Zavrieť

Porady

zákon o obmedzení platieb v hotovosti

Od 1.1.2013 je v platnosti nový zákon 394/2012 o obmedzení platieb v hotovosti. Podľa tohto zákona je zakázané realizovať platby v hotovosti, podľa § 4 ods.1) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur. Následne § 6 ods.2) uvádza, že hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu. Predpokladám, že tento paragraf chcel ošetriť to, ak sa jedna faktúra bude platiť v hotovosti, aby sa jej platba nerozdelila na drobné a tým by sa zabezpečilo neprekročenie limitu 5000eur. V zákone však absentuje bližšia definícia pojmu "právny vzťah". Istá definícia pojmu "Právny vzťah" , ktorú som našla je nasledovná...právny vzťah je spoločenský vzťah medzi najmenej dvoma konkrétne určenými právnymi subjektami, upravený právnymi normami, v ktorom jeho účastníci sú nositelia vzájomne spätých subjektívnych práv a právnych povinností, ktoré vznikajú týmto subjektom priamo alebo sprostredkovane na základe právnych noriem.

Z toho znenia by však vyplývalo, že sa jedná o zmluvu ako celok a nie o jednotlivé právne úkony ako napr. mesačne dodávané služby na základe zmluvy. Zákon tiež neuvádza ani stanovenie nejakého časového horizontu, počas ktorého sa bude kumulovať táto hodnota až do hranice 5000 eur. Čo v prípade ak odmena za služby je na báze ročnej odmeny (vyúčtovanie na konci roka) a platí sa preddavkovo mesačne, ale tiež na báze výpočtu z premennej, nie je možne stanoviť, či ročná odmena presiahne čiastku 5000eur. Tým pádom mesačné preddavky na ročnú odmenu by mali či nemali byť platené bankou? Alebo, čo ak dostanem faktúru na 5000 eur a zaplatím v hotovosti 4999eur, a 1 eur nedoplatím veriteľovi z tej jednej faktúry? Máte niekto nejaké dostupné info k tomuto zákonu, nejaké pokyny, usmernenia..... vďaka
Usporiadat
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Mesačne určite nie. Ale keď beriem jeden právny vzťah, tak ročne 600x12 = 7.200,- eur.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Ejo Pozri príspevok
Mesačne určite nie. Ale keď beriem jeden právny vzťah, tak ročne 600x12 = 7.200,- eur.
tu podla mna plati vynimka

§8

Zákaz podľa § 4 sa nevzťahuje na platby v hotovosti odovzdané alebo prijaté

o) odovzdávajúcim alebo príjemcom, ak povinnosť odovzdať alebo prijať platbu v hotovosti ustanovuje osobitný predpis.16)

16) Zákon č. 191/1950 Zb. zmenkový a šekový v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
§ 14 zákona č. 527/2002 Z. z. o dobrovoľných dražbách a o doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov.
8 1
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ďakujem pekne, pomohlo mi. Takže na výplaty miezd sa nevzťahuje.
1 0
qilava qilava

qilava je offline (nepripojený) qilava

Každý sa tu baví o faktúrach. Mňa by zaujímalo , ako to je s výhrou. Dostali sme takýto zákaz aj my, ale nechápem to. Prevádzkujem herňu a zdá sa mi to nejaké divné, že hráč vyhrá na VHP napr. 5200 € a ja mu môžem dať v hotovosti len tých 5000 € a 200 € na účet? Čo ak si zákazník nebude želať takýto postup a ja musím jeho výhru vyplatiť. Určite sú aj taký, ktorí nemajú svoj osobný účet alebo napr.má spoločný účet s manželkou a neželá si, aby som mu tam peniaze dala tak ako to vlastne je pri výhre? Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

qilava Pozri príspevok
Každý sa tu baví o faktúrach. Mňa by zaujímalo , ako to je s výhrou. Dostali sme takýto zákaz aj my, ale nechápem to. Prevádzkujem herňu a zdá sa mi to nejaké divné, že hráč vyhrá na VHP napr. 5200 € a ja mu môžem dať v hotovosti len tých 5000 € a 200 € na účet? Čo ak si zákazník nebude želať takýto postup a ja musím jeho výhru vyplatiť. Určite sú aj taký, ktorí nemajú svoj osobný účet alebo napr.má spoločný účet s manželkou a neželá si, aby som mu tam peniaze dala tak ako to vlastne je pri výhre? Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
zakon neuvadza vynimku pre herne .... takze musis si upravit obchodne/herne podmienky
0 0
tompet tompet

tompet je offline (nepripojený) tompet

Pridám aj ja svoje troška do tohto hrnca:
Hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt
týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu.

Právny vzťah je teoretický pojem práva, bližšie je konkretizovaný najmä v Občianskom zákonníku - § 1 a 2. Občianskoprávne vzťahy vznikajú z právnych úkonov alebo z iných skutočností, s ktorými zákon vznik týchto vzťahov spája. (§ 2 OZ)

Keď vychádzame z takejto definície, tak nemôžeme rozlišovať podľa počtu faktúr ale podľa vzniku právneho vzťahu. Napr. strany podpíšu zmluvu o dielo (výroba dverí), ktorá nám vytvorí jeden právny vzťah - vzniká podpisom zmluvy, skončí odovzdaním diela. Z tohto právneho vzťahu môže vyplývať ale viac faktúr, napr. jedna pri podpise, druhá po odovzdaní časti diela a tretia po zhotovení celého diela. Ak tie isté zmluvné strany medzitým uzatvoria ďalšiu zmluvu o dielo (zhotovenie okien), je to podľa mňa nový právny vzťah.

Ak teda vystavíme faktúru pre dodanie tovaru pod 5 tis., každý deň v týždni, jednotlivé dodávky by sme mohli považovať za samostatné kúpne zmluvy a teda za samostatné právne vzťahy. Len pozor aspoň na nejaké rozlíšenie - časové, miestne a p. Iný deň zdaniteľného plnenia a nová fa je predsa podľa mňa nový právny vzťah.

Toto sa bude veľmi ťažko posudzovať, ale vzhľadom na právne vedomie daňových úradov si to oni vyložia tak ako sa im bude hodiť.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Katija a qilava preco uzatvarate temu ???
0 0
tompet tompet

tompet je offline (nepripojený) tompet

Toto rieši Zákon o DPH §74 ods.3 b) - do 1000/resp.1600/ € dokladom vyhotoveným cez ERP.
Keďže doklad vyhotovený cez ERP nemusí obsahovať meno príjemcu môžeš vyhotoviť x dokladov do
1000 €čiek. Tak praví zákon toto ti nik uprieť nemôže. A ani tomu to nik uprieť nemôže lebo všetky doklady spĺňajú náležitosti zákona. Predsa len brať akési preddavky - a to nevieš aké budú - ti len skomplikuje život a pochybujem, že by s tým súhlasil aj odberateľ.
Prípadne rozdeliť trebárs 3000€ na 3 bločky. Samozrejme ak sa dá, nieže predáš 1/3 televízora na každom bločku. S rozumom. Ak ho na Slovensku ešte kúsok nájdeš.
0 0
martuľa martuľa

martuľa je offline (nepripojený) martuľa

Len pre lepšie porozumenie. Platbu 5.000,00 EUR v hotovosti do pokladne mám chápať ako platbu od jedného odberateľa? Ak mám denne napr. troch odberateľov na 5.000,00 EUR je to v poriadku, alebo porušenie?
A ak jeden a ten istý odberateľ si u mňa objedná služby, alebo práce napr. 3 krát do mesiaca po 5.000,00 EUR, tak to ako riešiť? 3 x PPD a faktúra alebo ako? Služby a práce nebudú rovnakého charakteru.
0 0
matka7 matka7

matka7 je offline (nepripojený) matka7

Tomuto celkom nerozumiem:
- z môjho pohľadu podaním daňového priznania vznikol právny vzťah a nárok na vyplatenie zisku napr. v roku 2004, čiže z toho mi vyplýva, že z každého roku si môže v hotovosti vybrať 5000,- ak si vyberie viac tak cez účet. [/QUOTE]

Preco jedno danove priznanie = jeden pravny vztah?


Podla mna ak som spolocnik v sro tak mam s sro len jeden pravny vztah. Ten sa zalozil spolocneskou zmluvou a neplati na kazdy "danovy" rok extra.

Ak moja sro vyprodukovala za 10 rokov dozadu zisk, mozem si ho bez porusenia zakona vyplatit v hotovosti najneskor do 31.3.2013. Po tomto termine mozem vyplatit v hot zisk iba 5000e, zvysok vkladom na ucet spolocnikovi/postou...
0 0
zuzana909 zuzana909

zuzana909 je offline (nepripojený) zuzana909

Preco jedno danove priznanie = jeden pravny vztah?

Na základe daňového priznania vykazuješ zisk alebo stratu nie na základe spoločenskej zmluvy. Daňové priznanie zakladá právo na vyplatenie zisku pre spoločníka, čím vzniká podľa mňa právny vzťah spoločník - zisk.

dokonca dnes som sa dozvedela, že pani na daňovom úrade povedala, že jedna faktúra napr. na 30000,- môže byť vyplatená celá v hotovosti, len treba robiť platby max. do 5000,- a nie v jeden deň, takže týždeň budeš chodiť platiť po 5000,- a je to podľa nej v poriadku
1 0
tompet tompet

tompet je offline (nepripojený) tompet

zuzana909 Pozri príspevok
Preco jedno danove priznanie = jeden pravny vztah?

Na základe daňového priznania vykazuješ zisk alebo stratu nie na základe spoločenskej zmluvy. Daňové priznanie zakladá právo na vyplatenie zisku pre spoločníka, čím vzniká podľa mňa právny vzťah spoločník - zisk.

dokonca dnes som sa dozvedela, že pani na daňovom úrade povedala, že jedna faktúra napr. na 30000,- môže byť vyplatená celá v hotovosti, len treba robiť platby max. do 5000,- a nie v jeden deň, takže týždeň budeš chodiť platiť po 5000,- a je to podľa nej v poriadku
Tak s týmto, aj keď povedala JPP na DÚ by som nesúhlasil. Až prídu o 2 roky na kontrolu už budú strašne múdri a ti to zrátajú.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zuzana909 Pozri príspevok
Preco jedno danove priznanie = jeden pravny vztah?

Na základe daňového priznania vykazuješ zisk alebo stratu nie na základe spoločenskej zmluvy. Daňové priznanie zakladá právo na vyplatenie zisku pre spoločníka, čím vzniká podľa mňa právny vzťah spoločník - zisk.

dokonca dnes som sa dozvedela, že pani na daňovom úrade povedala, že jedna faktúra napr. na 30000,- môže byť vyplatená celá v hotovosti, len treba robiť platby max. do 5000,- a nie v jeden deň, takže týždeň budeš chodiť platiť po 5000,- a je to podľa nej v poriadku
som zvedava ci by taketo stanovisko dala tetuska aj na papier a podpisala sa pod to
0 0
nokia82 nokia82

nokia82 je offline (nepripojený) nokia82

Ja sa chcem opýtať inú vec. Doteraz som bol živnostník a okrem iného som mal na živnosť napísané aj auto. Jeho momentálna hodnota je cca 10.000€. Založil som však s.r.o. a toto auto potrebujem previesť do novej s.r.o.čky. Ako si ho viem previesť, aby som ho mohol naďalej odpisovať? Predávam ho totiž v podstate sám sebe. Príde mi trochu nezmysel teraz zháňať 10.000€ len preto, aby toto číslo zasvietilo na účte. A ďalšia vec je, že tých 10.000€ potom budem ešte musieť zdaniť v daňovom priznaní z končiacej živnosti ako príjem?
0 0
zuzana909 zuzana909

zuzana909 je offline (nepripojený) zuzana909

nokia82 Pozri príspevok
Ja sa chcem opýtať inú vec. Doteraz som bol živnostník a okrem iného som mal na živnosť napísané aj auto. Jeho momentálna hodnota je cca 10.000€. Založil som však s.r.o. a toto auto potrebujem previesť do novej s.r.o.čky. Ako si ho viem previesť, aby som ho mohol naďalej odpisovať? Predávam ho totiž v podstate sám sebe. Príde mi trochu nezmysel teraz zháňať 10.000€ len preto, aby toto číslo zasvietilo na účte. A ďalšia vec je, že tých 10.000€ potom budem ešte musieť zdaniť v daňovom priznaní z končiacej živnosti ako príjem?
pokiaľ ho chceš predať, tak si sprav zmluvu o predaji ešte v roku 2012 a napíš, že platba prebehne 1/2013 v tom prípade nemusí ísť cez banku, bude stačiť PPD a samozrejme vo fyzickej osobe to budeš musieť zdaniť.

prípadne pohľadávka voči sro nemusí byť uhradená, pokiaľ nejdeš FO zrušiť budeš voči sro evidovať nezaplatenú pohľadávku, platbu môžeš realizovať postupne, ale pozor potom môžeš zaplatiť 5000,- v hotovosti a ďalších 5000,- bude musieť ísť cez účet.
0 0
sofi05 sofi05

sofi05 je offline (nepripojený) sofi05

Dnes som bola na konzultácii u daňovákov a mali školenie kde audítori upozorňujú, že aj mzdy sú vyplácané na základe zmluvného vzťahu a preto sa na ne vzťahuje aj tento zákon. takže ak má niekto mzdu v roku 2013 = 600eur mesačne cash, tak výplata za 092013 už musí ísť na účet.
Vie sa k tomu niekto vyjadriť? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sofi05 Pozri príspevok
Dnes som bola na konzultácii u daňovákov a mali školenie kde audítori upozorňujú, že aj mzdy sú vyplácané na základe zmluvného vzťahu a preto sa na ne vzťahuje aj tento zákon. takže ak má niekto mzdu v roku 2013 = 600eur mesačne cash, tak výplata za 092013 už musí ísť na účet.
Vie sa k tomu niekto vyjadriť? Ďakujem
Pekná hlúposť. Na mzdy sa tento zákon nevzťahuje.
http://www.porada.sk/t206567-zakon-o-obmedzeni-platieb-v-hotovosti.html
3 0
SLAVKA.H SLAVKA.H

SLAVKA.H je offline (nepripojený) SLAVKA.H

Ester plus Pozri príspevok
Možno na základe tohto zákona vybrať väčšiu hotovosť v banke a prijať ju do firemnej pokladne a opačne väčšiu hotovosť odniesť do banky. Či aj tu budú plaiť obmedzenia?
Na základe obmedzení platieb v hotovosti § 8 a) sa zákaz na platby v hotovosti nevzťahuje pri poskytovaní platobných služieb, teda pri výbere a vklade na účet.
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Zákon sa o hot. platbách má výnimky zo zákazu platby v hotovosti. Zákaz sa napr. nevzťahuje na platby odovzdané alebo prijaté pri poskytovaní platobných služieb, pri výkone sociálneho poistenia, zákaz sa nevzťahuje na odovzdávajúceho alebo príjemcu, ak povinnosť odovzdať alebo prijať platbu v hotovosti ustanovuje osobitný predpis (napr. Zákonník práce, zákon o dobrovoľných dražbách, zákon o cestovných náhradach).
1 0
sofi05 sofi05

sofi05 je offline (nepripojený) sofi05

Ďakujem, našla som to v zákone, dole v poznámkach je výnimka podľa Zákonníka práce.
Ísť na DÚ sa niečo opýtať, je pre mňa vždy zmätočne /vždy ma šokujú zlými informáciami/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať