Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mitoman Pozri príspevok
Tak teraz ste ma domotali úplne...
Prosím o radu:
Od 15.12.2008 som na DNP z minima. Tehotná ešte nie som.
Kedy a čo mám urobiť, aby som "maximalizovala materskú"? Teda kedy odhlásiť a zase prihlásiť na max. VZ a prečo? A kedy najskôr môžem ísť na materskú, aby som ju mala z max. VZ?

Minimum nič nerieši, mala by si zmeniť VZ (v najbližšom možnom termíne - po 6 mesiacoch) na maximum. Alebo sa teraz odhlásiť, a potom prihlásiť z maxima.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajobs Pozri príspevok
... Gabi, máš v podstate pravdu, ale poznám SP a jej výklady, tak to beriem tak, aby od posledného stanoveného VZ uplynulo k novému určeniu VZ 6 a viac mesiacov. Možno ide o veľmi rigidný výklad (môj), ale to, ako si to bude vysvetľovať SP, to ukáže až prax......
tiež som zvedavá, aká bude prax. LEbo zatial neviem, čo urobím s mojím "netrvajúcim" DNP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mitoman Pozri príspevok
Tak teraz ste ma domotali úplne...
Prosím o radu:
Od 15.12.2008 som na DNP z minima. Tehotná ešte nie som.
Kedy a čo mám urobiť, aby som "maximalizovala materskú"? Teda kedy odhlásiť a zase prihlásiť na max. VZ a prečo? A kedy najskôr môžem ísť na materskú, aby som ju mala z max. VZ?
ak ti ide len o materské, nie o PN pred nástupom na MD, tak by som to možno spravila takto.
Teraz by som si platila DNP z minima cca 3mesiace t.j. cca 90dní. Potom sa môžeš odhlásiť.
Prihlásila by som sa na DNP z vyššieho VZ po otehotnení, no ako tu bolo písané, najneskôr do 8týždna tehotenstva!!! aby od tejto druhej/poslednej prihlášky uplynulo do nástupu na MD najmenej 26týždnov.
No a samozrejme, že táto druhá prihláška musí byť najskôr od 1.7.09!!!! (ak mám pravdu ja a nie Ajobs), lebo poslednýkrát si si stanovila VZ 15.12.08. Z toho vyplýva, že 1.7.09 by si mala byť tehotná maximálne do 8tt.

Ak chceš mať väčšiu istotu, t.j. ak by si napr. porodila skôr, nestihla zistiť, že si tehotná do 8tt, prípadne chcela čerpať PN-ku (aj ked, to treba mať splnených 270dní, takže v tom prípade asi neukončovať DnP po 90-tich dnoch), tak sa prihlás 1.7.09 na DNP z vyššieho VZ bez ohladu na to, či budeš tehotná alebo nie.

Pri druhej prihláške na DNP sa prihlás z rozdielu aktuálneho maximálneho VZ pre nem.poistenie (t.č. je to 30219,- = 1003,09eur, no od 1.7.09 bude už o niečo vyššie) a tvojej hrubej mzdy/vymer.základu pre nP v zamestnaní.

No samozrejme sleduj tieto stránky a témy o materskom. Aby si videla, aká je prax v SP s tými 6-timi mesiacami. Teraz ti postup SP nemôže nikto zaručiť.
Naposledy upravil brčko : 12.01.09 at 10:02
0 0
ikubikova ikubikova

ikubikova je offline (nepripojený) ikubikova

dobry den, prosim o radu. moja situacia: od 12.3.2007 som zacala platit DNP, kratko na to som aj otehotnela ale kedze maly sa narodil predcasne, tak na materky prispevok som nemala narok (chybalo mi 14 dni) sice od 7. decembra 2007do konca sestonedelia tj.6.1.2008) som bola na PN aj mi vyplatili peniazky z DNP. odvtedy som na RD ale DNP uz neplatim.... no a situacia je taka, ze som opat tehotna TP vychadza na 7.8.2009. budem mat narok na materky prispevok? alebo co odporucate? mam zacat znova platit DNP aby mi vznikla narok na MP, ci som uz strateny pripad nacisto
dakujem za kazdu radu a pripomienku.
pekny den vam prajem
i.
Naposledy upravil ikubikova : 12.01.09 at 19:37
0 0
puputko puputko

puputko je offline (nepripojený) puputko

Zdravim!Vie mi niekto poradit?Som zivnostnicka v zahranici-Rakusko ako zdravotna sestra-opatrovatelka v rodine.Od januara 2008 si kvartalne platim zdrav.aj soc,odvody cca195,-Eur mesacne.Momentalne som v piatom mesiaci tehotenstva-prvorodicka,stale pracujem asi tak este 2-3mesiace,ale nik mi nevie poradit ako dalej pokracovat.Zrusit si zivnost,pozastavit ju,kto mi bude vyplacat matersku.treba aj nadalej platit odvody...?Som uplne bezradna!!!poradite mi?
0 0
sue1982 sue1982

sue1982 je offline (nepripojený) sue1982

Chcela by som sa opýtať. Manžel je živnostník. Prvá dcérka nie je jeho, nemá ju osvojenú, v rodnom liste je napísaný biologický otec. V septembri minulého roka sme mali svadbu. Môže si nárokovať daňový bonus? Ďakujem
0 0
amosa amosa

amosa je offline (nepripojený) amosa

pekny den prajem, vedel by mi prosim niekto poradit?
som zamestnancom na TPP od 15.1.2008 s VZ 29000,-SKK.
zaroven som od 8.1.2009 aj SZCO/zivnostnik.
chcela by som v tomto roku otehotniet, preto zvazujem svoje moznosti ohladom materskeho prispevku. je pravdepodobne, ze budem musiet ukoncit PP. ak dam vypoved uz ako tehotna, a ostanem SZCO, z coho mi bude vypocitane materske (bude sa ratat zo zamestnania, ersp. z r 2008)? aky vplyv ma na to termin ukoncenia PP?
ospravedlnujem sa vopred, ak je otazka "elementarna", ale precitala som si toho uz vela a stale si nie som ista spravnou odpovedou.
vdaka.
0 0
HSC HSC

HSC je offline (nepripojený) HSC

sue1982 Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať. Manžel je živnostník. Prvá dcérka nie je jeho, nemá ju osvojenú, v rodnom liste je napísaný biologický otec. V septembri minulého roka sme mali svadbu. Môže si nárokovať daňový bonus? Ďakujem


môže si uplatniť danový bonus na všetky deti ktoré žijú s danovníkom v spoločnej domácnosti, t. z. že to nemusia byť len deti jeho ale aj cudzie, pokiaľ si danovy bonus neuplatnuje niekto iný, lebo duplicitne to nejde....
0 0
HSC HSC

HSC je offline (nepripojený) HSC

ikubikova Pozri príspevok
dobry den, prosim o radu. moja situacia: od 12.3.2007 som zacala platit DNP, kratko na to som aj otehotnela ale kedze maly sa narodil predcasne, tak na materky prispevok som nemala narok (chybalo mi 14 dni) sice od 7. decembra 2007do konca sestonedelia tj.6.1.2008) som bola na PN aj mi vyplatili peniazky z DNP. odvtedy som na RD ale DNP uz neplatim.... no a situacia je taka, ze som opat tehotna TP vychadza na 7.8.2009. budem mat narok na materky prispevok? alebo co odporucate? mam zacat znova platit DNP aby mi vznikla narok na MP, ci som uz strateny pripad nacisto
dakujem za kazdu radu a pripomienku.
pekny den vam prajem
i.

pokiaľ si poistenec štátu na rodičovskom, tak pri opakovanej materskej sa berú vymeriavacie základy z obdobia pred prvou materskou, takže dobrovoľné nemocenské je zbytočné platiť pretože si na rd a to nemá vplyv na vymeriavací základ, dostanes zase materskú vo výške predchádzajúcich období a rp ti bude znovu vyplácať urad práce
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

HSC Pozri príspevok
pokiaľ si poistenec štátu na rodičovskom, tak pri opakovanej materskej sa berú vymeriavacie základy z obdobia pred prvou materskou, takže dobrovoľné nemocenské je zbytočné platiť pretože si na rd a to nemá vplyv na vymeriavací základ, dostanes zase materskú vo výške predchádzajúcich období a rp ti bude znovu vyplácať urad práce
ona predtým nárok na materské nemala (nemala splnených 270dní nem.poistenia) a jej plat podla prac.zmluvy, ktorý sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou brať ako pravdepodobný vymer.základ, z ktorého by sa platilonem.poistenie v mesiaci nástupu na MD a ktorý mzdárka uvedie do potvrdenia pre SP, je velmi nízky.
Ak si bude platiť dobr.nemoc.poistenie a splní aj z neho potrebné podmienky, tak jej vznikne nárok aj na materské z DNP.
Nepovažujem to vôbec za zbytočné, ale za rozumné. Treba však vedieť podmienky a zariadiť sa dostatočne skoro.

Inak odpoved dostala v téme o materskej 2009
0 0
ikubikova ikubikova

ikubikova je offline (nepripojený) ikubikova

HSC, dakujem.
pekny vecer,i.
0 0
mitoman mitoman

mitoman je offline (nepripojený) mitoman

Kde nájdem tú novelizáciu od 1.1.2009, kde sa spomína tých 26 týždňov?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

26 týždnov sa spomína pre DNP osoby v novele zákona o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.c), ktorý je však účinný už od 1.1.08!
0 0
katarinkapl katarinkapl

katarinkapl je offline (nepripojený) katarinkapl

Dobrý deň, po všetkých prečítaných článkoch na túto problematiku mám chaos. Prosím Vás, som študent a zároveň prvý rok živnostník, plánujeme s manželom dieťa.Koľko si mám teda platiť DNP a ako dlho,aby som mala aspoň nejaký príjem.čo ak budem na rizikovom tehotenstve?kedy potom dostanem prvé peniaze?
0 0
drahuska drahuska

drahuska je offline (nepripojený) drahuska

dobrý deň, ja nastupujem na materskú 20.3. a PN som ukončila ku dňu 14.3. ( teda ten deň som práce schopná) a uzatváram nový pracovný pomer s max. VZ. Ale začína to v sobotu, dalej nedela a tak až do štvrtka. Chcem sa spýtať, či ten víkend mi tam nevadí???? (lekár ináč nechcel napísať, môže to tak byť) kvôli zvýšenej materskej a vôbec ako to teraz vyjde???
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
drahuska Pozri príspevok
dobrý deň, ja nastupujem na materskú 20.3. a PN som ukončila ku dňu 14.3. ( teda ten deň som práce schopná) a uzatváram nový pracovný pomer s max. VZ. Ale začína to v sobotu, dalej nedela a tak až do štvrtka. Chcem sa spýtať, či ten víkend mi tam nevadí???? (lekár ináč nechcel napísať, môže to tak byť) kvôli zvýšenej materskej a vôbec ako to teraz vyjde???
Vadí to.....začni nový PP 16.3.2009. A pracovný pomer nemôže 14.3.2009 skončiť a ten istý deň aj začať, takže pozor na to.
0 0
drahuska drahuska

drahuska je offline (nepripojený) drahuska

Budem viac konkrétna, 14. 3. som vypísaná ako praceschopná, čiže v ten deň mi začne nový PP a 13. 3. rozviažeme starý PP. Čiže pracujem od soboty do štvrtka. Mohlo by to tak byť alebo víkendy sú neprípustné ak chcem dosiahnuť max. mateerskú.
dakujem, musím rýchlo konať.
0 0
alex111 alex111

alex111 je offline (nepripojený) alex111

Dobrý deň, mám jednu otázočku, od 1.4.2009 som evidovaná na ÚP, keďže som prišla o prácu.
A auguste sa chystáme na umelé oplodnenie, takže by som sa chcela opýtať, čo robiť, aby som dostala najvyššiu materskú, ak sa nám to teda v tom auguste podarí.
Čo a koľko platiť a kde?

Ďakujem
0 0
mitoman mitoman

mitoman je offline (nepripojený) mitoman

Neviete niekto, kde je "živá" diskusia na túto tému. Mám pár otázok, ale tu už sa skoro vôbec nediskutuje...
0 0
elinnn elinnn

elinnn je offline (nepripojený) elinnn

Ahojte, je tu ešte niekto? Mam v tom akosi chaos, som doma so synom druhy rok, ale planujeme ďalšie dieťa. Čo mám robiť, ak by som chcela dostávať MD z najvyššieho VZ? Koľko a ako dlho platiť DNP? Dá sa prejsť do MD ak som teraz doma? Predtym som bola normalne zamestnana študentka ale pracovala som len na pol.prac. uväzok, takže MD som nemala ani ako rodičovsky príspevok... prosím, poradí mi tu niekto? Ďakujem vám vopred.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať