Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Chcem Vám poďakovať za Vaše názory. Určite si ich vytlačím, a budem obhajovať svoj názor. Najhoršie je, že u nás je odpojený predseda a idem teraz proti nemu. No ale ak sa nedohodneme, rozhodla som sa že ak to preplatím tak až po odsúhlasení na schôdzi, a dúfam že tam sa mi to podarí vysvetliť. A začínam sa báť balkónov....

Pekný deň.
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

Mne sa to zdá byť choré od začiatku. O tom, ze sa bude kúrenie učtovať podľa meračov malo rozhodnuť zhromaždenie vlastníkov väčšinou, tí ktorí nesúhlasili sa museli prispôsobiť väčšine, alebo si svoj nesúhlas riešiť cestou súdu. Veď na schválené merače nadväzuje spôsob rozúčtovania tepla a keď ho dvaja nedodržia, je problém na svete. Ak sa následne schválilo odpojenie - malo sa riešiť aj to, čo to prinesie v spôsobe financovania. U nás súhlas na odpojenie bytu neprešiel, lebo vykurovanie si chcel nájomník riesiť iným spôsobom bez klasických radiátorov - s tým, že v byte sú stupačky, ktoré vedú do ďalšieho bytu a úplné odpojenie tak nebolo možné v byte urobiť. Ak vo vašom spoločenstve následne daný súhlas bol, malo by teraz zhromaždenie rozhodnúť ako ďalej postupovať v úhradách. Myslím, že bez súhlasu nebude žiadny postup podložený. P.S: ... merače sme hradili z fondu opráv. Pekný deň.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Možno sme si celkom dobre nerozumeli. Mne nejde o spôsob úhrad za teplo ako také. To máme ošetrené, a dvaja odpojenci nám prispievajä 30% a aj prispievať budú. Nakoniec to bude ošetrovať aj pripravená vyhláška o spôsobe rozpočítavania nákladov na teplo a teplú vodu. Predpokladá sa že to bude dokonca pomerom 60% podľa meračov a 40% podľa vykurovanej plochy.

A zaujímalo by ma, čo by ste urobili, keby sa Vám v dome niekto odpojil, a ani len si nežiadal Váš súhlas? U nás sa nepýtali nás, nemali ani súhlas mesta, ale dostali súhlas na odpojenie z krajského úradu. Buď by som im účtovala 100% a stali by sa z nich neplatiči, ale mi sme to radšej riešili súhlasom za vopred dohodnutých podmienok( t.j. že budú platiť 30%). V prípade že by sa z nich stali neplatiči, kto by z takýchto ľudí ako ja( neprávnik) by sa začal súdiť . Navyše na súdoch do prijatia vyhlášky o pravidlách rozpočítavania nebol ani istý výsledok. A kto odsúhlasí peniaze na súdne trovy..? Pre mňa dosť veľa vznikajúcich otáznikov.
Len ma nenapadla táto varianta žiadania takýchto úhrad. Ale takýto prípad, alebo obdobný ( napr. pri balkónoch) môže nastať kedykoľvek.

Pekný deň
A možnosť si pozrieť návrh vyhlášky www.szvt.sk .Sú tam tiež pripomienky k tejto vyhláške.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Vidím, že všetci ste toho názoru, že merače sa platia z fondu opráv. My sme si ich museli platiť sami, keď sme patrili pod bývalého správcu. Preto sa chcem spýtať, na základe čoho môžem operovať s tým, že je možné ich uhrádzať z fondu opráv? Kde konkrétne je takáto formulácia uvedená (myslím zákon, alebo vyhláška)?

GabiZ
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Myslím,že je to možné podla zakona z min.roka z 1.7.,ale rozhodujú vlastníci a predovšetkým peniaze-je to zákon o vl.bytov a NP.Nechápem ako Gabi rozpočítavajú teplo.Keď majú merače nemajú pasportizáciu?.Pasportizácia bytu je vlastne určenie koeficientu podla,ktorého byt platí za teplo.Napr.býva na prízemí z jednej strany má štítovú stenu,severnú,južnú stranu,zospodu mu ide zima-takže by bol pri meračoch v nevýhode a zaplatil by vela za teplo,zatial ten čo býva uprostred domu má byty zo všetkých strán,je vo výhode a ušetrí.Čo sa týka snímacej karty-na 50 bytov 1 karta ukáže presnú spotrebu a je možné zosnímať spotrebu aj v priebehu roka.Na hl.merači domu,kde sa teplota sníma každý mesiacje možné skontrolovať dod.tepla aj za celý rok,nemôže pripisovať teplo-snímač ho nepustí
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Mám aj ja jednú otázku, vie mi niekto poradiť, či sa nedá obísť zákon o výpovednej lehote t.j. 6 mesiacov od správcu? Totiž naše OSBD -PP je v takom stave, že ho zložia na kolená tí ktorí sa bijú o náš majetok... o nič iné.
Bijú sa tu dve podľa mňa mafiánske skupiny a nájomníci nemajú zabezpečené základne potreby s udržiavaním bytového fondu. Skrátka nič nefunguje. Takže čím skôr by sme chceli odísť a založiť SVB.
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Pokial si správca neplní povinnosti je možné ukončiť zmluvu aj na tomto základe.Okrem toho pokial má niekto záujem! dá sa skontrolovať FO... SBD majú dosť problémov sami so sebou nechajú Vás odísť,len sa im trocha začnite špárať v účtoch....ale netreba zabúdať na tože preberáte aj dlhy (neplatičov) a o svoje peniaze sa asi budete musieť súdiť a ak ste doteraz nesledovali stále fond tak budete mať čo robiť.V prvom rade si položte otázku či je u Vás niekto kto sa bude starať,alebo si nájdite šikovného správcu,založiť SVB je najmenej,ale čo potom
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Je potrebné vždy nájsť 2-3 ľudí zo spoločenstva, ktorí sa budú tejto práci venovať naozaj poctivo, a povedzme si na rovinu, za minimálne peniaze !

No a naviac, zrejme ich za to veľa vďačnosti nečaká, pretože koľko vlastníkov, toľko názorov...
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Ajobs má pravdu, ja za tých 8 rokov som sa nalietala,navybavovala všetci mimo nášho vchodu vravia,že máme nalkrajší vchod.za celý mi vyplatili odmenu 16000,-do roku 2001 som to robila zadarmo,vybavila som 2 neplatičov-získali 50000,-na penáloch samozrejme nikto to nechce robiť vždy je u nás všetko vporiadku,FO platili do2002-5,-sk m2 potom 2003 7,-sk m2 2004 10,-skm2,na nič nedoplácajú majú merače reguláciu,vymalované,novú bránu so schránkami s vonka+ magnet.klúč,všetko funguje a ešte nič nerobím.Takže treba si rozmyslieť a nájsť človeka, ktorý je ochotný sa hlavne obetovať!-lebo o peniazoch to nie je-ta doz. rada akurát podpisuje zápisnice,ktoré musím tiež sama napísať
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Vďaka za radu. Nebudeme to robiť sami, je v PP dosť ľudí čo sa tomu venuje. Už len z toho hľadiska, že je to veľmi nevďačná úloha hlavne medzi spolubývajucimi. Máme fajn zmluvu. Uvidíme. Podám správu. ešte raz vďaka za radu.
0 0
Nella Nella

Nella je offline (nepripojený) Nella

Daniela
Mám aj ja jednú otázku, vie mi niekto poradiť, či sa nedá obísť zákon o výpovednej lehote t.j. 6 mesiacov od správcu? Totiž naše OSBD -PP je v takom stave, že ho zložia na kolená tí ktorí sa bijú o náš majetok... o nič iné.
Bijú sa tu dve podľa mňa mafiánske skupiny a nájomníci nemajú zabezpečené základne potreby s udržiavaním bytového fondu. Skrátka nič nefunguje. Takže čím skôr by sme chceli odísť a založiť SVB.
Môj názor:
Výpoveď zo správy je možné urobiť iba v súlade so Zákonom č. 182/1993 v znení neskorších predpisov.
§ 8a(3) Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je šesť mesiacov, ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.
§ 14(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru, o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome, o zmene spôsobu výkonu správy a o zmluve o spoločenstve rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Na toto hlasovanie sa nevzťahujú ustanovenia odsekov 2 a 6.
Treba si preto pozrieť ako máte uzatvorenú zmluvu so správcom a dohodnuté podmienky vypovedania zmluvy. Malo by to byť v záverečných ustanoveniach zmluvy.
Odporúčam:
Dať výpoveď zo správy a založiť spoločenstvo a hlavne si zistiť, či budete mať schopných a ochotých ľudí v dome, ktorí sa tomu budú venovať. My tiež fungujeme od 1.1.2005 t.r. a všeličo sme museli v začiatkom prehryznúť (pozri moje príspevky) a tiež riešime niektoré problémy súdnou cestou a preto to robím tento rok zdarma a beriem to ako záujmovú činnosť, aby ostalo na súdne poplatky.
Držím palce.
Nella
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Fond opráv a údržby sa má použiť na spoločné časti a spoločné zariadenia domu. Merač tepla nie je spoločná časť ani zariadenie domu.
Príklad ja mám 4 radiatory sused má iba 1 radiatorako ich rozpočitaš podľa výšky spoluvlasníckého podielu ktorým prispievajú do FO. Môj názor a zákon to určuje tiež, že FO opráv sa má použivať iba na spoločné časti a spoločné zariadenia čo je citované aj v zákone.
V nášom SVB sa riadime zákonom a vodomery a merače si uhradza každy sám. Predsa je to jeho vlastníctvo a nie spoločné pristory SVB.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

GabiZ
Vidím, že všetci ste toho názoru, že merače sa platia z fondu opráv. My sme si ich museli platiť sami, keď sme patrili pod bývalého správcu. Preto sa chcem spýtať, na základe čoho môžem operovať s tým, že je možné ich uhrádzať z fondu opráv? Kde konkrétne je takáto formulácia uvedená (myslím zákon, alebo vyhláška)?

GabiZ
Fond opráv a údržby sa má použiť na spoločné časti a spoločné zariadenia domu. Merač tepla nie je spoločná časť ani zariadenie domu.
Príklad: ja mám 4 radiatory sused má iba 1 radiator ako ich rozpočitaš podľa výšky spoluvlasníckého podielu ktorým prispievajú do FO. Môj názor a zákon to určuje tiež, že FO opráv sa má použivať iba na spoločné časti a spoločné zariadenia čo je citované aj v zákone.Byt nie je spoločna časť ani zariadenie domu!!!
V nášom SVB sa riadime zákonom a vodomery a merače si uhradza každy sám. Predsa je to jeho vlastníctvo a nie spoločné pristory SVB.
Naposledy upravil ebenova@zoznam.sk : 24.10.05 at 12:08
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

ebenova@zoznam.sk
Fond opráv a údržby sa má použiť na spoločné časti a spoločné zariadenia domu. Merač tepla nie je spoločná časť ani zariadenie domu.
Príklad ja mám 4 radiatory sused má iba 1 radiatorako ich rozpočitaš podľa výšky spoluvlasníckého podielu ktorým prispievajú do FO. Môj názor a zákon to určuje tiež, že FO opráv sa má použivať iba na spoločné časti a spoločné zariadenia čo je citované aj v zákone.
V nášom SVB sa riadime zákonom a vodomery a merače si uhradza každy sám. Predsa je to jeho vlastníctvo a nie spoločné pristory SVB.
A práve preto som sa pýtala, kde sa píše o tom, že sa merače môžu platiť z FO. Tiež som toho názoru, že merač nie je spoločná časť ani zariadenie domu. My sme si tiež merače platili zo svojho, preto ma prekvapil názor, že sa to dá z FO. Možno sa dá, ale len ak sa na tom dohodnú vlastníci bytov. Tak ako sa hlasuje o iných veciach, tak aj o týchto. Ale aj tak neviem, či by sa aj v prípade hlasovania nešlo proti zákonu?????
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Použitie a financovanie údržby a opráv z FO je v § 10 zákona č.182/1993Z.z. ods.3.

Mám na Vás otázku:

My ako SVB sme vykurovaný z centrálneho vykurovania. Vykurovacia sezóna začala 15.10.2005. Dodávateľ tepla kúrenie reguluje podľa teploty vonku takže teraz kúrenie púšťa na 40%. Radiátory sú teplé tak 15cm z vrchu kde sú merače na teplo. Nás ako odberateľov tepla nemá čo zaujímať, že ony topia na tých 40% veď je vykurovacia sezóna a ráno sú teploty 2-5 C. Máme predsa s dodávateľom zmluvu o dodávke tepla. Volal som dodavateľa,že merač(ampulky) na radiátore nech mi namontujú na spodnú časť radiátorov tam kde je radiátor studený tak že to nie, že tie merače sú podľa predpisu neviete akého?

Kde sa mám sťažovať na úrade pre reguláciu, NBU, úrad vlády a pod. Najlepšie je samostatné vykurovanie nech mi nikto nehovorí, že nie. U nás je problém lebo stúpačky prechádzajú z jedného bytu do druhého takže by som musel prispievať ešte 30% dodavateľový tepla z centrálneho vykurovania.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Nám montovali merače teraz, a dávali ich do prostriedku radiátora a do výšky 75% radiátora. Myslím že spoločnosti dodávajúce teplo Vám musia povedať prečo to dávajú tam. Myslím že to nie je o vyhláške, ale od parametrov merača. Je ich viac druhov a jeho montáž by mala zabezpečiť čo možno najobjektívnejšie meranie. Nikdy nie stopercentné .
Čo sa týka pasportizácie, je to ako keby popísanie domu kde sa montujú merače, určenie polohy bytu, príslušných koeficientov prepočítavania tepla.
Nám to urobila firma, ktorá nám to montovala, a bolo to v cene meračov. Bez toho by nemala montáž meračov význam.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
ebenova@zoznam.sk
Fond opráv a údržby sa má použiť na spoločné časti a spoločné zariadenia domu. Merač tepla nie je spoločná časť ani zariadenie domu.
Príklad ja mám 4 radiatory sused má iba 1 radiatorako ich rozpočitaš podľa výšky spoluvlasníckého podielu ktorým prispievajú do FO. Môj názor a zákon to určuje tiež, že FO opráv sa má použivať iba na spoločné časti a spoločné zariadenia čo je citované aj v zákone.
V nášom SVB sa riadime zákonom a vodomery a merače si uhradza každy sám. Predsa je to jeho vlastníctvo a nie spoločné pristory SVB.
U nás sa to vyriešilo kompromisom. Najmenší byt má dva radiatory a tak si vlastníci odsúhlasili, že z FO sa uhradia 2 merače každému a zbytok si každý doplatí sám. Skoro všetci s touto variantou súhlasili. Zdá sa mi to správne a spravodlivé.
0 0
RomanNR RomanNR

RomanNR je offline (nepripojený) RomanNR

Zdravim,
som zastupca vlastnikov a mam dve otazky.

1. Ako by ste reagovali na tuto situaciu:
Vecer okolo 20:00 pride s pracovnikom havarijnej sluzby jenda vlastnicka
bytu a ziada podpisat uhradu za opravu radiatora z ktoreho zacala striekat voda?
Podla nej z nicoho nic, ale podla naznaku opravara po pokuse
o odvzdusnenie(to ale asi nie je podstatne).
Ja som jej slusne vysvetlil ze toto z FO neuhradim. Nasledovala sprska
otazok preco nie. Nakoniec som jej dal moznost obehnut vlastnikov a ziskat
suhlas nadpol. vacsiny. Ona sa pokusila tuto povinnost hodit na mna
co som uz nevydrzal a ukoncil to. Zaujimalo by ma ako je to u Vas, lebo
my mame 40 rocny panelak a penazi je stale malo(a to platime treti rok 12Sk/m2).

2.Zastupovanie mame na starosti dvaja uz 3 rok a zatial to robime za "panboh zaplat".
Spravca slubuje ze sam navrhne a da podpisat odmenu pre zastupcov ale stale nic.
Doteraz sa mi to zdalo blbe navrhnut si sam odmenu ale asi k tomu
budem donuteny. Ak chcem navrhnut odmenu pre nas dvoch ako by som to mal
naformulovat, resp. kolko je taky priemer? Pripadne, da sa opriet aj o nejaky
zakon?

Budem rad ked mi napisete Vase nazory , dakujem.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Vidím že problémov máme všetci dosť a aj dosť podobné. My sme požiadavky s pokazenou vodovodnou batériou, tečúcim radiátorom a tiež unikajúcim teplom cez neopravené okná už prekonali. Na schôdzi sme všetkým vysvetlili , že im to nikto nebude zabezpečovať, opravovať a tobôž nie platiť. Vyšli sme im v ústrety len v tom, že sme zohnali t.č. na súkromníkov- vodár, kúrenár... a tie majú k dispozícii. Inak sa zariaďujú sami. Myslím že aj keby si zohnala pani súhlas nadpolovičnej väčšiny by som to nepreplatila.
Čo sa týka odmeny za prácu je rozdiel v tom čo všetko robíte. Neexistuje priemer, porovnanie. Niekto robí predsedu a kontakt so správcom, niekto zabezpečuje správu, niekto len účtovníctvo, niekto všetko dokopy. Odmena za túto prácu je u nás mizivá. Staráme sa však o svoje a tak aj niečo obetujeme všetci....Nie však celkom zadarmo.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

na tečúci RADIATOR a jeho opravu by som argumentovala tým, že v Zmluve o odkúpení bytu (teda presne v zmluve o prevode vlastníctva bytu) v článku II, bod 3 je: "súčasťou bytu je jeho vnútorné vybavenie a to: ......sporák, domáci telefón, vodovodné batérie, radiátory, ...." - teda aspon v našej je to takto vymenované.
takže radiátory sme odkúpili ako súčasť bytu tak jeho oprava a výmena je každého záležitosťou... ved ináč by každému začal praskať a každý by si chcel vymeniť za modernejší...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať