Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

timca Pozri príspevok
Takže zamestnaná som od roku 1994. Od 5.3.2007 som poistená DNP na VZ, ktorý spolu s mojim platom bol maximálny VZ. Na PN som bola od 14.5.2007 do 30.11.2007, vtedy som mala v zamestnaní neplatené voľno. Od 3.12. som mala nástup na MD. A od 1.12. som si zvýšila DNP na max.VZ a hneď som aj vyplatila tie dva dni 1.-2.12.
DNP si len zvýšila od 1.12.2007 alebo si ukončila DNP z minima 30.11.2007 a urobila nové DNP z maxima od 1.12.2007?
Pretože ak som Ti radila ja, tak určite som Ti radila toto. Samotné zvýšenie VZ od 1.12.2007 Ti na maximum z DNP nestačilo.
Ale ako píše ajobs, máš nárok na materské aj zo zamestnania aj z DNP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

timca Pozri príspevok
Ja som to urobila tak ako mi radila jankasm. Na 30.11. som mala neplatené voľno a odhlásila som sa z DNP a k 1.12. som sa prihlásila na maxVZ. Vtedy som sa stretla aj s pánom Mihálom a prešli sme to ešte raz. Vraj som to neplatené voľno brať nemusela. Ale urobila som to presne tak, ako mi poradil. Fakt neviem, čo sa stalo. Rozhodnutie zatiaľ ešte nemám. A to som na materskej už od 3.12. a ešte mi ho neposlali. A ani peniaze...
Teraz čítam ďalej, že si sa z DNP odhlásila a nanovo prihlásila. OK. Čiže z DNP je tvojim rozhodujúcim obdobím 1.-2.12.2007.
Ale to neplatené voľno si mala len 30.11.2007? Potom ten maximum na DNP mal byť tiež už na 30.11.2007.
Pretože, ak si 1.-2.12.2007 nemala v práci tiež neplatené voľno, tak si bohužiaľ z DNP nedosiahla maximum, ale dávku by Ti priznať mali.
1.-2.12.2007 bol víkend, takže podľa mňa si za tie 2 dni nemala žiadny príjem v zamestnaní ako tvrdí SP. Alebo áno? Pretože ak si náhodou za tie 2 dni mala v práci príjem, a ten bol 1815,- alebo viac, tak si dosiahla v práci maximálny VZ a potom skutočne z DNP máš nárok na dávku 0,-. Preto malo byť neplatené voľno práve na tie 2 dni, kedy si si dala z DNP maximum, aby si nemala v práci žiadny príjem.
Materskú zvyknú posielať okolo 20. dňa, takže prvú platbu by si už mala mať.
0 0
beldine beldine

beldine je offline (nepripojený) beldine

som na MD a chcela by som sa spýtať, že ak nastúpim do práce počas MD na polovičný a o dieťa sa budem riadne starať, či mám nárok na poberanie materskej až do 37 týždňa.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

beldine Pozri príspevok
som na MD a chcela by som sa spýtať, že ak nastúpim do práce počas MD na polovičný a o dieťa sa budem riadne starať, či mám nárok na poberanie materskej až do 37 týždňa.
Nie. Na zmluvu môžeš pracovať počas RD, počas MD nie. Jedine na dohodu.
Nárok na materské máš totiž len vtedy, pokiaľ nemáš príjem, ktorý je považovaný za VZ pre NP. A príjem na pracovnú zmluvu je VZ pre NP.
0 0
beldine beldine

beldine je offline (nepripojený) beldine

jedine na dohodu, to pre mna znamená iba brigádne?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

beldine Pozri príspevok
jedine na dohodu, to pre mna znamená iba brigádne?
Neviem čo myslíš tým brigádne.
Na dohodu sa nedá pracovať toľko, ako na klasický pracovný pomer. Sú dva typy dohôd: Dohoda o pracovnej činnosti a Dohoda o vykonaní práce.
Ak to bude dlhodobejšia a opakovaná činnosť, tak je vhodná dohoda o pracovnej činnosti, ktorá je však obmedzená myslím na 10 hod týždenne.
Dohoda o vykonaní práce je na 300 hod ročne, avšak malo by to byť len na čas, na vykonanie nejakej zadanej práce.
Takže treba zvážiť. Ak nastúpiš na klasickú pracovnú zmluvu, tak prídeš o materské.
Ako dlho budeš ešte na MD? Ak napr. nejaké 3 mesiace, tak na tú dobu by sa dala urobiť dohoda o vykonaní práce, kde Ti zadajú vykonanie nejakej úlohy.
Po skončení MD, čiže počas RD, už môžeš prejsť na klasickú pracovnú zmluvu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Súhlasím s Jankou, len drobnosť, po novom je DoVP do 350hod.ročne (aj ked o to tu nejde)
0 0
Ysha Ysha

Ysha je offline (nepripojený) Ysha

maminka na RD :o)
Dobrý večer,
potrebujem radu ) i ked ja mam pocit, ze som beznadejne strateny pripad (. Momentalne som na RD, ktora mi konci 15.6.08. Pred nastupom na prvu matersku som bola SZCO, momentalne som opat tehotna a termin porodu mam 18.7.08. Pri prvej materskej sa mi stalo, ze vysku materskej som mala nizsiu ako rodicovsky prispevok. Je vlastne este daka moznost zvysit si matersku? Dakujem za vsetky rady, skoda ze som tuto web stranku nenasla skor (
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

(to som zase vyviedla, ja technický typ! Miesto citovania z môjho príspevku č.969, som ho prepísala a pôvodný vlastne nenávratne vymazala!!!)
K prípadu Ysha:
Povinne NP SZČO prerušíla na tri roky živnosť, od 15.4.05 do 15.4.08 (z dôvodu materskej a rodičovskej dovolenky=počas poberania materského a rodičovského príspevku). Jej prvé dieťa bude mať tri roky 15.6.08.

Najjednoduchšie by asi bolo živnosť ukončiť a zamestnať sa aspon na pár dní pred nástupom na MD.

Ak by ale po prerušení, v apríly 2008, živnosť nezrušila, ale by ju dalej prevádzkovala (resp. predpokladám aj v prípade, že by ju ukončila, ale sa už nezamestnala a nastúpila na MD v ochrannej lehote z povinného NP SZČO) a nastúpila by na druhú MD 6.6.08 (resp. najskôr 23.5.08), z akého VZ by sa jej rátala materská?

Vzhladom na to, že v rozhodujúcom období, t.j. v roku 2007 (§54 ods.1), nemala zo živnosti VZ, podla mna z pravdepodobného denného VZ SZČO (§ 57 ods. 1a).
Podla § 57 ods.2 je pravdepodobný denný VZ povinne NP SZČO: "Jedna tridsatina VZ, z ktorého by sa platilo poistné na NP za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského"
Na MD by mala nastúpiť pravdepodobne 6.6.08. Do 30.6.08 by platila (alebo neplatila) povinné NP SZČO podla údajov z DP roku 2006. V roku 2006 však nepodnikala.
Aký je v jej prípade pravdepodobný VZ SZCO? Viete niekto?
Naposledy upravil brčko : 05.02.08 at 10:52
0 0
Ysha Ysha

Ysha je offline (nepripojený) Ysha

maminka na RD :o)
Dakujem brcko za cenne info )

1. Co sa tyka mojej prvej materskej, nastupila som na nu 17.4.05 (8 tt pred porodom zo zdravot. dovodov) - termin porodu bol urceny na 12.6.05. Syncek sa narodil 15.6.05.

2. Zivnost som si prerusila na dobu troch rokov od 15.4.05 do 15.4.08. Mam si ju uplne zrusit? Mne to vadit nebude )

A moznost zamestnat sa pred porodom - to by som mala ) ak by mi to k niecomu pomohlo
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Takže v období dvoch rokov pred predpokladaným termínom pôrodu 18.7.06 - 17.7.08 si mala/budeš mať prerušenú živnosť v období 18.7.06 až 15.4.08 (638kalend.dní). Najdôležitejšie je zistiť, či sa ti toto obdobie prerušenia počíta pre účely uplatňovania nároku na materské do 270dní NP. Myslím, že áno. No ako som písala, so SZčO nemám skúsenosť, takže neviem všetky súvislosti (napr. v §49a sa spomína nie rodičovská dovolenka ale poberanie rod.príspevku). Keby to niekto potvrdil, bolo by fajn. Možno skúsiť zistiť aj na SP?

Ak sa dni prerušenia živnosti budú rátať pre účely materského ako dni nemocenského poistenia, potom:
1. ak po prerušení začneš podnikať sa ti bude rátať materská z už spomínaného predpokladaného VZ SZčO.
2. ak ukončíš po prerušení živnosť a zamestnáš sa aspon na pár dní pred pôrodom (napr. od 2.6.08) so zaujímavým platom, bude sa ti rátať materská z vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období z tohto zamestnania, takže môžeš mať aj maximálnu materskú (ak by bolo RO aj nástup na MD jún 08, maximálna denná materská môže byť až 515,93Sk). Dni nemocenského poistenia zo zamestnania sa ti zrátajú s dnami ukončeného nemoc.poistenia SZČO.

Tak snád sa nemýlim. :-)
Naposledy upravil brčko : 02.02.08 at 15:37
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

celestina Pozri príspevok
Prosím súrne o radu. Dňa 3.11.2007 som nastúpila na OČR. Tá trvala do 13,11,2007. 13.11.2007 bolo prerušené nem. poist. zo zamestnania a tak som k 12.11.2007 zrušila DNP a k 13.11.2007 som sa prihlásila z max VZ. 14.11.2007 som nastúpila na PN. Problém nastal v tom, že SP mi z DNP odrátalo VZ zo zamestnania za 1 a 2.11.2007. Teda VZ DNP 938,- mínus 768,-/VZ zo zam. za 1. a 2.11/. Vskutočnosti mi teda budú platiť z DNP počas celej PN a materskej 94,-. Postupovali pri výpočte správne? Je možné podať odvolanie? Môžem poprosiť o zaslanie mailu so vzorom odvolania?
Týmto sa chcem poďakovať Jankasm, Brčko a p. Mihalovi za ich názori na môj príklad krátenia nemocenského z DNP. Podala som odvolanie a dnes mi prišlo nové rozhodnutie na základe ktorého mi priznávajú nemocenské zo zamestnania aj z DNP z max. VZ. Bola tu polemika, že na nemocenské zo zamestnania nemám nárok pretože som mala 13.11.2007 NP zamestnanca prerušené. Toto prerušenie však trvalo len 13.11.2007 a teda v čase nástupu na PN / 14.11.2007/ som už NP zamestnanca mala, preto som mala nárok aj na nemocenskú dávku z tohto poistenia. DNP mi krátili z mne dodnes nevysvetlitelných dôvodov. Avšak pani na registry bola na mňa od prvého kontaktu taká milá, že sa mi natíska otázka: "Žeby v tom bolo niečo osobné?". Ešte raz vrelá vďaka za celú PORADU.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

) Celestína, fajn, že si dala vedieť, ako to dopadlo. Takéto praktické skúsenosti sú cenné. A tiež ocenujem, že si to nenechala tak a dotiahla to s odvolaním do úspešného konca.
0 0
Ysha Ysha

Ysha je offline (nepripojený) Ysha

maminka na RD :o)
brčko Pozri príspevok
Takže v období dvoch rokov pred predpokladaným termínom pôrodu 18.7.06 - 17.7.08 si mala/budeš mať prerušenú živnosť v období 18.7.06 až 15.4.08 (638kalend.dní). Najdôležitejšie je zistiť, či sa ti toto obdobie prerušenia počíta pre účely uplatňovania nároku na materské do 270dní NP. Myslím, že áno. No ako som písala, so SZčO nemám skúsenosť, takže neviem všetky súvislosti (napr. v §49a sa spomína nie rodičovská dovolenka ale poberanie rod.príspevku). Keby to niekto potvrdil, bolo by fajn. Možno skúsiť zistiť aj na SP?

Ak sa dni prerušenia živnosti budú rátať pre účely materského ako dni nemocenského poistenia, potom:
1. ak po prerušení začneš podnikať sa ti bude rátať materská z už spomínaného predpokladaného VZ SZčO.
2. ak ukončíš po prerušení živnosť a zamestnáš sa aspon na pár dní pred pôrodom (napr. od 2.6.08) so zaujímavým platom, bude sa ti rátať materská z vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období z tohto zamestnania, takže môžeš mať aj maximálnu materskú (ak by bolo RO aj nástup na MD jún 08, maximálna denná materská môže byť až 515,93Sk). Dni nemocenského poistenia zo zamestnania sa ti zrátajú s dnami ukončeného nemoc.poistenia oýlim. :-)

Ahoj Brcko, dakujem opat za odpovede )

- na stranke soc. poistovne som si nasla ohladom materskej toto:

Do obdobia 270 dní sa započítava:
  • obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobya povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (uvedené obdobie možno započítať do akéhokoľvek druhu nemocenského poistenia)
Takze si sa nemylila ) sikulka

Este sa opytam, co by bolo pre mna lepsie, obnovit si zivnost a podnikat alebo sa nechat dat zamestnat a zivnost si uplne zrusit.
0 0
alzbeta.e alzbeta.e

alzbeta.e je offline (nepripojený) alzbeta.e

Dobry vecer,
som 10 rokov suvisle zamestanana a posledny rok platim povinne nemocenske z max. vymeriavaceho zakladu 28.142,-
Tehotenstvo zatial iba planujeme. Predpokladany termin nastupu na matersku teda vychadza az na buduci rok 2009.
Akym sposobom je mozne prilepsit si matersku z dobrovolneho nemocenskeho? Mozem si ho vobec platit ked mam u terajsieho zam. max zaklad? Pripadne ak by som koncom tohto roka mala v praci neplatene volno mesiac dva a pocas tohoto obdobia si platila ako DPO z max? Vopred dakujem za rady.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
alzbeta: Vo vašom prípade nemá zmysel uvažovať o žiadnych cestičkách k vyššej materskej - keďže máte v zamestnaí maximum. Vyššia materská ako cca 15000 mesačne byť podľa zákona od 1.1.2008 nemôže.
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o pomoc v prípade mojej známej, ktorá bola zamestnaná nasledovne:

od 1.6.2005 do 31.12.2006 - zamestnaná
od.1.1.2007 do 26.2.2007 - UP
od 27.2.2007 do 31.10. 2007 - zamestnaná

od 1.11.2007 je doborovoľne nezamestnaná, platí si iba ZP

28.1.2008 zistila, že je tehotná, ako si môže za tejto situácie zvýšiť materskú?
Podľa predchádzajúcich príspevkov mi vychádza, že by ju musel niekto pár dní pred nástupom na MD zamestnať s hrubou mzdou 28.000,-. Keby ju zamestnal povedzme na 5 dní, bude mať za tých päť dní hrubý plat cca 4.667,- z toho denný VZ = 934,- a podľa toho by jej vyšla materská 514,- Sk / deň? Je to tak správne? A ešte niečo, môže ju vôbec niekto zamestnať, keď je na rizikovom?

Pomohlo by jej, keby sa hneď napr. od zajtra prihlásila v SP na DNP a platila si až do dňa nástupu na MD z maximálneho VZ?

ďakujem
Naposledy upravil ludmila12 : 05.02.08 at 09:30 Dôvod: doplnenie
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ludmila12 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o pomoc v prípade mojej známej, ktorá bola zamestnaná nasledovne:

od 1.6.2005 do 31.12.2006
od.1.1.2007 do 26.2.2007 - UP
od 27.2.2007 do 31.10. 2007 aj toto je obdobie, kedy bola zamestnaná?

od 1.11.2007 je doborovoľne nezamestnaná, platí si iba ZP

28.1.2008 zistila, že je tehotná, ako si môže za tejto situácie zvýšiť materskú?
Podľa predchádzajúcich príspevkov mi vychádza, že by ju musel niekto pár dní pred nástupom na MD zamestnať s hrubou mzdou 28.000,-. Keby ju zamestnal povedzme na 5 dní, bude mať za tých päť dní hrubý plat cca 4.667,- z toho denný VZ = 934,- a podľa toho by jej vyšla materská 514,- Sk / deň? Je to tak správne? A ešte niečo, môže ju vôbec niekto zamestnať, keď je na rizikovom?

Pomohlo by jej, keby sa hneď napr. od zajtra prihlásila v SP na DNP a platila si až do dňa nástupu na MD z maximálneho VZ?

ďakujem
Ak je aj prvé obdobie aj tretie obdobie zamestnanie, tak podmienka 270 dní NP je splnená.
Postup, ktorý si napísala, je správny. Môže ju niekto zamestnať pár dní pred nástupom na MD s maximálnym VZ /od 1.7.2008 cca. 30300,-/. To, že je na rizikovom nie je problém. Avšak na tie dni, kedy sa zamestná, musí PN prerušiť. Pri počítaní VZ treba dať pozor na víkendové dni, lebo za tie sa mzda nedostáva, ale pri určovaní DVZ sa počítajú aj tieto dni.
Druhá možnosť je, ako píšeš DNP. Tu je však podstatné, kedy ide na MD. Či ešte stíha 26 týždňov DNP z maxima. Ak je v nejakom cca. 8 týždni, tak by to mala stíhať. Nech sa hneď prihlási z maxima a platí ho až do nástupu na MD.
Jednoduchší, istejší a pre ňu aj lacnejší spôsob, je nové zamestnanie. Ak má takú možnosť.
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
jankasm Pozri príspevok
Ak je aj prvé obdobie aj tretie obdobie zamestnanie, tak podmienka 270 dní NP je splnená.
Postup, ktorý si napísala, je správny. Môže ju niekto zamestnať pár dní pred nástupom na MD s maximálnym VZ /od 1.7.2008 cca. 30300,-/. To, že je na rizikovom nie je problém. Avšak na tie dni, kedy sa zamestná, musí PN prerušiť. Pri počítaní VZ treba dať pozor na víkendové dni, lebo za tie sa mzda nedostáva, ale pri určovaní DVZ sa počítajú aj tieto dni.
Druhá možnosť je, ako píšeš DNP. Tu je však podstatné, kedy ide na MD. Či ešte stíha 26 týždňov DNP z maxima. Ak je v nejakom cca. 8 týždni, tak by to mala stíhať. Nech sa hneď prihlási z maxima a platí ho až do nástupu na MD.
Jednoduchší, istejší a pre ňu aj lacnejší spôsob, je nové zamestnanie. Ak má takú možnosť.
Ďakujem, áno to prvé aj tretie obdobie bola zamestnaná, už som to tam doplnila.
S tým zamestnaním sa by to bol asi trochu problém, takže skôr mi vychádza tá druhá možnosť - platiť si DNP. Už len zistiť v ktorom týždni je, aby to stihla. Čiže by sa hneď v pondelok prihlásila na DNP, to sa platí 1,4% z max. 28.142,- ? No a tesne pred nástupom na materskú sa odhlási z DPN a malo byť o byť ok, teda ak stihne tých 26 týždňov DNP.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

ludmila12 Pozri príspevok
Ďakujem, áno to prvé aj tretie obdobie bola zamestnaná, už som to tam doplnila.
S tým zamestnaním sa by to bol asi trochu problém, takže skôr mi vychádza tá druhá možnosť - platiť si DNP. Už len zistiť v ktorom týždni je, aby to stihla. Čiže by sa hneď v pondelok prihlásila na DNP, to sa platí 1,4% z max. 28.142,- ? No a tesne pred nástupom na materskú sa odhlási z DPN a malo byť o byť ok, teda ak stihne tých 26 týždňov DNP.
Nech sa prihlási z VZ 28142 a platiť bude 4,4% t.j.1239 Sk. Do nástupu na materskú sa už nesmie odhlásiť ináč by jej počítali materskú z min. VZ. Inak ak by teraz prerušila PN a potom nanovo nastúpila na PN už ako DNP, tak do nástupu na materskú by dostávala aj nemocenské zhruba 4 500,- Sk. Potom by nemusela počas PN platiť ani odvod. Ak bude prihlásená z maxima, tak po 26 týždňoch by nastúpila na materskú a tá by bola cca 15 000,- Sk.
Naposledy upravil celestina : 05.02.08 at 09:52
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať