Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

RomanNR
GabiZ a Heni dakujem za uzitocne info.
Este ma zaujima ako je to casovo narocne?Ked som zamestnany, da sa to stihat? Predpoklad je taky ze pokial sa do toho pustim tak mi to prischne a pomoc vacsinou od ostatnych ocakavat nemozem.
Pomohli by skusenosti Vas, ktori to uz nejaku dobu robite.
No určite radi pomôžu všetci, ktorí to robíme. Ja tiež pracujem a zatiaľ to stíham, neviem však ako to bude pri vyúčtovaní na budúci rok, s tým bude asi najväčšia robota. Čo sa týka ostatných vecí, tie zabezpečuje predseda. Takže odporúčam niekoho na účtovníctvo a minimálne schopného predsedu, ktorý sa postará o ostatné najmä technické veci. Časovo je to náročné hlavne ak dom potrebuje stále nejaké opravy, vylepšovačky. Aj u nás je hlavná ťarcha na predsedovi, ale je doma, tak ten čas má. Ostatné robím ja - čo sa týka papierovačiek. Nie som ešte znalá celkom problematiky, ale zvládnuť sa to dá.
0 0
RomanNR RomanNR

RomanNR je offline (nepripojený) RomanNR

My mame v zmluvach 6mesacnu vypovednu lehotu. Takze uz ide len
o to sa rozhodnut a sup do toho.
Urcite budem mat este otazky
zatial dakujem.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

RomanNR
My mame v zmluvach 6mesacnu vypovednu lehotu. Takze uz ide len
o to sa rozhodnut a sup do toho.
Urcite budem mat este otazky
zatial dakujem.
Tak veľa zdaru!
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Predseda SVB podľa zákona č.311/2001 Z.z. v znení noviel zákonníka práce ("ďalej len ZP") podľa §223-226 uzatvára z SVB dohodu o vykonaní práce na obdobie 12 mesiacov. Odvádza sa iba daň 19% z hrubej mzdy odhlasovanej SVB na Daňový úrad a 0,8% úrazové poistenie ktoré je zo zákona povinné, odvádza SVB z hrubej mzdy.

Príklad:

1./ Hrubá mzda odhlasovaná SVB 2000.-Sk

2./ 19% daň =380.-Sk na DÚ

3./ 0,8% z 2000.-Sk = 16.-Sk úrazové poistenie na Sociálnu poisťovňu kde sa musíte zaregistrovať a podávať hlásenie každý mesiac na určenom tlačive. Úrazové poistenie odvádza SVB zo svojho účtu.

4./ Čistá mzda pre predsedu SVB je mesačne 1620.-SK
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Každá dobrá rada za niečo stojí.
Pripravuje sa novela zákona182/1993Z.z. v znení noviel o vlastníkoch bytoch a nebytových prestorov majú vraj byť doplnené niektoré veci ako sú :
1. zvyhodnenie byvajúcich na prizemi ohľadom tepla/vykurovania/
2. do fodnu údržby a opráv sa má zakotviť do zákona, že sa bude učtovať podľa podlahovej plochy bytu príklad od m2-10.-Sk ako si určia vlastníci a nie ako je to teraz kde 30 bytov sú 3-izbové a 9 gárzonky a platíme rovnakú sumu po 300.-Sk.
Teraz nás vlastnici prehlásujú a odsúhlasia si jednotné 300.-Sk majú na to právo?
V zákone je, že keď sa vlastníci nedohodnu inák možu sa opratiť nespokojní vlastnici na súd. Ďakujem za odpoveď ak môžete pomožte !!!
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Spoločenstvo máme založené už 5 rokov. Vyzeralo to na začiatku veľmi náročné, ale pokiaľ sa nájdu v obytnom dome schopní ľudia, nie je to také hrozné. Čo sa týka účtovníctva stačí viesť jednoduché účtovníctvo, ešte jednoduchšei je to , ak sa to môže robiť cez nejaký softvér, ktorých je nespočetné množstvo na trhu.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

ebenova@zoznam.sk
Každá dobrá rada za niečo stojí.
Pripravuje sa novela zákona182/1993Z.z. v znení noviel o vlastníkoch bytoch a nebytových prestorov majú vraj byť doplnené niektoré veci ako sú :
1. zvyhodnenie byvajúcich na prizemi ohľadom tepla/vykurovania/
2. do fodnu údržby a opráv sa má zakotviť do zákona, že sa bude učtovať podľa podlahovej plochy bytu príklad od m2-10.-Sk ako si určia vlastníci a nie ako je to teraz kde 30 bytov sú 3-izbové a 9 gárzonky a platíme rovnakú sumu po 300.-Sk.
Teraz nás vlastnici prehlásujú a odsúhlasia si jednotné 300.-Sk majú na to právo?
V zákone je, že keď sa vlastníci nedohodnu inák možu sa opratiť nespokojní vlastnici na súd. Ďakujem za odpoveď ak môžete pomožte !!!
Bohužiaľ majú na to právo (myslím že je to § 14 zákona, kde sa hovorí o hlasovaní) a najhoršie je, ak sú ľudia sebeckí a neuvedomujú si, že tí, ktorí majú malé bytíky musia platiť rovnako ako tí s veľkými bytmi. Nevýhoda je v tom, že ich je viac ako vás. Ale bolo by potrebné to rozdiskutovať na schôdzi. Záleží aj na tom, ako to máte zakotvené v zmluve. Ak tam máte pevne stanovenú sumu, neviem, či sa vám podarí prebojovať si svoje (zmluvu ste asi už všetci podpísali). To by skôr bola otázka na právnika, lebo myslím si, že vždy sa nejaká cestička dá nájsť. Preto je vždy najlepšie pri zakladaní spoločenstiev prispievanie do fondu opráv podľa podieľovej plochy bytu. Stanoví sa len pevná suma na 1m2 a vynásobí sa podieľovou plochou jednotlivého bytu a to je podľa mňa najspravodlivejšie. Možno má niekto iný názor?!
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

V zmluve o spoločenstve ani v stanovách nie je zákotvena výška FO iba na schôdzy sa rozhodlo a dalo sa do zapisnice. Môžeme z pravnej stranky podľa mňa napadnuť SVB a spor určite vyhrám!!!
§10 ods.1 posledná veta citujem "Ak zmluva o spoločenstve alebo zmluvá o výkone správy neurčuje inak, znašajú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm.b).
Vlastnici ktorý majú väčšie byty nás prehlasovali a mi v garsonkách máme platiť taku istú výšku FO-fond opráv a údržby ako oni tak to nie.
Ak môžete poraďte ako to máte v iných SVB!!!
Ďakujem
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ak to nemáte v zmluve ani v stanovách, tak potom sa ide podľa zákona. Len neviem, ako je to, ak ste o tom hlasovali. §10 je jasný, ale zápisnica zo schôdze, kde ste o tom hlasovali môže byť tiež problém. Neviem, fakt to treba overiť pred tým, ako sa to dá na súd. Môj názor, možno sa mýlim. Tiež budem rada, ak sa k tomu niekto ešte vyjadrí.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Bohužiaľ z môjho hľadiska diskusia k niektorým témam SVB zamrzla už 4 dni. Chcel by som rozhýbať tému odmeňovania orgánov SVB po novele zákona o ZP. Tému načala AdaG v príspevku 287. Pán Mihál v odpovediach mnohé naznačil, ale v príspevku 292 sa vyhol priamej odpovedi, či odmeňovanie predsedu SVB na príkaznú zmluvu je tiež, ako pri DoVP, spochybniteľné. Súčasne by som potreboval, ako to po lopate vyjadrila Gabriela, jasné vyjadrenie, či predseda, členovia rady, ako členovia samosprávnych orgánov, v prípade, že budú pracovať na základe príkaznej zmluvy, nemusia platiť odvody do ZP.
AdaG túto tému uzavrela v príspevku 294. Ja s názormi AdyG takmer vždy súhlasím a mám dôveru aj pre tento jej názor, no môj problém spočíva v tom, že kolegov, členov
orgánov nášho SVB presvedčím len, keď tento názor bude potvrdený p. Mihálom. Kolegyňa z rady bola minulý týždeň, pán Mihál, na Vašej prednáške, kde Vám vraj položila otázku v súvislosti s odmeňovaním predsedu SVB a odvodov do ZP a dostala odpoveď, že ako štatutár SVB od 1.09.2005 musí platiť SVB 10% a on 4 %, teda ako pri príjmoch zo závislej činnosti. Teda poprosím Vás, p. Mihál, ako je to s tou príkaznou zmluvou u samosprávnych orgánoch SVB ?
0 0
Jozefse Jozefse

Jozefse je offline (nepripojený) Jozefse

Úradu pre reguláciu sieťových odvetví prípravuje vyhlášku, ktorou sa ustanovujú pravidlá rozpočítavania množstva dodaného tepla, množstva tepla na prípravu teplej úžitkovej vody a teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, len škoda, že v nej sú okrem dobrých veci aj také, ktoré sú proti odberateľom tepla a TÚV. Viac najdete v rubrike novinky na www.szvt.sk.
Odpoveď na ďalšiu otázku najdeš už v novom zákone č. 367 z 27. mája 2004,ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov
0 0
Jozefse Jozefse

Jozefse je offline (nepripojený) Jozefse

Je pravdou, že v prvom rade sa treba držať zmluvy o výkone správy, ale len vtedy ak táto zmluva o výkone správy je podľa nového zákona č.367 z 27. mája 2004,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Pokiaľ správca neprepracoval zmluvu o výkone správy tak postupujte podľa zákona č. 367/ 2004 Z.z. Pokiaľ chceš postup tak si prejdi na www.bardbyt.sk
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
DušanČ
Bohužiaľ z môjho hľadiska diskusia k niektorým témam SVB zamrzla už 4 dni. Chcel by som rozhýbať tému odmeňovania orgánov SVB po novele zákona o ZP. Tému načala AdaG v príspevku 287. Pán Mihál v odpovediach mnohé naznačil, ale v príspevku 292 sa vyhol priamej odpovedi, či odmeňovanie predsedu SVB na príkaznú zmluvu je tiež, ako pri DoVP, spochybniteľné. Súčasne by som potreboval, ako to po lopate vyjadrila Gabriela, jasné vyjadrenie, či predseda, členovia rady, ako členovia samosprávnych orgánov, v prípade, že budú pracovať na základe príkaznej zmluvy, nemusia platiť odvody do ZP.
AdaG túto tému uzavrela v príspevku 294. Ja s názormi AdyG takmer vždy súhlasím a mám dôveru aj pre tento jej názor, no môj problém spočíva v tom, že kolegov, členov
orgánov nášho SVB presvedčím len, keď tento názor bude potvrdený p. Mihálom. Kolegyňa z rady bola minulý týždeň, pán Mihál, na Vašej prednáške, kde Vám vraj položila otázku v súvislosti s odmeňovaním predsedu SVB a odvodov do ZP a dostala odpoveď, že ako štatutár SVB od 1.09.2005 musí platiť SVB 10% a on 4 %, teda ako pri príjmoch zo závislej činnosti. Teda poprosím Vás, p. Mihál, ako je to s tou príkaznou zmluvou u samosprávnych orgánoch SVB ?
Doplním otázkou, či z odmien členom orgánov SVB sa odvadza do Zp aj ak je člen organu starobny dochodca.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Podľa mňa na to, aby sa vyplatili odmeny členom štat. orgánov odmeny musí existovať nejaké uznesenie. Tzn., že stačí odvolávka na toto uznesenie, aby mohli byť odmeny vyplatené a potom Vám vzniká povinnosť takúto odmenu a takéhoto štatutára považovať za "zamestnanca" a k tomu patrí aj prihláška, resp. odhláška v ZP.
Ak chcete použiť príkaznú zmluvu a existuje uznesenie, vlastne duplujete právne postavenie štatutára. Ak by ste na príkaznú zmluvu napísali "inú činnosť" ako je odmena za činnosť pre spoločenstvo - teda odmena štatutára, tak Vám to môžu napadnúť vlastníci bytov a štatutár by musel napísať, že sa vzdáva odmeny (lebo ju vyplácate iným spôsobom - cez príkaznú zmluvu). Pri nej by som si ale nedovolila ju preddavkovo nezdaniť, lebo ide jasne o závislý vzťah.
Teda ak aj starobný dôchodca dostane odmenu štatutára, je považovaný tiež za zamestnanca a stým súvisiace ďalšie náležitosti.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

No ja neviem či to tu napísať, ale dúfam že tu nevisí nikto z DÚ. A nakoniec , keď áno aspoň sa niečo naučí . Ja som vyplatila odmeny za tento rok k 31.8.2005 až do konca roka. Ale je pravda že nám v uznesení vlastníkov bytov , že odmena je ročná, a ie sú tam termíny ani doby výplat. Tak si myslím že je to OK. No a budúci rok si na prvej schôdzi dám tú námahu a vysvetlím ľuďom že predseda a DR sa vzdá odmien a bude sa vyplácať odmena za skutočne ,ktorí sa konečne začali o svoje starať, zveľaďujú a opravujú to na čo štát celé roky kašľal, tak aj ja sa k tomu idem postaviť hnusne, a urobím všetko preto ,aby sme odvody do ZP neodvádzali. Nájdem však cestu ktorá bude košér voči všetkým.
Ak niekto nájde spôsob ako, dajte vedieť. Netreba sa báť napísať. Veď nikto z nás predsa nechce porušovať zákony, ale malé obchádzky.....

Pekný deň
0 0
spoločenstvo spoločenstvo

spoločenstvo je offline (nepripojený) spoločenstvo

musíš odviesť aj Socialnej poisťovni úrazové poistenie, kde sa ako platca musíš prihlásiť
0 0
evuska evuska

evuska je offline (nepripojený) evuska

Potrebovala by som poradit. Chceli by sme založiť spoločenstvo vlastníkov a ako SVB požiadať o pomoc štátny fomd rozvoja bývania je to možné? Vie niekto čo všetko na to treba. Ak by ste boli takí dobrí a poradili mi ďakujem
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

ebenova@zoznam.sk
V zmluve o spoločenstve ani v stanovách nie je zákotvena výška FO iba na schôdzy sa rozhodlo a dalo sa do zapisnice. Môžeme z pravnej stranky podľa mňa napadnuť SVB a spor určite vyhrám!!!
§10 ods.1 posledná veta citujem "Ak zmluva o spoločenstve alebo zmluvá o výkone správy neurčuje inak, znašajú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm.b).
Vlastnici ktorý majú väčšie byty nás prehlasovali a mi v garsonkách máme platiť taku istú výšku FO-fond opráv a údržby ako oni tak to nie.
Ak môžete poraďte ako to máte v iných SVB!!!
Ďakujem
U nás sa platí podľa m2 ale rekonštrukcia napr kanalizácie stojí rovnako pri veľkom aj malom byte. Ak platíte všetci rovnakú sumu mali by ste aj pri opravách paltiť rovnakú sumu za byt a pri vyšších nákladoch by si rozdiel medzi skutočnou sumou a rovnakou mali doplatiť majitelia väčších bytov zo svojho.A väčšinou býva problém s uznášaniaschopnosťou zhromaždení,ak chcú niečo nevýhodné prijať jednoduch choďte preč.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Dňa 27.09.2005 bola schvalená novela zákona č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov konkretne § 10ods.1 posledná veta znie: ,,Vlastníci bytov a nebytových priestorov znášajú v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods.1 písm. b)."
Takže sme sa dočkali FO už konečné budeme platiť nie podľa toho ako sa vlastnici dohodnú, ale podľa spoluvlstníckého podielu vlastníka bytu.
www.nrsr.sk NZ bol prerokovaný na 50.schôdzi NR SR tlač 1182
Zákon nadobuda účinnosť 1.novembra 2005.
FO sa má upraviť do 1.januára 2006 húra!!!
Naposledy upravil ebenova@zoznam.sk : 10.10.05 at 13:38
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

stretli ste sa už s tým, že po založení SVB niektorí vlastníci nemienia podpísať Zmluvu o výkone správy so spoločenstvom? čo v takom prípade?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať