Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nie je mi celkom jasné kedy došlo k odkúpeniu nebytového priestoru. Po alebo pred zateplením. Ten bývalý nebytový priestor je vo vlastníctve koho? Prečo by mal niekto platiť do FUaO sumou o ktorej nerozhodoval, nakoľko ešte nebol členom SVB? A keď už, malo sa požadovať o dodatočné zateplenie "nebytového priestoru" a až potom prispievať do FUaO rovnakou sumou. Odporúčam, ak som teda ja správne pochopila situáciu, obrátiť sa písomne na predsedu a radu, opísať reálne situáciu, navrhnúť optimálne riešenie. Na zhromaždení požadovať o vyjadrenie sa kompetentných cez uznesenie a zvážiť doťahovačky keď aj súdnou cestou do 15. dní od konania zhromaždenia na základe písomnej odpovede. Pokiaľ by nedošlo k zmene. Veď ak som dobre vyčítala platíš za to čo vôbec nevyužívaš a nemáš z toho žiadny pôžitok. Tak nejak by to formuloval právnik. Skús posledný krát zmierlivo. Tu sa nejedná len o fixné náklady ale o celú cenu tepla, teda aj variabilné. A to im tým kúrením v prízemí prispievaš výborne. Teda aké veci sa tu dokážu na úkor druhých vykonať. Ja žasnem. Fakt len moc, peniaze, závisť a iné neghatíva už prevládajú medzi ľuďmi. Koeficient si skúsil žiadať? Dali? Neodsúhlasili ani ten?
0 0
quartz quartz

quartz je offline (nepripojený) quartz

Elena Navrátilová
Nie je mi celkom jasné kedy došlo k odkúpeniu nebytového priestoru. Po alebo pred zateplením. Ten bývalý nebytový priestor je vo vlastníctve koho? Prečo by mal niekto platiť do FUaO sumou o ktorej nerozhodoval, nakoľko ešte nebol členom SVB? A keď už, malo sa požadovať o dodatočné zateplenie "nebytového priestoru" a až potom prispievať do FUaO rovnakou sumou. Odporúčam, ak som teda ja správne pochopila situáciu, obrátiť sa písomne na predsedu a radu, opísať reálne situáciu, navrhnúť optimálne riešenie. Na zhromaždení požadovať o vyjadrenie sa kompetentných cez uznesenie a zvážiť doťahovačky keď aj súdnou cestou do 15. dní od konania zhromaždenia na základe písomnej odpovede. Pokiaľ by nedošlo k zmene. Veď ak som dobre vyčítala platíš za to čo vôbec nevyužívaš a nemáš z toho žiadny pôžitok. Tak nejak by to formuloval právnik. Skús posledný krát zmierlivo. Tu sa nejedná len o fixné náklady ale o celú cenu tepla, teda aj variabilné. A to im tým kúrením v prízemí prispievaš výborne. Teda aké veci sa tu dokážu na úkor druhých vykonať. Ja žasnem. Fakt len moc, peniaze, závisť a iné neghatíva už prevládajú medzi ľuďmi. Koeficient si skúsil žiadať? Dali? Neodsúhlasili ani ten?
najprv bolo schválené zateplenie, bez prízemia(nebytový priestor), potom sme ho odkúpili(museli sme sa stať člemni SVB,alebo existuje aj iná moznost?) a začali prispievať do FUaO v dobrej viere na základe ústneho vyjadrenia predsedu,že sa zateplí aj ten(nebytový priestor, nie predseda). Po pol roku sa vyjadril,že že zateplenie prízemia nie je v pláne, poslali sme sme asi 2 listy v ktorých žiadame o vrátenie časti platby, ktorá sa týka zateplenia, odpísali nám že to musí schváliť schôdza a na schôdzi boli samozrejme všetci proti, tak čakáme na vyjadrenie.Urobili sme aj úpravy okolia, zeleň, kvetináče, ale to všetkým vyhovuje.No uvidíme ako to dopadne, ale bud sa spamätajú alebo ostane asi len súd. Je to fakt neskutočné.
Naposledy upravil quartz : 19.10.06 at 06:37
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ak to bolo takto riešené, budete susedmi kým sa neodsťahujete, takže najprv písomne oznámiť zámer, nakoľko ste v čase uskutočnenia zateplania neboli členmi SVB a nerozhodovali ste o zateplení a konkrétne Váš byt nie je zateplený, nesúhlasite s tým, aby ste prispievali aj na úver, ktorý bol použitý na zateplenie a teda zvažujete podať žalobu na súde ale aj druhú alternatívu, nakoľko ste si na vlastné náklady zatepľovali, musíte si investície sami vkladať na úver, ktorý ste použili na zateplenie. Uvidíš čo napíšu, ako to budú riešiť.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 22.10.06 at 09:12
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
Začínam vybavovať žiadosti o úver zo ŠFRB a štátnu dotáciu na systémové poruchy a ako som už písala, čím viac to študujem, tým som z toho domotanejšia.Preto prosím o radu, kde vlastne začať vybavovať a ako postupovať, čo mám vybaviť hneď dvojmo a ak chceme záruku od SZRB, treba o ňu žiadať už teraz, alebo až po priznaní výšky úveru, fakt mám v tom guláš....
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Guláš patrí do taniera, cestu má určenú. To isté platí aj o žiadostiach. V zmysle rôznych výnosov a usmernení. To znamená asi toto. O systémové dotácie žiadaš na Krajskom stavebnom úrade, pod ktorý polohou podliehaš. Dvojmo chystáš všetky prílohy tzn. zo sociálnej, z daňového, zo zdravotnej,.... Musíš mať statický posudok, kde máš priznané systémovky. Musíš mať indikatívny prísľub alebo preukázané vlastné zdroje na pokrytie 50 % priznaných systémoviek. Je tých príloh viac ako dosť. Aj tých ostatných omáčok.
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
Milí poraďáci,
dostala som pozvánku na stretnutie predsedov SVB v Piešťanoch, akcia sa koná 31.10.06 o 16,30 hod. v Technickom skúšobnom ústave-Piešťany v zasadačke na 5.poschodí, Krajinská 2929.Organizuje ho Regionálne centrum SVB v Bratislave, náplňou je predstavenie činnosti združenia SVB, prezentácia firmy STOMIX a prednáška na tému - Vady zateplených fasád a ich príčiny, prezentácia firmy Dražobná spoločnosť- vymáhanie pohľadávok.
Predpokladaný záver je o 19.hod.
Účasť je bezplatná, na akcii sa môžu zúčastniť aj iní zástupcovia spoločenstiev.Ďalšie informácie poskytne p. Ing.Takáč - t.č.0902 400 076.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Kde to je ten technický skúšobný ústav?
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
Je to oproti sídliku Juh, alebo vedľa hotela Váh, ešte ďalšia indícia- budova vedľa POLÍCIE.
Kto by sa ešte nevedel zorientovať-ako je hlavná svetelná križovatka Bratislava - Trenčín, treba ísť smerom na Topoľčany,potom je čerpacia stanica Schell, za ňou budova policajtov a hneď potom je taká vyššia budova asi 6- poschodová - to je ten skúšobný technický ústav.
0 0
330ac1 330ac1

330ac1 je offline (nepripojený) 330ac1

Zdravím všetkých prítomných,

naše spoločenstvo stanovilo, že zneprístupnený byt k odpočtu bude vyúčtovaný tak, že sa k najvyššej dosiahnutej spotrebe v dome pripočíta ešte 50% a to sa vyúčtuje.

Pracujem v zahraničí /chodím domov 4-5x za rok/, o nezrealizovaných odpočtoch som sa dozvedel až z májového výpisu zúčtovania nákladov za rok 2005. Oproti preukázateľnej spotrebe podľa digitálnych meračov som poškodený o cca 12 tisíc korún.

Nezdá sa mi, že postup, ktorý vedie k poškodeniu vlastníka takýmto významným spôsobom je správny, hlavne to, že nemáte žiadnu šancu sa proti tomu brániť, pokiaľ nečítate pravidelne vývesky na dome ste stratený, hoci máte všetku poštu presmerovanú napr. k rodičom, o týchto veciach sa jednoducho nedozviete.

Aký postup by ste poradili?
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

330ac1
Zdravím všetkých prítomných,

naše spoločenstvo stanovilo, že zneprístupnený byt k odpočtu bude vyúčtovaný tak, že sa k najvyššej dosiahnutej spotrebe v dome pripočíta ešte 50% a to sa vyúčtuje.

Pracujem v zahraničí /chodím domov 4-5x za rok/, o nezrealizovaných odpočtoch som sa dozvedel až z májového výpisu zúčtovania nákladov za rok 2005. Oproti preukázateľnej spotrebe podľa digitálnych meračov som poškodený o cca 12 tisíc korún.

Nezdá sa mi, že postup, ktorý vedie k poškodeniu vlastníka takýmto významným spôsobom je správny, hlavne to, že nemáte žiadnu šancu sa proti tomu brániť, pokiaľ nečítate pravidelne vývesky na dome ste stratený, hoci máte všetku poštu presmerovanú napr. k rodičom, o týchto veciach sa jednoducho nedozviete.

Aký postup by ste poradili?
Pravdu povediac, s takýmto prípadom som sa ešte nestretol. Vyzerá to na dosť tvrdé penále za nesprístupnenie bytu. Asi ste mali v spoločenstve problémy s vlastníkmi, ktorí sa vyhýbali odpočtom. Ja osobne som za penále pre neporiadnych vlastníkov, ale takéto penále sa mi zdá až príliš tvrdé, a myslím si, že nemá oporu v zákone.

Hlavný problém bude asi v komunikácii - predseda spoločenstva musí vlastníkov bytov informovať o všetkých podstatných veciach, ktoré boli zhromaždením schválené (napr. ja od istej doby posielam všetkým vlastníkom zápisnice doporučeným listom, alebo im ich osobne odovzdám, a vlastníkov pravidelne kontaktujem, najmä vtedy, ak zistím nejaké nezrovnalosti v platbách alebo iných údajoch.).

Ďalej, v zákone č. 182/1993 § 11 ods. 3 je uvedené, že vlastník bytu je povinný "umožniť na požiadanie ... vstup do bytu ... zástupcovi spoločenstva ... ak ide o ... odpočet nameraných hodnôt".

Takže Ťa mali minimálne informovať o prijatí takého opatrenia, a pred odpočtom Ťa mali požiadať o umožnenie vstupu do bytu v určenom termíne.

Z Tebou poskytnutých informácií neviem posúdiť, do akej miery sa o svoj byt zaujímaš, a či si vo vlastnom záujme podnikol opatrenia na zaistenie informovanosti samého seba o dianí v spoločenstve (napr. si mohol poveriť a splnomocniť svojho zástupcu na účasť na zhromaždeniach). Ak nie, spoločenstvo mohlo nadobudnúť dojem, že sa o svoj majetok dostatočne nezaujímaš, a podniknúť takéto "protiopatrenie".

Takže odporúčam zájsť za predsedom, všetko si vyjasniť, a dohodnúť sa na rozumnom riešení tejto situácie. Ak si s PRVN na radiátoroch nemanipuloval, a sú digitálne s pamäťou, malo by byť možné presne zistiť stav k 31.12.2005 a vyúčtovanie (pri troche ochoty zo strany spoločenstva) prerobiť podľa nameraných hodnôt. Ak neuspeješ, skús sa poradiť s právnikom, ktorý ovláda problematiku SVB.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

To 50% navýšenie vychádza zo zákona. Každému kto si by si nedal, resp. nechce sprístupniť byt sa môže 1,5 násobok spotrebovanej spriemerovanej energie naúčtovať. Chyba bude v komunikácii. Neverím, že by to bolo robené zámerne, niekoho poškodiť, alebo aby mal takéto pocity nespravodlivosti, ale to vyúčtovanie urobiť treba. Neviem aké máte merače, ale jednotlivé stavy sa zvyknú dať nájsť na PRVN. Zájdi za predsedom SVB, pokiaľ nie si stále doma a dohodni sa s ním. Myslím, že nebude mať problém. Nepoznám v mojom okolí žiadneho predsedu, ktorý by nebol naklonený pre spoluprácu, skôr ľudí, ktorí v nevedomosti robia kadejaké "záškodnícke ťahy", mysliac si, že predseda robí "čiernotu". Samozrejeme ak sa nedohodneš s predsedom, oslov písomne predsedu aj správcu, kde popíšeš svoje pracovné povinnosti a budeš žiadať, aby Ti bolo umožnené tieto odpisy /nahlásenie stavu/ riešiť individuálne. Verím, že to bude pohodička.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Elena, určite súhlasím, že je najlepšie ísť si tieto skutočnosti čo najskôr vyjasniť s predsedom, ale rád by som upozornil na presnú citáciu vyhlášky ÚRSO č. 630/2005, ktorú máš asi na mysli, keď spomínaš "1,5 násobok ... energie".

V § 7 ods. 4 sa píše - citujem - "Konečnému spotrebiteľovi, ktorý nemá zapojené pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlo tepla alebo odmietol umožniť vykonať ich odčítanie, alebo neoprávnene do nich zasahoval, čím spôsobil ich nesprávnu funkciu, alebo ich poškodil, určí sa spotrebná zložka ako súčin 1,5-násobok priemeru spotrebnej zložky na m2 vypočítaného z podlahovej plochy všetkých bytov, nebytových a spoločných priestorov a príslušnej podlahovej plochy bytu, nebytového priestoru a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa podľa vzorca ... " - koniec citátu. Presné znenie toho vzorca je uvedené v spomínanej vyhláške.

Takže - podľa môjho názoru - by v tomto prípade muselo spoločenstvo dokázať vlastníkovi bytu, že ho požiadali o vstup do bytu za účelom odpočtu nameraných hodnôt, a on "odmietol umožniť vykonať ich odčítanie".

Ale aj v takom prípade môže spoločenstvo koeficientom 1,5 prepočítať len priemer spotrebnej zložky, ktorá môže byť "minimálne 50 % a maximálne 70 % z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie" (presne by to malo byť uvedené v zmluve o SVB alebo v nejakom vnútornom predpise, či uznesení). Takže určite nie 1,5-násobok celej sumy vyúčtovania.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Myslím, že dali vývesku o sprístupnenie bytu. Tieto postupy bývajú zhruba rovnaké. U nás sa tiež nehádže do každej schránky, resp. proti podpisu, že berie na vedomie. Ale môžu to mať určené ako dávajú takéto veci na vedomie. Ja som svoj príspevok adresovala ako radu, resp. návod ako by mal 330ac1 postupovať, aby sa takýmto zbytočne vyhodeným peniazom v budúcnosti vyhol. Konkrétny postup býva individuálny podľa voľby členov SVB. Neviem, ale Tvoj príspevok mi pripadá adresný na mňa. Ja sa momentálne nepýtam, ale ďakujem. V konečnom dôsledku vzhľadom k tomu, že byt nebol sprístupnený /neviem koľko je členov v SVB u 330ac1/ predpokladám, že sa v rámic SVB asi jednalo len o tento byt. Ako som uviedla vyššie, ak nebola dohoda ohľadom nahlásenia skutkového stavu, resp. odpisov, v rámci zákona to je legálne, ale samozrejme nepíšem že spravodlivé. Keďže správca to akceptoval, pochybujem, že by v dnešnej dobe nerešpektoval, resp. podceňoval možnosť napadnutia súdnou cestou. Ja osobne by som si niečo také na vrub nevzala. Ale to záleží na osobnej dohode,ktorá je najprijateľnejšia.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 24.10.06 at 10:21
0 0
Kušnierik Kušnierik

Kušnierik je offline (nepripojený) Kušnierik

U nás je dobrým zvykom že kto odchádza na dlhší čas z bytu zanechá kontakt na seba - číslo mobilu alebo na ďalšiu určenú osobu. Poprípade že takú nemá zalepí náhradný kľuč do obálky a dá ho predsedovi spoločenstva alebo, kde nie je spoločenstvo domovníkovi v dome stým že je uvedené za akých situací je povolený vstup do bytu a jedného svedka. Ako by si potom riešil poruchu na rozvodoch ktoré prechádzajú cez tvoj byt – vykopnutím dverí? Ohľadne odpisov meračov ktoré prevádza poverená osoba je určená aj doba kedy ma byť najneskôr vyvesený oznam o odpisoch meračov v byte, a tri termíny náhradného odpisu, ktoré nájdeš nalepené na dverách keď si nebol doma. A potom netreba sa baviť o koeficientoch.

Jozef
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Kušnierik
U nás je dobrým zvykom že kto odchádza na dlhší čas z bytu zanechá kontakt na seba - číslo mobilu alebo na ďalšiu určenú osobu. Poprípade že takú nemá zalepí náhradný kľuč do obálky a dá ho predsedovi spoločenstva alebo, kde nie je spoločenstvo domovníkovi v dome stým že je uvedené za akých situací je povolený vstup do bytu a jedného svedka. Ako by si potom riešil poruchu na rozvodoch ktoré prechádzajú cez tvoj byt – vykopnutím dverí? Ohľadne odpisov meračov ktoré prevádza poverená osoba je určená aj doba kedy ma byť najneskôr vyvesený oznam o odpisoch meračov v byte, a tri termíny náhradného odpisu, ktoré nájdeš nalepené na dverách keď si nebol doma. A potom netreba sa baviť o koeficientoch.

Jozef
Super fungovanie. Seriózne a vyhovuje každej strane.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Všetko záleží od dohody. Tiež som už mal u seba niekoľko klúčov od bytu, kde som chodil trebárs polievať kvety v priebehu dovolenky.
0 0
VojtekovaEva VojtekovaEva

VojtekovaEva je offline (nepripojený) VojtekovaEva

Prosim o radu ohladom spolocenstva vlatnikov bytov. V tom nasom je hlavny problem, ze vlastnici sa nevedia dohodnut na sposobe vykurovania. Traja z piatich vlastnikov by chceli zmenit centralne kurenie z tuheho paliva na plyn, avsak dvaja vlastnici nesuhlasia. Kurenie tuhym palivom pocas zimneho obdobia je fyzicky narocna, zvlast ked vsetko mlade a silne je vyletelo z hniezda a robota ostava na rodicoch ktory uz pomaly nevladzu. Je sposob ako prinutit vlastnikov , ktory su v mensine, napriklad ich prehlasovat alebo podobne? Doplacat za centralne kurenie 30 az 40% + samostatne kurenie naviac nebude financne realne.Dakujem za vsetkych.. ( vojtekova.eva@pobox.sk)
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ak dobre počítam, 3 z piatich je 2/3 väčšina a ak sa tá rozhodne, že sa to zmení, ostatní musia súhlasiť. Treba to odsúhlasiť na schôdzi, spísať zápisnicu a prehlasovaní vlastníci majú 15 dní na to, aby sa voči takémuto rozhodnutiu odvolali. Ak sa neodvolajú na súde, môžete konať. V opačnom prípade rozhodne súd.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

VojtekovaEva
Prosim o radu ohladom spolocenstva vlatnikov bytov. V tom nasom je hlavny problem, ze vlastnici sa nevedia dohodnut na sposobe vykurovania. Traja z piatich vlastnikov by chceli zmenit centralne kurenie z tuheho paliva na plyn, avsak dvaja vlastnici nesuhlasia. Kurenie tuhym palivom pocas zimneho obdobia je fyzicky narocna, zvlast ked vsetko mlade a silne je vyletelo z hniezda a robota ostava na rodicoch ktory uz pomaly nevladzu. Je sposob ako prinutit vlastnikov , ktory su v mensine, napriklad ich prehlasovat alebo podobne? Doplacat za centralne kurenie 30 az 40% + samostatne kurenie naviac nebude financne realne.Dakujem za vsetkych.. ( vojtekova.eva@pobox.sk)
Teraz ste zapojený na centrálne vykurovanie? Centrálne je na tuhé palivo? Koľko výjde GJ? Chcete vlastné kúrenie pre celú bytovku - domovú kotolňu, resp. samostatne do každého bytu? S tým hlasovaním má GabiZ 100% pravdu. Ale treba zvážiť čo bude priechodné pre mesto, resp. obec, aby ste dostali aj stavebné. V prípade samostatného kúrenia v bytoch je potrebný súhlas aj zo životného.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

GabiZ
Ak dobre počítam, 3 z piatich je 2/3 väčšina a ak sa tá rozhodne, že sa to zmení, ostatní musia súhlasiť. Treba to odsúhlasiť na schôdzi, spísať zápisnicu a prehlasovaní vlastníci majú 15 dní na to, aby sa voči takémuto rozhodnutiu odvolali. Ak sa neodvolajú na súde, môžete konať. V opačnom prípade rozhodne súd.

Nie je to úplne presné 3 z 5 je 60%
bohužial 2/3 sú 66,666666...%. a preto to nepojde.

Ako písala Elena môže do toho povedať niečo aj mesto

Ale počítam, že si sami kúria v kotloch na tuhé palivo.

Treba spočítať náklady na tuhé palivo, k tomu náklady na kuriča môže to robiť niekto koho zaplatia nemusia si sami kúriť keď mladí odišli.

Spočítať náklady na plyn a uvidí sa ako to bude vychádzať finančne, keď sa to porovná. Asi budú rozhodovať financie.
ako všade.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať