Zavrieť

Porady

OBERON od 1.1.2012

človek čo opustil Poradu.
Ahojte všetci, ktorí pracujete v tomto programe. Nakoľko sa mi zdá, že existujúca téma "OBERON" je už veľmi rozsiahla a neprehľadná, dovolila som si otvoriť novú tému, kde si budeme navzájom radiť a odovzdávať skúsenosti, ktoré nám uľahčia našu prácu.
Verím, že si tu nájdeme vždy kvalitnú odpoveď na to, čo potrebujeme vyriešiť.
Naposledy upravil Melnick : 31.01.12 at 21:34
Usporiadat
osh osh

osh je offline (nepripojený) osh

Nevykazuje vám v ročnom výkaze preddavkov každý mesiac počet kalendárnych dní 30? Neviem čo s tým.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
DO POZORNOSTI :

V stredu 15.02.2012 bude vydaná nová verzia " OBERON" a budú zakomponované aj daňové priznania.


Pracujú aj na ďalších vylepšeniach a tlačivách, vydržme chvíľu. Majú toho tiež až,až.
2 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Zeby boli rýchlejší ako daňový úrad? No zo srdca im držím palce.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Dátum vydania verzie: 15.2.2012

Dňa 15.02.2012 bola vydaná nová verzia účtovných programov OBERON s označením Február/2012. Nasledovne sú vymenované najdôležitejšie novinky, vylepšenia a opravy oproti verzii Január/2012.
OBERON - Agenda firmy
  • Bola rozšírená funkcia pre hromadné Importovanie skladových kariet z iného skladu.Funkcia importuje skladové karty aj s pripojenými dokumentmi a obrázkami.
  • V spodnej lište programu pribudla možnosť rýchlej zmeny spracovávaného obdobia pre aktuálne prihláseného užívateľa. Po kliknutí pravým tlačidlom myši na obdobie sa zobrazí kontextová ponuka Zmeniť na predchádzajúce/nasledujúce obdobie.

Podvojné/ Jednoduché účtovníctvo
  • Bol doplnený výkaz DPH daňové priznanie podľa súčasnej platnej legislatívy.

Mzdy a personalistika
  • Bol implementovaný nový vzor tlačiva Ročné zúčtovanie preddavkov na daň (strana 1, 2).
  • Bol implementovaný nový typ nepravidelného pracovno-právneho vzťahu Štatutárny zástupca - odmena za výkon (dôchodca). Z uvedeného pracovného vzťahu sú odvádzané odvody zdravotné poistenie, starobné poistenie a rezervný fond.
  • Bol implementovaný nový vzor tlačiva Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov (pre poukázanie 2% dane).
  • Bol implementovaný nový súhrnný tlačový výstup Zdravotné poisťovne - ročný výkaz preddavkov. Tlačový výstup zobrazuje súhrnne všetkých zamestnancov vybranej poisťovne.
  • Bol implementovaný nový tlačový výstup Zdravotné poisťovne - ročný výkaz preddavkov (tlačivo) vo formáte PDF pre jednotlivé zdravotné poisťovne. Tlačový výstup načíta vždy len dvoch zamestnancov z dôvodu veľkého rozsahu strán tlačiva. Toto tlačivo je určené pre firmy podávajúce výkaz v tlačenej podobe na pobočke poisťovne.



PS: upgrade z ich stranky, cez automaticku aktualizaciu mi to nestiahlo
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Melnick Pozri príspevok
DO POZORNOSTI :

V stredu 15.02.2012 bude vydaná nová verzia " OBERON" a budú zakomponované aj daňové priznania.


Pracujú aj na ďalších vylepšeniach a tlačivách, vydržme chvíľu. Majú toho tiež až,až.
Aha, tými daňovými priznaniami sa myslelo DPH? Som dúfala ze to uz budu danove priznania k dani z prijmov...
0 0
Jana1303 Jana1303

Jana1303 je offline (nepripojený) Jana1303

...včera som si stiahla aktualizáciu a nestiahlo mi typ DPH, pri dobropisoch musím prepísať typ DPH v knihe DPH.....
ako upravím typ DPH?
Naposledy upravil Jana1303 : 17.02.12 at 08:24
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Nerozumiem, nedá sa Ti prepísať ? Pretože niekedy to je tak, že Typ DPH za pána neprepíšeš - tak ho daj so zlou DPH a hneď daj doklad opraviť a potom prepíšeš bez problémov. ( volám to "Finta fňu ")
Neviem však ,či som dobre pochopila Tvoj problém.

Typ DPH môžeš zmeniť ešte aj priamo v predkontáciách.
Typ DPH môžeš určiť aj v Položkách dokladu - Rozúčtovanie.

No, je tých možností strašne veľa, takže napíš ak .....................
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ja som si napriklad vsimla, ze ked pri fakturach napriklad vymazem datum DPH, tak sa neda zmeniť typ DPH. Chcem napriklad zadať "nezaradiť do priznania DPH", tak musim tam vzdy najprv datum DPH, zmeniť typ a vymazať datum
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

baby, dajte este nejake "finty fň"
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Zuzka, ja mám narobených kopec nových predkontácií a potom nemusím vymazávať, lebo mám priamo v predkontácii určený typ DPH

Napr. 580 = réžia / platiteľ DPH

napr. 581 = réžia / neplatiteľ DPH


582 = telekom .popl VOZD - DPH zadefinované

825 = telekom . polpatok NZD DPH - nezaradiť ( súkromné hovory v podn.telefóne)
0 0
Jana1303 Jana1303

Jana1303 je offline (nepripojený) Jana1303

.... obdržím dobropis, otvorím záväzky- nový - typ dokladu - dobropis, vypíšem - predkontácia otvorím okienko - vyberiem typ DPH (§ 53, riadok 28), kliknem a typ DPH mi napíše r. 20,21.
0 0
ioanes ioanes

ioanes je offline (nepripojený) ioanes

Melnick Pozri príspevok
DO POZORNOSTI :

V stredu 15.02.2012 bude vydaná nová verzia " OBERON" a budú zakomponované aj daňové priznania.


Pracujú aj na ďalších vylepšeniach a tlačivách, vydržme chvíľu. Majú toho tiež až,až.

Práve som si stiahla februárovú verziu a skúšala som vytvoriť Daňové priznanie za rok 2011, ale vypisuje mi to chybu. Nedajú sa načítať údaje. Neviete, prosím, či je to chyba u mňa, alebo v programe?
Ďakujem.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Kedy vystaviť dobropis?

Dobropis je potrebné vystaviť v týchto prípadoch:
  • pri úplnom zrušení dodávky tovaru alebo služby,
  • pri čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby,
  • pri úplnom vrátení dodávky tovaru,
  • pri čiastočnom vrátení dodávky tovaru a
  • pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti (napr. pri poskytnutých rabatoch, bonusoch alebo skontách).
V praxi sa dobropisy často nesprávne vystavujú aj v prípadoch, ak sa účtovná jednotka chce „daňovo zbaviť“ faktúr po splatnosti, ktorých vymoženie nie je možné z rôznych dôvodov, pretože pri odpísaní týchto faktúr by suma odpísanej pohľadávky nebola úplne alebo čiastočne uznaná na daňové účely. Vystavením dobropisu sa totiž znížia pôvodne zaúčtované výnosy, čím sa zároveň zníži základ dane z príjmov. Takýto postup je však v rozpore s viacerými zákonmi a môže byť považovaný za daňový únik. Z uvedeného vyplýva, že dobropis je možné vystaviť len v odôvodnených prípadoch, ktoré stanovuje zákon (viď vyššie).
Dobropis vystavuje vždy tá účtovná jednotka, ktorá vystavila pôvodnú faktúru, nie je prípustné, aby si účtovná jednotka sama vystavila dobropis k prijatej faktúre. Takýto dobropis by v prípade daňovej kontroly nebol považovaný za účtovný doklad, čo by malo v konečnom dôsledku vplyv tak na vyčíslenie základu dane z príjmov, ako aj na samotnú daň z pridanej hodnoty.
Čo sa nepovažuje za dobropis?

Dobropis nie je možné vystaviť v prípade, ak pôvodná faktúra obsahovala:
  • nesprávne uvedené množstvo dodaného tovaru,
  • nesprávne uvedený rozsah dodanej služby,
  • nesprávnu sadzbu DPH alebo
  • DPH vyčíslenú pri dodaní tovarov alebo služieb, ktorých dodanie malo byť od DPH oslobodené.
V takýchto prípadoch nie je možné vystaviť opravný doklad (dobropis) k pôvodnej faktúre, ale je nutné opraviť pôvodnú faktúru, vzhľadom na to, že pôvodná faktúra bola vystavená nesprávne. Uvedená oprava môže mať v konečnom dôsledku dopad aj na povinnosť podania dodatočného daňového priznania k DPH v prípade, ak sa chyba zistí po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania k DPH.
2 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Jana1303 Pozri príspevok
.... obdržím dobropis, otvorím záväzky- nový - typ dokladu - dobropis, vypíšem - predkontácia otvorím okienko - vyberiem typ DPH (§ 53, riadok 28), kliknem a typ DPH mi napíše r. 20,21.
ano aj ja mam prijate dobropisy a nezaraduje mi to v dph vykaze spravne...tiez dava do riadku 20,21 a nie na riadok 28
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ako sa Vám páči jednoduché "pendlovanie " z jedného úč. obdobia do druhého ? Mne super. Hlavne v tomto období neustáleho vracania sa do minulého roku.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ste spokojné s mesačným výkazom pre DÚ. Ja NIE , ak mám zamestnanca celý mesiac PN a je to jediný zamestnanec vo firme, jednoducho mi hlási chybu pri vytvorení MV-DÚ , keby len chybu, mne ho vôbec nevytlačí.

Ináč, aj v ročnom hlásení sú chyby, tak si dajte POZOR . Napr. načíta ZP aj takému zamestnancovi, ktorý na ňu nikdy nemal nárok. Bože, zasa idem v pondelok "rýpať" do tvorcov .
2 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
17.2.2012 bola vydaná nová verzia Február SP1 - NESŤAHUJTE - nielenže chyby pretrvávajú, ( teda ,tie čo som písala v predchádzajúcom príspevku ) ale mi to vykrikovalo, že nastala chyba pri sťahovaní a nejaký súbor nenašlo - takže teraz som či som si niečo nepo....ala. ( nepobabrala, ale myslím niečo úplne iné )
2 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Na Hlásenie za r. 2011 sa prosím nespoliehajte. Lepšie urobíte, ak si po pracovni rozložíte Q.prehľady a použijete kalkulačku. No a čo, hádam nechcete byť horší ako pracovníci DÚ , ktorí momentálne tiež využívajú iba tento nástroj.
0 0
ioanes ioanes

ioanes je offline (nepripojený) ioanes

Melnick Pozri príspevok
Ako sa Vám páči jednoduché "pendlovanie " z jedného úč. obdobia do druhého ? Mne super. Hlavne v tomto období neustáleho vracania sa do minulého roku.
Prosím, Melnick, ako sa to dá "jednoducho pendlovať"? Neviem to nájsť.
Vďaka.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

  • Bol implementovaný nový vzor tlačiva Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov (pre poukázanie 2% dane).
  • Bol implementovaný nový súhrnný tlačový výstup Zdravotné poisťovne - ročný výkaz preddavkov.
  • Bol implementovaný nový tlačový výstup Zdravotné poisťovne - ročný výkaz preddavkov (tlačivo) vo formáte PDF pre jednotlivé zdravotné poisťovne. Tlačový výstup načíta vždy len dvoch zamestnancov z dôvodu veľkého rozsahu strán tlačiva.
    V ktorej časti mám hľadať výkaz ročny do zdravotiek? Asi som slepá? či?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať