Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Nella Nella

Nella je offline (nepripojený) Nella

Sľúbila som, že Vás budem informovať, ako sa vyjadrí MVRR SR k platnosti vyhlášok, citujem z ich odpovede:
" Vychádzajúc zo Zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a neb.priestorov, vlastníci nebyt. priestorov, rovnako ako aj vlastníci bytov, sú povinní priespievať do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to formou mesačných preddavkov, ktorých výšku, spravidla na 1 rok, si vlastníci sami určia na základe dohody. Ako sa uvádza v príručke Ministerstva výstavby a verejných prác SR (dnešné MVRR SR) z roku 1998 "Ekonomické zásady správneho užívania domového a bytového majetku a hospodárenia s ním", uvedený zákon č. 182/1993 Z.z. ponecháva na vlastníkoch bytov a nebyt.priestorov, aby sa dohodli na spôsobe stanovenia výšky mesačných zálohových platieb - preddavkov. Jedným zo spôsobov je aj ten, ktorý uvádzate, teda že mesačný preddavok za poskytnuté služby (napr.dodávku tepla) sa určí v Sk/m2 podlahovej plochy bytu a nebyt.priestoru. Dôležitá vo Vašom prípade je však poznámka, že výšku predavkov ako aj je prípadnú zmenu počas roka prerokúvajú a schvaľujú vlastníci na spoločnom zhromaždení vlastníkov. Ak bola teda výška preddavkov dohodnutá týmto spôsobom, majiteľ uvedeného nebyt. priestoru je povinný tieto uhrádzať v dohodnutej stanovenej výške. Odvolávanie sa vlastníka nebytového priestoru na Výmer MF SR č. 01/R-1/1996 je irelevantné vzhľadom na skutočnosť, že Opatrením MF SR č. 01/R/2003 z 9. decembra 2003 bol tento výmer zrušený. V súčanosti je vykurovaná plocha totožná s podlahovou plochou, a to ako bytu tak aj nebytového priestoru. V prípade, že vlastník nebytového priestoru nesúhlasí s rozhodnutím zhromaždenia vlastníkov, má možnosť obrátiť sa na súd, aby o veci rozhodol."
Nella
P.S. Všimla som si, že je tu dobrý zvyk v určitých regiónoch sa stretávať a vymienať si skúsenosti aj osobne. Ak sú tu ľudia z okolia HC, TT, PN, ozvite sa, prípadne dajte návrhy, atď.....
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

Jozef I
Ta odpočítateľná položka by sa mala dať asi na riadok 230.

A volal som tiež na DU a povedali mi, že pokiaľ má SVB len príjem z príspevkov, tak DP nepodáva. Takže odporúčam každému zavolať a informovať sa.
Začínam mať pocit, že každý DU si to vysvetľuje po svojom. Nebolo by od veci uviesť DU ktoré chcú DP a ktoré nie.
Ja mam DU BA 2 a zatial som DP nepodával a ani sa nechystám.
Naposledy upravil susu : 17.03.05 at 13:23
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

Nella veľmi pekne ďakujem za uverejnený príspevok. V celom rozsahu potvrdzuje to čo sme už preberali tu: http://www.porada.sk/showpost.php?p=40864&postcount=111
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

susu
O tom podávaní DP by som nebol až tak 100 percentne presvedčený. Tu je citát zo zákona o dani z príjmov:

Zákon

č. 595/2003 Z. z.

o dani z príjmov

Druhý oddiel

Daň právnickej osoby

§ 41
Daňové priznanie a zdaňovacie obdobie

(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusí podať daňové priznanie, ak má iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). Rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie nemusia podať daňové priznanie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, len príjmy oslobodené od dane.

§ 54

Tento zákon nadobudol účinnosť 1. januára 2004.



Podávame daňové priznanie za rok 2004 podľa zákona, ktorý platil pre tento rok. Ešte si dovolím jeden citát:



Zákon

Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb.

o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov

TRETIA ČASŤ

VYRUBOVACIE KONANIE

§ 38
Daňové priznanie a hlásenie







(1) Daňové priznanie alebo hlásenie je povinný podať každý, komu vznikla daňová povinnosť podľa osobitného zákona, alebo ten, koho na to správca dane vyzve. Daňový subjekt je povinný daň zaplatiť najneskôr v lehote na podanie daňového priznania alebo hlásenia, ak osobitný zákon neustanovuje inak.






Najprv by som si s daňovákmi ujasnil, či to mám chápať ako výzvu na podanie DP a podľa toho by som sa zariadil.
Od roku 1999 som podával len jedno DP (asi za rok 2000), pretože vtedy našim zákonodarcom vypadol zo zákona citovaný paragraf.
SVB je riadne na DU registrované, takže asi keby im chýbali DP, určite sa ozvú.
Na základe uvedeného, nebudem DP podávať ani tento rok.
Ešte sa tu žiada odcitovať paragraf 43 ZODP:


§ 43
Daň vyberaná zrážkou
(1) Z príjmov podľa odsekov 2 a 3 sa daň vyberá zrážkou, pričom sa použije sadzba dane podľa § 15.

(2) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou okrem príjmov plynúcich stálej prevádzkarni týchto daňovníkov (§ 16 ods. 2) sa vyberá zrážkou, ak ide o príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. c), d) a e) prvého a druhého bodu a výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok.
(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov a z vkladových účtov s výnimkou, ak je príjemcom úroku alebo výnosu podielový fond, banka alebo pobočka zahraničnej banky94) alebo Exportno-importná banka Slovenskej republiky,b) výnos z podielových listov, výnos z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov a z vkladových listov s výnimkou, ak je príjemcom výnosu podielový fond,
c) peňažnú výhru v lotériách a iných podobných hrách a peňažnú výhru z reklamných súťaží a žrebovaní okrem výhier oslobodených od dane podľa § 9,
d) peňažnú cenu z verejných súťaží, zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybraných usporiadateľom súťaže, a zo športových súťaží s výnimkou cien oslobodených od dane podľa § 9,
e) dávku z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu a zo starobného dôchodkového sporenia [§ 7 ods. 1 písm. d)],
f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku [§ 7 ods. 1 písm. e)],
g) príjem za prenájom nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktorý je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv,
h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon [§ 6 ods. 2 písm. a)],
i) výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok plynúcich fyzickým osobám a daňovníkom uvedeným v odseku 6.
(4) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou pri príjmoch uvedených v odsekoch 2 a 3 je iba príjem, ak sa nepostupuje podľa odseku 5. Základ dane a daň sa zaokrúhľuje podľa § 47; v prípade účtov znejúcich na cudziu menu sa základ dane určí v cudzej mene, a to bez zaokrúhlenia.
(5) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou z príjmov uvedených
a) v odseku 3 písm. e) a f) je plnenie znížené o zaplatené vklady alebo poistné; ak ide o dôchodok, rozdelia sa zaplatené vklady alebo poistné na obdobie poberania dôchodku; ak nie je obdobie poberania dôchodku dohodnuté, určí sa ako rozdiel medzi strednou dĺžkou života podľa údajov vyhlasovaných Štatistickým úradom Slovenskej republiky a vekom daňovníka v čase, keď dôchodok začne po prvý raz poberať,
b) v odseku 3 písm. h) je príjem znížený o 25 % podľa § 6 ods. 10.
(6) Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť, ak je vybraná platiteľom dane za daňovníka, ktorým je daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie (§ 12 ods. 2), Fond národného majetku Slovenskej republiky, Národná banka Slovenska a daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý na území Slovenskej republiky nepodniká prostredníctvom stálej prevádzkarne alebo podniká prostredníctvom stálej prevádzkarne a pritom preukázateľne ide o príjmy, ktoré nie sú spojené s touto stálou prevádzkarňou. Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť aj pri príjmoch podľa odseku 3 písm. g).
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku. Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.
(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
(9) Ak plynú výnosy z cenných papierov príjemcovi od správcovskej spoločnosti, je základom dane pre daň vyberanú zrážkou vyplácaný výnos z podielových listov znížený o príjmy prijaté správcovskou spoločnosťou, z ktorých sa daň vyberá zrážkou vrátane prijatých podielov na zisku, ktoré nie sú predmetom dane.
(10) Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka. Pri výnosoch z cenných papierov plynúcich príjemcovi od správcovských spoločností sa daň vyberá aj v prípade, ak výnos nebol vyplatený, a to najneskôr v termíne do 30. júna roka, ktorý nasleduje po zdaňovacom období, za ktorý je vykázaný základ dane podľa odseku 9.
(11) Platiteľ dane je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Túto skutočnosť je platiteľ dane súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak. Zrážka dane sa vykonáva zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.
(12) Ak platiteľ dane nevykoná zrážku dane alebo zrazenú daň včas neodvedie, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Podobne sa postupuje, ak platiteľ dane nezrazí daň v správnej výške.
(13) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane, ak tento zákon neustanovuje inak.
(14) Platiteľom dane z príjmov uvedených v odseku 3 písm. g) je spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo fyzická osoba alebo právnická osoba, s ktorou vlastníci bytov a nebytových priestorov domu uzatvorili zmluvu o výkone správy. Tento platiteľ dane je povinný daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom boli tieto príjmy poukázané alebo pripísané v prospech účtu fondu prevádzky, údržby a opráv.

Ani v tomto paragrafe nie je nič čo by ma presvedčilo o povinnosti podať DP za SVB.
Pekný deň prajem, súhlas so Susu,DP nepodáva SVB ,ak má príjmy aj za výkon správy,ak má príjmy z prenájmu spoločných priestorov ,tieto príjmy je podľa § 43 povinný zdanit do 15. januára nasledujúceho kalendárneho roku. Ak má SVB príjmy za výkon správy.tieto príjmy používa na platenie volených funkcíí predsedu SVB, členov rady,a ostatných dohôd, je daňovník / SVB/ povinný tieto odmeny zdaniť /19 %/, a túto daň odviesť DÚ. Následne je povinný za každý kalendárny štvrťrok podať hlásenie o zrazených a odvedených preddavkoch , podotýkam aj "nulových" /možná pokuta až do výšky 2000,- Sk/, a do 30. 3. nového kalendárneho obdobia podať tzv.koncoročné hlásenie o zrazených a odvedených preddavkoch...../ aj nulové/, toľko z piatkovej konzultácie na DÚ v LM. Určite by som ale odporúčal vo vlastnom záujme danú problematiku prediskutovať na príslušnom DÚ, a týmto si celú vec odsúhlasiť.
Vzhľadom k tomu, že neexistuje jednoznačný názor na podávanie DPza SVB doporučoval by som návštevu DÚ.
0 0
habrina habrina

habrina je offline (nepripojený) habrina

účtovníčka-všeobecne
Všetkých Vás zdravím!

Čítala som tu všetko možné o SVB, ale mám z toho chaos. Veľmi pekne Vás prosím o radu. Aké účto vedie SVB, aké daňové priznanie podáva(tiež si myslím, že by ho nemalo podávať, § 41,ods.1), aké výkazy???
Prišli za mnou členovia SVB, aby som im urobila DP.Doniesli mi aj tlačivo pre PO. Ja vediem zatiaľ len JU. PU viem skôr teoreticky ako prakticky.
Zobrala som to, a teraz neviem ako ďalej. Nechcem im to vrátiť, lebo si myslím, že všetko sa dá vyriešiť. Snáď mi dá niekto radu.
Zatiaľ veľmi pekne ďakujem!
Habrina
0 0
habrina habrina

habrina je offline (nepripojený) habrina

účtovníčka-všeobecne
Nikto to tu nečíta?????
Prosím napíšte mi niekto!!!!!
Pomôžte!!!!!
Ď.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Habrina, dosť ťažko sa Ti odpovedá na Tvoju otázku. Ja vediem JÚ v ALFE, podala som daňové priznanie za SVB z príjmov za správu bytov. Ale nie všetci majú takýto názor, a myslím si že ani DÚ nemajú v jednotlivých sídlach rovnaký názor na DP PO za SVB. Skús si zavolať na DÚ a zistíš. Všetko čo sa týka DP, a výkazov , je tu na porade, pod neziskovými organizáciami.

S konkrétnou otázkou sa môžeš na toto fórum obrátiť kedykoľvek.
0 0
habrina habrina

habrina je offline (nepripojený) habrina

účtovníčka-všeobecne
Gabriela, ďakujem veľmi pekne. Na porade je písané naozaj veľa informácií. Samozrejme, že mi aj dosť pomôžu pri mojej robote. Čo sa týka SVB, tak na náš DU TT sa nedá dovolať.Písala som aj mailom dopyt.Vedú má v poradovníku, tak som zvedavá čo mi odpíšu.Zatiaľ som sa rozhodla, že budem účtovať v JU a daň.prizn.podám pre PO a výkazy pre NO.Tak uvidím ako to dopadne. Ešte raz ďakujem!!!
Prajem všetkým príjemné veľkonočné sviatky!!!
0 0
brmbo brmbo

brmbo je offline (nepripojený) brmbo

V našom dome zvažujeme, či zaviesť meranie tepla alebo nie. Viacerí namietajú, že keď sa má naďalej rozpočítavať 50% podľa metrov štvorcových ako doteraz, tak zavedienie pomerových meračov je leň ďalší problém navyše a v skutočnosti získajú len predajcovia merákov. Ako Vám to vychádza v iných spoločenstvách.

Ušetrili ste niečo zavedením merania, čo Vás to stálo v prepočte na jeden radiator alebo byt.

ďakujem za zverejnenie Vašich skúseností

Brmbo
0 0
luu luu

luu je offline (nepripojený) luu

Dobrý deň. Čítam Vaše príspevky na tému podávanie daňových priznaní SVB a prikladám svoj názor.

Čo sa týka podávania daňového priznania za SVB, myslím, že pri čítaní paragrafu 41 sú dôležité slová “…nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktonie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43.” Tu sa je potrebné pozrieť na § 12 a 13 a treba rozlišovať príjmy, ktoré nie sú predmetom dane (§ 12) a príjmy oslobodené od dane (§ 13). V § 13 ods. 5d sa hovorí, že od dane sú oslobodené “úhrady za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov”. Z toho mi vyplýva, že príjem za správu je síce od dane oslobodený, ale je predmetom dane a preto je povinnosť daňové priznanie podať. Aj v DP PO sú rozlíšené v riadkoch 220 a 230.

Ale ak ma niekto iné vysvetlenie týchto paragrafov, bola by som veľmi potešená, pretože robím 2 spoločenstvá, takže by mi ušetril námahu.

A ešte add. Habrina: SVB môže účtovať v JU pokiaľ nepresiahne príjmy 3.000.000 Sk, podáva daňové priznanie PO. Pokiaľ vedie JU, podáva vykazy uverejnené vo Finančnom spravodajcovi 13/2003.

0 0
Anička Anička

Anička je offline (nepripojený) Anička

Práve som dotelefonovala s veľmi dobrou pracovníčkou DÚ a tá mi povedala, že zákon neprikazuje podať daňové priznanie za spoločenstvo bytov, ale na školení im povedali, že to majú vyžadovať.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Súhlasím s LUU s DP.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Paragraf 41 : Rozpočtové a príspevkové org. nemusia podať DP aj majú len príjmy oslobodené od dane. Občianske združenia nemusia podať DP ak majú príjmy podľa par.13 ods2 pís.b: členské príspevky podľa stanov,štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane ...


Môžete mi niekto povedať čo je SVB ? Je to Občianske združenie? Je to príspevková organizácia? Alebo čo?
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Na túto stránku som sa dostala náhodne pred dvoma dňami a nakoľko sme založili spoločenstvo, ktoré začalo pracovať od 1.1.2005 zistila som, že mnohé veci sú pre mňa ešte zatiaľ veľkou neznámou. Určite nie som ešte ani zďaleka taká zbehlá v danej problematike, všetko prinesie čas a práca, ktorá je pred nami. Preto sa predo mnou objavilo niekoľko otáznikov. Jedným z nich je napríklad problematika prechodu JU na PU. Zákon o účtovníctve však hovorí, že SVB účtujú podľa JÚ. Týka sa tento prechod aj SVB? Máme tiež problémy s bývalým správcom, nakoľko minulý rok vykonali opravu strechy, za ktorú si vyúčtovali okolo 400 tis. Sk a strecha zateká ďalej. Riešila to aj prokuratúra, bolo zahájené vyšetrovanie ale všetko bolo zbytočné. Nič sa nevyriešilo, hoci boli prizvaní nezávislí vyšetrovatelia i znalci. Niekoľkokrát bola podaná reklamácia a hoci bývalý správca dal vypracovať posudok, ktorý jasne hovorí, že boli porušené rôzne normy, dodávateľ dal písomné vyjadrenie, že postupoval presne podľa noriem a použil materiál taký, aký bol vhodný a tým sa celá záležitosť ukončila. My samozrejme, že do dnešného dňa sa nič viac v tejto veci nedeje, dokonca nám správca dlhuje peniaze, ktoré zostali na FO. Vraj ak príde vyúčtovanie v máji, oni si z toho odpočítajú nedoplatky od dlžníkov a potom nám zbytok vrátia. Hoci sme ich upozornili, že nedoplatky za služby spojené s užívaním bytov si musia vymáhať od každého vlastníka osobitne a to nemá s FO nič spoločné, neuspeli sme, trvajú si na svojom. Sú tu zhrnuté v podstate 3 problémy naraz (výplata predsedu, oprava strechy, FO) hoci možno nezrozumiteľne, bola by som rada, keby mi niekto poradil, čo s tým ďalej. Nechceme robiť chyby hneď na začiatku a potom sa s nimi ťahať ďalšie roky. Dík za pochopenie, ozvite sa mi. GabrielaZ
0 0
luu luu

luu je offline (nepripojený) luu

Jozef I
Paragraf 41 : Rozpočtové a príspevkové org. nemusia podať DP aj majú len príjmy oslobodené od dane. Občianske združenia nemusia podať DP ak majú príjmy podľa par.13 ods2 pís.b: členské príspevky podľa stanov,štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane ...


Môžete mi niekto povedať čo je SVB ? Je to Občianske združenie? Je to príspevková organizácia? Alebo čo?
SVB je špecifickou formou právnickej osoby, ktorú definuje zákon 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Z hľadiska zákona o dani z príjmov patrí SVB medzi PO, ktoré nie sú založené alebo zriadené na podnikanie - § 12 ods.3 (právna forma má kód 271)

V zmysle zákona o účtovníctve SVB môže viesť jednoduché účtovníctvo (opatrenie MF 22 602/2002-92 uverejnené vo FS 17/2002) ak nepresiahne príjmy 3 000 000 Sk. Ak presiahne, alebo ak sa tak rozhodne, vedie podvojné účtovníctvo (opatrenie MF 22 502/2002-92 uverejnené vo FS 17/2002, v znení opatrenia 20896/2003-92 – FS 19/2003). Prechod z JU do PU je upravený v opatrení MF 17 599/2003-92 uverejnenom vo FS 16/2003.

Ja musím tento rok prejsť z JU do PU, a lámem si hlavu s tým, akým spôsobom účtovať SVB v PÚ, takže ak niekto viete, poraďte, prosím

0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
luu
SVB je špecifickou formou právnickej osoby, ktorú definuje zákon 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Z hľadiska zákona o dani z príjmov patrí SVB medzi PO, ktoré nie sú založené alebo zriadené na podnikanie - § 12 ods.3 (právna forma má kód 271)

V zmysle zákona o účtovníctve SVB môže viesť jednoduché účtovníctvo (opatrenie MF 22 602/2002-92 uverejnené vo FS 17/2002) ak nepresiahne príjmy 3 000 000 Sk. Ak presiahne, alebo ak sa tak rozhodne, vedie podvojné účtovníctvo (opatrenie MF 22 502/2002-92 uverejnené vo FS 17/2002, v znení opatrenia 20896/2003-92 – FS 19/2003). Prechod z JU do PU je upravený v opatrení MF 17 599/2003-92 uverejnenom vo FS 16/2003.

Ja musím tento rok prejsť z JU do PU, a lámem si hlavu s tým, akým spôsobom účtovať SVB v PÚ, takže ak niekto viete, poraďte, prosím

--------------------------------------------------------------------------
Prechod z JÚ do PÚ je dosť náročný, ale neboj zvládneš to. Poradím ti len to, že vlastníci bytov platia zálohové platby /takže nezahrň to do žiadnej účt.triedy 6, ale na nejakú 3../. My máme na starosti nájomné byty ale aj odkúpené - sú v našom správcovstve. Na začiatok doporučujem aj nejakú literatúru s účtovnými osnovami.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Mal by som otázočku. Ak v dome jeho nájomník niečo opraví, môže mu SVB nejako vyplatiť odmenu. Ako sa to zdaní, aká zmluva alebo dohoda je najvhodnejsia? Treba ho niekde prihlásiť?
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

Jozef I
Mal by som otázočku. Ak v dome jeho nájomník niečo opraví, môže mu SVB nejako vyplatiť odmenu. Ako sa to zdaní, aká zmluva alebo dohoda je najvhodnejsia? Treba ho niekde prihlásiť?
Áno,može,,spravíš s ním dohodu o vykonani práce,,,dohodneš výšku odmeny,,odvedieš príslušnému DÚ preddavok dane vo výške 19 %, tento by si mal odviesť do ôsmich dní po zrazení dane ,,čiže pri výpočte a urobení akože mzdy / odmeny /,,ale pozor,,musíš sa prihlásiť na DÚ ako plátca dane a podávaš štvrťročné hlásenia o zrazenej a odvedenej dani,,,za nepodanie sú pokuty až do výšky 2000,- Sk,,,,a potom do 31. marca nového roku musíš podať celoročné hlásenie o zrazenej a odvedenej dani,s tým,,že uvádzaš tam
všetko o daňovníkovi a hlavne základ dane a výšku odvedeného preddavku,,,
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
silveco
Áno,može,,spravíš s ním dohodu o vykonani práce,,,dohodneš výšku odmeny,,odvedieš príslušnému DÚ preddavok dane vo výške 19 %, tento by si mal odviesť do ôsmich dní po zrazení dane ,,čiže pri výpočte a urobení akože mzdy / odmeny /,,ale pozor,,musíš sa prihlásiť na DÚ ako plátca dane a podávaš štvrťročné hlásenia o zrazenej a odvedenej dani,,,za nepodanie sú pokuty až do výšky 2000,- Sk,,,,a potom do 31. marca nového roku musíš podať celoročné hlásenie o zrazenej a odvedenej dani,s tým,,že uvádzaš tam
všetko o daňovníkovi a hlavne základ dane a výšku odvedeného preddavku,,,
Dakujem za odpoved.
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

Jozef I
Mal by som otázočku. Ak v dome jeho nájomník niečo opraví, môže mu SVB nejako vyplatiť odmenu. Ako sa to zdaní, aká zmluva alebo dohoda je najvhodnejsia? Treba ho niekde prihlásiť?
Mozez pouzit aj zmluvu o dielo na zaklade obcianskeho zakonnika. Potom neodvadzas dan ani odvody do socialky a mozes to urobit aj dodatocne. Pokial prekrocis sumu urcenu zakonom, musis si splnit tzv. bonzacku povinnost. Ten komu vyplatis odmenu je v tomto pripade povinny podat si danove priznanie. Tebe odpada povinnost registracie ako zamestnavatela na danovom urade a s tym suvisiaca byrokracia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať