Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
no..u nás to bolo tiež tak.......
ale keďže väčšina podpísala...nejako sme to s tými, čo nechceli podpísať ďalej nezapodievali...jednoducho bola väčšina a basta.....
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

K príspevku č. 317:
na základe čoho chceš odvádzať 0,8%, keď SP nepozná iný ako pracovno-právny vzťah a odmena štatutárom vyplatená na základe uznesenia sa za takýto vzťah nepovažuje ?
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Hlinkovx
no..u nás to bolo tiež tak.......
ale keďže väčšina podpísala...nejako sme to s tými, čo nechceli podpísať ďalej nezapodievali...jednoducho bola väčšina a basta.....
ale teoreticky, ked so spoločenstvom nepodpíšu zmluvu o výkone správy, tak asi nechcú aby im SVB sprostredkovalo zabezpečenie kúrenia, teplej vody, nemienia platiť fond opráv atd, nie?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Heni..
ja napríklad som tiež nepodpísala zmluvu o výkone správy....- pretože sa mi tam pár vecí dosť nepáčilo....a správcovská spoločnosť sa s nami odmietla debatovať....ale keďže medzitým už väčšina podpísala/ pretože to nikto nečíta a podpíše/ ..tak som sa jednoducho musela prispôsobiť...nič iné mi nezostávala....ale môj podpis tam tiež chýba
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Silvi, tak vy ste mali také hromadné? lebo ja som chystala také SVB:vlastník, takže bude mať každý svoju... teda len na jeho meno... nie, že vlastníci bytov (viď príloha)...
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Heni, no..my sme to mali také, že Zmluva o výkone správy a presne tak ako si napísala...viď príloha ...a tam sa každý kto chcel, podpísal...
a každému sa dala potom už len kópia....ale nemáme každý zvlášť zmluvu so správcovskou firmou...
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Heni
Silvi, tak vy ste mali také hromadné? lebo ja som chystala také SVB:vlastník, takže bude mať každý svoju... teda len na jeho meno... nie, že vlastníci bytov (viď príloha)...
Heni, čo sa týka tej zmluvy, my sme mali zmluvu, kde sme mali vypísaných všetkých vlastníkov bytov. Keď sme dali jedna strana SVB a druhá všetci vlastníci, na Krajskom úrade nás upozornili, že je to to isté (lebo vlastne SVB tvoria vlastníci bytov) a nemôže to tak byť. Tak sme napísali, že vlastníci bytov 1-34 (vypísali sme ich) uzatvárajú zmluvu o SVB atď. Tiež nám to nepodpísali asi piati a tiež sme sa tým nezapodievali, pretože ak rozhodne 2/3 väčšina o založení SVB a podpíšu zmluvu, je platná a záväzná pre všetkých. My ale máme od nich podpísaný súhlas, že súhlasia so založením spoločenstva, keď sme ho ešte len chceli založiť. Takže ak máš podpísané od väčšiny, zmluva je platná. V zákone je aj spomínané, že každý nový vlastník bytu musí pristúpiť k zmluve o výkone správy alebo o spoločenstve a myslím si, že tým pádom sa to vzťahuje na všetkých. To znamená, že aj keď zmluvu nepodpísali, musia platiť do fondu opráv aj za služby spojené s užívaním bytov.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ano, to som sa v zákone dočítala, že musia pristúpiť na Zmluvu o výkone správy... tak by asi bola lepšia tá hromadná, s vypísaním všetkých mien, čo by som pre každého len okopčila...
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Áno, originál zostane tebe (alebo predsedovi) a kópie dáš všetkým vlastníkom bytov.
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Máme spoločenstvo už 5 rokov, zmluvu sme vyrobili takú, že jedna zmluvná strana bolo spoločenstvo a druhá všetci vlastníci, ktorí boli vymenovaní v úvode a na poslednej strane všetci podpísaní.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Zmluva može byť iba jedná. Spoločenstvo tvoria všetci vlastnici bytov, kde za každy byt je pri hlásovaní jeden hlas.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Milý kolegovia, potrebovala by som radu. Tento mesiac sme si dali namontovať merače tepla na radiátory. Máme ale dva byty, ktoré sú odpojené od kúrenia, teda merače sa im nemontovali. Teraz si odo mňa žiadajú preplatiť hodnotu meračov tepla, ktorá by sa za nich zaplatila z FÚO ak by mali radiátory. Ja som to ( zatiaľ ) odmietla z dôvodov:
1. Keď sa odpájali nemali súhlas ostatných vlastníkov bytov ( dostali ho až dodatočne, keď začali prispievať ) . Problémy a straty spojené s odpojením ma vôbec nezaujímajú- ich problém.
2. Keď že sa im nič nemontovalo, nemám žiaden doklad ktorý by som preplatila. ..... Keď si dali u nás pred časom napr. vymeniť na vlastné náklady merače vody, a my sme následne dávali vymieňať všetky merače v celom dome, na základe ich dokladu o úhrade sme im to samozrejme preplatili.....Ten človek povedal že mi donesie nejaký iný doklad tak aby to išlo z FÚO. ...Prečo mu mám preplácať niečo iné? Súkromné?
3. V prípade, že ako dom budeme musieť prispieť na opravu balkónov ( 14 ks) , je nás 46 bytov, tak aj potom budem každému kto nemá balkón na základe "nejakých" dokladov preplácať z FÚO ich súkromné veci?
4. A posledné.... koľko radiátorov by som mu zatiaľ čisto teoreticky preplatila? Mal by ich mať 6 v 3 izbovom byte. Ale ja mám tiež 3 izbový byt a mám len 5 radiátorov, lebo som dve miestnosti spojila. Mám si dať aj ja ten jeden zaplatiť. Alebo mu mám preplatiť iný počet ?

Ak sa to niekomu chcelo čítať, tak by ma zaujímali Vaše názory. Môj je z kontextu určite jasný, ale možno niekto má skúsenosti aj s takýmito prípadmi.

Pekný deň.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Žiaden názor?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Gabi...
no...môj osobný názor je, že by som nepreplatila nič.....žiadne merače tepla, ja na to žiadny dôvod nevidím
Mne to pripadá pritiahnuté za vlasy...
to znamená, že keď si napríklad niekto nedá ten merač tepla namontovať, že mu ho preplatíš???..resp...keď do jedného vchodu dáš napr. vypínač, tak musíš preplatiť to aj iným vchodom ??
neviem...nepáči sa mi to...aj keď na druhej strane chápem človeka, ktorý platí do fondu, z ktorého sa momentálne čerpajú prostriedky pre iných...- ale však ho nikto nenútil sa odpojiť...
a čo sa týka tých balkónov......máme taký istý prípad...a som zvedavá...aká bude reakcia u nás - bohužiaľ som vlastník jedného balkóna
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

možno by ešte mohli tí, ktorým sa merač nemontuje, v nasled. mesiacoch prispieť o hodnotu merača do fondu opráv menej... to len tak hypoteticky, lebo ak by sa mne nemontoval, ja by som to chcela takto. Ale verím, že tú väčšinu vlastníkov tieto dva byty a teda aj nejaká náhrada za merače nezaujímajú...
a ešte by bolo otázne, že ak si o rok o dva zmyslia zas sa pripojiť ku kúreniu, tak potom ako s meračmi?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
ďalšie riešenie ma napadlo:
čo tak kúpiť aj tým, čo sa odpojili merač tepla....však keď chcú...tak nech majú...ale ja by som im peniaze z fondu nedávala.....
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ja sa zamýšľam skôr nad tým, či je možné preprácať merače tepla z fondu opráv. U nás, keď sa vymieňali merače na vodu, správca nám zabezpečil človeka, ktorý nám to prišiel vymeniť a my sme si ich museli zaplatiť sami. Zaujímalo by ma, kde ste prišli na to, že sa dajú merače či už na vodu, tak merače tepla hradiť z fondu opráv. Niečo som prehliadla? Alebo kde je o tom písané, že aj toto spadá medzi úhrady z fondu opráv?

Ďakujem GabiZ
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
u nás sa merače vody automaticky uhrádzali z fondu opráv.....
ale nakoľko splácame strechu, nemáme dostatok finančných prostriedkov na účte, tak merače tepla asi budeme musieť uhrádzať každý sám za seba nie z fondu
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Merače tepla sú zo zákona a väčšinou sa hradia z FO,iba keď je sucho tak si ich hradia vlastníci sami.A čo to máte za nápady niekomu preplácať merače? To kto sa tak velmi potí? Pri tých meračoch si dajte pozor aby cenu tvorila aj pasportizácia bytu,keď máte snímacie cena karty...
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
sklenkova
Merače tepla sú zo zákona a väčšinou sa hradia z FO,iba keď je sucho tak si ich hradia vlastníci sami.A čo to máte za nápady niekomu preplácať merače? To kto sa tak velmi potí? Pri tých meračoch si dajte pozor aby cenu tvorila aj pasportizácia bytu,keď máte snímacie cena karty...
opýtam sa ťa, čo je to pasportizácia bytu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať