Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Tiež gratulujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pozri zákon č. 182/1993 Z.z.
Podľa § 14 ods. (1) "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ..." Ak si nezaložíte spoočenstvo ani nenájdete správcu, tá voda (teplo) Vám do domu nepotečie, lebo nik nebude mať zmluvu.

Spoločenstvo sa zakladá podľa § 7 - na schôdzi si zvolíte zástupcu, ktorý to podpíše (overený podpis), pridáte zmluvu o spoločenstve, zápis zo schôdze, doklad o zrušení správy ... Je to dlhšie, čítajte zákon.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

bytes1 Pozri príspevok
Spoločenstvá vlastníkov bytov sú určite lepšie ako živit mestské bytové podniky a už nehovoriac "stavebné bytové družstvá občan"............ v Novom Meste je to katastrofa.....
Máš pravdu,ale všetka zodpovednosť je na presedovi spoločenstva a rade. Niektoí ľudia považujú týchto obetavých ľudí za tých,ktorí na nich bohatnú a vytvárajú si dobré podmienky len pre seba a ostatné " super " reči. Všetko je na spolunažívaní a chápaní vlastníkov domu.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

V návrhu novely zákona na webe MF SR je táto zmena:

22. § 8a sa dopĺňa odsekom 7, ktorý znie:

„(7) Ak došlo k výpovedi zmluvy o výkone správy, nemôže správca ukončiť výkon správy, ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nemajú ku dňu skončenia výpovednej lehoty uzavretú zmluvu o výkone správy s iným správcom alebo nie je založené spoločenstvo. Právne vzťahy vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcu po uplynutí výpovednej lehoty sa riadia až do uzavretia novej zmluvy o výkone správy alebo do založenia spoločenstva ustanoveniami vypovedanej zmluvy o výkone správy.“.

Myslím, že to nie je správne, často ten správca už tiež nevládze s niektorým domom.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Veru často. Veľa vecí vo fungovaní, resp. nefungovaní je záležitosť predsedu. Ale ak ani dozorná rada nie je funkčná... môže byť správca sebelepší.
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

Naše spoločenstvo funguje nasledovne : vyúčtovanie nám robí správca. To je všetko. Jednotlivé platby za služby platím ja ako predseda.(internet ) O FPÚaO rozhodujeme v zhromaždení. Tak isto zabezpečujem revízie, opravy, rekonštrukcie, o výbere zhotoviteľa. Fungujeme bez vačších problémov ale vždy sa nájde 2-4 nespokojní. Už som rozmýšlal,že skončím s funkciou predsedu ale prehovorili ma susedia ... Takže 3 roky mám pred sebou.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Polis Pozri príspevok
Naše spoločenstvo funguje nasledovne : vyúčtovanie nám robí správca. To je všetko. Jednotlivé platby za služby platím ja ako predseda.(internet ) O FPÚaO rozhodujeme v zhromaždení. Tak isto zabezpečujem revízie, opravy, rekonštrukcie, o výbere zhotoviteľa. Fungujeme bez vačších problémov ale vždy sa nájde 2-4 nespokojní. Už som rozmýšlal,že skončím s funkciou predsedu ale prehovorili ma susedia ... Takže 3 roky mám pred sebou.
Nevzdávaj sa pre nespokojných pár ľudí, ktorí možno nebudú spokojní nikdy a sami to robiť nebudú. Nech Ťa tešia vykonané práce v dome,zveľaďovannie domu a väčšina spokojných ľudí. Rob prácu tak,aby si si mohol večer spokojne ľahnúť do postele a na tých frflošov nebr ohľad. Takých čo všetko kritizujú a maria úsilie iných je všade dosť.
Prajem Ti veľa úspechov v práci !!!!!!!!!
0 0
330ac1 330ac1

330ac1 je offline (nepripojený) 330ac1

Zdravim,

dakujem za Vase prispevky a nazory k mojmu starsiemu clanku.

Kluce som nechal u rodicov a vchodovemu dovernikovi som nechal na seba kontakt. To, ze sa dohodli na pokute nad ramec zakona, a to ze to bude 50% z najvyssej spotreby v dome a nie priemernej informovali max. vyveskou, kedze sa to ku mne nedostalo. O moj nezaujem neslo, ja som na to len doplatil, lebo som o takej pokute nevedel a co je horsie, ani nikdy nedozvedel o tom, ze som neumoznil odpocet. Keby mi to poslali doporucene, stihnem o plateny odpocet poziadat este vcas pred vykonanim rozuctovania = ziaden problem. Niektori vlastnici s kurenim nesetrili a potom nevpustili do bytu odpocitat stav a nakoniec sa smiali tym, co ich vpustili a setrili a platili viac. Navyse som sa od susedov este dozvedel, ze naviac k tomu este aj prichytili susedu ako vybera cudzie schranky.

Myslim, ze sud by asi aj s tym informovanim vyveskami vyhrali. Na druzstve som nahlasenu inu - kontaktnu adresu nemal. Odpocty sa podarili prave kvoli tej vysokej pokute vo vyse 90%. S vyuctovanim uz neslo robit nic, nakolko za nove preuctovanie by sa platila externej spol. vysoka suma.

Poziadal som preto o uznanie skutocnej spotreby predsedu, aby to prerokoval na schodzi najomnikov. Samozrejme na schodzu sa mi nepodarilo prijst, takze som sa mohol tesit "podpore" predsedu ako dal hlasovat proti mojmu navrhu (ved kto by chcel doplacat 150sk aby niekto neprisiel o 12000).

Takze za svoje setrenie kurenim, ktore som oi nechal jemne temperovat, aby som neskodil nekurenim susedom zaplatil za 75m bytu 21400 skk.
Najhorsie na tom je, ze si niektori ludia myslia, ze si mozu robit co chcu, lebo vacsina ludi sa nezucastnuje schodzi a taketo nevychytane opatrenia potom odsuhlasi 12 ludi za 120 bytov - hlasovanie po hodine je platne len zo zucastnenych vlastnikov/najomnikov.

Prajem Vam, aby o obdobnych pripadoch ste citali len vo forach ...
Naposledy upravil 330ac1 : 06.04.07 at 18:25
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ver, že mi je ľúto, že sa to takto vyriešilo. Ale teraz už naozaj nespravíš nič, len musíš zaplatiť. V rámci zákona sa dalo uznesenie, ktoré pojednávalo o prípade, keď sa nesprístupní byt napadnúť do 15 dní na súde. Ja viem, je to... ale iná možnosť nie je, jedine vedieť argumentovať hneď na zhromaždení. Možno stačilo upozorniť, že sa môže stať každému, že sa mu nebude dať sprístupniť byt. Hlavne ak bývajú po samom v bytoch. Hospitalizácia, súrne odcestovanie... to sú všetko veci, ktoré sú reálne. Veď najlepšie riešenie nechať u predsedu kontakt na niekoho kto Ti môže dať sprístupniť byt /kto má kľúče od Tvojho bytu/. Môžeš aj splnomocnenie na zastupovanie na zhromaždení. V konečnom dôsledku na ďalšom zhromaždení môžeš otvoriť problém so sprístupnením bytu a žiadať dodržať max. prípustný násobok vyplývajúci zo zákona. Ak to budeš vedieť pekne zargumentovať, nie je problém po konečnom výpočte a vyhodnotenia PRVN zmeniť. Nie je problém, ak máte vyregulovanú sústavu vysvetliť ľuďom, že vlastne maximálna prípustná hodnota je predsa nastavená. Za pokus to stojí, za to nič nedáš. Keď si zrátaš koľko dní si mimo byt a aké si mal skutočné náklady a v zmysle zákona aké by si mal náklady. To máte prvý rok PRVN?
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Nemá niekto náhodou vzor stanov SVB?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

V zmluve o spoločenstve sa môže určiť, že spoločenstvo vydá stanovy, ktoré upravia vnútornú organizáciu spoločenstva a podrobnejšie upravia niektoré veci obsiahnuté v zmluve o spoločenstve. Okrem zmluvy o spoločenstve prax odporúča, aby sa praktická činnosť vlastníkov bytov riadila stanovami a predpismi, ktoré prijme spoločenstvo. Stanovy poskytujú detailnejšie informácie o spôsobe fungovania spoločenstva, o právach a povinnostiach orgánov a funkcionárov spoločenstva, o spôsobe vedenia zhromaždenia spoločenstva a zasadnutia rady. Môžu stanoviť aj ďalšie detaily o fungovaní spoločenstva. Stanovy majú byť prijaté na základe rozhodnutia väčšiny členov spoločenstva a nesmú byť v rozpore so zmluvou o spoločenstve. Môžu obsahovať napr. dátum výročného zhromaždenia vlastníkov, vymedzenie práv a zodpovednosti orgánov spoločenstva, domový poriadok a pod. Majú odrážať špecifické potreby spoločenstva a situáciu v spoločenstve.
Prikladám stiahnuté z netu, hádam ako vzor postačia.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 06.05.07 at 06:51
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Ďakujem, ako vzor samozrejme postačia.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Elena Navrátilová Pozri príspevok
V zmluve o spoločenstve sa môže určiť, že spoločenstvo vydá stanovy, ktoré upravia vnútornú organizáciu spoločenstva a podrobnejšie upravia niektoré veci obsiahnuté v zmluve o spoločenstve. Okrem zmluvy o spoločenstve prax odporúča, aby sa praktická činnosť vlastníkov bytov riadila stanovami a predpismi, ktoré prijme spoločenstvo. Stanovy poskytujú detailnejšie informácie o spôsobe fungovania spoločenstva, o právach a povinnostiach orgánov a funkcionárov spoločenstva, o spôsobe vedenia zhromaždenia spoločenstva a zasadnutia rady. Môžu stanoviť aj ďalšie detaily o fungovaní spoločenstva. Stanovy majú byť prijaté na základe rozhodnutia väčšiny členov spoločenstva a nesmú byť v rozpore so zmluvou o spoločenstve. Môžu obsahovať napr. dátum výročného zhromaždenia vlastníkov, vymedzenie práv a zodpovednosti orgánov spoločenstva, domový poriadok a pod. Majú odrážať špecifické potreby spoločenstva a situáciu v spoločenstve.
Prikladám stiahnuté z netu, hádam ako vzor postačia.

Stanovy SVB
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

janulinka Pozri príspevok
Ďakujem, ako vzor samozrejme postačia.


Stanovy - správa a údržba bytového domu *DOBRÉ !!!
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Ďakujem Vám všetkým za pomoc.
0 0
kalyps kalyps

kalyps je offline (nepripojený) kalyps

Dobrý deň,

konečne po dlhej predlhej dobe sme sa v našom spoločenstve nejakým spôsobom na niečom dohodli potrebujem o tom vyhotoviť zápisnicu. Vie mi niekto pomôcť a nejakým spôsobom mi ponúknuť vzor zapisnice a uznesenia zo schôdze SVB?

vopred ďakujem

PS: som predseda od konca roka 2003 a toto fórum som našiel až prednedávnom (cca mesiac dozadu). škoda, mrzí ma to, mohol som sa vyhnúť mnohým problémom.

kalyps
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Pozri si aj toto, myslím, že sa dá vybrať.
http://www.google.sk/search?hl=sk&q=...+v+Google&meta=
0 0
kalyps kalyps

kalyps je offline (nepripojený) kalyps

ďakujem,

niečo obdobné mám aj ja, len bolo mi povedané, že potrebujem aj uznesenie. som myslel že v tomto prípade zápisnica má iné znenie, resp. formu. neviem totižto, ako potom pôsobia.

doteraz som použival nasledovné znenie:


"...zhromaždenie na svojom zasadnutí konaného dňa dd. mm. yyyy schválilo XX-timi hlasmi z XX prítomných (celkový počet vlastníkov XX), uznesenie tomto znení:

Na Zhromaždení bol za predsedu zvolený..."

bolo mi však povedané, že na krajskom úrade, kde chceme urobiť zmenu uzavretej zmluvy o svb nám to takto nezoberú. že vraj potrebujú zápisnicu a uznesenie osobitne...

ako je teda?

ďakujem
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja keď som dávala dodatok k zmluve o SVB musela som mať znenie uznesenia: uznesenie č. xxx Jednomyseľne bol schválený dodatok...xxx mala som jednohlasne, ale to som musela prepracovať a znenie upraviť na jednomyseľne. Uznesenie dávam na konci, po diskusii. Dám na základe priebehu zhromaždenia sa zhromaždenie uznieslo na:.... uznesenie č. xx a už som si zvykla na jednomyseľne. Vypíšem všetky uznesenia k tomu čo sa odhlasovalo. Ešte pozriem nejaké vzory, prípadne Ti moju zápisnicu upravím s vymazaním údajov. Resp. dáj mail a pošlem tam.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

kalyps Pozri príspevok
Dobrý deň,

konečne po dlhej predlhej dobe sme sa v našom spoločenstve nejakým spôsobom na niečom dohodli potrebujem o tom vyhotoviť zápisnicu. Vie mi niekto pomôcť a nejakým spôsobom mi ponúknuť vzor zapisnice a uznesenia zo schôdze SVB?

vopred ďakujem

PS: som predseda od konca roka 2003 a toto fórum som našiel až prednedávnom (cca mesiac dozadu). škoda, mrzí ma to, mohol som sa vyhnúť mnohým problémom.

kalyps

Zápisnica z našej SVB.
Ak má niekto iný názor na zápisnice nech prilepi svoj vzor !!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať