Zavrieť

Porady

zákon o obmedzení platieb v hotovosti

Od 1.1.2013 je v platnosti nový zákon 394/2012 o obmedzení platieb v hotovosti. Podľa tohto zákona je zakázané realizovať platby v hotovosti, podľa § 4 ods.1) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur. Následne § 6 ods.2) uvádza, že hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu. Predpokladám, že tento paragraf chcel ošetriť to, ak sa jedna faktúra bude platiť v hotovosti, aby sa jej platba nerozdelila na drobné a tým by sa zabezpečilo neprekročenie limitu 5000eur. V zákone však absentuje bližšia definícia pojmu "právny vzťah". Istá definícia pojmu "Právny vzťah" , ktorú som našla je nasledovná...právny vzťah je spoločenský vzťah medzi najmenej dvoma konkrétne určenými právnymi subjektami, upravený právnymi normami, v ktorom jeho účastníci sú nositelia vzájomne spätých subjektívnych práv a právnych povinností, ktoré vznikajú týmto subjektom priamo alebo sprostredkovane na základe právnych noriem.

Z toho znenia by však vyplývalo, že sa jedná o zmluvu ako celok a nie o jednotlivé právne úkony ako napr. mesačne dodávané služby na základe zmluvy. Zákon tiež neuvádza ani stanovenie nejakého časového horizontu, počas ktorého sa bude kumulovať táto hodnota až do hranice 5000 eur. Čo v prípade ak odmena za služby je na báze ročnej odmeny (vyúčtovanie na konci roka) a platí sa preddavkovo mesačne, ale tiež na báze výpočtu z premennej, nie je možne stanoviť, či ročná odmena presiahne čiastku 5000eur. Tým pádom mesačné preddavky na ročnú odmenu by mali či nemali byť platené bankou? Alebo, čo ak dostanem faktúru na 5000 eur a zaplatím v hotovosti 4999eur, a 1 eur nedoplatím veriteľovi z tej jednej faktúry? Máte niekto nejaké dostupné info k tomuto zákonu, nejaké pokyny, usmernenia..... vďaka
Usporiadat
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

yvica, zaloz nove otazky
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

avalik
yvica, zaloz nove otazky
A nech má jasný názov - podrobnosti sa dajú v popise.
1 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Ak FO registrovaná na dňovom úrade z titulu prenájmu, penajíma byt FO občanovi môže prijímať platby v hotovosti?
0 0
pozdenka pozdenka

pozdenka je offline (nepripojený) pozdenka

Ahojte, ja by som sa chcela opýtať na takýto prípad.
FO nepodnikateľ si od zahraničného dodávateľa dá postaviť v SR montovaný dom na základe zmluvy o predaji (25.000 Eur).. Zahr, dodávateľ požaduje platbu v hotovosti. Inému spôsobu sa vyhýba. Mne z toho vyplýva, že to robia teda bez dokladu. Ak FO nepodnikateľ mu vyplatí v hotovosti, porušuje týmto zákon o obmedzení platieb v hotovosti? U zahr.dodávateľa táto zmluva o predaji akokeby nebola a - tuzemský nepodnikateľa FO ju tým pádom nesmie nikde nikdy vytiahnuť???
Aký spôsob zvoliť?
0 0
romanaB79 romanaB79

romanaB79 je offline (nepripojený) romanaB79

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 4 ods. 1 zákona č. 394/2012 Z.z. o obmedzení platieb v hotovosti (ďalej len "zákon") sa zakazuje platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5000 eur, ak odsek 2 neustanovuje inak. Podľa ods. 2 sa zakazuje platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 15000 eur, medzi fyzickými osobami nepodnikateľmi.
Podľa § 6 ods. 2 zákona hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu.
Podľa dôvodovej správy k zákonu je možno za jeden právny vzťah považovať napríklad jednu zmluvu (pričom platba je rozdelená na niekoľko záloh). Medzi takéto platby vyplývajúce z jedného právneho vzťahu nie sú považované napr. opakované nákupy tovarov medzi rovnakým kupujúcim a predávajúcim alebo opakujúce sa obchody, kedy každý obchodný vzťah je uzatvorený a platený osobitne.
Ak je medzi obchodnými partnermi uzatvorená nejaká zmluva, v ktorej je určená celková výška platby jedného alebo viacerých plnení, z ktorej vyplýva, že počas trvania tejto zmluvy bude súčet týchto platieb viac ako 5000 eur, tak žiadna platba vyplývajúca z tohto jedného právneho vzťahu (jednej zmluvy) nesmie byť odovzdaná a prijatá v hotovosti. Platby musia byť uhradené napr. bankovým prevodom, vkladom na účet, prostredníctvom poštového platobného styku a pod.
Ak takáto zmluva neexistuje alebo existuje len určitá rámcová zmluva medzi dodávateľom a odberateľom, ktorá neobsahuje celkovú výšku platby jedného alebo viacerých plnení, ale obsahuje len určité metodické usmernenia a všeobecné ustanovenia, pričom následné čiastkové kúpne zmluvy sa realizujú na základe samostatných objednávok, dodacích listov a faktúr, máme za to, že v tomto prípade sa jedná o opakované nákupy, pričom každý takýto obchodný vzťah je uzatvorený a platený osobitne (samostatná faktúra). Na základe vyššie uvedeného zastávame názor, že limit podľa § 4 ods. 1 zákona sa viaže len na príslušnú samostatnú faktúru.
1 0
nepravnik nepravnik

nepravnik je offline (nepripojený) nepravnik

zaujímalo by ma, ako ba sa na to pozeral daňový úrad pri predaji pozemku:
Predávajúci má parcelu o výmere 600 m2. Kupujúci si kúpi za 15000,- EUR ideálny podiel 150 m2. Teda jednu štvrtinu. Platba môže prebehnúť v hotovosti. O nejaký čas is dokúpi zase 150 m2 za 15000,-Eur a tak to zopakuje ešte dva krát a má vo svojom majetku celú parcelu o výmere 600 m2. Je to možné akceptovať, alebo sa to bude považovať za obchádzanie zmyslu zákona?
0 0
anka_p anka_p

anka_p je offline (nepripojený) anka_p

nepravnik
zaujímalo by ma, ako ba sa na to pozeral daňový úrad pri predaji pozemku:
Predávajúci má parcelu o výmere 600 m2. Kupujúci si kúpi za 15000,- EUR ideálny podiel 150 m2. Teda jednu štvrtinu. Platba môže prebehnúť v hotovosti. O nejaký čas is dokúpi zase 150 m2 za 15000,-Eur a tak to zopakuje ešte dva krát a má vo svojom majetku celú parcelu o výmere 600 m2. Je to možné akceptovať, alebo sa to bude považovať za obchádzanie zmyslu zákona?
podľa môjho názoru, pozemok ak by mal 4 parcely je to ok, v súlade so zákonom...
inak odporúčam bankový prevod.......
1 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

ak bude na každý predaj samostatná kúpno-predajná zmluva a táto bude aj riadne zavkladovaná do katastra, tak je všetko O.K. - každá zmluva je samostatný právny vzľah. Aby to však bolo možné, je potrebné pozemok najskôr rozdeliť....
4 0
nepravnik nepravnik

nepravnik je offline (nepripojený) nepravnik

Ďakujem za názor, ale nikde nie je zakázané, že sa nesmie predávať podiel na pozemku a to každý samostatnou zmluvou! Tak prečo deliť parcelu geometrickým plánom? Veď pri pozemkoch je to obvyklé, že je často ideálne spoluvlastníctvo. Možno by to bolo iné, respektíve nezvyklé pri predaji ideálnej tretiny motorového vozidla, ale v pozemkoch nevidím problém. nepýtajte sa ma prosím na dôvody tejto otázky, chcem to vedieť, vďaka
0 0
mike321sk mike321sk

mike321sk je offline (nepripojený) mike321sk

no nech sa nikto nehnevá, ale to, čo už tu v SR uzákoňujú je absolútna buzerácia a obmedzovanie slobody podnikania v tomto štáte. Zaujímalo by ma, koľko EÚ štátov uzákonilo podobnú absurditu. Čo viem, tak narp. v susednom Rakúsku takéto obmedzenia nie sú a predsa všetko funguje. Kopa peňazí sa vyhodilo na nové ERP moduly a kvôli čomu? Veď tam predsa musia vidieť všetky operácie, ktoré prejdú pokladnicou, tak čoho sa boja? V ČR fungujú ešte aj na paragónoch a všetko je OK. To teda naozaj ohromne pomáhajú každý rok nám malým podnikateľom - živnostníkom. Človek má v súčasnosti probém nájsť zákazníka, ktorý je ochotný platiť v hotovosti a keď už sa aj nejaký nájde, tak čo mu poviete? Prepáčte ale nejde to, musíme to hnať cez účet... Fakt sila. A miliónové podvody si nikto nevšíma a otvorene sa o nich ešte aj vo večerných správach veselo rozpráva. Takže asi tak - Vitajte na Slovensku (a to mám našu krajinu rád, len nemám rád ľudí, ktorí ju ničia).
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Nie je lepšie platiť na účet, ako nosiť/voziť so sebou tisíce eur? Ani v tescu nevytiahneš stovku, ale kreditku.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Aký máte názor:
Dom s 2 spolumajiteľmi, z toho jeden občan mimo EÚ. Pri predaji domu peniaze boli pripísané na účet toho spolumajiteľa, ktorý býva v SR. Môže tento spolumajiteľ
zo svojho účtu vyplatiť ½ predajnej sumy v hotovosti po častiach druhému spolumajiteľovi, ak celková predajná suma prevyšuje 15000 E?
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka
Aký máte názor:
Dom s 2 spolumajiteľmi, z toho jeden občan mimo EÚ. Pri predaji domu peniaze boli pripísané na účet toho spolumajiteľa, ktorý býva v SR. Môže tento spolumajiteľ
zo svojho účtu vyplatiť ½ predajnej sumy v hotovosti po častiach druhému spolumajiteľovi, ak celková predajná suma prevyšuje 15000 E?
No ten z EU môže prijať/vyplatiť hotovosť. Ale ten náš nie. A ak ten z EU bude trvať na platbe v hotovosti, tak som zvedavý, ako na tento prípad myslel tvorca tohto úžasného zákona.
1 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Môžem preplatič cestovný príkaz zamestnancovi v hotovosti?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Samozrejme áno.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

marjankaj
No ten z EU môže prijať/vyplatiť hotovosť. Ale ten náš nie. A ak ten z EU bude trvať na platbe v hotovosti, tak som zvedavý, ako na tento prípad myslel tvorca tohto úžasného zákona.
A je na 100% isté, že tvorca myslel? Skôr sa mu niečo zazdalo, tak to capol na papier.
1 0
rdb rdb

rdb je offline (nepripojený) rdb

Pozor necital som sice celu diskusiu, ale niekolko nespravnych prispevkov ano. Ak hodnota jednehio pravneho vztahu presiahne 5 000,00 EUR tak ani cast platby nesmie byt vykonana v hotovosti a cela platba musi ist cez ucet.
A to sa tyka aj zalohovy platieb. Ak ste vybrali v hotovosti zalohu 3000 EUR a celkovy obchod ma hodnotu 7000 porusili ste zakon.
1 0
rdb rdb

rdb je offline (nepripojený) rdb

Tak a je to! Nasinec je uz zblbnuty zo vsetkych tych nariadeni. Nariadenie, kotre si vydalo financne riaditelstvo je uplne mimo jeho kompetencii a v uplnom rozpore zo zakonom. Kazdopadne existuje a da sa predpokladat, ze kontroly z financneho uradu budu na neho prihliadat a sekat pokuty hlava nehlava. Kto sa neozve a nebude sudit zaplati. Nie je to zvlastne zit v state kde este aj financne riaditelstvo pracuje sposobom mafie?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rdb
Pozor necital som sice celu diskusiu, ale niekolko nespravnych prispevkov ano. Ak hodnota jednehio pravneho vztahu presiahne 5 000,00 EUR tak ani cast platby nesmie byt vykonana v hotovosti a cela platba musi ist cez ucet.
A to sa tyka aj zalohovy platieb. Ak ste vybrali v hotovosti zalohu 3000 EUR a celkovy obchod ma hodnotu 7000 porusili ste zakon.
A ako sa dá dopredu vedieť, či ten právny vzťah presiahne sumu 5000 €? Každá zmluva sa dá vypovedať.
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

Prosím vás. Som platiteľ DPH a predávam zákazníkom tovar za hotovosť cez ERP. Čo mám robiť, ak predám tovar v hodnote vyššej ako 1000 € nepodnikateľovi? Musím vystaviť aj faktúru na jeho meno? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať