Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Kači Kači

Kači je offline (nepripojený) Kači

nič zaujímavé - manželka, mamka, účtovníčka ...viac
Eva Farkasová
--------------------------------------------------------------------------
Prechod z JÚ do PÚ je dosť náročný, ale neboj zvládneš to. Poradím ti len to, že vlastníci bytov platia zálohové platby /takže nezahrň to do žiadnej účt.triedy 6, ale na nejakú 3../. My máme na starosti nájomné byty ale aj odkúpené - sú v našom správcovstve. Na začiatok doporučujem aj nejakú literatúru s účtovnými osnovami.
K prechodu z JÚ na PÚ
Nejaký príklad by nebol možný? - Koncročné stavy v JÚ a otvár. súvaha v PÚ - veľmi by to pomohlo mne aj luu.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
susu
Mozez pouzit aj zmluvu o dielo na zaklade obcianskeho zakonnika. Potom neodvadzas dan ani odvody do socialky a mozes to urobit aj dodatocne. Pokial prekrocis sumu urcenu zakonom, musis si splnit tzv. bonzacku povinnost. Ten komu vyplatis odmenu je v tomto pripade povinny podat si danove priznanie. Tebe odpada povinnost registracie ako zamestnavatela na danovom urade a s tym suvisiaca byrokracia.
Zmluvu o dielo nemusím zdanit? Ja som si myslel ze zdanujem vzdy, ked dávam odmenu. Je to niekde v zákone o dani z príjmu uvedené? To by vyriesilo dost problemov z odmenami za drobné opravy.
A ak nema ten clovek viac ako 40000 do roka nemusí podat ani DP. Je tak?
0 0
Vrták Vrták

Vrták je offline (nepripojený) Vrták

Nella
Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Som novým členom porady v roku 2003 som založil Spoločenstvo vlastníkov bytov. Po roku zhodnotenia Vám môžem len doporučiť založiť si Spoločenstvo VB a NP. Horšie ako to robili tí pred Vami sa to už nedá. Tak sa nedajte odradiť a môžem Vám postupne podľa Vašich požiadaviek poradiť.
1. Vediete jednoduché účtovnístvo.
2. Nie ste plátcami DPH.
3. Správu bytov si vykonávajte prostredníctvom Vami zriadeného Spoločenstva.
4. Základný predpis pre Vás je zákon 182/1993 Z.z. teraz v poslednom platnom znení 367/2004 Z.z. Kompletné úplné znenie môžte nájsť na stránke
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm
Naposledy upravil Vrták : 14.04.05 at 08:14
0 0
Vrták Vrták

Vrták je offline (nepripojený) Vrták

Som novým členom porady.V roku 2003 som založil Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Po roku zhodnotenia Vám môžem len doporučiť založiť si Spoločenstvo VB a NP. Horšie ako to robili tí pred Vami sa to už nedá. Tak sa nedajte odradiť a môžem Vám postupne podľa Vašich požiadaviek poradiť.
1. Vediete jednoduché účtovníctvo.
2. Nie ste plátcami DPH.
3. Správu bytov si vykonávajte prostredníctvom Vami zriadeného Spoločenstva.
4. Základný predpis pre Vás je zákon 182/1993 Z.z. teraz v poslednom platnom znení 367/2004 Z.z. Kompletné úplné znenie môžte nájsť na stránke
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Uz tu nik dlho nepolozil otazocku, ale ja by som jednu mal. Sme SVB a mame zalozeny jeden BU v banke na ktory chodia vsetky platby aj sa z neho vsetko uhradza. Banka nam pripisuje kreditne uroky, (tieto aj zdanuje) a bankove poplatky.

Chcel by som poprosit o radu, o aky prijem ide pri tychto urokoch? Dávame ich do správy spolu s danou z uroku aj s bankovymi poplatkami. Je to správne?

Ak by niekto vedel blizsie popisat co vsetko sa hradí z poplatkov na správu bol by som velmi povdacny.
Dakujem.
0 0
MajaH MajaH

MajaH je offline (nepripojený) MajaH

Sme taktiež SVB . Účty máme založené dva.Jeden na prevádzku ( voda,teplo,el.ener.,upratovanie,správa,..) a druhý účet máme len na údržbu.Sem prevádzame každý mesiac výšku predpisu na tvorbu FOU a z neho hradíme drobné opravy,údržbu, výťahy,...Neplatičov riešime cez prevádzkový účet , to znamená že na fondovom účte sa nám šetria peniažky na väčšie opravy.

Čo účtujete ako čerpanie správy je na Vás ,alebo si to neháte odsúhlasiť na schôdzi SVB.Do správy dávame odmeny,dane,účtovníčku.Vždy to dorovnávame na odmenách tak,aby to vyšlo na tvorbu podľa predpisu.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ja úroky z BÚ, PSS aj k tomu prinaležiace dane účtujem do FÚO. Z peňazí určených na správu, platím len odmeny za dozornú radu, predsedovi, ak sú nejaké DOVP a dane , príp.odvody ktoré k tomu patria.
0 0
svv svv

svv je offline (nepripojený) svv

Prajem Vám pekný deň. Som tu nová a náhoda ma priviedla na túto stránku. Musím povedať že je to super.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ja som sa tiež pokúšala položiť nejaké otázky, ktoré sa týkali SVB, ale nikto sa mi neozval. Asi nebolo prehľadne popísané, čo som tým chcela povedať. Ale chcela by som vedieť, ak mi niekto môže poradiť, či SVB vedie JÚ alebo PÚ? V zákone je písané, že JÚ, ale potom som sa dozvedela, že by sme mali viesť PÚ. Ako to vlastne je? Dík za radu.
0 0
lyson lyson

lyson je offline (nepripojený) lyson

čo je to vyhláška č.15/92 Zb.v cenových predpisoch a smerníc a aké je jej znenie? Resp.:kde ju môžem nájsť?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
GabiZ
Ja som sa tiež pokúšala položiť nejaké otázky, ktoré sa týkali SVB, ale nikto sa mi neozval. Asi nebolo prehľadne popísané, čo som tým chcela povedať. Ale chcela by som vedieť, ak mi niekto môže poradiť, či SVB vedie JÚ alebo PÚ? V zákone je písané, že JÚ, ale potom som sa dozvedela, že by sme mali viesť PÚ. Ako to vlastne je? Dík za radu.
§ 9 ods. 2 písm. d) Zákona o účtovníctve. Vedieš JÚ ak Vaše príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovním období 3 mil. Sk.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Mal by som na vás prosbu. Kto má skúsenosti s opravou balkónov?
Máme problém s opravami. Niekto už má balkón opravený, iný zas nie. Videli sme návrh jedného spoločenstva, že to dali do vyúčtovania ľuďom, aby si šetrili na opravu balkonu a SVB im balkón dá opraviť. Majitel bytu potom bude nadalej prispievať do FO, až pokial si balkón úplne nesplatí. A aj potom si bude prispievať ďalej, na prípadné ďaľšie opravy balkónu.
Je podľa vás takéto riešenie v poriadku? Veď v podstate si opravu musí majiteľ bytu zaplatiť sám, ale firmu mu vyberie spoločenstvo.

Spoločenstvo ešte dalo do vyúčtovania za predchádzajúci rok opravu balkónov, ktoré sú vraj v havarijnom stave a to vo výške niekoľko tisíc.Táto oprava sa eše len bude robiť. SVB argumentovalo, že nemá peniaze a tak majiteľov týchto balkónov zaťažilo nekoľko tisícovými nedoplatkami za balkóny vopred. Je na to nejaký zákon. Prosím poraďte. Nám sa takéto riešenie nepozdáva.

Ďakujem.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

AVO
§ 9 ods. 2 písm. d) Zákona o účtovníctve. Vedieš JÚ ak Vaše príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovním období 3 mil. Sk.
Ďakujem za odpoveď. Počula som veľa rôznych názorov na vedenie účtovníctva a bola som z toho zmätená, lebo od začiatku vediem JÚ a bola som si istá, že robím dobre. Ešte raz dík.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Jozef I, myslim, ze sa tam u Vas niekto rychlo poponahlal. Novelou zakona o bytoch totiz vlastnici musia zacat prispievat do FPUaO aj za balkony a vsetky opravy sa maju hradit potom z FPUaO a nie vlastnici. U Vas sa niekto poponahlal a radsej to od vlastnikov vybral. Podla mna, ak ste to nemali odsuhlasene, neopravnene Vam to vyuctovali, lebo prispevky do FPUaO sa musia odsuhlasovat aspon na rok dopredu. Aj my sme si zvysili predpis platby do fondu od 1.1.2005 o rozmer balkona a to len u tych, ktori ten balkon maju. Mate uznesenie, kde vlastnici suhlasia, ze tie peniaze na balkony sa budu vyberat v nejakej tisicovej vyske ?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

to MajaH - ucet v banke Vam staci len jeden, potvrdilo mi to aj Zdruzenie v Kosiciach, je len nutne viest uctovne oddelene peniaze vo FPUaO. Zo spravy vyplacame tiez len odmeny, dane, popr. odvod do SP, ekonomku a my konkretne aj poistenie domu, avsak to je samozrejme v predpise SPRAVY. Taktiez zo spravy uctujeme drobne rezijne naklady, ktore suvisia so spravou domu. Ostatne z FPUaO, mi to mame ale podrobne odsuhlasene a uvedene v zmluve. Ked sme presuvali nejake polozky z FPUaO do SPRAVY, alebo zo SPRAVY do vyuctovacich poloziek, dali sme si to odsuhlasit na schodzi a dali sme to do uznesenia. Aj SVB je zivy tvor a ziadne rozhodnutie nie je nemenne, ale treba mat na to doklad pre pripad "pozabudnutych" vlastnikov. Snazime sa z FPUaO co najmenej cerpat na veci, ktore tam nepatria, aby sme sa nemuseli do buducna zadlzovat.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Chceli by sme založiť SVB, výpoveď zo správy sme už dali, ale viazne nám to na výpise z katastra. Hrozí, že nám skončí zmluva s doterajším správcom a spoločenstvo ešte nebude zapísané do prísl. registra. Je možné uzavrieť zmluvy o dodávke el.energie, tepla atď. nejako predbežne, kým SVB nebude riadne zapísané na KÚ? (nemám na mysli zmluvu o budúcej zmluve, ale niečo dočasné na preklenutie možno 3-5 týždňov, pretože neviem, či nás teda odpoja od týchto energií, či nie) alebo nám neostáva nič iné len sa vrátiť k doterajšiemu správcovi a čakať na ten výpis z katastra?
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Znova by som potrebovala od Vás pomoc. Máme v dome nebytový priestor - práčovňu, ktorú jeden z vlastníkov bytov chce prenajať. Problémom je to, že sú tam staré vane a nejaké staré zariadenia, ktoré žiada vypratať. Preto sa dohodli chlapi v dome (štyria), že to odpracú, aj to urobili, ale chcú za túto prácu nejakú odmenu. Pre každého by pripadalo do úvahy 250,- Sk. Zaujíma ma, ako túto odmenu vyplatiť. Na základe dohody o vykonaní práce? Na základe zmluvy o dielo. Sú to príliš nízke sumy, aby som v prípade dohody o vykonaní práce odvádzala daň, vypisovala výkaz na DÚ a všetky tie účtovnícke práce s tým súvisiace (čo by nebol problém urobiť) ale pre 250,- Sk?! A zmluva o dielo je možná v tomto prípade? Aký by bol jej obsah? Nejedná sa totižto o prácu na základe nejakej faktúry alebo objednávky. Ako mám týmto ľuďom túto odmenu vyplatiť?

Budem rada, ak sa mi ozvete čo najskôr.
Ďakujem Gabi
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
To Gabi Z:
No aj keď sa ti do toho nechce, čo chápem, asi najlepšia je dohoda o vykonaní práce. Aj práve kvôli tej sume. Ak je s tým taký problém, napíš ju na jedného (ak s tým budú súhlasiť).
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

AVO
To Gabi Z:
No aj keď sa ti do toho nechce, čo chápem, asi najlepšia je dohoda o vykonaní práce. Aj práve kvôli tej sume. Ak je s tým taký problém, napíš ju na jedného (ak s tým budú súhlasiť).
Aj som si myslela, že sa tomu nevyhnem. Aj tak ďakujem za odpoveď.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

AVO
To Gabi Z:
No aj keď sa ti do toho nechce, čo chápem, asi najlepšia je dohoda o vykonaní práce. Aj práve kvôli tej sume. Ak je s tým taký problém, napíš ju na jedného (ak s tým budú súhlasiť).
Ešte som sa chcela opýtať, v prípade, že tieto práce budú vyplatené z fondu opráv (podľa dohody vlastníkov bytov), odmenu vyplatím z FO, ale čo s daňou a úraz. poistením. Môžem ich tiež vyplatiť z FO? Podľa môjho názoru by som mala odviesť daň aj sociálke z tohto účtu. (Máme totižto 2 účty, jeden za služby a správu a druhý FO).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať