Zavrieť

Porady

Čo s neplatičom???

Potrebujem radu: minulý týždeň bol v našom spoločenstve zvolený za predsedu môj priateľ, ktorému budem s touto prácou pomáhať a hneď na začiatku padla otázka, čo robiť s neplatičom, ktorého máme v spoločenstve. Chceli by sme sa ho čo najskôr "zbaviť" pretože nemá ani najmenšiu chuť platiť. Problém je v tom, že bývalý správca to už dal na súd, lenže tam to neskutočne dlho trvá a môže prejsť aj rok, kým jeho byt vydražia a vysťahujú ho. A zas by mu ďalej rástol dlh...
Preto sa Vás chcem spýtať, či by to nešlo zariadiť aj nejakou jednoduchšou a hlavne rýchlejšou cestou. Počula som niečo o firmách, ktoré vraj zaplatia spoločenstvu dlh na nájme, súdne trovy, vyhodia ho z bytu a potom ten byt vydražia a zisk z neho si nechajú. Ako to s nimi vlastne je? Vie mi niekto poradiť???
Usporiadat
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

ivangabris Pozri príspevok
Podobný prípad máme aj my. Platí raz za čas. t.j. nepravidelne lebo byt len prenajíma. Niekedy je byt prázdny, niekedy sp tam bývajúci. On potom tvrdí, že keď je byt prázdny tak platí zbytočne lebo nitko tam nič nespotrebováva.
Ale kedže má výmer cca 2000sk/mes. tak za pol roka tam 12000 Sk, ktoré potom uhradí.
Dať mu penále ?? Posielam mu upomienky už pri 4000sk nech sa pohne ale on má čas. Hlavne, že fin. problémy nemá lebo stále kupuje nové a nové nehnuteľnosti po meste a ich ďalej prenajíma. Som z neho znechutený, ale je to sused s ktorým sa dá inak dobre porozprávať. :-((
Môžeš mu účtovať úrok z omeškania za každú platbu, podľa toho ako to máte stanovené v zmluve o výkone správy alebo v Spoločenskej zmluve (ak ste spoločenstvo). Alebo môžeš po upomienke vymáhať nezaplatené preddavky súdnou cestou. Peniaze Vám určite chýbajú na účte a on vlastne žije na úver z peňazí, ktoré zaplatia jeho susedia, čo nie je fér. Najmä keď peniaze má. Takto by som mu to povedal, ak sa dá s ním rozprávať.
Naposledy upravil empaty : 16.05.07 at 08:58
0 0
horvatm horvatm

horvatm je offline (nepripojený) horvatm

Moja prva sprava na PORADU.SK

Takze od tohto mesiaca som sa stal predsedom SVB v nasom panelovom dome, mame 72 bytov, jeden majitel bytu neplati uz od roku 2005 cely rok 2006 a ai tento rok 2007 nezaplatil este ani korunu, dlhuje uz asi 84.000,-SK !!! Neskoro zareagoval byvaly predseda so zalobou na sud a so sudnym prikazom na zaplatenie - ktory uz vypracoval ale ja som to podanie pozdrzal, lebo ako tak citam tak drazba je rychlejsia a da sa to urychlit a zaplatit ten dlh dlznikom.
Najhorsie jena tom to, ze majitel byt chce predat a mam obavy aby nas nepodviedol a na katastri prepisali byt vlastnicke prava na ineho bez potvrdenia o stave dlhov od spolocenstva, pretoze to iste urobili aj jeho rodicia, ked mu pedavali byt. Takze ak mozem poprosit o drazobnu firmu, sme v Bratislave, a nejake skusenosti si este precitam v celej debate na tuto temu. Dnes som na kataster dorucil ziadost o zablokovanie prevodu vlstnickych prav, dufam ze to funguje a byt predat nebude moct.

Pekny den a dakujem za pomoc s tou drazobnou firmou
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Mohla by som poprosiť o vzor žiadosti na kataster, aby sa byt nedal predať. Asi nám hrozí podobný problém, a ako píše horvatm, na katastri sa dejú niekedy "divné veci" bez potvrdenia od správcu domu.
0 0
horvatm horvatm

horvatm je offline (nepripojený) horvatm

Presne tak, ale keby bolo najhorsie, ten majitel by vlastne urobil trestny cin, lebo je to falsovanie podpisu, takze zasa sud.... ale tie nase sudy...

Viete co, poslem vam potom tu ziadost na kataster, ked mi ju znama donesie, bola to tam vybavovat a poviem mi potom aj vsetko blizsie co sa tam dozvedela. takze zajtra budem mudrejsi.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

horvatm Pozri príspevok
Moja prva sprava na PORADU.SK

Takze od tohto mesiaca som sa stal predsedom SVB v nasom panelovom dome, mame 72 bytov, jeden majitel bytu neplati uz od roku 2005 cely rok 2006 a ai tento rok 2007 nezaplatil este ani korunu, dlhuje uz asi 84.000,-SK !!! Neskoro zareagoval byvaly predseda so zalobou na sud a so sudnym prikazom na zaplatenie - ktory uz vypracoval ale ja som to podanie pozdrzal, lebo ako tak citam tak drazba je rychlejsia a da sa to urychlit a zaplatit ten dlh dlznikom.
Najhorsie jena tom to, ze majitel byt chce predat a mam obavy aby nas nepodviedol a na katastri prepisali byt vlastnicke prava na ineho bez potvrdenia o stave dlhov od spolocenstva, pretoze to iste urobili aj jeho rodicia, ked mu pedavali byt. Takze ak mozem poprosit o drazobnu firmu, sme v Bratislave, a nejake skusenosti si este precitam v celej debate na tuto temu. Dnes som na kataster dorucil ziadost o zablokovanie prevodu vlstnickych prav, dufam ze to funguje a byt predat nebude moct.

Pekny den a dakujem za pomoc s tou drazobnou firmou
Poslal som ti kontakt na jednu dražobnú spoločnosť súkromnou správou, aby to tu nebolo ako reklama.
0 0
ikormanova ikormanova

ikormanova je offline (nepripojený) ikormanova

Zdravim, som trosku zmatena. Tiez riesime problem s niekolkymi neplaticmi, ale mam otazku: da sa dat na drazobnu spolocnost podnet aj vtedy, ak neplatic je majitelom bytu?? To je velmi dolezite. Ak ano, tak som stastna.Len mi prosim dajte niekto vediet. Zo zakona o dobrovolnych drazbach som velmi mudra nebola.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

ikormanova Pozri príspevok
Zdravim, som trosku zmatena. Tiez riesime problem s niekolkymi neplaticmi, ale mam otazku: da sa dat na drazobnu spolocnost podnet aj vtedy, ak neplatic je majitelom bytu?? To je velmi dolezite. Ak ano, tak som stastna.Len mi prosim dajte niekto vediet. Zo zakona o dobrovolnych drazbach som velmi mudra nebola.
Nie som si celkom istá či som porozumela Tvojej otázke. Ste SVB a majiteľ bytu /podľa výpisu LV/ je neplatič? Vtedy v zmysle novelizácie z.182/1993 už na zhromaždení musíš dať odsúhlasiť uznesením, že členovia SVB súhlasia s podnetom na dražbu predmetného neplatiča /majiteľa bytu podľa LV/. Potom môžeš podniknúť ostatné kroky k dražbe na predmetného neplatiča. Dúfam, že som Ťa dobre pochopila.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

ikormanova
- veď práve majitelia, t.j. vlastníci sú zodpovední za platby
0 0
ikormanova ikormanova

ikormanova je offline (nepripojený) ikormanova

Dobry den,
dakujem za odpove aj za odkaz na zakon, po precitani som hned mudrejsia, ale mam pripomienku: NIE sme SVB, sme obycajny dom, ktory ma spravcu a asi 6 neplaticov s dlhom okolo 900.000 SKK. Spravca sa snazi to stale hnat cez sudy, ale tiie su pomale, my potrebujeme nieco rychlejsie, aby sme mohli dostat uver na dom. Tak preto.
Este raz: sme dom so spravcom, nie SVB. Mozme sa aj tak obratit na drazobnu spolocnost???
0 0
hrvat hrvat

hrvat je offline (nepripojený) hrvat

ikormanova Pozri príspevok
Dobry den,
dakujem za odpove aj za odkaz na zakon, po precitani som hned mudrejsia, ale mam pripomienku: NIE sme SVB, sme obycajny dom, ktory ma spravcu a asi 6 neplaticov s dlhom okolo 900.000 SKK. Spravca sa snazi to stale hnat cez sudy, ale tiie su pomale, my potrebujeme nieco rychlejsie, aby sme mohli dostat uver na dom. Tak preto.
Este raz: sme dom so spravcom, nie SVB. Mozme sa aj tak obratit na drazobnu spolocnost???
Nič legálne rýchlejšie neexistuje.
Na dražobnú spoločnosť sa môže vo Vašom mene obrátiť správca domu, ale musí mať k tomu platné uznesenie z riadnej schôdze vlastníkov. Ale i vtedy to nakoniec môže skončiť na súde.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

ikormanova Pozri príspevok
Dobry den,
dakujem za odpove aj za odkaz na zakon, po precitani som hned mudrejsia, ale mam pripomienku: NIE sme SVB, sme obycajny dom, ktory ma spravcu a asi 6 neplaticov s dlhom okolo 900.000 SKK. Spravca sa snazi to stale hnat cez sudy, ale tiie su pomale, my potrebujeme nieco rychlejsie, aby sme mohli dostat uver na dom. Tak preto.
Este raz: sme dom so spravcom, nie SVB. Mozme sa aj tak obratit na drazobnu spolocnost???
Keďže nie ste SVB, musíte konať cez správcu. Nemáte predsedu. Iba zástupcu. Ten v zmysle zákona nie je štatutár. Aspoň som sa s niečim takým nestretla. Tu by sa mohol vyjadriť skôr správca, niekto z BD, ktoré spravujú domy ako je Váš. Ja by som poradila nasledovné: zvolať schôdzu, pozvať správcu /do pozvánky ho oboznámiť s programom a s požiadavkou o celkových dlhoch na predmetných bytoch/a tam mu uložiť termín /podľa dohody so správcom/ a neplatičov postúpiť na dražobnú. Ešte sa dá založiť SVB a vtedy bude predseda štatutárom a teda môcť konať vo Vašom mene. Samozrejme je to závislé od toho, ako sa dohodnete. Cez dražobnú sa najskôr pohnete s neplatičmi a najskôr vymôžete dlhy.
0 0
hrvat hrvat

hrvat je offline (nepripojený) hrvat

Je úplne jedno či je založené SVB alebo má bytový dom správcu. Obidve formy sú plne rovnocenné a ani jedna nie je lepšia alebo horšia, hoci moje osobné presvedčenie (ktoré nikomu nenanucujem) je, že správa cez dobrého správcu je právne bezpečnejšia, lepšia a spoľahlivejšia.
V oboch prípadoch je postup vymáhania dlhu od neplatiša rovnaký. Tak správca ako predseda musia mať od vlastníkov rovnaké podklady. Akurát, že správca, ktorý spravuje množstvo bytov má oveľa viac skúseností s dražbami a vymáhaním a ste teda na oveľa bezpečnejšej strane ako by ste si to mali robiť a zodpovedať za to sami.
Pracujem v BD dlhé roky a takýchto prípadov sme mali niekoľko. Ale znova opakujem vždy to záleží prípad od prípadu, a ak sa to nepodchytí presne a správne podľa zákona (vždy ide o presný význam tých tu často podceňovaných a bagatelizovaných zákonných slovíčok), môže to skončiť nakoniec aj pri dražobnej spoločnosti na súde a bude to trvať dlhšie ako napríklad cez platobný rozkaz a exekúciu.
0 0
Rastinator Rastinator

Rastinator je offline (nepripojený) Rastinator

On keď neplatí, tak nebude platiť ani penále. My máme tieť takýto problém, ale trošku odlišný. My sme aj byt vydražili, aj súd rozhodol, že neplatičovi ten byt nepatrí a neplatič si tam býva akoby sa nič nestalo a súd rozhoduje ďalej. Nový majiteľ, ktorý za byt zaplatil sa k nemu nemôže dostať. Realita a lá Slovensko.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Nemá niekto z Vás vypracovaný " Návrh na zápis záložného práva v prospech spoločenstva podľa zákona NR SR č. 182/1993 Z.z."
Máme jedného neplatiča, a mám podozrenie že nakoniec byt budeme musieť riešiť cez dražobnú spoločnosť.Pred dvomi rokmi sme mali podobný problém a doteraz nie je nedoplatok vysporiadaný. Riešili sme to súdnou cestou, lenže na kúpu bytu brali úver a záložné právo bolo skôr zapísané od banky.
Ďakujem.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Potrebovala by som radu.
Na našej bytovke sú 4 vchody. V 3 vchodoch sa maľovali spoločné priestory a to tak, že farby teda materiál sa dal preplatiť z fondu opráv a na zaplatenie maliara sa poskladali všetci z daného vchodu rovnakou čiastkou.
Jediný, náš, nemaľovaný poslední vchod "4" robí problémy. Vo vchode máme 8 bytov = 6 vlastníkov a 2 nájomcovia.
1 vlastník a 1 nájomca robí problémy, niesu ochotní prispieť ani korunou na zaplatenie maliara k vy maľovaniu spoločných priestorov. Vlastník sa vyjadril že sa mieni odsťahovať a že tu nebude vrážať ani korunu a to tu býva 20 rokov, nájomník nemá peniaze ( že vraj). Poraďte mi ako, alebo čo navrhnúť ako splatiť za služby maliara, keď vlastníci z iných vchodov nepristúpia aby bola celá čiastka za maľovanie uhradená z FO.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
dadina Pozri príspevok
Potrebovala by som radu.
Na našej bytovke sú 4 vchody. V 3 vchodoch sa maľovali spoločné priestory a to tak, že farby teda materiál sa dal preplatiť z fondu opráv a na zaplatenie maliara sa poskladali všetci z daného vchodu rovnakou čiastkou.
Jediný, náš, nemaľovaný poslední vchod "4" robí problémy. Vo vchode máme 8 bytov = 6 vlastníkov a 2 nájomcovia.
1 vlastník a 1 nájomca robí problémy, niesu ochotní prispieť ani korunou na zaplatenie maliara k vy maľovaniu spoločných priestorov. Vlastník sa vyjadril že sa mieni odsťahovať a že tu nebude vrážať ani korunu a to tu býva 20 rokov, nájomník nemá peniaze ( že vraj). Poraďte mi ako, alebo čo navrhnúť ako splatiť za služby maliara, keď vlastníci z iných vchodov nepristúpia aby bola celá čiastka za maľovanie uhradená z FO.
Ak ste si na zhromaždení schválili uvedeným spôsobom malovanie vchodov, tak tí dvaja majú smolu a musia to zaplatiť. Ak to nezaplatia priamo, dostanú to vo vyúčtovaní ako nedoplatok za maliara. Zároveň ak sa to prejednávalo vo vchode a FO máte delený na vchody, tak isto z 8 vlastníkov 6 súhlasí a tak by som to dal vymalovať.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

dadina Pozri príspevok
Potrebovala by som radu.
Na našej bytovke sú 4 vchody. V 3 vchodoch sa maľovali spoločné priestory a to tak, že farby teda materiál sa dal preplatiť z fondu opráv a na zaplatenie maliara sa poskladali všetci z daného vchodu rovnakou čiastkou.
Jediný, náš, nemaľovaný poslední vchod "4" robí problémy. Vo vchode máme 8 bytov = 6 vlastníkov a 2 nájomcovia.
1 vlastník a 1 nájomca robí problémy, niesu ochotní prispieť ani korunou na zaplatenie maliara k vy maľovaniu spoločných priestorov. Vlastník sa vyjadril že sa mieni odsťahovať a že tu nebude vrážať ani korunu a to tu býva 20 rokov, nájomník nemá peniaze ( že vraj). Poraďte mi ako, alebo čo navrhnúť ako splatiť za služby maliara, keď vlastníci z iných vchodov nepristúpia aby bola celá čiastka za maľovanie uhradená z FO.
Ja by som ešte navrhla ako ďalší poplatok do ev. listov. Rozrátať im to ako ďalšiu položku do pravidelných platieb alebo ak by im vyšiel preplatok stiahnuť im predmetnú sumu ako nedoplatok za službu spojenú s bývaním. O akú veľkú sumu sa asi jedná? Predpokladám, že nie je vysoká.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

dadina Pozri príspevok
Potrebovala by som radu.
Na našej bytovke sú 4 vchody. V 3 vchodoch sa maľovali spoločné priestory a to tak, že farby teda materiál sa dal preplatiť z fondu opráv a na zaplatenie maliara sa poskladali všetci z daného vchodu rovnakou čiastkou.
Jediný, náš, nemaľovaný poslední vchod "4" robí problémy. Vo vchode máme 8 bytov = 6 vlastníkov a 2 nájomcovia.
1 vlastník a 1 nájomca robí problémy, niesu ochotní prispieť ani korunou na zaplatenie maliara k vy maľovaniu spoločných priestorov. Vlastník sa vyjadril že sa mieni odsťahovať a že tu nebude vrážať ani korunu a to tu býva 20 rokov, nájomník nemá peniaze ( že vraj). Poraďte mi ako, alebo čo navrhnúť ako splatiť za služby maliara, keď vlastníci z iných vchodov nepristúpia aby bola celá čiastka za maľovanie uhradená z FO.
Toto hraje len vo váš prospech, nakoľko keď bude mať nedoplatok na zálohách či vyúčtovaní, nedostane od vás potvrdenie pre kataster o vyrovnaní záväzkov a neprevedie byt.

Potom si ho vychutnáte...
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

dadina Pozri príspevok
Potrebovala by som radu.
Na našej bytovke sú 4 vchody. V 3 vchodoch sa maľovali spoločné priestory a to tak, že farby teda materiál sa dal preplatiť z fondu opráv a na zaplatenie maliara sa poskladali všetci z daného vchodu rovnakou čiastkou.
Jediný, náš, nemaľovaný poslední vchod "4" robí problémy. Vo vchode máme 8 bytov = 6 vlastníkov a 2 nájomcovia.
1 vlastník a 1 nájomca robí problémy, niesu ochotní prispieť ani korunou na zaplatenie maliara k vy maľovaniu spoločných priestorov. Vlastník sa vyjadril že sa mieni odsťahovať a že tu nebude vrážať ani korunu a to tu býva 20 rokov, nájomník nemá peniaze ( že vraj). Poraďte mi ako, alebo čo navrhnúť ako splatiť za služby maliara, keď vlastníci z iných vchodov nepristúpia aby bola celá čiastka za maľovanie uhradená z FO.
S nájomníkom sa nebavte ale s majiteľom bytu. Asi vám neostane nič len aj maliara zaplatiť z fondu opráv. Viem vyjde to drahšie ale nemáte ako donútiť niekoho aby sa podieľal nejakými platbami na niečom čo sa robí síce v prospech spoločenstva ale je to mimo rámec odsúhlasených platieb. skúste sa dohodbúť ešte na tom, že FO bude rozdelený po vchodoch a každý si bude do určitej čiastky (povedzme minimálny zostatok tam musí byť 50 000 za vchod - to je len príklad) s tou svoju časťou hospodáriť.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Orim Pozri príspevok
S nájomníkom sa nebavte ale s majiteľom bytu. Asi vám neostane nič len aj maliara zaplatiť z fondu opráv. Viem vyjde to drahšie ale nemáte ako donútiť niekoho aby sa podieľal nejakými platbami na niečom čo sa robí síce v prospech spoločenstva ale je to mimo rámec odsúhlasených platieb. skúste sa dohodbúť ešte na tom, že FO bude rozdelený po vchodoch a každý si bude do určitej čiastky (povedzme minimálny zostatok tam musí byť 50 000 za vchod - to je len príklad) s tou svoju časťou hospodáriť.
Ale oni si to práveže odsúhlasili na schôdzi.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať