Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

My aj tak dávame každému podpísať zmluvu o pristúpení a nemali sme s tým žiadny problém.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

sklenkova
My aj tak dávame každému podpísať zmluvu o pristúpení a nemali sme s tým žiadny problém.
Doplním poznatok z nášho SVB. Pri preregistrácii sme museli v niektorých prípadoch dodatočne vypísať to tlačivo "Pristúpenie k SVB", ktorého prílohami sú spomínané doklady (kúpna, alebo darovacia zmluva, atď...). Pre nás to bola formalita, nový majigteľ bytu bol spokojný a KU tiež.
Do pozornosti však dávam materiál z DR SR:
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Janca
Doplním poznatok z nášho SVB. Pri preregistrácii sme museli v niektorých prípadoch dodatočne vypísať to tlačivo "Pristúpenie k SVB", ktorého prílohami sú spomínané doklady (kúpna, alebo darovacia zmluva, atď...). Pre nás to bola formalita, nový majigteľ bytu bol spokojný a KU tiež.
Do pozornosti však dávam materiál z DR SR:
Veľmi ma potešila tvoja príloha, pretože daňová problematika ma trápi celé mesiace a tento materiál mi veľmi pomohol. Rada by som vedieť však zdroj, odkiaľ si čerpala túto info, ak sa to dá, pretože by som sa rada na osobu, ktorá tento materiál vydala skontaktovala a nikde tu nie je na ňu kontakt. Bola by som ti veľmi povďačná, ak sa dá.
Ďakujem
GabiZ
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Naše SVB je zastrešované Združením SVB v Košiciach. Pravidelne nám zasielajú Informačné listy, a konečne sa v nich trochu rozhýbali, lebo som ich dosť často bombardovala svojimi otázkami. Takže v týchto IL uviedli, že celú problematiku konzultovali s DR SR v Banskej Bystrici a tak DR SR dalo na svoju stránku "konečne
niečo o SVB", lebo ako som si aj ja zisťovala niektoré veci, každý DU hovorí niečo
iné. Takto je konečne "niečo jednotne" uvedené u našich najvyšších.
Údajne majú k dispozícií aj upravený peňažný denník podľa zákona zvlášť pre tých, ktorí si účtovníctvo robia ručne. Pozri bližšie na www.zsvb.sk.

Ak máš však nejaké dotazy naviac, určite by som zaslala dotaz na DR SR B.Bystrica na odbor, ktorý tento materiál vydal, alebo rono za svojim správcom. Už aj na DU pracovníčky (ako ktoré) majú svoje usmernenia z hora a snáď by Ti vedeli poradiť.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ďakujem moc, dosť mi pomohlo to usmernenie, ktoré si priložila, zatiaľ som si pomohla, ale určite ak budem mať problém, využijem tieto iformácie a odkazy na webové stránky. Moc si mi pohomla, ďakujem (aj za ostatných).

GabiZ
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Jozef Mihál
Občas sa tu na moju osobu odvolávate, tak som pre Vás napísal jeden článoček k odmenám predsedu SVB na:

http://mihal.blog.sme.sk/
Keďže je ten článok staršieho dáta, aký je aktuálny stav? Platia predsedovia SVB ale i ostatní zamestnanci zdravotné poistenie?
Ďakujem!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Od 1.9. sa za zamestnancov na účely zákona o zdravotnom poistení považujú aj členovia samosprávnych orgánov právnických osôb, ak za výkon funkcie dostávajú odmenu.

Uvedený článok je v časti, v ktorej píšem, že predseda SVB neplatí zdravotné poistenie, od 1.9.2005 NEAKTUÁLNY.

Od 1.9. sa predseda SVB v prípade, že za výkon funkcie predsedu poberá odmenu, považuje za zamestnanca a z odmeny platí poistné na zdravotné poistenie on ako zamestnanec, SVB ako zamestnávateľ.
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

To znamená, že zdravotné poistenie budú platiť aj všetci "dohodári" resp. "príkazníci" (oboje závislá činnosť) ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nie nie, ZP platia zo svoje odmeny len "členovia štatutárnych a samosprávnych orgánov". Ten, kto berie odmenu na základe dohody alebo príkaznej zmluvy, ten ZP z takejto odmeny neplatí (ak nie je "dobrovoľne nezamestnaná osoba").
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

No, to je potecha! Teda, ak má predseda SVB spísanú príkaznú zmluvu resp. DOVP, neplatí zdravotné poistenie?
Naposledy upravil AdaG : 19.09.05 at 22:36
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Z príjmu dosahovaného na základe DoVP neplatí ZP (ak je niekde zamestnaný alebo je SZČO). Funkciu predsedu SVB ale asi ťažko možno robiť na základe DoVP.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Kto má nápad ako odmeniť ľudí v SVB tak, aby sa to len zdanilo a aby sa nemuseli robiť žiadne odvody, ale aby to bolo čo najviac košér? Pán Mihál žiadna vzácna rada od Vás by sa nenašla?

Pekný deň všetkým.
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

GABRIELA
Kto má nápad ako odmeniť ľudí v SVB tak, aby sa to len zdanilo a aby sa nemuseli robiť žiadne odvody, ale aby to bolo čo najviac košér? Pán Mihál žiadna vzácna rada od Vás by sa nenašla?

Pekný deň všetkým.
Ja to riešim príkaznou zmluvou - aj predsedu
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Predseda SVB podľa zákona č.311/2001 Z.z. v znení noviel zákonníka práce ("ďalej len ZP") podľa §223-226 uzatvára z SVB dohodu o vykonaní práce na obdobie 12 mesiacov. Odvádza sa iba daň 19% z hrubej mzdy odhlasovanej SVB na Daňový úrad a 0,8% úrazové poistenie ktoré je zo zákona povinné, odvádza SVB z hrubej mzdy.

Príklad:

1./ Hrubá mzda odhlasovaná SVB 2000.-Sk

2./ 19% daň =380.-Sk na DÚ

3./ 0,8% z 2000.-Sk = 16.-Sk úrazové poistenie na Sociálnu poisťovňu kde sa musíte zaregistrovať a podávať hlásenie každý mesiac na určenom tlačive. Úrazové poistenie odvádza SVB zo svojho účtu.

4./ Čistá mzda pre predsedu SVB je mesačne 1620.-SK

ebenova@zoznam.sk
SVIDNÍK
0 0
RomanNR RomanNR

RomanNR je offline (nepripojený) RomanNR

PeterNR
Ahojte, prave som natrafil na tento server, a ak dovolite, pridam sa do diskusie.....
Zdravim,
som tu prvy krat a rad by som tiez zareagova. Som zastupca vlastn.byt.
panelaku v Nitre(88b.j.) Doteraz sme v sprave pod Sluzbytom
ale mame zaujem o vytvorenie SVB.
S rekonstrukciou mame ale uz 3rocne skusenosti.Rekonstruovali sme a stale
pokracujeme
1.rozvody lezateho plynovodu
2.komplet stupacky bytov-etapovo podla financnych moznosti
hotova cca. 3/4 domu
3.strecha komplet nova krytina(), taktiez po vchodoch hotova 1/2 domu
Vyber dodavatelov aj priprava zmluv ide cez nas, Sluzbyt to len parafuje
a o ostatne sa nestara :-(.
Potreboval by som poradit ako na zalozenie SVB(prve kroky, resp.akym chybam sa vyhnut).Tiez velmi rad poskytnem nase informacie a skusenosti.

romanb@stonline.sk
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ahoj Jani, presne tak to robím a doteraz to bolo OK. Priznávam, ja som zákon o ZP nečítala, a tak ma trochu vystrašil príspevok Jozefa 288 , že aj štatutári majú povinnosť sa registrovať na ZP. Asi si to budem musieť preštudovať.

Gaba
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

To: RomanNR
Pod týmto titulkom, Spoločenstvo vlastníkov bytov, ak to prelistuješ, mal by si nájsť postup, ako začať pri vytvorení SVB. V prvom rade sa musíš držať zmluvy o výkone správy, kde máte stanovené podmienky výpovede s vašim doterajším správcom. Na zmenu správy musíš mať 2/3-tinovú vňčšinu všetkých vlastníkov bytov - myslím tým ich súhlas. Musíte si zvoliť predsedu a členov rady. Ak to všetko máte, dáte to do zmluvy o spoločenstve, ktorú všetci podpíšu a potom ju zanesiete na Krajský úrad spolu s 500,- kolkom na registráciu. Ak Vám zmluvu zaregistrujú, dáte výpoveď o výkone správy s doterajším správcom. (myslím že takto to má byť, hoci my sme hneď po odsúhlasení dali výpoveď, aby sme dodržali výpovednú lehotu). Ak Vás zaregistrujú, dostanete zmluvu opečiatkovanú Krajským úradom a môžete si vybaviť IČO. Potom založíte účet v banke. Ono najhoršie je prechodné obdobie, v tej výpovednej dobe. Lebo spoločenstvo máte zaregistrované, ale podľa zmluvy ešte vás spravuje bývalý správca. Ak sa dá, dohodnete sa s ním na činnostiach, počas výpovednej doby. My sme sa nedohodli, tak sme si aspoň vydobili, že počas 6 mesiacov, sme im už do FO opráv neplatili, ale sme si to dávali na svoj účet, aby sme nezačali od nuly. Ak som na niečo podstatné zabudla, alebo niečo som tu napísala zle, nech ma ostatní opravia. Budem rada.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Roman, a v pondelňajšej Pravde (z 19.9.2005) je tiež postup, krok po kroku, ako SVB založiť, pozri na www.pravda.sk do archívu novín.
0 0
RomanNR RomanNR

RomanNR je offline (nepripojený) RomanNR

GabiZ a Heni dakujem za uzitocne info.
Este ma zaujima ako je to casovo narocne?Ked som zamestnany, da sa to stihat? Predpoklad je taky ze pokial sa do toho pustim tak mi to prischne a pomoc vacsinou od ostatnych ocakavat nemozem.
Pomohli by skusenosti Vas, ktori to uz nejaku dobu robite.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

myslím, že popri práci sa to dá zvládnuť... na vlastnej koži práve zisťujem, aký ťažký je začiatok... ale pevne verím, že ak sa to rozbehne, tak už to bude lepšie....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať