Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Ľudovo povedané, vodorovné rozvody (teda aj radiátory) si rieši každý sám za svoje peniaze, zvislé rozvody (stupačky) by mali byť financované z FO (tak je to aspoň u nás).
0 0
RomanNR RomanNR

RomanNR je offline (nepripojený) RomanNR

Ano, to iste plati aj u nas ale vzdy sa najde niekto kto to nechce
pochopit. Som jej to vysvetloval tak ze od ventilov smerom k stupackam
je to z FO a od ventilov smerom do bytu si opravy hradi kazdy sam.
Som rad ze ste mi to potvrdili,
Dik
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Neveriacim Tomášom treba ukázať ustanovenia zmluvy o správe bytov, kde by sa to malo písať ako to je.
0 0
NUNA NUNA

NUNA je offline (nepripojený) NUNA

Nevie mi niekto poradiť, máme takýto problém:

Správcovi sme podali výpoveď dňa 29.6.2005. Ten nám až po 3,5 mesiacoch t.j. 10.10.2005 oznámil, že s výpoveďou nesúhlasí, nakoľko sme ich neprizvali na domovú schôdzu lebo tiež zastupujú 9 neodkúpených bytov. Nevieme či je tento postup správcu správny, keď na výpoveď reagoval takto neskoro.
Vzhľadom na uvedené sme sa rozhodli opätovne zvolať schôdzu vlastníkov bytov, na ktorú ich prizveme ale je tu problém, že v zmluve o výkone správy
máme, že výpoveď môžeme podať len do 30.6. s výpovedným termínom k
31.12. Táto zmluva bola uzatváraná ešte v r. 2000. Vzťahuje sa automaticky na podanie výpovede terajšie znenie zákona t.j. 6 mesačná výpovedná lehota podľa § 8a odstavec 3 alebo musíme postupovať podľa toho čo je v zmluve o výkone správy.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

NUNA
Nevie mi niekto poradiť, máme takýto problém:

Správcovi sme podali výpoveď dňa 29.6.2005. Ten nám až po 3,5 mesiacoch t.j. 10.10.2005 oznámil, že s výpoveďou nesúhlasí, nakoľko sme ich neprizvali na domovú schôdzu lebo tiež zastupujú 9 neodkúpených bytov. Nevieme či je tento postup správcu správny, keď na výpoveď reagoval takto neskoro.
Vzhľadom na uvedené sme sa rozhodli opätovne zvolať schôdzu vlastníkov bytov, na ktorú ich prizveme ale je tu problém, že v zmluve o výkone správy
máme, že výpoveď môžeme podať len do 30.6. s výpovedným termínom k
31.12. Táto zmluva bola uzatváraná ešte v r. 2000. Vzťahuje sa automaticky na podanie výpovede terajšie znenie zákona t.j. 6 mesačná výpovedná lehota podľa § 8a odstavec 3 alebo musíme postupovať podľa toho čo je v zmluve o výkone správy.
Neviem, koľko máte bytov a koľko je všetkých vás vlastníkov bytov. Podľa zákona o vlastníctve bytov pri zmene správy domu rozhoduje 2/3 väčšina všetkých vlastníkov bytov. Ak ste túto väčšinu dosiahli a podľa toho čo píšeš, ste dodržali aj výpovednú lehotu, nemôže ju správca neakceptovať. Mohli by síce namietať s tým, že ste ich nepozvali, ale túto námietku by museli riešiť cestou súdu. V každom prípade, ak ste hlasovaním rozhodli, že podáte výpoveď a zmeníte správcu a je vás 2/3 väčšina, nerobila by som novú schôdzu, pretože tým by ste dosiahli len to, že by sa bral do úvahy termín októbrový, tým by ste nesplnili podmienku 6-mesačnej výpovednej lehoty a museli by ste výpoveď podať až o rok. My sme mali tiež problém, že nám dokonca písomne napísali, že nesúhlasia s výpoveďou, ale operovali sme v prvom rade zmluvou o výkone správy (mali sme tam uvedené presne to, čo vy) a zároveň zákonom. Kto je vlastne vlastníkom tých 9 neodkúpených bytov? Váš bývalý správca? Lebo my sme mali a máme 2 neodkúpené byty (z 36) a tie patria Mestu. Tiež sme ich na schôdzu nepozývali a nebol s tým žiadny problém. Vždy rozhodujú vlastníci bytov. Je jasné, že sa pokúšajú natiahnuť čas. Neviem, možno má niekto iný názor, ale ja by som trvala na výpovedi tak, ako ste ju podali. Ak ste splnili tie 2 podmienky (2/3väčšina a výpovedná lehota).
GabiZ
Naposledy upravil GabiZ : 26.10.05 at 20:12
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Súhlasím s GabiZ, a naviac, ak budete robiť zmluvu s novým správcom, zakomponujte si tam 3 mesačnú výpovednú lehotu. Správcovia chcú predovšetkým chrániť len sami seba, a preto im treba vedieť kvalifikovane oponovať - nedajte sa !!!!!
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

RomanNR
Ano, to iste plati aj u nas ale vzdy sa najde niekto kto to nechce
pochopit. Som jej to vysvetloval tak ze od ventilov smerom k stupackam
je to z FO a od ventilov smerom do bytu si opravy hradi kazdy sam.
Som rad ze ste mi to potvrdili,
Dik
Môj názor a zákon to určuje tiež, že FO opráv sa má použivať iba na spoločné časti a spoločné zariadenia čo je citované aj v zákone. Byt nie je spoločna časť ani zariadenie domu!!!
viď §10 ods. 3 zákona č.182/1993 Z.z. a čo sa rozumeju spoločné časti a zariadenia je uvedené v § 2 ods.3,4,5
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Vie niekto podľa akého predpisu sa montujú merače na teplo-radiator, a v akej výške ho majú namontovať?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
ak sa nemýlim, tak sa merače tepla montujú podľa zákona o tepelnej energetike 657/2004...
a v akej výške sa montujú....no myslím, že na to má každý výrobca svoj prespis
0 0
NUNA NUNA

NUNA je offline (nepripojený) NUNA

GabiZ,
v dome máme 70 bytov z toho 61 je odkúpených a tých 9 bytov je mestských. Tie 2/3 sa počítajú z odkúpených bytov alebo zo všetkých bytov v dome.
Neviem či tomu dobre rozumiem, ak by sme znovu hlasovali výpoveď by sme museli dať v zmysle zmluvy o výkone správy zase napr. k 30.06.2006 a výpoveď by bola k 31.12.2005. Ja som myslela, že v novembri budeme hlasovať a výpoveď by bola doručená ešte v nevembri 2005 s tým, že by lehota plynula od 1.12.2005 do 31.5.2005 v zmysle teraz platného zákona.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

To: NUNA
Ak ste v počte 61 súhlasili so zmenou správy, dosiahli ste 2/3 tinovú väčšinu a tým pádom by som trvala na výpovedi, ktorú ste podali 29.6.2005. Ak máte v zmluve o výkone správy napísané, že zmluvu je možné vypovedať v 6 mesačnej výpovednej lehote vždy k 31.12, tak nemôžete ju vypovedať k 1. 12. s tým, že by výpovedná lehota uplynula 31. 5. 2006. Zase by ste museli výpoveď dať najneskôr 30. 6. 2006 s tým, že by sa zmluvný vzťah ukončil k 31. 12. 2006 a mohli by ste fungovať až od 1.1.2007. Dôležitý je dátum v zmluve. Podľa toho čo si písala, máte tam stanovené, že môžete zmluvu vypovedať vždy k tomu 31. 12. Preto ak nebudete trvať na výpovedi, ktorú ste dali v júni, museli by ste čakať ďalší rok. Preto som hovorila o tej 2/3 väčšine. Ak ste ju dosiahli, správca musí výpoveď akceptovať. Rozhodujú vlastníci bytov. My sme to mali tak, že sme mali 36 bytov, z toho 34 vo vlastníctve jednotlivých vlastníkov a 2 byty mestské. 34 vlastníkov súhlasilo so zmenou správy a dali sme výpoveď. Takže sme vychádzali z toho, že z celkového počtu bytov 36 sme dosiahli 2/3 väčšinu. U vás by to bolo tiež v poriadku, ak by ste počítali, že zo 70 bytov ste dosiahli 2/3 väčšinu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prepáčte že skáčem do reči, možno ste to tu už preberali, ale pre istotu Vás všetkých chcem upozorniť, že ak SVB svojim funkcionárom - hlavne ide o predsedu - vypláca za výkon funkcie nejakú zdaniteľnú odmenu, v zmysle § 11 ods.3 písm. h) zákona 580/2004 o zdravotnom poistení sa považujú za zamestnancov, SVB ich musí prihlasovať v ich ZP ako svojich zamestnancov a z ich odmeny sa odvádzajú preddavky na zdravotné poistenie.

http://mihal.blog.sme.sk/c/24385/Pre...poistenie.html
Naposledy upravil Jozef Mihál : 04.11.05 at 12:27
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Týka sa to aj dohôd o vykonaní práce? Lebo z doterajších príspevkov som vyrozumela, že v tomto prípade platíme len úrazové poistenie a 19% daň.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Z dohôd by sa nemalo odvádzať, je to na samotnom zamestnancovi.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

GabiZ
Týka sa to aj dohôd o vykonaní práce? Lebo z doterajších príspevkov som vyrozumela, že v tomto prípade platíme len úrazové poistenie a 19% daň.
My ako SVB predseda má zmluva na dohodu aj keď má ešte okrem toho hlavný pracovný pomer.Platíme ako hovoríš iba 19% daň DÚ z odmeny na dohodu a 0,8% úrazové poistenie sociálnej poisťovni. Veď všetko je to aj v zákonoch. Žiadne nemocenské a sociálne sa neodvádza.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Toto všetko viem, aj vďaka porade aj vďaka zákonom, ktoré som si naštudovala. Ale v niektorých veciach som si neistá, preto sa radšej 100-krát opýtam, akoby som mala urobiť chybu. Nie vždy totižto zaregistrujem všetky zmeny, ktoré sa dejú už skoro každý deň a zákon o zdravotnom poistení som ešte ani nevidela (moja chyba), ale nestíham si k nemu sadnúť.
GabiZ
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ebenova@zoznam.sk
My ako SVB predseda má zmluva na dohodu aj keď má ešte okrem toho hlavný pracovný pomer.Platíme ako hovoríš iba 19% daň DÚ z odmeny na dohodu a 0,8% úrazové poistenie sociálnej poisťovni. Veď všetko je to aj v zákonoch. Žiadne nemocenské a sociálne sa neodvádza.
Na DoVP by nemal robiť, lebo je to OPAKOVANÁ činnosť, nie jednorazová úloha. Tak bacha na to
0 0
NUNA NUNA

NUNA je offline (nepripojený) NUNA

GabiZ,
V súvislosti s tou zmluvou o výkone správy sme rozmýšľali, že by sme žiadali o zmenu toho článku, ktorý sa týka výpovednej doby, tak aby bol v súlade s terajším znením zákona na 6 mesiacov. A ešte, ako sa ti podarilo zabezpečiť toľko vlastníkov na schôdzu. U nás s tým je dosť problém aby sa na schôdzu dostavili všetkci vlatníci bytov. Sme veľký dom a ľudia nemajú záujem o dianie v dome.Keď sme napríklad chceli súhlas na montáž ventilov, vyregulovanie a montáž meračov obiehali sme byty a schôdzu sme nerobili. A aj potom ak to podpísali napr. vyregulovanie dali si to urobiť v 2- prípadoch individuálne, zaplatili omnoho menej lebo platili len ventil a hlavicu a ostatní sme si zacvakali cca 1 700,- Sk za jeden rádiator. Neviem, či môžeme od nich žiadať ničo za vyregulovanie,lebo takto budú mať z toho výhody ale s platbou sa na tom nepodielali.
0 0
NUNA NUNA

NUNA je offline (nepripojený) NUNA

GabiZ,
áno, dobre si to pochopila s tou výpoveďou ale to s tým vyúčtovaním, priznám sa ma nenapadlo. Zatiaľ Ti ďakujem.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Nie je začo, kedykoľvek.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať