Zavrieť

Porady

Čo s neplatičom???

Potrebujem radu: minulý týždeň bol v našom spoločenstve zvolený za predsedu môj priateľ, ktorému budem s touto prácou pomáhať a hneď na začiatku padla otázka, čo robiť s neplatičom, ktorého máme v spoločenstve. Chceli by sme sa ho čo najskôr "zbaviť" pretože nemá ani najmenšiu chuť platiť. Problém je v tom, že bývalý správca to už dal na súd, lenže tam to neskutočne dlho trvá a môže prejsť aj rok, kým jeho byt vydražia a vysťahujú ho. A zas by mu ďalej rástol dlh...
Preto sa Vás chcem spýtať, či by to nešlo zariadiť aj nejakou jednoduchšou a hlavne rýchlejšou cestou. Počula som niečo o firmách, ktoré vraj zaplatia spoločenstvu dlh na nájme, súdne trovy, vyhodia ho z bytu a potom ten byt vydražia a zisk z neho si nechajú. Ako to s nimi vlastne je? Vie mi niekto poradiť???
Usporiadat
Katty77 Katty77

Katty77 je offline (nepripojený) Katty77

zatiaľ žena v domácnosti :-) ...viac
K tejto téme mám aj ja otázku čo sa týka neplatenia a dúfam, že mi bude vedieť niekto pomôcť.
Od r. 2002 máme založené SVB, ktoré je zložené z vlastníkov FO a jedného vlastníka PO. Približne od r. 2000 prebieha súdne konanie o udelenie náhradného súhlasu s kúpou bytu, keďže PO, ktorá tie byty vlastní odmietla tieto predať za cenu stanovenú podľa 182. Súdny spor ešte nebol právoplatne ukončený, ale napriek tomu jeden veľmi snaživý pán na rozhodnutie súdu voči ktorému sa protistrana odvolala, vyznačil právoplatnosť rozhodnutia a kataster, nelenivý, zapísal nových vlastníkov bytov na LV. Avšak firma sa domáhala nápravy a bolo vydané rozhodnutie o vymazaní z LV, nakoľko tento úkon nebol v súlade zo zákonom. Do dnešného dňa sa tak neudialo, ale medzitým bol na firmu vyhlásený konkurz. Do konkurzu sme si ako správca prihlásili všetky pohľadávky súvisiace so správou, ale aj tak neviem či som postupovala správne, keď som prihlásila aj tie pohľadávky na ktoré majú v súčasnosti ľudia LV, hoci viem, že nie celkom zákonným spôsobom. A ďalej by som potrebovala vedieť, na základe akého zákona alebo predpisu si môžem vymáhať vzniknuté nedoplatky od správcu konkurznej podstaty po dni vyhlásenia konkurzu?[/quote]

Prosím Vás, mohli by ste mi niekto v tomto poradiť! Nedoplatky z mesiaca na mesiac stúpajú a správca konkurznej podstaty sa s nami o tomto odmieta rozprávať. Naozaj by som potrebovala pomôcť. Plííís
0 0
peruza peruza

peruza je offline (nepripojený) peruza

Elena Navrátilová Pozri príspevok
O tých penále určite pojednáva zmluva o spoločenstve. Penále 0,05 % je nárokovateľné aj z Občianskeho zákonníka.
penále 0,05% za každý deň omeškania podľa občianskeho zákonníka platí nájomca bytu.
/peruza/majiteľ bytu platí poplatok z omeškania ktorý je dovojnásobkom úrokovej sadzby národnej banky.dnes je úroková sadzba 4,5 %.úroková sadzba teda kždý deň 1/365 z 9% . myslíte že pri takejto pokute sa oplatí platiť poplatky alebo pltby za služby? veď neplatenie za užívanie bytu je vlastne najlacnejšou pôžičkou.Za 9%-ný úrok vám predsa nepožičia nikto ,len hlúpy sused,ktrému je ľúto dať vás na dražbu alebo ny súd.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

OZ, zákon č. 40/1964 Zb. v platnom znení určuje za čo sa platí poplatok z omeškania a za čo úrok. Sú to § 517 a 697. Poplatok je skutočne len za nájom.
Aj BD, ktoré spravuje všetke domy na sídlisku /okrem nášho a ešte jedného/ ráta tieto sankcie odlišne. Pre nájomcu poplatok , pre majiteľa bytu úrok.
Výšku obdivoch sankcií určuje vykonávací predpis a to je Nariadenie vlády SR č. 87/1995 Z.z. z 18.4.0995. A tam je určené nie 0,05,ako píše peruza ale 2,5 promile t.j. 0,25%.
Naposledy upravil svojar : 12.03.07 at 17:14 Dôvod: úprava %, prepočet promile
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ešte je dôležité, akú výšku penále si odsúhlasia členovia SVB v zmluve, resp. v dodatku SVB.
0 0
Platon Platon

Platon je offline (nepripojený) Platon

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ešte je dôležité, akú výšku penále si odsúhlasia členovia SVB v zmluve, resp. v dodatku SVB.
Dobrý deň, ja som tu nový, ale stránka sa mi veľmi páči. Môžem si vypítať vzor "výzva na uhradenie mesačného preddavku" a či môžem mu prirátať poplatok za poštovné, keď mu to pošlem doporučene lebo aj zmluve máme definované len "0,05% dlžnej čiastky za každý i začatý deň omeškania." o poštovnom sme zabudli písať?

Dík vopred
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Nemôžte ísť s poplatkom z omeškania nad zákon, alebo vykonávací predpis, aj keď by to shromaždenie vlastníkov odsúhlasilo.Tých 0,05% nemôžte nikdy vymôcť. Poškozený sa obráti na súd na vyhrá.
Hovorí sa o tom aj v poslednom Spravodajcovi ZSVB.
Asi o 2 príspevky hore som písal, že vlastník bytu nemôže platiť poplatok z omeškania, ale iba úrok a to je v súčasnej dobe 9% p.a.
Polatok môže platiť iba nájomník a to zasa iba za nájom.
Tých 0,05% by sa dolo vymôcť, nastala chyba - poplatok z omeškania môže byť až 0,25%, teda 2,5 promile za jeden deň, ale iba za nájom.
Naposledy upravil svojar : 12.03.07 at 17:17 Dôvod: zasa úprava núl
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Platon Pozri príspevok
Dobrý deň, ja som tu nový, ale stránka sa mi veľmi páči. Môžem si vypítať vzor "výzva na uhradenie mesačného preddavku" a či môžem mu prirátať poplatok za poštovné, keď mu to pošlem doporučene lebo aj zmluve máme definované len "0,05% dlžnej čiastky za každý i začatý deň omeškania." o poštovnom sme zabudli písať?

Dík vopred
Máš sw na SVB? Ja mám v sw upomienku a automaticky mi vypočíta aj penále. Poštovné aj nejaké poplatky /administratívne, aj stratu času ak Ti odsúhlasia na zhromaždení,.../ si daj zo zhromaždenia do uznesenia, na tom základe pripoj sumu k vymáhanej sume.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

svojar Pozri príspevok
Nemôžte ísť s poplatkom z omeškania nad zákon, alebo vykonávací predpis, aj keď by to shromaždenie vlastníkov odsúhlasilo.Tých 0,05% nemôžte nikdy vymôcť. Poškozený sa obráti na súd na vyhrá.
Hovorí sa o tom aj v poslednom Spravodajcovi ZSVB.
My ako SVB nie sme organizovaní v ZSVB. Keď som robila dodatok k zmluve k SVB, bolo mi na základe uznesenia zo schôdze umožnené dať penále, ktoré sme si odsúhlasili na zhromaždení. Samozrejme, keby malo dôjsť k súdnemu sporu, je to o právnikoch ako dokážu veci podať, podložiť. Nie je vôbec výnimkou, že práve ten čo je vinný, súd vyhrá. U nás ma ťažko niečo prekvapí, hlavne čo sa týka súdov. Ale človeka, ktorý celý život platí svoje záväzky, sklame takáto spravodlivosť. Hold dnes má svet iné hodnoty ako čestnosť, tolerantnosť, pochopenie.
0 0
Platon Platon

Platon je offline (nepripojený) Platon

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Máš sw na SVB? Ja mám v sw upomienku a automaticky mi vypočíta aj penále. Poštovné aj nejaké poplatky /administratívne, aj stratu času ak Ti odsúhlasia na zhromaždení,.../ si daj zo zhromaždenia do uznesenia, na tom základe pripoj sumu k vymáhanej sume.

Bohužial etšte nie, vediem to len v Exceli, teraz som získal sw na JU, ale tam to asi nebude, takže nemám, taký sw.

Keď nemôžem dať to poštovné do úhrady upomienky, tak ako je to možné, že aj mobilný operátor alebo distribútor za elektriku môže dať preplatiť nám poplatok za upomienku ...cca 28-40 Sk?

Ináč keď vydelíme ten 9% úrok za rok tak vyjde na každý začatý deň 0,025% a to, že SVB v zmluve o spoločenstvo stanovil vyššie úroky (zmluvnú pokutu), ako to nazveme je jedno , nezakazuje nijaký právny predpis. Alebo mal by som zmeniť zmluvu o spoločenstvo, je to protizákonné?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Opravil som svoje príspevky hore. Pomýlil ma peruza prepočtom % na promile. Teda úrok 0,025 za jeden deň je v skutočnosti tých 9% ročne. V súčasnosti je to v poriadku. Ale keby NBS zmenila svoju úrokovú sadzbu smerom dole už by to nepasovalo. Úrok je totiž dvojnásobkom sadzby NBS, teraz saszba 4,5%, ale keby bola napr. 3%, už by 0,025 za deň bolo veľa.
V Zmluve o spoločenstve, alebo Dodatku, by bolo najvhodnejšie citovať Nariadenie vlády SR 87/1995 § 3, u nájomníkov § 4.
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Dobry deň. Som tu nova už pár dni čítam túto stránku je tu veľa veci čo som potrebovala vedieť a dozvedela som sa . Som predseda spoločenstva a okrem neplatičov mam ešte jeden problem. Potrebujem poradiť. Problem je v tom že mi bývali správca čo nas mal nastarosti neodovzdal doteraz žiadnu účtovnu uzávierku a nevratil mi zbytok peňazí čo vyzbieral od obyvateľov za fond. Nič nespravil na dome a dal mi len určitú čiastku. Neviete mi poradiť ako mam od neho vymáhať ten zbytok peňazí a účtovnu závierku. Už som mu niekoľko krát volala a dvakrát napísala žiadosť o zaslanie dokumentov a vrátení peňazí ale dodnes sa ani neozval. Ďakujem
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Treba na neho podať trestné oznámenie. Najprv mu to písomne oznám, že v prípade neodovzdania celej účtovnej agendy za celé obdobie spravovania ho dáte na trestné stíhanie.
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Elena Navrátilová Pozri príspevok
Treba na neho podať trestné oznámenie. Najprv mu to písomne oznám, že v prípade neodovzdania celej účtovnej agendy za celé obdobie spravovania ho dáte na trestné stíhanie.
Ďakujem to som už urobila vo výzve a on sa ani neozval. Len keď som telefonicky tak sa stale ohradzoval na svojho právnika a jeho právnik zase na neho. A že mi už dal papiere. Dal mi len taký výpis predbežný vytlačený z počitača. A to bolo všetko. V liste som mu nakonci pohrozila a on nič. Tak neviem čo robiť lebo sa ma už všetci pýtaju ako a že chcu tie koruny. Neviem čo robiť som zúfalá.
Naposledy upravil vieruschka : 13.03.07 at 12:57
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Zvolaj zhromaždenie, predlož možnosti, dohodnite sa na postupe, urob uznensenie na zhromaždení a konaj. Nemáš čo čakať.
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Budem musieť lebo podľa zákona mal odovzdať už minuli rok do 30.5. a stále nič. A teraz som sa dozvedela že suseda ma známu právničku ktorá s nim volala a on povedal nech ho dáme na súd že on je čistý že všetky papiere mi dal a nič mi nieje dlžný. A to nieje pravda. A viete mi poradiť či bude stačiť prezenčnu listinu s podpismi a podnetom. Ja nemam ani žiadneho právnika asi by som si mala nájsť.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ty si nehľadaj právnika ale spoločenstvo. Ale takého, ktorý sa vyzná aj v zákonoch o SVB. No tak čas Ti akosi uteká. Máš čo robiť. Samozrejme, hlavne si daj zvoliť overovateľov zápisnice. Uznesenie pekne sformuluj, že Ťa vlastníci splnomocnili k podaniu podnetu....
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Mam z toho ťažku hlavu. Teraz ma napadlo tam je aj ten problem že zmluva vlastne s nim bola neplatna lebo nebola podpisaná nadpolovičná večšina ale ešte predošli správca mu všetko odovzdal s tým že nás bude spravovať. Ja som v tomto všetkom nová spoočenstvo máme len rok a všetko som sa musela učiť a zisťovať si ale stale mam z vela veci mišmaš. A čo sa týka takýchto veci ako podanie oznámenia alebo vymahanie vôbec neviem ako a čo.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Vierka, je to na nervy, úplne ťa chápem, lebo som prežívala niečo podobné, ale treba ísť na to s chladnou hlavou. Ako predseda spoločenstva treba zvolať zhromaždenie, ako píše Elenka, na ktorom sa dohodnete, že túto záležitosť budete riešiť podaním tresného oznámenia za nedodržanie zákona o vl. bytov, podľa ktorého je bývalý správca povinný........ (nebudem to tu celé citovať), máš to v zákone 182/1993 popísané. Treba spísať riadne uznesenie, s podpismi vlastníkov bytov na to, aby ťa splnomocnili v tejto veci a k podaniu toto doložiť. Takýchto hrdinov poznám niekoľko, nakoniec boli radi, že obišli bez "úrazu", pretože všetci sa spoliehajú, že vy to podanie nedáte, pretože sú zvyknutí na to, že ľudia radšej ustúpia, ako by sa pustili do takýchto záležitostí. On bude ten, ktorý bude musieť dokázať, že tie doklady ti odovzdal, musí mať protokol o prebratí dokladov tebou podpísaný a čo sa týka účtovnej závierky a zostatku na účte, to tiež bude musieť predložiť. Ak to neurobí, tak podaním na Okresnú prokuratúru sa spustí vyšetrovanie a im bude musieť doložiť tieto podklady alebo dôkaz o tom, že to odovzdal. A hlavne čo sa týka prevodu zostatku fondu opráv. To je tiež zo zákona povinný previesť a musí dokázať, že k danému dňu bol taký, aký poukázal. Takže hlavu hore, sú to starosti, ale ak sa s ľuďmi dohodnete, budeš mať v nich oporu, určite sa ti podarí získať to, čo potrebuješ. Podanie oznámenia môžeš formulovať jednoducho a vecne k problému, ak hovoríš, že mu volala niektorá z právničok tvojej známej, spoj sa s ňou ale ak nie, zákon ti dá návod k tomu, aby si popísala, čo nebolo dodržané.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Chce to len hromadu času kus chuti. Neboj, všetko zvládneš. Zvládli to už viacerí. Držím palce.
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Ďakujem za povzbudenie. Dam sa teda do toho. Je to tak ako ste písali že už začali ustupovať lebo každy sa boji a že to bude stať veľa peňazi a keď prehrame tak čo potom? A takéto otázky majú všetci. Viem že netreba ustúpiť ale tým že nemám žiadne skúsenosti ani nič tak som sa aj ja trocha bala. Ale teraz už nie idem nato. Lebo viem že mam pravdu ja a nie on. A ta pravnička neviem či je v tejto oblasti. Pojdem za susedou a vypytam si čislo nech mi poradi. Ešte raz ĎAKUJEM za rady. Dam potom vedieť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať