Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Tak ako hovoríš, ZP sa má platiť mesiac vopred, tak s tým asi v tomto roku už nebudeš mať problém, ako som mala ja. A keď máte "poctivo a správne" platiacich vlastníkov, niet väčšej radosti účtovať. Prajem Ti pekný deň.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Zatiaľ nemáme problém, dúfam, že to nezakríknem. Prajem pekný deň aj tebe.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

GabiZ
Prosím Vás o informáciu. Mnohí ste možno zaregistrovaní v Združení SVB na Slovensku. My sme registráciu zaslali minulý týždeň. V tejto súvislosti som sa chcela spýtať, z ktorého účtu bude treba platiť členské. (Je to myslím 3,-Sk/byt) a platí sa tuším ročne. Budeme to platiť z Fondu opráv, alebo zo služieb? Prosím o radu, kde to účtujete vy?

Ďakujem GabiZ
my sme platili registračný príspevok (250,- Sk) z fondu opráv a tie 3,- Sk/byt platia vlastníci - dostali to v nových výmeroch na mesačné zálohové platby...
ale najprv sme to na zhromaždení odsúhlasili, že to bude takto.
(v tom čase sa menila aj výška poistného za nehnuteľnosť aj výška príspevku do fondu opráv, takže sme to jedným vrzom všetko odsúhlasovali a ten výmer sa menil o viac, ako o tie 3,- Sk...)
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Áno, takto to chceme urobiť aj my. Odsúhlasené to máme, ale keďže nové výpočtové listy budeme robiť až začiatkom roka 2006, tak potom to zahrnieme do správy. Zatiaľ registračný poplatok hodláme zaplatiť z FO, aj prípadný príspevok. Ešte nám nič neprišlo, uvidíme. Ďakujem za info od všetkých.
Ešte si chcem overiť, čo Heni spomenula. Poistné. Kedysi sa to tiež platilo z FO, teraz je to ak si dobre pamätám súčasťou zálohových platieb za služby spojené s užívaním bytov. Takže už sa to z FO nesmie platiť?
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

ajobs
Skús pozrieť zákony č. 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike a 142/2000 Z.z. o metrológii. Malo by tam niečo o tom byť.


V týchto zákonoch o výške ako sa montujú pomerové merače nič nieje.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Vie nekto poradiť podľa akého zákona a vyhlášky sa montujé pomerový merač na radiator? V zákonoch č.657/2004 o tepelnej energetike a č.142/2000 Z.z. o metrológii to nie je.


Ďakujem
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ebenova@zoznam.sk
V týchto zákonoch o výške ako sa montujú pomerové merače nič nieje.
a nie je to priamo v návode merača či nejakom takom letáku k meraču?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Heni
a nie je to priamo v návode merača či nejakom takom letáku k meraču?
Predpokladám, že keď to nie je v zákonoch, bude to asi tak, ako píše Heni v návode na inštaláciu merača, alebo v jeho technických podmienkach (ak existujú).
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Ale merače na radiátor si nemôžu montovať podľa návodu, musí to byť v nejakej vyhláške nevie nekto poradiť?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ebenova@zoznam.sk
Ale merače na radiátor si nemôžu montovať podľa návodu, musí to byť v nejakej vyhláške nevie nekto poradiť?
Podľa môjho názoru taká vyhláška neexistuje, ale možno ešte niekto poradí.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Mala by som jednú otázku, hoci sa mi to zdá jednoznačné, rada by som sa poradila. Jedna vlastníčka bytu, ktorá býva na prízemí vytápa práčovňu. Po dlhých naťahovačkách, sa nám podarilo aj s odborníkom na vodu dostať sa do jej bytu a nakoniec sa potvrdilo, že odvody vody z kuchyne, kúpelne, WC nemá utesnené (alebo viacmenej poškodené) a preto zateká do práčovne. Nakoľko to trvalo minimálne 3 roky (vtedy sa to vždy nejakým spôsobom zakrylo- ešte sme nemali SVB), hlavný odvod vody - rúra v práčovni je prehnitá. Podľa môjho názoru v prípade, že vlastníčka bytu spôsobí škodu na spoločných priestoroch, je povinná znášať náklady na odstránenie závad. Ona sa však ohrádza, že si dá opravy urobiť len v byte a ostatné ju nezaujíma, aby sme to uhradili z FO. Ak škody odstránime, môžeme od nej žiadať preplatenie nákladov súvisiacich s opravami práčovne?
Ďakujem vopred za odpoveď.
GabiZ
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
GabiZ
Mala by som jednú otázku, hoci sa mi to zdá jednoznačné, rada by som sa poradila. Jedna vlastníčka bytu, ktorá býva na prízemí vytápa práčovňu. Po dlhých naťahovačkách, sa nám podarilo aj s odborníkom na vodu dostať sa do jej bytu a nakoniec sa potvrdilo, že odvody vody z kuchyne, kúpelne, WC nemá utesnené (alebo viacmenej poškodené) a preto zateká do práčovne. Nakoľko to trvalo minimálne 3 roky (vtedy sa to vždy nejakým spôsobom zakrylo- ešte sme nemali SVB), hlavný odvod vody - rúra v práčovni je prehnitá. Podľa môjho názoru v prípade, že vlastníčka bytu spôsobí škodu na spoločných priestoroch, je povinná znášať náklady na odstránenie závad. Ona sa však ohrádza, že si dá opravy urobiť len v byte a ostatné ju nezaujíma, aby sme to uhradili z FO. Ak škody odstránime, môžeme od nej žiadať preplatenie nákladov súvisiacich s opravami práčovne?
Ďakujem vopred za odpoveď.
GabiZ
Za normálnych okolností by to tak malo byť, ale bude veľmi ťažké (ak to nemáte zdokumentované, vrátane posudku), že škodu spôsobila ona.
Najskôr to treba dať opraviť z FO, a potom od nej vymáhať - ale nie nervy, čo to bude znamenať, najmä ak to apriori odmieta.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Chceme to samozrejme aj s posudkom, len neviem, kto nám ho vypracuje. Neviete poradiť, či posudok bude robiť ten, kto vykoná aj opravu, alebo treba privolať nejakého znalca? Lebo bez toho samozrejme nič nevymôžeme a ináč jej to nedokážeme.
Ďakujem GabiZ
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Musí to byť znalec pravdepodobne z oblasti stavebníctva alebo inžinierskych sietí. Skús na nete pri krajských súdoch, tam sú zoznamy znalcov.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Dobre, pozriem sa na to, ešte raz vrelá vďaka.
GabiZ
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

GabiZ
Mala by som jednú otázku, hoci sa mi to zdá jednoznačné, rada by som sa poradila. Jedna vlastníčka bytu, ktorá býva na prízemí vytápa práčovňu. Po dlhých naťahovačkách, sa nám podarilo aj s odborníkom na vodu dostať sa do jej bytu a nakoniec sa potvrdilo, že odvody vody z kuchyne, kúpelne, WC nemá utesnené (alebo viacmenej poškodené) a preto zateká do práčovne. Nakoľko to trvalo minimálne 3 roky (vtedy sa to vždy nejakým spôsobom zakrylo- ešte sme nemali SVB), hlavný odvod vody - rúra v práčovni je prehnitá. Podľa môjho názoru v prípade, že vlastníčka bytu spôsobí škodu na spoločných priestoroch, je povinná znášať náklady na odstránenie závad. Ona sa však ohrádza, že si dá opravy urobiť len v byte a ostatné ju nezaujíma, aby sme to uhradili z FO. Ak škody odstránime, môžeme od nej žiadať preplatenie nákladov súvisiacich s opravami práčovne?
Ďakujem vopred za odpoveď.
GabiZ
§11 ods.1-5 zákona č.182/1993 Z.z. v znení noviel je povinný na svoje náklady odstrániť závady a opravy.
Prizvať znalca z odboru stavebníctva čo zase stoji nejaké finančné prostriedky z FO. V prípade, že znalec potvrdí že škodu spôsobil vlastník bytu znáša všetky náklady spojené s poruchou.
Ak vlastník bytu nedá opraviť vzniknutú poruchu dať to opraviť z FO a podať žalobu na súd na uhradenie pohľadávky. Vlastník bytu si asi neuvedomuje, že na liste vlastníctva má záložne pravo voči SVB!!!
P O Z O R
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Presne toto bolo vlastníčke bytu vysvetlené z našej strany, a viacerí si neuvedomujú, že využitie záložného práva hrozí každému, kto si nesplní svoje povinnosti z hľadiska zálohových platieb i úhrad pohľadáviek. Dokonca isté veci sa už nemusia riešiť zdĺhavou cestou súdu, ale priamo exekúciou. Ďakujem za potvrdenie tohto problému.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Vie nekto poradiť podľa akého zákona a vyhlášky sa montuje pomerový merač na radiátor? V zákonoch č.657/2004 o tepelnej energetike a č.142/2000 Z.z. o metrológii to nie je.
Dodávateľ tepla montuje merač cca 10cm z vrchu radiátora kde je najteplejší. Prečo nemontujú pomerové merače na spodok radiátora kde je chladnejší.

Veď kotolňa pre dodávateľa je dojná krava !!!
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

rada by som poznala názor ostatných:
domovník má u nás uzatvorenú dohodu o vykonávaní domovníckej činnosti, na základe ktorej dostáva odmenu, ktorú dostane nezdanenú. môžem mu na konci roka dať nejakú mimoriadnu odmenu, ktorú tiež dostane nezdanenú?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Heni
rada by som poznala názor ostatných:
domovník má u nás uzatvorenú dohodu o vykonávaní domovníckej činnosti, na základe ktorej dostáva odmenu, ktorú dostane nezdanenú. môžem mu na konci roka dať nejakú mimoriadnu odmenu, ktorú tiež dostane nezdanenú?
Ak má dohodu o vykonaní prác, musíš mu odmenu zdaňovať.
Ibaže má iný druh zmluvy, napíš aký ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať