Zavrieť

Porady

OBERON od 1.1.2012

človek čo opustil Poradu.
Ahojte všetci, ktorí pracujete v tomto programe. Nakoľko sa mi zdá, že existujúca téma "OBERON" je už veľmi rozsiahla a neprehľadná, dovolila som si otvoriť novú tému, kde si budeme navzájom radiť a odovzdávať skúsenosti, ktoré nám uľahčia našu prácu.
Verím, že si tu nájdeme vždy kvalitnú odpoveď na to, čo potrebujeme vyriešiť.
Naposledy upravil Melnick : 31.01.12 at 21:34
Usporiadat
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Šarlotka skúsim to napísať tak lopatisticky. Nákup PHM v sume 20,01.
Rozpočítam nasledovne:
základ 16,67 = 80% 13,34(daňová) 20% 3,33(nedaňová)
DPH 3,34 = 80% 2,66 (odpočet) 20% 0,67 (nedaňová)
účtujem nasledovne:
strana MD
343... 2,66
501 ... (daňová) 13,34
501 ... (nedaňová) 4,00 (tu spočítam 20%zo základu a 20% z DPH)
strana D
211 20,01
(samozrejme 20% nedaňová 501... pripočítateľná položka v DP)
len je to dosť manuálna práca z každého bloku to takto počítať keď musím účtovať denne (príkaz konateľky) a potom to musím aj pri učtovaní manuálne opraviť...alebo ako nastavuješ tu predkontáciu???
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Prosím ako nahodím dohodárovi náhradu príjmu prvých 10 dní PN-ky. Mám stiahnutú najnovšiu verziu január 2013/SP2. a nevidím tam možnosť ako u zamestnanca....a utorok máme vyplaty
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Danielka , nehľadaj, lebo nenájdeš. Som tiež na kolaps . Neviem, či vám sa dá vytlačiť výkaz do ZP ak vo firme s 2 zamestnancami sú obidvaja chorí. No ja už nemám chuť riešiť, tieto problémy. Štvrtok som neurobila, kvôli problémom nič užitočné a času míň, než bylo před púl hodinou ......
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Melnick Pozri príspevok
Danielka , nehľadaj, lebo nenájdeš. Som tiež na kolaps . Neviem, či vám sa dá vytlačiť výkaz do ZP ak vo firme s 2 zamestnancami sú obidvaja chorí. No ja už nemám chuť riešiť, tieto problémy. Štvrtok som neurobila, kvôli problémom nič užitočné a času míň, než bylo před púl hodinou ......
Skúsim v cvičnej firme a napíšem.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Danielam Pozri príspevok
Šarlotka skúsim to napísať tak lopatisticky. Nákup PHM v sume 20,01.
Rozpočítam nasledovne:
základ 16,67 = 80% 13,34(daňová) 20% 3,33(nedaňová)
DPH 3,34 = 80% 2,66 (odpočet) 20% 0,67 (nedaňová)
účtujem nasledovne:
strana MD
343... 2,66
501 ... (daňová) 13,34
501 ... (nedaňová) 4,00 (tu spočítam 20%zo základu a 20% z DPH)
strana D
211 20,01
(samozrejme 20% nedaňová 501... pripočítateľná položka v DP)
len je to dosť manuálna práca z každého bloku to takto počítať keď musím účtovať denne (príkaz konateľky) a potom to musím aj pri učtovaní manuálne opraviť...alebo ako nastavuješ tu predkontáciu???
Ahoj Danka, tiez som do tejto temy zavitala az dnes, ano ja to robim takto denne a manualne.. je to samozrejme pracne.. a ano rozklikavam...

mne sa to takto paci, je to pre mna prehladne...

ale mozno ma niekto iny sposob jednoduchsi... ja som si na tento zvykla.. v pozadi mam excel tabulku tam len nahodim sumu a nasledne uctujem..

pocula som ze niekto uctuje phm bez takehoto rozpoctavania a na konci mesiaca (pripadne stvrtroku) si upravi internym dokladom dph a nedanovu 501...

resp. ak sa niekto az na konci roka rozhodne uplatnovat 80 % z kúpy PHM tak na konci roka precutuje cez interny doklad..

inak bol k tomu aj dobry vyklad z drsr ak sa mi to len nemari... skusim pozriet ci to niekde nemam ulozene.. ale najst na drsr...
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Majka vyskúšala som nejde ten výkaz, dala som spracovať mzdy 3 zamestnancom. dvom z jednej ZP (kde som im nahodila obom celý mesiac PN) potom ďalšieho zamestnanca z inej ZP tomu som riadne urobila mzdu. Dala som exportovať mesačné výkazy do ZP. tam kde je riadna mzda mi urobí správny výkaz aj vytlačím. V tej ZP kde sú len dvaja a to celý mesiac obaja PN mi ani len nedá možnosť ho zobraziť. Potom som do TP kde som mala oboch PN skúsila nahodiť tretieho so mzdou už ho načíta ale chybne ukaže riadok 2 počet všetkých zamestnancov. takže majú ďalší problém ....už som jedovatá z toho!!!
2 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Danka nasla som to citujem z tohto linku http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...phl_092009.pdf


18. Otázka:
Daňovník bude uplatňovať paušálne výdavky na spotrebované PHL vo výške 80 %. Ako bude tento daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva účtovať o 80 % a 20 % pri uplatňovaní paušálnych výdavkov na PHL ?
Odpoveď:
Daňovník môže uznať za daňový výdavok spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. V podvojnom účtovníctve pri účtovaní spotreby PHL sa zaúčtuje ako náklad (spotreba materiálu) sumu vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a sumu vo výške 20 % uvedie ako pripočítateľnú položku len v daňovom priznaní k dani z príjmov právnickej osoby. U fyzických osôb účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva sa nákup PHL zaúčtuje v čase účtovania nákupu PHL:
a)
vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a v peňažnom denníku cez uzávierkové účtovné operácie vo výške 20% nákupu PHL ako zníženie výdavkov v členení ako boli výdavky na nákup PHL zaúčtované alebo
10
b)
ako výdavky ovplyvňujúce základ dane (80% z preukázaného nákupu PHL) a výdavky neovplyvňujúce základ dane (20% z preukázaného nákupu PHL).

ale v odpovedi sa neriesi DPH...
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Ahoj Šarlotka, tvoje účtovanie je oveľa prehladnejšie ako to moje jedine čo mi je tam tak trochu na vadu je dávať 20% z DPH a 20% zo základu na jeden nedaňový 501...chcela som to mať analyticky rozčlenené (ale pripnem k tomu excel tabuľku, kde to je rozrátané)
No ja som to účtovala úplne "na h..." a nepáčilo sa mi to hneď od samého začiatku - napíšem ako.
1. nákup PHM som zaučtovala 501 001,343 001/211 (celá suma z bločku) a takto som učtovala denne
2.Na konci každého mesiaca som si vpracovala tabulku kde už som mala rozpočítané 80% a 20% (základ aj DPH) a preučtovala
základ 20% 501 001/501 999 MÍNUSOM
DPH 20% 343 001/548 999 MÍNUSOM
Lenže je blbosť na strane MD nákladového účtu účtovať mínusom (hoci výsledok je dobrý) robila som to takto kvoli DPH aby mi sedel aj základ dane aj DPH na vstupe v tlačových výstupoch.
na konci roka v DP PO je to aj tak pripočítateľná položka asi som si to zbytočne skomplikovala.... hoci s týmto mojím účtovaním nie je toľko práce ale nezdá sa mi logické ....
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

danka teraz rozmyslam ze asi by som mala 20 % DPH uctovat na 548...
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Pisali sme naraz ze prave rozmyslam, ze neuplatnena DPH ma byt na 548... do kelu...


mne sa inak paci aj ten tvoj sposob...

a teraz som uz uplne na vazkach a 548 je danova ci nedanova?
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Sarlotka Pozri príspevok
Danka nasla som to citujem z tohto linku http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...phl_092009.pdf


18. Otázka:
Daňovník bude uplatňovať paušálne výdavky na spotrebované PHL vo výške 80 %. Ako bude tento daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva účtovať o 80 % a 20 % pri uplatňovaní paušálnych výdavkov na PHL ?
Odpoveď:
Daňovník môže uznať za daňový výdavok spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. V podvojnom účtovníctve pri účtovaní spotreby PHL sa zaúčtuje ako náklad (spotreba materiálu) sumu vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a sumu vo výške 20 % uvedie ako pripočítateľnú položku len v daňovom priznaní k dani z príjmov právnickej osoby. U fyzických osôb účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva sa nákup PHL zaúčtuje v čase účtovania nákupu PHL:
a)
vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a v peňažnom denníku cez uzávierkové účtovné operácie vo výške 20% nákupu PHL ako zníženie výdavkov v členení ako boli výdavky na nákup PHL zaúčtované alebo
10
b)
ako výdavky ovplyvňujúce základ dane (80% z preukázaného nákupu PHL) a výdavky neovplyvňujúce základ dane (20% z preukázaného nákupu PHL).

ale v odpovedi sa neriesi DPH...
Veď to DPH....ono je to pre mňa teoreticky úplne pochopiteľné...lenže neviem to dostať prakticky do oberonu nejakým normálnym a logickým spôsobom kvoli DPH....vieš koľko šibeničiek som u pokreslila...bolo mi poradené že, aby som učtovala na strane tých 20% MD mínusom a na strane DAL plusom... (ale neučtuje v oberone) a čuduj sa ide to...ale tak to asi robiť nebudem...lebo ťa upozorní na chybu ale keď to preklikaš tak na účtoch sa to objaví správne na jednej stane + a na druhej -. Skúšala som v cvičnej firme a potom sa nemusí uvádzať do DP ako pripočítateľná položka...ale asi by som sa bála takto účtovať neviem...
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Šarlotka 548 999 neuplatnená DPH je nedaňová (v tomto prípade)
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Danielam Pozri príspevok
Šarlotka 548 999 neuplatnená DPH je nedaňová.
fuj ja som totiz uz cela domotala...
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Danielam Pozri príspevok
Veď to DPH....ono je to pre mňa teoreticky úplne pochopiteľné...lenže neviem to dostať prakticky do oberonu nejakým normálnym a logickým spôsobom kvoli DPH....vieš koľko šibeničiek som u pokreslila...bolo mi poradené že, aby som učtovala na strane tých 20% MD mínusom a na strane DAL plusom... (ale neučtuje v oberone) a čuduj sa ide to...ale tak to asi robiť nebudem...lebo ťa upozorní na chybu ale keď to preklikaš tak na účtoch sa to objaví správne na jednej stane + a na druhej -. Skúšala som v cvičnej firme a potom sa nemusí uvádzať do DP ako pripočítateľná položka...ale asi by som sa bála takto účtovať neviem...
toto sa ani mne nepaci, najma ze to nie je nasledne pripocitatelna polozka..
ale inak zaujimavy vymyssel ze?
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Vieš ja si rozumiem tomu prečo účtujem na nákladovom účte na strane DAL mínusom (lenže keď to chytí náhodou po mne niekto iný) asi to bude pre neho nelogické....Robím na to smernicu (lebo pre dlhodobú PN-ku som akosi na smernice nemala čas) musím dorobiť....Nechám to ja už tento rok tak ako to mám lebo už chaotím a nakoniec to nejako domotám.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Danielam Pozri príspevok
Vieš ja si rozumiem tomu prečo účtujem na nákladovom účte na strane DAL mínusom (lenže keď to chytí náhodou po mne niekto iný) asi to bude pre neho nelogické....Robím na to smernicu (lebo pre dlhodobú PN-ku som akosi na smernice nemala čas) musím dorobiť....Nechám to ja už tento rok tak ako to mám lebo už chaotím a nakoniec to nejako domotám.
jasne ze to uz za cely rok netreba prerabat...
ale ja si nemyslim, ze aj tvoj sposob je nespravny ako hovorim mne sa skor zda ten moj ze neuctujem na 548
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Sarlotka Pozri príspevok
toto sa ani mne nepaci, najma ze to nie je nasledne pripocitatelna polozka..
ale inak zaujimavy vymyssel ze?
ale ked si nakreslím na šibeničky je to správne a ten metodicky pokyn hovorí že môžem účtovať 80% hned do nákladov a 20% do nedaňových...lenže sa bojím ked to oberon pri účtovaní hlási ako chybu...a ešte otázka k stavu tachometra keď máš menej prejazdených km a viac blokov (staré autá-oveľa väčšia spotreba oproti technickému) vyčísluješ nadspotrebu???
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Danielam Pozri príspevok
ale ked si nakreslím na šibeničky je to správne a ten metodicky pokyn hovorí že môžem účtovať 80% hned do nákladov a 20% do nedaňových...lenže sa bojím ked to oberon pri účtovaní hlási ako chybu...a ešte otázka k stavu tachometra keď máš menej prejazdených km a viac blokov (staré autá-oveľa väčšia spotreba oproti technickému) vyčísluješ nadspotrebu???
nevycislujem...hej nie vzdy to sedi kedze tie technicaky neviem odkial a akym testovanim uvadzaju tie super spotreby...
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Ak chceš pondelok ale až večer ti pošlem tabuľku (bola tu niekde na porade som našla) ten kto ju robil ju super vymyslel. Všetko ti vyráta sama na konci mesiaca 80% a 20% a ak by si robila naďalej denne aj tých 20% nedaňových aj tak sa dá použiť (ja účtujem denne nákupy ale tých 20%nedaňových účtujem vždy na konci mesiaca)
1 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Danielam Pozri príspevok
Ak chceš pondelok ale až večer ti pošlem tabuľku (bola tu niekde na porade som našla) ten kto ju robil ju super vymyslel. Všetko ti vyráta sama na konci mesiaca 80% a 20% a ak by si robila naďalej denne aj tých 20% nedaňových aj tak sa dá použiť (ja účtujem denne nákupy ale tých 20%nedaňových účtujem vždy na konci mesiaca)
Žeby táto ?
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať