Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
Puškárová Mária Puškárová Mária
Ďakujem za odpoveď. rada by som ešte vedela, či mi z toho budú plynúť nejaké výhody ak budem to poistné platiť. Počula som, že by som počas poberania rodičovského mohla využívať PN a OČR. Je to možné?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Puškárová Mária Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. rada by som ešte vedela, či mi z toho budú plynúť nejaké výhody ak budem to poistné platiť. Počula som, že by som počas poberania rodičovského mohla využívať PN a OČR. Je to možné?
Samozrejme, že v prípade tvojho ochorenia, alebo choroby dieťaťa môžeš dostať nemocenské, resp. ošetrovné.... už je tu o tom popísané......viď témy o materskom a o DNP...
Ale poistenie môžeš aj ukončiť (to by bola škoda podľa mňa), alebo si môžeš znížiť vymeriavací základ (ak ti to bude veľa platiť) .... ale to už záleží od teba... a od toho, ako to často využiješ.
0 0
jeane1976 jeane1976

jeane1976 je offline (nepripojený) jeane1976

Dobry den,30.6.2008 mi skoncila pracovna zmluva,bola som si vybavit vystupne papiere,ktore mi budu zaslane postou.Zaujimalo by ma ci sa musim ist registrovat na urad prace ako nezamestnana,alebo mi stale plati materska na ktoru som nastupila 6.6.2008?Dakujem za odpoved
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

jeane1976 Pozri príspevok
Dobry den,30.6.2008 mi skoncila pracovna zmluva,bola som si vybavit vystupne papiere,ktore mi budu zaslane postou.Zaujimalo by ma ci sa musim ist registrovat na urad prace ako nezamestnana,alebo mi stale plati materska na ktoru som nastupila 6.6.2008?Dakujem za odpoved
Na UPSVaR by ťa ani nezaregistrovali .... poberáš materské (asi si ešte nedostala, ale bude - od 6.6. máš nárok....)
Stačí, keď tam pôjdeš po narodení dieťatka vybaviť príspevok pri narodení a prídavok na dieťa.
A do SP nezabudni do 15 dní po narodení dieťaťa sa prihlásiť na dôchodkové poistenie - ako poistenec štátu.
Ešte do ZP by si to mala nahlásiť - keď dostaneš rozhodnutie zo SP o priznaní materského
0 0
jeane1976 jeane1976

jeane1976 je offline (nepripojený) jeane1976

Dakujem za informacie,ani neviete ako velmi ste mi pomohli.Este raz VĎAKA .
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Dobry vecer,
od 1.1.2008 plati novela, na zaklade ktorej niektore informacie z tychto 8 clankov p. Mihala uz neplatia, poradi niekto, o co vsetko v nej islo?

Zatial som z nej pochopila temu 26 tyzdnov, ktora limituje DPN, ale asi tam je toho viac... Srdecna vdaka.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mamina h. Pozri príspevok
Dobry vecer,
od 1.1.2008 plati novela, na zaklade ktorej niektore informacie z tychto 8 clankov p. Mihala uz neplatia, poradi niekto, o co vsetko v nej islo?

Zatial som z nej pochopila temu 26 tyzdnov, ktora limituje DPN, ale asi tam je toho viac... Srdecna vdaka.

Je tam toho viacej...musíš napísať, o čo konkrétne ti ide, a potom sa dá kvalifikovane odpovedať.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

ajobs Pozri príspevok
Je tam toho viacej...musíš napísať, o čo konkrétne ti ide, a potom sa dá kvalifikovane odpovedať.
Dakujem za ochotu, mam dve otazky:

1. Ak som to spravne pochopila, od januara 2008 je stanovana max vyska materskej, tato vychadza v sucasnosti podla maximalneho mozneho VZ 30.219 okolo tych 18t, ziadna ina moznost na pripadne zvysenie uz teda neexistuje?

2. Buduca mamina je nepretrzite od 2003 SZOC, zatial nie je tehotna ale vazne nad tym uvazuje, ciastkovy zaklad dane za 2007 mala 198.957, co sa jej viac oplati:
a/ prihlasit sa na DNP z minima a potom 26 tyzdnov pred nastupenim na MD si ho zvysi, aby spolu s NP ako SZOC mala presne max VZ 30.219? (v tomto pripade je asi urcite riziko, ze ak sa zmeni zakon od 01/2009, tak za moze stat, ze jej DNP neuznaju) alebo
b/ pozastavit zivnost, zamestnat sa s minimalnym platom, a pred nastupenim na MD ukonci PP a hned uzavrie novy s maximalnym VZ?
Co je podla vas pre nu podla vas vhodnejsie? Myslim vzhladom aj na naklady, nakolko by sa zamestnala vo vlastnej sro. Myslim vzhladom aj na risk, ze od 01/2009 je tu moznost prijatia zmien.

Srdecna vdaka, snad budem moct niekedy vratit.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Za súčasného stavu, ak má možnosť použiť všetky alternatívy, je najvýhodnejšie zostať na živnosti. Tesne pred nástupom na MD živnosť pozastaviť - odhlásiť sa ako povinne poistená SZČO zo ZP. Následne sa zamestnať s platom vo výške max. VZ, v súčasnosti 30219 Sk.

Nárok na materské bude mať, podmienka trvania nem. poistenia 270 dní bude splnená, vďaka započítaniu doby už ukončeného povinného poistenia SZČO.

Materské sa vypočíta z VZ ktorý bude mať ako zamestnanec.
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

Dobrý deň, ja by som sa tiež chcela opýtať, ako si má nastaviť platby na najvyššiu materskú zamestnankyňa, ktorá je zamestnaná od 1.1.2007 s platom do 20.000,-Sk a teraz zistila, že je v 1.mesiaci tehotenstva. Kedy by sa mala prihlásiť ako DNP a s akým VZ - musí byť aj DNP poistená 270 dní, alebo ako to je? Termín pôrodu marec-apríl 2009. Veľmi pekne ďakujem za radu, lebo tá materská je pre mňa celkovo španielska dedina.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

arven Pozri príspevok
Dobrý deň, ja by som sa tiež chcela opýtať, ako si má nastaviť platby na najvyššiu materskú zamestnankyňa, ktorá je zamestnaná od 1.1.2007 s platom do 20.000,-Sk a teraz zistila, že je v 1.mesiaci tehotenstva. Kedy by sa mala prihlásiť ako DNP a s akým VZ - musí byť aj DNP poistená 270 dní áno, alebo ako to je? Termín pôrodu marec-apríl 2009. Veľmi pekne ďakujem za radu, lebo tá materská je pre mňa celkovo španielska dedina.
ak okrem terajšieho zamestnania nebola v období od cca 4/07 doteraz inak nemocensky poistená, tak už bohužial nestihne splniť podmienku 270dní nem.poistenia z DNP. Poistiť sa bolo treba pred otehotnením!!! Takže nárok na materskú z DNP by jej už nevznikol.
Jedine jej ostáva pred nástupom na MD ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový z max.VZ na NP na den.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

A ešte tuto sú nové časti k Materskému 2008 od p. Mihála:
http://jozefmihal.blogspot.com/2008/...08-diel-i.html
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

brčko Pozri príspevok
A ešte tuto sú nové časti k Materskému 2008 od p. Mihála:
http://jozefmihal.blogspot.com/2008/...08-diel-i.html
Ďakujem za odpoveď. Škoda tých pár dní. A keď jej zamestnávateľ nebude súhlasiť s tým ukončením a následne s novým PP s max.VZ tak ako sa jej dá ešte zvýšiť materská? Alebo to už nie je možné? Vďaka.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

arven Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Škoda tých pár dní. A keď jej zamestnávateľ nebude súhlasiť s tým ukončením a následne s novým PP s max.VZ tak ako sa jej dá ešte zvýšiť materská? Alebo to už nie je možné? Vďaka.
ukončiť PP a uzatvoriť nový PP u iného zamestnávatela. Iné riešenie ak nemala iné ukončené nem.poist.), myslím, podla terajšieho zákona na získanie max.materskej nie je.
no či sa jej kvôli maximálnej materskej oplatí ukončovať PP u terajšieho zamestnávatela, to musí zvážiť sama.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

arven Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Škoda tých pár dní. A keď jej zamestnávateľ nebude súhlasiť s tým ukončením a následne s novým PP s max.VZ tak ako sa jej dá ešte zvýšiť materská? Alebo to už nie je možné? Vďaka.
Keďže RO bude rok 2008 .... tak nech jej aspoň zvýši plat!
0 0
elien elien

elien je offline (nepripojený) elien

Ahojte poradaci,
chcem sa spytat na moj pripad. Pracovny pomer som mala od 1.7.2004 do 30.6.2007. Potom som bola az donedavna evidovana na UP a teraz som z UP odhlasena a platim si len zdravotne 751,-sk. Chcela by som otehotniet, takze ma zaujima, ci sa mam prihlasit hned ako DNPO alebo mam pockat kym otehotniem. Dokedy potom treba platit z max. zakladu a kedy sa mozem odhlasit. Mam z toho chaos. Dakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

elien Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
chcem sa spytat na moj pripad. Pracovny pomer som mala od 1.7.2004 do 30.6.2007. Potom som bola az donedavna evidovana na UP a teraz som z UP odhlasena a platim si len zdravotne 751,-sk. Chcela by som otehotniet, takze ma zaujima, ci sa mam prihlasit hned ako DNPO alebo mam pockat kym otehotniem. Dokedy potom treba platit z max. zakladu a kedy sa mozem odhlasit. Mam z toho chaos. Dakujem.
No keďže momentálne nemáš žiadne NP, tak odporúčam prihlásiť sa na DNP čo najskôr. Navrhujem prihlásiť sa rovno z maxima 30219,- a platiť z neho do konca roka. Od 1.1.2009 si dať ZMENU VZ na minimum a z neho potom stačí platiť až do nástupu na MD prípadne PN. Keď nastúpiš na PN po 26 týždňoch od prihlásenia sa na DN /samozrejme po splnení podmienky 270 dní DNP, jedine na dávky OČR táto podmienka nemusí byť splnená/, tak budeš mať dávky počítané z maxima. Toto platí pre dávky v roku 2009, kedy rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky bude rok 2008, čiže maximálny VZ.
0 0
JUDDIT JUDDIT

JUDDIT je offline (nepripojený) JUDDIT

1. zamestnankyňa pracuje od 1.1.2007 nepretržite, od 15.6.2008 má aj živnosť bez nemocenského poistenia , v roku 2009 plánuje MD, kedy si má začať platiť nemocenské poistenie a z akého VZ pre maximálnu výšku materskej ?
2. zamestnankyňa od 1.9.2005 do 28.8.2006 prerušenie / nič/ od 1.9.2006 do 14.5.2007 nové zamestnanie , od 15.5.2007 SZČO doteraz bez nemocenského poistenia / príjmy za rok 2007 pod
90 000 Sk/ , plánuje v roku 2009 MD , má možnosť sa zamestnať na pár dní s max.VZ a zrušiť živnosť , odkedy ?

dopredu ďakujem,
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

JUDDIT Pozri príspevok
1. zamestnankyňa pracuje od 1.1.2007 nepretržite, od 15.6.2008 má aj živnosť bez nemocenského poistenia , v roku 2009 plánuje MD, kedy si má začať platiť nemocenské poistenie a z akého VZ pre maximálnu výšku materskej ?
2. zamestnankyňa od 1.9.2005 do 28.8.2006 prerušenie / nič/ od 1.9.2006 do 14.5.2007 nové zamestnanie , od 15.5.2007 SZČO doteraz bez nemocenského poistenia / príjmy za rok 2007 pod
90 000 Sk/ , plánuje v roku 2009 MD , má možnosť sa zamestnať na pár dní s max.VZ a zrušiť živnosť , odkedy ?
dopredu ďakujem,
podla teraz platných zákonov (od 1.1.09 by mala byť novela, treba sledovať):

1. ak nemá možnosť pred nástupom na MD ukončiť terajší PP a uzatovriť nový s max.VZ, tak sa musí prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením!!!, aby stihla aspon 270dní NP do dna pôrodu v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Maximálne môže platiť DNP z VZ rozdielu mesačného maxima pre nem.poistenie 30219,- a jej VZ zo zamestnania. Môže však urobiť aj tak, že sa najprv prihlási z minima t.č.8100,-, ked zistí, že je tehotná, tak sa odhlási, napr. hned na druhý den nanovo prihlási z VZ rozdielu maxima mínus VZ v zam. Od 1.1.09 môže dať "zmenu" (nie odhlášku a prihlášku) na minimum a potom už žiadnu odhlášku!

2. vzhladom na to, že má už medzeru 14-15mesiacov, tiež potrebuje byť nemocensky poistená ešte pred otehotnením, aby dosiahla potrebných 270dni NP... Predchádzajúce nem.poistenie, ak už nie je tehotná, jej nebude spadať do obdobia dvoch rokov pred pôrodom- vyrátajte si!
Môže sa najprv napr. prihlásiť na DNP z minima, pred nástupom na MD DNP zruší a potom sa zamestná na pár dní ešte pred nástupom na MD, tak aby PP trval aspon do dosiahnutia 270dní do pôrodu. Pozor na tých 270dní!
Tiež ak by jej vzniklo od 1.7.09 povinné NP SZčo a na MD by nastupovala až po tomto dátume, by sa to trochu skomplikovalo. Ale aj tak by bolo najlepšie mať max.VZ v zamestnaní, lebo nárok na materské jej vznikne len z jedného NP. Na povinnom NP SZčo by jej za toto obdobie (súbehu max.VZ zo zamestnania a povinného NP szčo) vznikol preplatok. Potom podla konkrétnej situácie treba aj jednať (možno žiadať materské len zo zamest, nie živnosti a prerušiť živnosť? no to je daleko)
Naposledy upravil brčko : 30.07.08 at 11:32
0 0
JUDDIT JUDDIT

JUDDIT je offline (nepripojený) JUDDIT

JUDDIT Pozri príspevok
1. zamestnankyňa pracuje od 1.1.2007 nepretržite, od 15.6.2008 má aj živnosť bez nemocenského poistenia , v roku 2009 plánuje MD, kedy si má začať platiť nemocenské poistenie a z akého VZ pre maximálnu výšku materskej ?
2. zamestnankyňa od 1.9.2005 do 28.8.2006 , potom prerušenie od 29.8.2006 do 31.8.2006 čiže len 3 dni bez poistenia , od 1.9.2006 do 14.5.2007 nové zamestnanie , od 15.5.2007 SZČO a SZČO je doteraz , bez nemocenského poistenia / príjmy za rok 2007 pod
90 000 Sk/ , plánuje v roku 2009 MD , má možnosť sa zamestnať na pár dní s max.VZ a zrušiť živnosť , odkedy ?

dopredu ďakujem,
úprava
zle som opísala druhý prípad, oprava viď hore .............
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať