Zavrieť

Porady

Čo s neplatičom???

Potrebujem radu: minulý týždeň bol v našom spoločenstve zvolený za predsedu môj priateľ, ktorému budem s touto prácou pomáhať a hneď na začiatku padla otázka, čo robiť s neplatičom, ktorého máme v spoločenstve. Chceli by sme sa ho čo najskôr "zbaviť" pretože nemá ani najmenšiu chuť platiť. Problém je v tom, že bývalý správca to už dal na súd, lenže tam to neskutočne dlho trvá a môže prejsť aj rok, kým jeho byt vydražia a vysťahujú ho. A zas by mu ďalej rástol dlh...
Preto sa Vás chcem spýtať, či by to nešlo zariadiť aj nejakou jednoduchšou a hlavne rýchlejšou cestou. Počula som niečo o firmách, ktoré vraj zaplatia spoločenstvu dlh na nájme, súdne trovy, vyhodia ho z bytu a potom ten byt vydražia a zisk z neho si nechajú. Ako to s nimi vlastne je? Vie mi niekto poradiť???
Usporiadat
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Vierka, podanie na prokuratúru ťa nič nestojí. Stačí to tam podať. Ja už som takéto podania dávala, súd je niečo iné, tam sú poplatky a nemalé. Držím palce.
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Netreba to dávať na súd. Ja som myslela že len tak sa to dá riešiť. Dobre vedieť že sú aj iné možnosti. Lenže aj tak mam z toho ťažku hlavu lebo ako som už spomýnala som v tom všetkom úplné nová a spoločenstvo máme len rok a vôbec neviem čo a ako robiť. Mohla by som vás poprosiť o nejaký vzor a postup ako to mám spraviť a na akú prokuratúru to mam dať? Lenže ja stále mam s toho strach lebo neviem ako to dopadne. Lebo ten spravca vlastne ani nebol spravca lebo zmluva s ním bola neplatná - nepodpísala to nadpolovičná večšina. Ale platiť mu do fondu aj za správu platili asi skoro polovica ludi. Ešte predchadzajúci správca mu odovzdal všetky doklady z toho dôvodu že nás bude spravovať. A za celý rok čo nás "spravoval" nič nerobil na dome. Tak preto som váhala ísť do toho. PROSÍÍÍÍMMM pomôžte mi čo a ako na to. Ďakujem.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Neviem už ako Ti poradiť. Zvolaj zhromaždenie, oboznám vlastníkov so skutkovým stavom,.... Oboznám ich aj o predchádzajúcom správcovi /že nebola 2/3 väčšina podpísaná,.../. Stalo sa, treba im to ale povedať, lebo toto čo čítam z Tvojich príspevkov, hmmmmm, je asi všetko len nie riešením vzniknutej situácie. Hlavne nepodliehaj panike, zájdi na PZ a ošetri si čo treba k jednotlivým krokom. Tým, že sa budeš obávať čo sa stane iba odkladáš riešenie, ktoré buď vezmeš do vlastných rúk /a začneš konať/, alebo sa nájde niekto, kto to všetko dotiahne a vyrieši. Držím palce.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

vieruschka Pozri príspevok
Netreba to dávať na súd. Ja som myslela že len tak sa to dá riešiť. Dobre vedieť že sú aj iné možnosti. Lenže aj tak mam z toho ťažku hlavu lebo ako som už spomýnala som v tom všetkom úplné nová a spoločenstvo máme len rok a vôbec neviem čo a ako robiť. Mohla by som vás poprosiť o nejaký vzor a postup ako to mám spraviť a na akú prokuratúru to mam dať? Lenže ja stále mam s toho strach lebo neviem ako to dopadne. Lebo ten spravca vlastne ani nebol spravca lebo zmluva s ním bola neplatná - nepodpísala to nadpolovičná večšina. Ale platiť mu do fondu aj za správu platili asi skoro polovica ludi. Ešte predchadzajúci správca mu odovzdal všetky doklady z toho dôvodu že nás bude spravovať. A za celý rok čo nás "spravoval" nič nerobil na dome. Tak preto som váhala ísť do toho. PROSÍÍÍÍMMM pomôžte mi čo a ako na to. Ďakujem.
Neviem, čo k tomu dodať. Ešte raz, treba si urobiť jasno v tom, čo potrebuješ dosiahnuť, aby ste mohli fungovať ako riadne spoločenstvo. To znamená, hlavne prečítať zákon 182/1993 Z.z. spredu aj zo zadu ak bude treba, pretože tam máš odpovede na to, čo treba ako správca a predseda spoločenstva robiť. Tam je napísané (už som to spomínala), čo musí dodržať bývalý správca a toto citovať v podaní, ktoré podáš na Okresnú prokuratúru. Strach z toho dať nemusíš, ja nehovorím, že musíš dať podnet na tresné stíhanie, ale podnet na prešetrenie. Ak bude treba, vyšetrovateľ ťa vyzve k predloženiu ďalších dokladov, prípadne výpovede. Oni už potom vedia, čo treba robiť. Ak to nebude v ich právomoci, odporučia ťa kam s tým a vo veci nebudú ďalej konať. Neviem, z čoho máš strach.
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Schôdza kôli tomuto už bola vlastne hneď na začiatku ako sme zakladali spoločenstvo. Všetci o tom vedia a preto ho nechceli- správcu a súhlasili zo založením spoločenstva. Tý ktorý neplatili tým to bolo jedno oni vlastne ani tu zmluvu nepodpisali a ostatny čo podpisali aj platili a teraz chcu s tým niečo robiť. Len tiež nechceli súdnou cestou lebo to treba platiť a to sa potom neoplati robiť a dlho to trvá. Ale keď sa dá inak tak zvolám schôdzu a oboznámim ich s novymi skutočnosťami spíšeme teda tú zápisnicu a uznesenie a podam to. Aj tak som chcela zvolať aj kôli tomuto že čo ďalej aj kôli streche lebo mam investora ktorý nám ju spravy. A keď som našla túto stránku dosť som toho aj prečítala ale o tomto som nenašla- je toho tu tak veľa že ma čo človek robiť aby to prečítal. Ale som rada že ste mi poradili že je ina možnosť ako súdom a bezplatná. To keď im poviem určite budú všetci súhlasiť. Aj keď su tu problemový ľudia. Však kde niesu.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Nerozumiem tej správe. Píšeš, že tí čo neplatili a zmluvu nepodpísali......
Chceš tým povedať, že okrem toho všetkého máte aj neplatičov? Alebo komu platili? Nemohli predsa neplatiť za byt. Neviem sa v tom vyznať. Veď ak bolo založené spoločenstvo a bolo založené v zmysle zákona, t.j. odsúhlasená zmena správy 2/3 väčšinou, musela byť spísaná zmluva o spoločenstve a automaticky všetci podliehajú pravidlám zmluvy a zákona o vlastníctve bytov. T.j. musia platiť zálohové platby na účet spoločenstva a pod. Predpokladám, že aj ty si bola jednou z vlastníčok bytu, ak si nepodpisovala zmluvu, komu si platila zálohové platby za byt, kto tieto platby vyúčtovaval a ako, keď jedni platili a druhí nie. Ako platíte teraz, keď si ty predsedom? Začínam mať v tom trošku chaos, ono sa potom zle radí, ak neviem, ako to vlastne funguje. Správa musí byť len 1 buď spoločenstvo (ktoré bytovku spravuje) alebo správcovská firma, ako to je vlastne u vás? Spravuje vás niekto iný a ty robíš len predsedu? Ospravedlňujem sa, ale nejako sa mi to zdá zamotané. Ono sa potom naozaj aj tebe v tom ťažko vyznať a niečo robiť. Ale fungujete rok, tak by si mala vedieť, ako je to s platením, spravovaním, skús to konkretizovať.
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Myslela som to tak že bývalému správcovi podpísali zmluvu skoro polovica ľudí a tý mu platili do fondu a za spravovanie a ten zbytok nie. Preto vlastne ta zmluva bola neplatná. Mne ako spoločenstvu podpísala zmluvu ta 2/3 väčšina no dá sa povedať že skoro všetci aj somnou ako ste správne pochopili že aj ja som vlastníčka jedného bytu. My sme aj tak dali správcovi výpoveď a ukončili sme s nim zmluvu podľa zákona a tak sme založili spoločenstvo. U nás je to trocha inak elektrinu, plyn a vodu majú všetci samostatne okrem 5 rodín ktorý majú vodu ešte spoločnú / po starom mali všetci vodu na jeden hlavný vodomer/ čiže cez správcu teraz na spoločenstvo. My vlastne nie sme ani bytovka ale obytne domy/ takto to tu je riešené/. Predná časť to je jednoposchodový dom s prízemím podobná bytovke /tam žije 10 rodín/ a vo dvore je 7 rodín radová výstavba domov čiže máme spoločne steny zo susedom a všetci spoločný dvor. Teda nás je tu dohromady 17 rodín a preto sme museli mať správcu alebo spoločenstvo. Všetci sú dá sa povedať vlastníkmi bytov lebo majú všetci listy vlastníctva lenže väčšina platí „nájomné“ – spláca byt mestu /lebo mesto je“ vlastník“/ je to tu divne riešené. Preto som nepochopila tu vetu s platením za byt. Dúfam že som to dobre vysvetlila. Mam síce aj neplatičov troch / je to menej ako bývali správca/ ale to budem riešiť neskôr teraz je podstatne vyriešiť toto zo správcom aby mi dal všetky papiere a tie korunky. Však kde to asi funguje na 100% bez neplatičov. Ak áno sú to šťastný ľudia.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

vieruschka Pozri príspevok
Myslela som to tak že bývalému správcovi podpísali zmluvu skoro polovica ľudí a tý mu platili do fondu a za spravovanie a ten zbytok nie. Preto vlastne ta zmluva bola neplatná.
Dobre, poďme po poriadku. Mali ste správcu, ktorý spravoval byty. Bola tam nejaká zmluva, ktorú podpísala polovica vlastníkov bytov a tí platili tomuto správcovi zálohové platby a ten im na konci roka robil vyúčtovanie. Tá druhá polovica platila komu?
Zmluvu mohla podpísať síce len polovica, ale správa musela byť odsúhlasená 2/3 väčšinou všetkých vlastníkov bytov. Treba zistiť, či pred tým, ako vás vtedy spravoval bývalý správca existovala nejaká dohoda, ktorá bola písomne odsúhlasená o tom, koho si vlastníci určili ako správcu. Ak takéto hlasovanie prebehlo podľa zákona, nemôžeme tvrdiť, že zmluva bola neplatná i keď ju podpísala len polovica. Dôležité je rozhodnutie, ktoré vtedy padlo a na základe toho sa potom robila zmluva o výkone správy.

Mne ako spoločenstvu podpísala zmluvu ta 2/3 väčšina no dá sa povedať že skoro všetci aj somnou ako ste správne pochopili že aj ja som vlastníčka jedného bytu. My sme aj tak dali správcovi výpoveď a ukončili sme s nim zmluvu podľa zákona a tak sme založili spoločenstvo. U nás je to trocha inak elektrinu, plyn a vodu majú všetci samostatne okrem 5 rodín ktorý majú vodu ešte spoločnú / po starom mali všetci vodu na jeden hlavný vodomer/ čiže cez správcu teraz na spoločenstvo. My vlastne nie sme ani bytovka ale obytne domy/ takto to tu je riešené/. Predná časť to je jednoposchodový dom s prízemím podobná bytovke /tam žije 10 rodín/ a vo dvore je 7 rodín radová výstavba domov čiže máme spoločne steny zo susedom a všetci spoločný dvor. Teda nás je tu dohromady 17 rodín a preto sme museli mať správcu alebo spoločenstvo.

Všetci sú dá sa povedať vlastníkmi bytov lebo majú všetci listy vlastníctva lenže väčšina platí „nájomné“ – spláca byt mestu /lebo mesto je“ vlastník“/ je to tu divne riešené. Preto som nepochopila tu vetu s platením za byt.
Ak majú všetci listy vlastníctva, vlastnú elektriku, vodu, plyn a mestu splácajú tieto byty, ktoré od neho odkúpili, nemôžeme to nazvať nájomné a so zálohovými platbami za byt to nemá nič spoločné. Ak majú listy vlastníctva, mesto už nie je vlastník, ale zrejme majú ľudia ešte záväzky voči mestu vo forme splácania nejakých platieb za odkúpenie bytu. To znamená, že vy ako spoločenstvo máte zrejme odsúhlasené spoločné zálohové platby napríklad za vykurovanie, výkon správy a fond opráv. Sú ešte nejaké služby, ktoré platí spoločenstvo nejakému dodávateľovi na základe zmluvy? Lebo podľa toho, čo píšeš, vlastníci bytov majú individuálne zmluvy s plynármi, elektrikármi a pod.
Ja som teda myslela, že ak by spoločenstvo malo uzatvorené zmluvy s elektrikármi, plynármi, vodárňami a pod., ľudia by museli platiť zálohové platby mesačne, spoločenstvo by uhrádzalo faktúry a na konci vyúčtovacieho obdobia by im robilo vyúčtovanie. Toto som myslela tým platením za byt. Plus samozrejme platby za výkon správy a do fondu opráv.
Dúfam že som to dobre vysvetlila. Mam síce aj neplatičov troch / je to menej ako bývali správca/ ale to budem riešiť neskôr teraz je podstatne vyriešiť toto zo správcom aby mi dal všetky papiere a tie korunky. Však kde to asi funguje na 100% bez neplatičov. Ak áno sú to šťastný ľudia.
Keďže ste mali túto správu takú pre mňa komplikovanú, treba si so správcom vyjasniť, ako sa to spravovalo, čo sa spravovalo, za čo sa mu platilo a ak sa platili nejaké platby do fondu opráv, toto sú peniaze, ktoré musí novému správcovi, teda vášmu spoločenstvu poukázať na váš spoločný účet. Dúfam, že aj ja som to všetko dobre pochopila, je to fakt zamotané, ale snáď sa z toho vymotáme.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Správca mal mať /predpokladám že mal/ podpísanú mandátnu zmluvu a tam mal predsa špecifikované služby, na ktorých výkon bol splnomocnený. Takže treba predložiť tú zmluvu a hneď budeš v obraze čo mohol, mal, ... robil, nerobil, nemal robiť. Len píš, problémy Ti určite vysvetlíme a určite sa budeš oveľa rýchlejšie oreintovať v zákonoch. Ale 182/1993 ber ako povinné čítanie, nakoľko pred ostatnými členmi SVB už treba vedieť citovať, argumentovať, vysvetľovať.
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Dobre, poďme po poriadku. Mali ste správcu, ktorý spravoval byty. .....


Začnem takto aby sme sa pochopili. Áno v podstate ste to pochopili správne len som zabudla povedať že tento správca/ dáme správca 2/ fungoval rok podľa zmluvy a výpovedi inak ani rok nefungoval lebo zmluvu sa pokúšal podpísať 3 krát. Ale ešte pred týmto správcom2 bol ešte jeden pár rokov s ktorým mali podpísanú zmluvu a platili mu všetci / samozrejme zase pár výnimiek – neplatiči/. A tento správca 1 odovzdal tomuto druhému správcovi 2 všetky doklady a previedol korunky z tým že je to náš nový správca. / To som už kúpila v tomto roku 2005 jeden z bytov – domov v zadu vo dvore/ Zo správcom 1 sa ukončila zmluva a následne sa mala podpísať nová so správcom 2. Zmluvu mu podpísali prvý krát tá predná časť – bytovková ale nie všetci a tá zadná časť – domy mu to nepodpísal nikto a nikto neplatil nikomu. / čiže v podstatne neplatiči, ale týto zadný majú všetci samostatnú vodu, elektriku aj plyn/. Na ďalších schôdzach už nepodpísal nikto s tým že ho nechceme a nesúhlasíme s podmienkami zmluvy. Tak sme nepodpísali a začali uvažovať o spoločenstve. Ale pokiaľ viem nikto žiadnu dohodu s nim nepodpisoval.

Ak majú všetci listy vlastníctva, vlastnú elektriku, vodu, plyn a mestu splácajú tieto byty, ktoré od neho odkúpili, nemôžeme to nazvať nájomné a so zálohovými platbami za byt to nemá nič spoločné. .....

Aj v tomto ste to pochopili dosť správne s tými listami vlastníctva a platbami máte pravdu / pár ľudí už ma úplne odkúpené byty ja som jedna z nich/. Lenže mne ako spoločenstvu platia len do fondu lebo ja som sa ako sme zakladali spoločenstvo ponúkla aj so susedkou a mňa zvolili za predsedu a povedala som že nechcem za správu nič / keby som vedela čo všetko to obnáša tak to nesľúbim že za správu nedostanem nič a okrem toho som štátna zamestnankyňa tak som nevedela že či môžem vykonávať a prijímať dá sa povedať druhý príjem už viem že môžem/ Takže mne platia len do fondu a tých 5 rodín za vodu ktorý majú ešte na spoločný vodojem - hodiny / ostatný majú svoju vlastnú/ a to je na spoločenstvo a to mi platia mesačne sadzby a som spravila vyúčtovanie preukázala som im kto koľko minul a či majú preplatok alebo nedoplatok a ukázala som im všetky šeky. Ale aj týto sa čochvíla osamostatnia lebo ako som už raz spomínala našla som investora ktorý nám spravy - opravy strechu, fasádu, bránu na základe toho že budú hore na streche tri byty a im musí spraviť aj vodu takže už s vodármi je to dohodnuté a osamostatnia sa aj ty ostatný čo majú ešte spoločnú vodu/ ale každý ma podružné hodiny/.

Keďže ste mali túto správu takú pre mňa komplikovanú, treba si so správcom vyjasniť, ako sa to spravovalo.....

Ja som sa so správcom pokúšala už viackrát dohodnúť a stretnúť sa aby sme si to vyjasnili a ako si stiahne za spravovanie lebo ako som už spomínala neurobil vôbec nič na dome a vlastne vôbec nič ani nerobil. A mne ako predsedovi iba odovzdal na účet určitú čiastku čo sme sa vlastne raz stretli a to aj menšiu než mu odovzdal správca1 čiže ešte ten predošli a nedal mi ani doklady ani ten zbytok. / len taký predbežný výpis 1 list/ Par krát som mu aj volala a 2 krát ho už vyzývala písomne na odovzdanie dokladov a vrátenie zbytku peňazí a zároveň v tom druhom som mu pohrozila že to budeme už riešiť keď nám ich neodovzdá a prešli už dva mesiace a zase nič tak preto som sa obrátila na vás s prosbou o radu. JE TO TU CELKOM KOMPLIKOVANÉ.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Správca mal mať /predpokladám že mal/ podpísanú mandátnu zmluvu a tam mal predsa špecifikované služby, na ktorých výkon bol splnomocnený. Takže treba predložiť tú zmluvu a hneď budeš v obraze čo mohol, mal, ... robil, nerobil, nemal robiť. Len píš, problémy Ti určite vysvetlíme a určite sa budeš oveľa rýchlejšie oreintovať v zákonoch. Ale 182/1993 ber ako povinné čítanie, nakoľko pred ostatnými členmi SVB už treba vedieť citovať, argumentovať, vysvetľovať.
A čo tá mandátna zmluva? Bola nejaká?
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Nerozumiem čo tým myslíte. Pokial viem nič iné nebolo.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

No a na základe čoho Vám potom vykonával správu? V mandátnej zmluve máš špecifikované čo môže správca vo Vašom mene robiť.
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
To bolo písané v zmluve o výkone správy čo bude robiť – spravovať poplatok za správu ... A potom nám raz na schôdze keď ju zvolal /dal nám pozvánku/ bol program:
  • Prezentácia, voľba návrhovej a volebnej komisie
  • Ponuka za odkúpenie podielu nebytových priestorov- strecha
  • informovanie o rokovaní MÚ Svätý Jur
  • prerokovanie o hospodárení s fondom opráv
  • oboznámenie sa záväzkami vlastníkov voči bytovému domu
  • plán opráv na rok 2005
  • rôzne
  • záver
A to bola shôdza už 6.6.2005 to už som odkúpila byt a bola som aj ja. Chcel „kúpiť“ od nás strechu ale takým spôsobom že urobý prehliadku elektriky a plynu, namontuje blezkozvod, poisti dom a vymení vodomery. A my sme mu mali zato dať strechu aby si tam robil čo chcel. Tak to nás úplne odradilo a to zmluvu podpísalo 11 vlastníkov z 25 lebo na niektorých bytoch sú dvaja vlastníci a potom zase už 2 krát žiadal podpísať zmluvu ktorú nám predložil trocha prerobenú a vnej boli čo ma on za povinnosť, my akú máme povinnosť spôsob správy spoločných častí, vykonávanie údržby opráv, spôsob hospodárenia s fondom opráv, poplatok za správu .. Aspoň dúfam že som vás dobre pochopila.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Zmluva o výkone správy je prílohou k zmluve o SVB a následných dodatkoch. V zmysle zákona 182/1993 aj keď sú 2 vlastníci na jeden byt hlas je len jeden. Pozri si ten zákon, nie je nejaký obšírny. Budeš vedieť bližšie a hlavne jednoduchšie špecifikovať problémy okolo Vášho SVB.
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

V dnešnej dobe v Pezinku za plochú strech dáva firma až 2000,-sk/m2. Ak ide o panelák, ktorý má plochú strechu. Na sidlisku Muškát II sú predané dve strechy. Je to dobrá vec, len Mesto Pezinok chce aby všetky strechy boli rovnaké.
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Elena Navrátilová Pozri príspevok
Zmluva o výkone správy je prílohou k zmluve o SVB a následných dodatkoch. V zmysle zákona 182/1993 aj keď sú 2 vlastníci na jeden byt hlas je len jeden. Pozri si ten zákon, nie je nejaký obšírny. Budeš vedieť bližšie a hlavne jednoduchšie špecifikovať problémy okolo Vášho SVB.
Áno ja som v zmluve citovala presne podľa zákonníka vlastne som opýsala práva a povinnosti predsedu aj členov vlastne skoro celu zmluvu som citovala zo zákonníka a mate pravdu stými hlasmi ale pre istotu som to dala podpisovať všetkym a to iste spravil aj bývali správca. Ale aj tak ked rátame len jeden byt jeden hlas mal malo hlasov aby bola zmluva platná ale my sme mu ako som spomínala dali riadnu výpoveď a ukončili s nim zmluvu podľa zákona a aj tak mi nič neodovzdal a nevrátil mi zbytok peňazí. My už ako spoločenstvo nemáme vlastne problémy / okrem tých troch neplatičov/ ale chceme vyriešiť toto s bývalím správcom.
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Polis Pozri príspevok
V dnešnej dobe v Pezinku za plochú strech dáva firma až 2000,-sk/m2. Ak ide o panelák, ktorý má plochú strechu. Na sidlisku Muškát II sú predané dve strechy. Je to dobrá vec, len Mesto Pezinok chce aby všetky strechy boli rovnaké.

Zo strechou to už máme vyriešené máme investora ktorý nám ju spravy / stým že tam môže spraviť 3 byty/ a urobý nám aj fasádu, bránu, a podbránie. My niesme vlastne bytovka ako som spomynala v predošlích príspevkoch iba predna časť je bytovková a tá ma šikmú strechu len takú že 10 rokov sa nerobila a už môže spadnúť. Mali sme šťastie že nebola tuhá zima.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

miura Pozri príspevok
Potrebujem radu: čo robiť s neplatičom, ktorého máme v spoločenstve. Chceli by sme sa ho čo najskôr "zbaviť" pretože nemá ani najmenšiu chuť platiť. Problém je v tom, že bývalý správca to už dal na súd, lenže tam to neskutočne dlho trvá a môže prejsť aj rok, kým jeho byt vydražia a vysťahujú ho. A zas by mu ďalej rástol dlh...
Preto sa Vás chcem spýtať, či by to nešlo zariadiť aj nejakou jednoduchšou a hlavne rýchlejšou cestou. Počula som niečo o firmách, ktoré vraj zaplatia spoločenstvu dlh na nájme, súdne trovy, vyhodia ho z bytu a potom ten byt vydražia a zisk z neho si nechajú. Ako to s nimi vlastne je? Vie mi niekto poradiť???
Toto je velmi komplikované téma. Nedá sa tu v celkou obsiahnuť. Na úspešné vymáhanie dlhov neplatiča musíte mať splnených niekolko podmienok a v poriadku Spoločenskú zmluvu SVB, prípadne nadväzujúcu Mandátnu zmluvu alebo Príkaznú zmluvu (ak ste zverili časť činností spoločenstva k výkonu inej profesionálnej správcovskej spoločnosti).
1. Musíte mat písomné vykázané doručenie predpisu mesačného preddavku, z ktorého je povinný vlastník bytu. Ďalej zaslané upomienky na dlžnú sumu. Správne vypočítané príslušenstvo, aby Vám súd nekrátil istinu -t.j. výšku dlžnej sumy. Tým je možné potom aj v zmysle Občianskeho súdneho poriadku nariadiť, že budete úspešní len v časti Vášho nároku a môžete dostať uhradiť časť súdnych trov!! Výšku poplatku z omeškania alebo zmluvnej pokuty za príslušné obdobie musíte mať jasne uvedenú v zmluve o výkone správy, ktorá platila v čase, kedy Vám nedoplatok vznikol.
V tom prípade je súdna vymožiteľnosť cez Návrh na vydanie platovného príkazu dosiahnuteľná v horizonte do pol až trištvrte roka. Najhoršie je súdiť sa a prehrať. Vtedy si vyrobíte iba ďaľšie nemalé náklady.

2. Ak je dlh vyšší odporučil by som na najbližsej schôdzi vlastníkov uznesením odsúhlasit na byt dlžníka zriadenie záložného práva v katastri nehnutelností v prospech ostatných vlastníkov v dome. Záložné právo exeistuje zo zákona, akurát je možné ho zapísať na List vlastníctva, aby dotyčný nemohol s bytom nakladať.

3. Iná možnosť vymoženia dlhu je odpredať Vašu pohľadávku nejakej firme zaoberajúcej sa vymáhaním dlhov. Tu možno dostanete zaplatenú plnú výšku dlhu (doporucujem si to veľmi dobre právne ošetriť!!!), ale tu aj tak neviete co bude do budúcna, či sa Vám dlh nebude opat tvorit, ak bude uvedená firma neúspešná.

3. Najdôležitejšie!!!! Vsetky ostatné sposoby "vyhodenia dlžníka na ulicu" sú protizákonné a sú trestným činom! Nechoďte touto cestou.

Nájdite si naozaj dobrého právnika, takého, ktorý má skúsenosti a prax zo správy bytov a nebytových priestorov. My sme napr. túto činnosť delimitovali na mandatára a po dvoch rokoch platia vsetci. (plus, mínus - ale nakoniec vsetci). Držím Vám palce a prajem aby sa Vám to podarilo.
0 0
ivangabris ivangabris

ivangabris je offline (nepripojený) ivangabris

user P406
Podobný prípad máme aj my. Platí raz za čas. t.j. nepravidelne lebo byt len prenajíma. Niekedy je byt prázdny, niekedy sp tam bývajúci. On potom tvrdí, že keď je byt prázdny tak platí zbytočne lebo nitko tam nič nespotrebováva.
Ale kedže má výmer cca 2000sk/mes. tak za pol roka tam 12000 Sk, ktoré potom uhradí.
Dať mu penále ?? Posielam mu upomienky už pri 4000sk nech sa pohne ale on má čas. Hlavne, že fin. problémy nemá lebo stále kupuje nové a nové nehnuteľnosti po meste a ich ďalej prenajíma. Som z neho znechutený, ale je to sused s ktorým sa dá inak dobre porozprávať. :-((
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať