je offline (nepripojený) Tianka

Ahojte , som v 16tt som zamestnana u manzela tak chcem urobit tak ze sa zajtra odhlasim zo SP ako key slo o ukoncenie PP. V piatok sa prihlasim s najvyssim vymeriavacim a budem platit az do nastupu na MD co je polovica 10/2012. Budem mat najvyssiu matersku? a este otazka mozem urobit aj tak ze v stredu sa odhlasim a stvrtok prihlasim? teda nevynecham ani jeden den len v jeden odhlasim a druhy prihlasim? Dakujem za odpoved
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Micinka Pozri príspevok
Zdravím všetke múdre hlavičky, chcela by som Vás poprosiť o radu ako dostať materskú (aj keď to už nevidím ružovo ), 2.6.2011 sa začalo platiť DNP z max. vym. základu. 31.01.2012 bol nástup na PN, pričom aj v tento deň zaniklo DNP. 14.02.2012 odišla posledná platba za DNP. Takže ako mi bolo oznámené nárok na materskú nemám. Nedá sa vážne s tým niečo urobiť? Vopred ďakujem za každú radu
Zabudla som dodať termín pôrodu je 5.7.2012
Dá sa s tým niečo robiť, ak sa prihlásiš na celý balík poistenia, ale materskú dostaneš len z minima. Nárok na materské z ochr.doby nemáš, lebo si poslednú splátku uhradila po lehote splatnosti.
Ak máš rizikové tehotenstvo, do nástupu na materskú môžeš byť na PN-ke a odvody z celého balíka platiť nemusíš. Na balík sa treba prihlásiť pred začiatkom PN a uhradiť pomernú časť poistného. Nezabudni sa po skončení materského z DNP odhlásiť, lebo si vyrobíš "sekeru"
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

Micinka Pozri príspevok
Zdravím všetke múdre hlavičky, chcela by som Vás poprosiť o radu ako dostať materskú (aj keď to už nevidím ružovo ), 2.6.2011 sa začalo platiť DNP z max. vym. základu. 31.01.2012 bol nástup na PN, pričom aj v tento deň zaniklo DNP. 14.02.2012 odišla posledná platba za DNP. Takže ako mi bolo oznámené nárok na materskú nemám. Nedá sa vážne s tým niečo urobiť? Vopred ďakujem za každú radu
Zabudla som dodať termín pôrodu je 5.7.2012
Neviete niekto poradiť prosim
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Momentalne mi PN stale trva, tak ju mam ukončiť prihlasiť sa na nový balík poistenia a keby som sa prihlasila na max. vym základ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Micinka Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Momentalne mi PN stale trva, tak ju mam ukončiť prihlasiť sa na nový balík poistenia a keby som sa prihlasila na max. vym základ?
Stačí keď súčasnú PN-ku ukončíš pár dní pred nástupom na materskú. Nové poistenie z maxima ti nepomôže, musela by si ho platiť 26 týždňov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať