Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ludmila12 Pozri príspevok
Ďakujem, áno to prvé aj tretie obdobie bola zamestnaná, už som to tam doplnila.
S tým zamestnaním sa by to bol asi trochu problém, takže skôr mi vychádza tá druhá možnosť - platiť si DNP. Už len zistiť v ktorom týždni je, aby to stihla. Čiže by sa hneď v pondelok prihlásila na DNP, to sa platí 1,4% z max. 28.142,- ? No a tesne pred nástupom na materskú sa odhlási z DPN a malo byť o byť ok, teda ak stihne tých 26 týždňov DNP.
DNP sa platí 4,4% z VZ, teda pri VZ 28142,-sK je to poistné 1239,-Sk mesačne. Ak by sa poistila od 11.2.08, tak 28142:29dní vo febr. x 19dní(11.-29.2.08) = z VZ 18438 x 4,4% t.j. poistné za február by bolo 812,- Sk.

Pred nástupom na MD prečo chceš, aby sa odhlásila z DNP?
A pozor na tých 26týždňov DNP. Ak sa poistí 11.2.08, ak dobre rátam, tak nárok na materské zo skutočného VZ v RO jej vznikne od dátumu 11.8.08.
Ak je v 8týždni tehotenstva +26týždnov = 34týžden tehotenstva. Takže ak by už bola v 8tt, nech ju lekár nevypíše skôr na MD, lebo vtedy by bola materská minimálna.

ESTE DOPLNIM:
Neviem, čo myslíš tým, že je na rizikovom. Poberá aj nemocenské ešte v ochrannej dobe z predchádzajúceho zamestnania? Ak áno, v poriadku.
Ak nie, tak v prípade, že sa prihlási 11.2.08 na DNP, tak si môže dať už od 12.2.08 vypísať lekárovi PN. Bude dostávať nemocenské z DNP z minima, t.j. od tretieho dna 148,5Sk na den (prvé tri dni 67,50Sk na den)
DOPLNAM II.
A vlastne počas poberania nemocenského (PN) z DNP nie je povinná platiť poistné, ale dni poistenia z DNP jej bežia!!! Takže ak by jej PN trvala od 12.2.08 až do nástupu na MD, potom by sa jej materská, v tomto konkrétnom prípade, rátala z VZ DNP zo dna 11.2.08 (s upraveným DVZ podla mesiaca nástupu na MD -§58 ods.3), A poistné, ktoré by zaplatila za ten jeden den by bolo 43Sk (4,4% z 971). )
Naposledy upravil brčko : 05.02.08 at 11:09
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
brčko Pozri príspevok
DNP sa platí 4,4% z VZ, teda pri VZ 28142,-sK je to poistné 1239,-Sk mesačne. Ak by sa poistila od 11.2.08, tak 28142:29dní vo febr. x 19dní(11.-29.2.08) = z VZ 18438 x 4,4% t.j. poistné za február by bolo 812,- Sk.

Pred nástupom na MD prečo chceš, aby sa odhlásila z DNP? pretože som na drakovi čítala, že materská sa jej počíta iba z ukončeného nemocenského poistenia, preto som myslela,že pred nástupom na materskú sa musí odhlásiť z platenia DNP.
A pozor na tých 26týždňov DNP. Ak sa poistí 11.2.08, ak dobre rátam, tak nárok na materské zo skutočného VZ v RO jej vznikne od dátumu 11.8.08.
Ak je v 8týždni tehotenstva +26týždnov = 34týžden tehotenstva. Takže ak by už bola v 8tt, nech ju lekár nevypíše skôr na MD, lebo vtedy by bola materská minimálna.

ESTE DOPLNIM:
Neviem, čo myslíš tým, že je na rizikovom. Poberá aj nemocenské ešte v ochrannej dobe z predchádzajúceho zamestnania? Ak áno, v poriadku. Nie, nepoberá nemocenské, posledné zamestnanie skončila 31.10.2007, takže už nie je ani v ochrannej lehote.
Ak nie, tak v prípade, že sa prihlási 11.2.08 na DNP, tak si môže dať už od 12.2.08 vypísať lekárovi PN. Bude dostávať nemocenské z DNP z minima, t.j. od tretieho dna 148,5Sk na den (prvé tri dni 67,50Sk na den)
ďakujem )
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

brčko Pozri príspevok
(to som zase vyviedla, ja technický typ! Miesto citovania z môjho príspevku č.969, som ho prepísala a pôvodný vlastne nenávratne vymazala!!!)
K prípadu Ysha:
Povinne NP SZČO prerušíla na tri roky živnosť, od 15.4.05 do 15.4.08 (z dôvodu materskej a rodičovskej dovolenky=počas poberania materského a rodičovského príspevku). Jej prvé dieťa bude mať tri roky 15.6.08.

Najjednoduchšie by asi bolo živnosť ukončiť a zamestnať sa aspon na pár dní pred nástupom na MD (popri poberaní rodičovského príspevku).

Ak by ale po prerušení, v apríly 2008, živnosť nezrušila, ale by ju dalej prevádzkovala (resp. predpokladám aj v prípade, že by ju ukončila, ale sa už nezamestnala a nastúpila na MD v ochrannej lehote z povinného NP SZČO) a nastúpila by na druhú MD 6.6.08 (resp. najskôr 23.5.08), z akého VZ by sa jej rátala materská?

Vzhladom na to, že v rozhodujúcom období, t.j. v roku 2007 (§54 ods.1), nemala zo živnosti VZ, podla mna z pravdepodobného denného VZ SZČO (§ 57 ods. 1a).
Podla § 57 ods.2 je pravdepodobný denný VZ povinne NP SZČO: "Jedna tridsatina VZ, z ktorého by sa platilo poistné na NP za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského"
Na MD by mala nastúpiť pravdepodobne 6.6.08. Do 30.6.08 by platila (alebo neplatila) povinné NP SZČO podla údajov z DP roku 2006. V roku 2006 však nepodnikala.
Aký je v jej prípade pravdepodobný VZ SZCO? Viete niekto?
Viete?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ludmila12, doplnila som ešte príspevok 981 (pozitívne, nie?!)

To DNP pred materskou nech si neruší. Pobežia jej dni NP aj počas materskej a môže ho využiť počas RD na OCR dietata alebo svoju PN-ku. DNP počas materskej (obvykle 28týždnov) neplatí, začne platiť až od začiatku RD.

Na drakovi si si to zle vysvetlila. Materská sa počíta z existujúceho poistenia (príp. poistenia v ochr.lehote). Ku dnom tohto trvajúceho nem.poistenia sa prirátajú len dni už ukončeného NP. A to je rozdiel!
Naposledy upravil brčko : 07.02.08 at 08:17
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
brčko Pozri príspevok
Ludmila12, doplnila som ešte príspevok 981 (pozitívne, nie?!)

To DNP pred materskou nech si neruší. Pobežia jej dni NP aj počas materskej a môže ho využiť počas RD na OCR dietata alebo svoju PN-ku.

Na drakovi si si to zle vysvetlila. Materská sa počíta z existujúceho poistenia (príp. poistenia v ochr.lehote). Ku dnom tohto trvajúceho nem.poistenia sa prirátajú len dni už ukončeného NP. A to je rozdiel!
Ok, takto to už vyzerá omnoho lepšie )) ďakujem za rýchlu pomoc a vysvetlenie ;o)
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ludmila12 Pozri príspevok
Ok, takto to už vyzerá omnoho lepšie )) ďakujem za rýchlu pomoc a vysvetlenie ;o)
Úplne súhlasím s brčko, všetky Ti perfektne dopodrobna vysvetlila.
Takže v žiadnom prípade sa od prihlásenia z maxima, ktoré nech si urobí okamžite, nesmie až do nástupu na MD odhlásiť. A vlastne nemusí ani potom, pretože počas MD jej bude DNP ďalej bežať, ale platiť ho nebude.
Teraz už len treba dúfať, že všetko bude OK a stihne tých 26 týždňov DNP z maxima. Materská by bola potom cca. 15000,-. Držíme palce.
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
ďakujem ešte raz za všetky rady )
0 0
bizka bizka

bizka je offline (nepripojený) bizka

Som zamestnana nepretrzite niekolko rokov u toho isteho zamestnavatela a v prvom polroku 2007 som mala aj druheho zamestnavatela. Teraz som tehotna. Predpokladany termin porodu je 25.9.2008. Z coho sa vyratava vyska materskeho? Je mozne nejakym sposobom zvysit vysku materskeho?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
bizka Pozri príspevok
Som zamestnana nepretrzite niekolko rokov u toho isteho zamestnavatela a v prvom polroku 2007 som mala aj druheho zamestnavatela. Teraz som tehotna. Predpokladany termin porodu je 25.9.2008. Z coho sa vyratava vyska materskeho? Je mozne nejakym sposobom zvysit vysku materskeho?
RO na výpočet materského je rok 2007.
Návod na zvýšenie materského - mimochodom už toľkokrát tu napísaný:
ukončiť PP v súčasnom zamestnaní, a od ďalšieho dňa sa zamestnať znova (aj u toho istého zamestnávateľa) na pár dní pred nástupom na MD (august 2008-treba dať pozor, aby v tomto novom období nebola sobota, nedeľa) s mesačným príjmom okolo 30.300 Sk. Z toho materské bude 55% DVZ, to je asi 16.500 Sk mesačne.
0 0
jeane1976 jeane1976

jeane1976 je offline (nepripojený) jeane1976

Dobrý den,chcela by som sa Vas nieco opytat.Dostala som v praci vypoved ku dnu 29.2.2008,hoci moja zmluva konci az 30.6.2008-je to doba urcita.Minuly mesiac som v praci nahlasila,ze som tehotna a aj napriek tomu ma prepustili.Mozem sa odvolat,alebo ist na urad prace,kde mam narok na podporu v nezamestnanosti.Keby som sa odvolala,mohla by som zostat pracovat do konca juna,respektive v juni by som sla uz na matersku.Kedze v juni mi konci aj zmluva na dobu urcitu kto by mi vyplacal materske a kolko by materske trvalo?Mala by som nanho narok?A keby som sla na urad prace mala by som tiez narok na matersku?Co je lepsie,zostat pokracovat v praci,ktoru momentalne mam alebo sa ist zaregistrovat na urad prace a popri tom si najst nejaku brigadu?Dakujem za odpoved.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Akým spôsobom si oznámila zamestnávatelovi, že si tehotná?
Podla Zákonníka práce § 40 ods.6 : Tehotná zamestnankyna na účely tohto zákona je zamestnankyna, ktorá svojho zamestnávatela písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.

Ak si takto nespravila, urob tak ešte teraz. V liste uved, že ako potvrdenie máš tehotenskú knižku. A na kopiu nech ti dajú podpis, pečiatku a dátum prevzatia.

A ešte dopln:
kedy máš termín pôrodu,
či máš odpracovaných aspon 270dní (cca 9mesiacov) v posledných dvoch rokoch pred pôrodom,
kedy ti začal terajší PP a
akú výpoved si dostala? Žeby §63 ods.1b - nadbytočnosť(ale to sa mi, nezdá, lebo to by ti musela plynúť dvojmesačná výpovedná lehota.

Ak to bola nadbytočnosť a oznámiš zamestnávatelovi (podla ZP), že si tehotná, tvoj PP sa skončí až uplynutí doby určitej, teda 30.6.08 (§ 64 ods.1 písm.c + ods.2 +§71 ods.1)
Ak však s tebou ukončili PP ešte v skúšobnej dobe - §72 ZP (teda nie výpovedou), tak ukončiť PP v skúšobnej dobe môžu aj s tehotnou bez problémov.

čo sa týka materskej, treba vedieť odpovede na vyššie uvedené otázky.
Naposledy upravil brčko : 13.02.08 at 11:33
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

jeane1976 Pozri príspevok
Dobrý den,chcela by som sa Vas nieco opytat.Dostala som v praci vypoved ku dnu 29.2.2008,hoci moja zmluva konci az 30.6.2008-je to doba urcita.Minuly mesiac som v praci nahlasila,ze som tehotna a aj napriek tomu ma prepustili.Mozem sa odvolat,alebo ist na urad prace,kde mam narok na podporu v nezamestnanosti.Keby som sa odvolala,mohla by som zostat pracovat do konca juna,respektive v juni by som sla uz na matersku.Kedze v juni mi konci aj zmluva na dobu urcitu kto by mi vyplacal materske a kolko by materske trvalo?Mala by som nanho narok?A keby som sla na urad prace mala by som tiez narok na matersku?Co je lepsie,zostat pokracovat v praci,ktoru momentalne mam alebo sa ist zaregistrovat na urad prace a popri tom si najst nejaku brigadu?Dakujem za odpoved.
Podľa akého paragrafu si ju dostala? Oznámila si tehotenstvo písomne?
Mohlo by ísť o neplatnú výpoveď
Nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru
§ 77

Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.
§ 79

(1) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru.

(2) Ak celkový čas, za ktorý by sa mala zamestnancovi poskytnúť náhrada mzdy, presahuje 12 mesiacov, môže súd na žiadosť zamestnávateľa jeho povinnosť nahradiť mzdu za čas presahujúci 12 mesiacov primerane znížiť, prípadne náhradu mzdy zamestnancovi vôbec nepriznať.

(3) Ak zamestnávateľ skončil pracovný pomer neplatne a zamestnanec netrvá na tom, aby ho zamestnávateľ ďalej zamestnával, platí, ak sa so zamestnávateľom nedohodne písomne inak, že sa jeho pracovný pomer skončil dohodou, ak

a) bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,
b) bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite alebo v skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

(4) V prípadoch ustanovených v odseku 3 písm. b) zamestnanec má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného zárobku podľa § 134 za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
§ 80

Pri neplatnej dohode o skončení pracovného pomeru sa postupuje pri posudzovaní nároku zamestnanca na náhradu ušlej mzdy obdobne ako pri neplatnej výpovedi danej zamestnancovi zamestnávateľom. Zamestnávateľ nemôže uplatňovať nárok na náhradu škody pre neplatnosť dohodyohlo by tu ísť o neplatnú výpoveď

Skús dať viac informácií.
Naposledy upravil celestina : 13.02.08 at 11:22
0 0
jeane1976 jeane1976

jeane1976 je offline (nepripojený) jeane1976

Dakujem Vam za odpovede.To,ze som tehotna som davala pisomne-ako potvrdenie od lekara,kedze tehotensku knizku mi neuznali.Davala som ho v januari a zaciatkom februara som dostala vypoved.Skoncenie pracovneho pomeru mi poslali domov postou - je to skoncenie pracovneho pomeru dohodnuteho na urcitu dobu k dnu 29.2.2008,hoci v zmluve mam pisane koniec doby urcitej 30.6.2008,a je to paragraf 71.Momentalne som na PN,pretoze mi zistili zle vysledky.Do prace sa mi vobec nechce vratit,pretoze mam pomerne dost tazku pracu a nikto nikomu nevyjde v ustrety.Nezaujima ich,ze tam pracuju tehotne zeny.Ja nie som vynimkou.Najradsej by som sla na urad prace a nasla si nejaku normalnu brigadu,kde budu tolerovat aj to,ze obcas musim ist aj k doktorovi..Len neviem,ako by to bolo s tou materskou.Keby som sa odvolala,nedalo by sa spravit nieco take,ze by mi vyplatili ten rozdiel medzi tymi dvoma datumami,ktore im tam nesedia?Ja uz neviem co mam robit,pomaly ale isto som uz v koncoch.A ze vraj je tehotenstvo najkrajsim obdobim zeny..mozno ano,ale zien niekde na dalekom ostrove,kde nemaju ani potuchy o tom,co su to zakony :-)
0 0
jeane1976 jeane1976

jeane1976 je offline (nepripojený) jeane1976

termin porodu mam 31.7.2008,odpracovanych mam viac ako 270 dni,terajsi pomer mi zacal 1.7.2007 a vypoved to je paragraf 71
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

jeane1976 Pozri príspevok
termin porodu mam 31.7.2008,odpracovanych mam viac ako 270 dni,terajsi pomer mi zacal 1.7.2007 a vypoved to je paragraf 71
Jedná sa o neplatné skončenie PP. Na tvojom mieste by som im zaslala oznámenie o neplatnom skončení PP v ktorom uvedieš, že s výpoveďou nesúhlasíš a trváš na zamestnávaní až do doby uvedenej v PZ teda do 30.6.2008. V liste ich tiež upozorni, že pred uplynutím doby určitej ti môžu dať výpoveď jedine spôsobmi uvedenými v § 59 ZP:
Skončenie pracovného pomeru
§ 59
(1) Pracovný pomer možno skončiť

a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.

Uveď, že výpoveď napadneš na súde. Toto oznámenie o nesúhlase im doruč osobne a kópiu si daj potvrdiť. Ty môžeš byť kľudne až do nástupu na MD PN.
Nárok na materskú budeš mať aj tak.
Naposledy upravil celestina : 24.02.08 at 17:25
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Súhlasím s celestínou, že im treba doručiť (a doručenie si nechať potvrdiť!!!) list s jasným nesúhlasom s ukončením PP, nakolko ide o neplatné ukončenie PP. Nepoužívaj však slová, že "nesúhlasíš s výpovedou", ale že "nesúhlasíš s ukončením PP dohodnutého na dobu určitú k 29.2.08" (sú to dva rôzne pojmy,oni ti nedali výpoved). Podla tvojej prac.zmluvy a § 71 ods.1 nekončí tvoj PP 29.2.08, ale 30.6.08. Trvaj na pokračovaní PP do 30.6.08. Napíš, tak ako píše celestína, že pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť PP na dobu určitú aj inými spôsobmi uvedenými v § 59. Žiadny spôsob uvedený v § 59 však v liste o ukončení tvojho PP z xx.xx.xx (uved dátum) neuviedli. A podla v liste uvedeného § 71 ods.1 sa tvoj PP končí 30.6.08. Napíš, že v prípade ich neakceptovania ukončenia tvojho PP na dobu určitú podla tvojej PZ z xx.xx.xx(uded dátum) sa obrátiš na súd.

Nevzdávaj to! Listom nemôžeš o nič prísť, len ním môžeš získať. Držím palce!!!
Naposledy upravil brčko : 24.02.08 at 20:34
0 0
jeane1976 jeane1976

jeane1976 je offline (nepripojený) jeane1976

Dakujem Vam za rady,urcite to tak napisem a pojdem im to dat osobne.Zelam pekny dnik.
0 0
anetkak anetkak

anetkak je offline (nepripojený) anetkak

dobry den, potrebovala by som radu.momentalne som 2-rok na MD a planujeme druhe babo. neviem ako mam postupovat, mam si platit ciastku y 8100.- a neskor to doplatit alebo platit hned ciastku z 28142.-?dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak nie ste zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke ale ste bez zamestnania, prihláste sa ešte pred otehotnením na DNP so základom 8100 Sk, po otehotnení - max. v 8. týždni tehotenstva - sa z DNP odhlásite a znova prihlásite s maximálnym vtedy možným VZ - a budete mať maximálne materské.
0 0
poou poou

poou je offline (nepripojený) poou

Dobrý deň!
Poradíte mi? Nastupujem na materskú dovolenku 25.6.08 Oplatí sa mi teraz platiť si DNP, aby som mala vyššiu materskú? Momentálne som trvalo zamestnaná prakticky už 15 rokov. A momentálne mám zamestnanie, kde mám cca brutto 17 000,- Sk od 9/07. A budem si musieť platiť DNP stále, alebo sa to potom dá zrušiť.
Ešte otázka. Mám nárok aj na plnú ročnú dovolenku 25 dní?
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať