Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
To Gabriela:
Možno to nie je fakt také hrozné... ale ja mám dojem, že niekedy neviem, čo skôr robiť... Osobne by som sa do toho nikdy nepustila...po skúsenostiach, ktoré mám u nás v dome..nie!!... Ja v spoločenstve žiadnu funkciu nezastávam./našťastie/ .. takže ten výcuc je pre mňa bohato postačujúci./ a budem moc vďačná zaň/ ... a nemusím tráviť čas nad študovaním zákonov, ktoré pri svojej práci nepotrebujem... Je to skôr môj osobný záujem...aby som vedela, čo a ako ... popr. to môžem využiť na schôdzi..

Proti stretávke osobne nič nemám, ale zo mňa aj tak nič nevytiahnete...bo nič neviem
SILVIA
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Gabriela je podla Teba mozne urobit ziadost o preregistraciu zmluvy zjednodusene tak, ze v navrhu uvedieme, ze povodna zmluva sa rusi v plnom rozsahu a v plnom rozsahu sa nahradza novym znenim ? Nechcem tu robit cely pokec ako sa robia zmeny v registroch napr. obch. spolocnosti... urcite vies o com hovorim .... lebo to by som defakto opisala v navrhu na preregistraciu celu povodnu aj celu novu zmluvu. Alebo aspon nemas kontakt priamo na nejaku "odpovedischopnu" dusu na registri pre SVB na Krajskom urade ?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Robila som dotaz aj na zdruzenie, ale mi nedali este odpoved a p. Tk.. asi na nas nema cas.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ja som nad tým už tiež rozmýšľala, lebo tých zmien bude teraz asi dosť. Ale my máme stretnutie budúci týždeň v stredu a tam sa dohodneme. Pokiaľ ale viem v zákone je to napísané, že zmeny sa robia dodatkom k zmluve. V princípe je to ale to isté, ak sa celá zruší a nahradí novou. Len na tej zmuve je za jednu stranu podpísané mesto, síce neviem prečo, ale tam by mohol nastať problém. Neviem ako je to u Vás.

Ja som tou kávou vôbec nemyslela ťahanie rozumov. Budem teraz dosť múdra, ale nemyslím si že to potrebujem. Ja si tie zákony čítam poctivo sama, a snažím sa to pochopiť sama pre seba. Ale niekedy je veľmi fajn si veci možno utvrdiť, príp. pri takýchto debatách aj zmeniť názor.

Príjemný víkend.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Zdravim,
možem sa pripojiť? - som moc rada, že som sem nakukla, moc by som potrebovala spomínanú novelu - škoda-preškoda, že ste tak ďaleko - ja som Trnava, možem poprosiť o zaslanie?? dík. sway
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Janica, mam podobný problém a ak by si mohla ten výcuc zaslať aj mne, budem povďačna.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
GABRIELA
Ja som nad tým už tiež rozmýšľala, lebo tých zmien bude teraz asi dosť. Ale my máme stretnutie budúci týždeň v stredu a tam sa dohodneme. Pokiaľ ale viem v zákone je to napísané, že zmeny sa robia dodatkom k zmluve. V princípe je to ale to isté, ak sa celá zruší a nahradí novou. Len na tej zmuve je za jednu stranu podpísané mesto, síce neviem prečo, ale tam by mohol nastať problém. Neviem ako je to u Vás.

Ja som tou kávou vôbec nemyslela ťahanie rozumov. Budem teraz dosť múdra, ale nemyslím si že to potrebujem. Ja si tie zákony čítam poctivo sama, a snažím sa to pochopiť sama pre seba. Ale niekedy je veľmi fajn si veci možno utvrdiť, príp. pri takýchto debatách aj zmeniť názor.

Príjemný víkend.
Gabriela...asi si ma zle pochopila../alebo som to blbo napísala/ . myslela som to tak, že o tom nič neviem, pretože sa tým nezaoberám... takže žiadne konzultácie so mnou nie sú možné v tom zmysle/ táto oblasť je mi cudzia/ ....zaujímala ma táto téma, iba ako vlastníka bytu...
Ak som sa ťa dotkla, tak prepáč
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Pre HlinkovxNie som urážlivý člen tejto porady. J alen viem že niektorí ľudia neradi púšťajú svoje vedomosti, a tak som sa ani ja nechcela nikoho dotknúť, že chcem ťahať rozumy. Budem rada ak sa ozveš a niekedy pohľad toho nezávislého , ako vlastníka bytu môže byť veľmi prínosný.

Novela zákona je na www.zbierka.sk v čiastke 155 ako zákon 367/2004.
Ospravedlňujem sa , neviem to odtiaľ preposlať.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
To Gabriela: vyjasnili sme si to...tak to hoďme za hlavu
Ja by som rada nejaké info vypustila.. ale fakt nič neviem.. ohľadom tohto
stretnutie môže byť... nie je problém.. ale až po 25. ..mám totiž DPH-čko..a som v sklze
Díky za novelu, stiahla som si ju ...a počkám na výcuc...
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
moc ďakujem za adresu zákona
sway
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

DPH je dorobena, tak hor sa na zakon. Ako som medzicasom zistila, novy zakon uz mate stiahnuty, tak idem k tomu "vycucu" podla pokecu, ktory bol vydany aj v PRAVDE dna 30.6.2004. Takze opis:
Ktore nove ustanovenia prinasa novela:
- prilohou zmluvz o prevode vlastnictva bytu musi byt o.i. aj vyhlasenie spravcu alebo predsedu spolocenstva, ze byvaly vlatnik nema ziadne nedoplatky §5,
- v pripade druzstevnych bytov sa spolocenstvo vlastnikov moze zriadit az vtedz, ak je do vlastnictva clenov druzstva prevedena viac ako nadpolovicna vacsina bytov a NP v dome - §6,
- podrobnejsia je v zakone definicia spolocenstva - nalezitosti zmluvy, cinnosti, zapis do registra spolocenstiev - §7 /novym prvkom je obmedyenie konfliktu zaujmov funkcii predsedu a clena rady, register je vedeny na KU podla sidla spolocenstva, spolocenstvo moze uyavriet zmluvu o uvere napr. na opravu domu/,
- pribudli ustanovenia o spravcovi, jeho zodpovednosti a zmluve o vykone spravy - §8 /hospodarenie spravcu musi byt oddelene od hospodarenia s prosriedkami ziskanymi od vlastnikov/,
- z FPaUO mozno financovat aj opravy balkonov a lodzii, prechodne mozno fond pouzit na uhradu za plnenie spojene s uzivanim bytu, prostriedky fondu musia byt vedene oddelene od prostriedkov na uhrady za sluzby - §10,
- vlastnik bytu musi na poziadanie umoznit vstup do bytu kvoli yariadeniam na meranie spotreby vody a tepla, ak hrubo poskodzuje byt alebo NP, moze sud na navrh nariadit predaj jeho bytu - §11,
- vlastnik bytu moze kedykolvek nahliadnut do dokladov tykajucich sa spravy domu - §11,
- system hlasovania by mal prinutit vlastnikov vacsou mierou sa zaujimat o celkove dianie v dome /po hodine od zaciatku schodze moze v urcitych veciach rozhodnut len nadpolovicna vacsina zucastnenych/ - §14,
- podrobne su urcene nalezitosti zmluvy o vystavbe, vstavbe a nadstavbe domu, ako aj podmienky uskutocnovania stavebnych uprav v byte - §21, §22.
Tot zhruba.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

To z a y stale prehadzujem, dufam, ze to moc nevadi, snazila som sa velmi rychlo pisat a okrem toho je uz po DPH a je kooooonecne piatok.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
znova vďaka - gratulujem k DPH, ja som este zdaleka neskoncila
sway
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
To JANCA:
díky za výcuc...je to super...takto môžeš vycucávať každý nový zákon...
DÍKY MOC
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Viac roboty ma bude stat ta preregistracia. Nechcu uznat dodatok v zneni: vymazuje sa cela stara zmluva a zapisuje sa cela nova zmluva. Musim to od slova, doslova a najhorsie je to, ze ma este caka registracia na ochranu osob. udajov. Ozaj, myslis, ze to musi splnat aj SVB? Mam dojem, ze dostanes odomna v dohladnej dobe pozvanie na FERNET alebo nieco co lubis, aby som Ta vyuzila, zneuzila ??? Lebo kavu nepijes, ako si hovorila. Ale uz je tu konecne vikend, tak vela cerstveho vzduchu prajem.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
TO JANCA...
príjemný víkend aj tebe... idem zaniesť DPH-čko...takže potom už bude voľno...
Ohľadom toho SVB- registrácia teba, ako účtovníčky....nie je nutná...
ale SVB-by malo poslať formulár..a na základe neho.. sa posúdi../čiže úrad posúdi / ..či registrácia nutná je ...alebo nieje....Ale formulár každopádne treba poslať...
Ohľadom Fernetu... nepijem..ale ani to nie je nutné..keď viem..poradím...keď nie..tak jednoducho mlčím.. Silvia
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ahojte dievčence ( zatial som tu nenašla chlapa) . Nebola som tu už dosť dlho, a tak sa chcem opýtať, čo je to za registráciu na ochranu osôb?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
TO Gabriela:
SVB by malo poslať formulár na registráciu..týka sa to zákona o ochrane osobných údajov.. /v tomto prípade osobných údajov vlastníkov bytov a nebytových priestorov/
úrad posúdi, či je registrácia nutná..alebo nie..ale formulár je nutné tam poslať...
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Len neviem aký formulár , a na aký úrad to treba poslať. No som z toho pako.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Úrad na ochranu osobných údajov...
http://www.dataprotection.gov.sk/bux...p3?page_id=276
tu máš formulár a pokyny na jeho vyplnenie
a tu kontakt na úrad - telefón, sídlo, e-mail...
http://www.dataprotection.gov.sk/bux...p3?page_id=257
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať