Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Trošku tomu nerozumiem. Prečo ked nepoberam materske z DNP, VZ bude v roku 2008 z roku 2007. Tam neplati tych 26 tyždnov od posledneho prihlasenia? Ja momentalne opoberam materske aj od zamestnavatela aj z DNP. Inač, počas celeho obdobia, od nastupu na matersku až do konca novembra som si poistné na DNP platila. Pracovnička v SP mi povedala, že musim platiť, lebo je to dobrovoľné poistenie, tak preto sa musí platiť. Píšeš, že ak si chcem nárokovať OCR, musím nastúpiť do zamestnania a ukončiť RD. Neplatí ešte stále, že po skončení materskej mi plynie RD. Ja do zamestnania môžem nastúpiť a poberať rodičovský príspevok s tým, že na UPSVaR podpíšem, že dieťa nie je v škôlke? Môžem aj ked som na materskej rozviazať pracovný pomer a znova ho uzatvoriť Asi nie, lebo zamestnávateľ by za mna aj tak nič neodvázal, a tým pádom by som nemohla použiť jeho VZ na výplatu OCR v roku 2008. Chápem to správne? Ešte jedna podotázka: môžem si v roku 2008 nárokovať nemocenské dávky súčasne aj od zamestnávateľa aj z DNP samozrejme s tou podmienkou, že sa výška nemocenskej dávky zmestí do maxima. Napr. zo zamestnania by vyšlo 200 Sk, z DNP 150 Sk, tak mi vyplatia 350 Sk. Stále je to pod maximálnou hranicou. Možno by bolo dobré prihlásiť na na DNP už teraz, aby tých 26 týždňov rýchlejšie uplynulo.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Prosím súrne o radu. Dňa 3.11.2007 som nastúpila na OČR. Tá trvala do 13,11,2007. 13.11.2007 bolo prerušené nem. poist. zo zamestnania a tak som k 12.11.2007 zrušila DNP a k 13.11.2007 som sa prihlásila z max VZ. 14.11.2007 som nastúpila na PN. Problém nastal v tom, že SP mi z DNP odrátalo VZ zo zamestnania za 1 a 2.11.2007. Teda VZ DNP 938,- mínus 768,-/VZ zo zam. za 1. a 2.11/. Vskutočnosti mi teda budú platiť z DNP počas celej PN a materskej 94,-. Postupovali pri výpočte správne? Je možné podať odvolanie? Môžem poprosiť o zaslanie mailu so vzorom odvolania?
0 0
Zuzica74 Zuzica74

Zuzica74 je offline (nepripojený) Zuzica74

zopar rokov som bola uctovnicka v jednej prispevkovej organizacii a teraz sa snazim rozbehnut si zivnost - vedenie uctovnictva ...viac
Dobry vecer, mala by som jednu otazocku. Dnes som ostala trosku zaskocena v soc.poist.............. od 18.12. som PN z DNP. Mam splnenu povinnost 270 dni a opatovne som sa prihlasila na DNP z max. VZ dna 14.12. Bola som v tom, ze mam alikvotne zaplatit poistne len za 4 dni (14. - 17.12), kedze od 18-teho som PN. No a pani v poistovni mi povedala, ze aj za dni, kedy je clovek na PN musi platit, kedze je to "dobrovolne". A ak nebudem mat do 31.12 zaplatene co treba, tak ziadnu "peenku" nedostanem!!! Snazila som z nej dostat viac, nech mi to vysvetli, ale nepochodila som. Tak ako je to teda? Je dobrovolne poistena osoba oslobodena od platenia poistneho pocas PN, meterskeho, OCR....? Vopred dakujem za odpoved
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Zuzica74 Pozri príspevok
Dobry vecer, mala by som jednu otazocku. Dnes som ostala trosku zaskocena v soc.poist.............. od 18.12. som PN z DNP. Mam splnenu povinnost 270 dni a opatovne som sa prihlasila na DNP z max. VZ dna 14.12. Bola som v tom, ze mam alikvotne zaplatit poistne len za 4 dni (14. - 17.12), kedze od 18-teho som PN. No a pani v poistovni mi povedala, ze aj za dni, kedy je clovek na PN musi platit, kedze je to "dobrovolne". A ak nebudem mat do 31.12 zaplatene co treba, tak ziadnu "peenku" nedostanem!!! Snazila som z nej dostat viac, nech mi to vysvetli, ale nepochodila som. Tak ako je to teda? Je dobrovolne poistena osoba oslobodena od platenia poistneho pocas PN, meterskeho, OCR....? Vopred dakujem za odpoved
Áno, počas poberania PN, materskej alebo OČR nemusíš DNP platiť. Avšak len v tom prípade, keď poberáš tú dávku z DNP. Čo ty poberáš. Takže neviem v čom je problém.
Možno niekto pošušká aj § kde to nájdeš.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

celestina Pozri príspevok
Prosím súrne o radu. Dňa 3.11.2007 som nastúpila na OČR. Tá trvala do 13,11,2007. 13.11.2007 bolo prerušené nem. poist. zo zamestnania a tak som k 12.11.2007 zrušila DNP a k 13.11.2007 som sa prihlásila z max VZ. 14.11.2007 som nastúpila na PN. Problém nastal v tom, že SP mi z DNP odrátalo VZ zo zamestnania za 1 a 2.11.2007. Teda VZ DNP 938,- mínus 768,-/VZ zo zam. za 1. a 2.11/. Vskutočnosti mi teda budú platiť z DNP počas celej PN a materskej 94,-. Postupovali pri výpočte správne? Je možné podať odvolanie? Môžem poprosiť o zaslanie mailu so vzorom odvolania?
Presne takto Ti to napísali? Nemôže to byť tak, že Ti vyplácajú dávku len z DNP? Pretože nedáva mi žiadnu logiku, prečo by Ti odpočítavali VZ zo zamestnania za 1.-2.11.2007, keď predsa zo zamestnania máš rozhodujúce obdobie predcházajúci kalendárny rok. Neviem teraz presne, ale niečo sa mi marí, že sa tu písalo, že keď nastúpiš na PN počas prerušenia NP, v tvojom prípade zo zamestnania, tak vtedy nemáš nárok na dávku.
Ak je to takto, tak Ti vlastne vyplácajú len dávku z maxima DNP.
Skús počkať ešte na vyjadrenie niekoho ďalšieho.
Ak je to tak ako píšem, tak myslím, že s materskou by sa ešte dalo niečo robiť aby bola vyššia.
0 0
STASA STASA

STASA je offline (nepripojený) STASA

Dobry den pán Mihál, ja mám otázku na konkrétny príklad,
plánujeme s manželom dieťa s termínom porodu september 2008.
Som zamestnaná od 05.02.2007,moj mesačný príjem je 7 200 c čistom. Otázka znie, ako si mozem zaručiť navýšenie materského príspevku.
Som čerstvo prihlásená, takže este sa len orientujem.
ďakujem za odpoveď
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

No ja keď som dostala rozhodnutie tak som sa hneď informovala na SP. Ten zákon nadobudne účinnosť až 1.1.2008, takže nárok mám z DNP aj zo zamestnania. Na SP mi presne ukazovala ako dospeli k tej výške. Bol tam VZ z DNP 13.11.2007 - 938 mínus VZ zo zamestnania za 1. a 2.11.2007.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pre Zuzica74:
§ 140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom
Na začiatok


(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
b) od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období,
c) v období, počas ktorého vykonávajú základnú službu, náhradnú službu alebo zdokonaľovaciu službu 35) v rámci vojenskej služby v ozbrojených silách a civilnú službu. 36)

(2) Zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného 49) alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50) ak sa zamestnancovi počas týchto období neposkytuje plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu, 6) a v období, počas ktorého sa vypláca rehabilitačné alebo rekvalifikačné.

(3) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú 49) alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu. 50)

(4) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.
(5) Povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba nie sú povinné platiť poistenie do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého nie sú povinné platiť poistné na dôchodkové poistenie.

(6) Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
STASA Pozri príspevok
Dobry den pán Mihál, ja mám otázku na konkrétny príklad,
plánujeme s manželom dieťa s termínom porodu september 2008.
Som zamestnaná od 05.02.2007,moj mesačný príjem je 7 200 c čistom. Otázka znie, ako si mozem zaručiť navýšenie materského príspevku.
Som čerstvo prihlásená, takže este sa len orientujem.
ďakujem za odpoveď
Odporúčam ešte pár dní čítať príspevky a nepýtať sa tak začerstva, ak ešte nie ste tehotná, máte dosť času na prípravu.

Rýchlejšie to zvládnete ak si prečítate toto:

http://jozefmihal.blogspot.com/searc.../matersk%C3%A9
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
celestína:

Píšete zhruba toto:

Ste zamestnaná, 3.11.2007 ste nastúpila na OČR.

Ošetrovné sa poskytovalo do 12.11.2007 vrátane, potreba ošetrovania však trvala aj po 12.11.2007.

13.11.2007 bolo prerušené nem. poist. zo zamestnania.

K 12.11.2007 ste zrušila DNP.

K 13.11.2007 ste sa prihlásila znova na DNP s max VZ (28142 Sk).

14.11.2007 ste nastúpila na PN.

Nárok na nemocenské podľa môjho názoru máte len z DNP. Nemocenské poistenie zamestnanca totiž skončilo k 12.11.2007 - od 13.11.2007 je prerušené, čo sa posudzuje rovnako ako skončenie nem.poistenia. Ochranná lehota z nem.poistenia zamestnanca nie je, pretože súčasne Vám beží DNP. Aspoň tak vysvetľuje zákon samotná Sociálna poisťovňa - ochranná lehota automaticky zaniká vznikom nového nemocenského poistenia.

Teda k 13.11.2007 ste mali jediné poistenie a to DNP.

Nárok na nemocenské z DNP je, keďže ste boli DNP predtým dostatočnú dobu.

Rozhodujúce obdobie je 13.11.2007.

DVZ je daný ako VZ z DNP za november 2007/30 dní. Teda 28142/30 = 938,0667 Sk.

Tento príspevok si vytlačte a argumentujte ním v pobočke SP. Ak to nepomôže, treba sa odvolať na ústredie SP, prípadne dať SP na súd.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

celestina Pozri príspevok
Prosím súrne o radu. Dňa 3.11.2007 som nastúpila na OČR. Tá trvala do 13,11,2007. 13.11.2007 bolo prerušené nem. poist. zo zamestnania a tak som k 12.11.2007 zrušila DNP a k 13.11.2007 som sa prihlásila z max VZ. 14.11.2007 som nastúpila na PN. Problém nastal v tom, že SP mi z DNP odrátalo VZ zo zamestnania za 1 a 2.11.2007. Teda VZ DNP 938,- mínus 768,-/VZ zo zam. za 1. a 2.11/. Vskutočnosti mi teda budú platiť z DNP počas celej PN a materskej 94,-. Postupovali pri výpočte správne? Je možné podať odvolanie? Môžem poprosiť o zaslanie mailu so vzorom odvolania?
S kombinovaným poberaním ND nemám skúsenosť. Môžem však napísať svoj názor.
Píšeš, že 13.11.07 si mala prerušené NP zo zamestnania. Podla postupu SP mi to pripadá akoby si NP prerušené nemala. Ak áno, čo 14.11.07? Prerušenie NP zo zamestnania bolo ukončené? To by ma zaujímalo.
1. Ak by bolo od 14.11.07 prerušenie ukončené, potom podla mna by si mala nárok na ND zo zamestnania+DNP. Zo zamestnania predpokladám RO r. 2006 a z DNP RO 13.11.07.
2. Ak by si prerušenie nemala ukončené, potom myslím by si mala mať nárok len na ND z DNP, pretože zo zamestnania si bola v ochrannej lehote (vraj tak sa to berie počas prerušenia NP do 31.12.07. Od 1.1.08 by už nárok zo zamestnania počas prerušenia NP nevznikol, ak by si aj nemala DNP, pretože nebeží OL). A ako som sa na porade pri poskytovaní materského dočítala, SP to robí tak, že ak trvá jedno NP, potom nepriznáva nárok v OL z druhého. TAkže predpokladám, pri nemocenskom to robí rovnako.

3. Preto si myslím, že sociálka nezaevidovala prerušenie NP zo zamestnania dna 13.11.07. V tom prípade máš nárok na ND zo zamestnania: RO predpokladám r.2006 + z DNP (rozdiel medzi novembrovým VZ zo zamestnania, t.j. VZ za obd. 1.11.+2.11.+13.11./3 a denným maximom t.j. v novembri 938,06. Nesedí síce ten jeden den, ty píšeš len o dvoch dnoch.

Takže podla mna záleží tom, či RLFO boli správne odoslané, či bolo prerušenie ukončené. No z mojej strany hovorím len teoreticky.

DOPLNAM: Už tu medzitým máš odpoved, ale vlastne sme sa v bode 2. zhodli.
Naposledy upravil brčko : 20.12.07 at 13:49
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

No mne SP priznala PN zo zamestnania v plnej výške/55% z VZ roku 2006/ a DNP z 13.11.2007 mi krátila o VZ z 1.a 2.11.2007. To znamená, že prerušenie zaevidovali. Podľa mňa mi patrí PN aj zo zamestnania aj z DNP. Ja len nerozumiem prečo mi do RO DNP /13.11.2007/ zahrňovali VZ zo zamestnania. Od 14.11.2007 som bola normálne prihlásená zo zamestnania len s tým, že som nastúpila na PN.
Naposledy upravil celestina : 20.12.07 at 20:09
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
3. Preto si myslím, že sociálka nezaevidovala prerušenie NP zo zamestnania dna 13.11.07. V tom prípade máš nárok na ND zo zamestnania: RO predpokladám r.2006 + z DNP (rozdiel medzi novembrovým VZ zo zamestnania, t.j. VZ za obd. 1.11.+2.11.+13.11./3 a denným maximom t.j. v novembri 938,06. Nesedí síce ten jeden den, ty píšeš len o dvoch dnoch.

Takže podla mna záleží tom, či RLFO boli správne odoslané, či bolo prerušenie ukončené. No z mojej strany hovorím len teoreticky.

DOPLNAM: Už tu medzitým máš odpoved, ale vlastne sme sa v bode 2. zhodli.
13.11.2007 nebola zamestnaná, bola ešte OČR, 11. deň, mala v ten deň prerušené poistenie zo zamestnania, takže preto len tie 2 dni 1.-2.11.2007.
Mne skôr nie je jasné, prečo jej z toho maximálneho VZ na DNP odpočítali VZ zo zamestnania za tieto 2 dni???
Úplne súhlasím s príspevkom od p. Mihála.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

no veď ja tomu tak isto nerozumiem. Priznali zo zamestnania aj z DNP len VZ z DNP mi krátili o VZ zo zamestnania za dni 1. a 2.11.2007
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Vlastne mi to vychádza tak ako má Brčko v prvej možnosti, len s tým, že mi to z mne nevysvetlitelných dôvodov krátili vym. základom za 2 odpracované dni v novembri. Na SP mi tvrdili, že to tak musí byť. A tetuška na SP je taká milá, že ona ma presviedčala aj o tom, že ja sa z max. VZ nemôžem prihlásiť. Skoro som ju tam prosiť musela. V každom prípade odvolanie určite podám a odvolám sa na zákon 54 ods.2 písmeno c. Totižto 14.11.2007 som už nemoc.poist. prerušené nemala.
Naposledy upravil celestina : 20.12.07 at 20:07
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

celestina Pozri príspevok
no veď ja tomu tak isto nerozumiem. Priznali zo zamestnania aj z DNP len VZ z DNP mi krátili o VZ zo zamestnania za dni 1. a 2.11.2007
A práve na to, nemali žiadny dôvod. Tvoj maximálny VZ na DNP bol predsa za 13.11.2007, prečo by ho teda mali krátiť o VZ zo zamestnania, keď ten bol predsa počas dní 1.-2.11.2007.
Žiadne prekrytie období = žiadne krátenie VZ.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

celestina Pozri príspevok
Vlastne mi to vychádza tak ako má Brčko v prvej možnosti, len s tým, že mi to z mne nevysvetlitelných dôvodov krátili vym. základom za 2 odpracované dni v novembri. Na SP mi tvrdili, že to tak musí byť. A tetuška na SP je taká milá, že ona ma presviedčala aj o tom, že ja sa z max. VZ nemôžem prihlásiť. Skoro som ju tam prosiť musela. V každom prípade odvolanie určite podám a odvolám sa na zákon 54 ods.2 písmeno c. Totižto 14.11.2007 som už nemoc.poist. prerušené nemala.
14.11.2007 si síce už NP prerušené nemala, pretože si v ten deň nastúpila na PN. Ale keďže si medzi prerušením NP a nástupom na PN nemala odpracovaný ani jeden deň, tak sa to proste považuje za nástup na PN počas prerušenia NP. A nárok na dávku v tom prípade nie je.
Nie si prvá, ktorej nepriznali dávku v takomto prípade. Bohužiaľ, je to tak.
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

jankasm, prosim nemohla by si sa pozriet na moju otazku č. 901. Dakujem.
0 0
krcmer krcmer

krcmer je offline (nepripojený) krcmer

Dobry den, pan Mihal,
sice odporucate citat prispevky pred tym, ale mam dojem, ze to uz nestihnem, ak sa teda este da nieco robit do konca roka ....
Som momentalne na MD s teraz 16 mes.dietatom. Ak vsetko dobre dopadne, koncom augusta by sa nam malo narodit dalsie dieta..Je mozne este nieco urobit vo veci, aby som poberala matersky prispevok? Ak som dobre pochopila, kedze som od jula 2006 doteraz na MD, neplatim nemocenske poistenie a teda nesplnam tych 270 dni poistenia. Takze by som mala narok vlastne len na rodicovsky prispevok. A to len jeden.. Ak by mi to pomohlo, je mozne napr. doplatit nemocenske poistenie aj spätne ako dobrovolne poistenie, a v akej vyske, aby som mohla opat poberat matersku davku? V sucasnosti som stale evidovana ako zamestnankyna na MD..Dakujem!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

[quote=renkulka;593575]Trošku tomu nerozumiem. Prečo ked nepoberam materske z DNP, VZ bude v roku 2008 z roku 2007. Tam neplati tych 26 tyždnov od posledneho prihlasenia? Samozrejme aj tu platí tých 26 týždňov, čiže počas nich z pravdepodobného VZ, čo je 8100 a potom zo skutočného VZ za rok 2007. Keby si poberala z DNP materské, vtedy by si DNP počas materskej neplatila. Aspoň všade to tak funguje, nerozumiem prečo Tebe kázali platiť, podľa mňa Ti tam vznikol preplatok, ktorý si môžeš požiadať vrátiť. Ak budem mať niekedy viac času, skúsim Ti kuknúť §. A ak by si v roku 2007 na DNP nič nezaplatila, ale začala by si platiť až v roku 2008, tak aj tak sa Ti berie VZ z roku 2007. Ja momentalne opoberam materske aj od zamestnavatela aj z DNP. Inač, počas celeho obdobia, od nastupu na matersku až do konca novembra som si poistné na DNP platila. Pracovnička v SP mi povedala, že musim platiť, lebo je to dobrovoľné poistenie, tak preto sa musí platiť. Píšeš, že ak si chcem nárokovať OCR, musím nastúpiť do zamestnania a ukončiť RD. Neplatí ešte stále, že po skončení materskej mi plynie RD. Áno, stále Ti plynie RD, až do 3 rokov veku dieťaťa. Ale ak by si chcela z práce poberať OČR, musela by si sa do nej najprv vrátiť. Pretože počas RD máš prerušené nemocenské poistenie zamestnanca a nemôžeš zo zamestnania dostávať žiadne dávky kým sa znovu nevrátiš do zamestnania a tvoje poistenie bude pokračovať. Ja do zamestnania môžem nastúpiť a poberať rodičovský príspevok s tým, že na UPSVaR podpíšem, že dieťa nie je v škôlke? Áno, môžeš. Môžem aj ked som na materskej rozviazať pracovný pomer a znova ho uzatvoriť Asi nie, lebo zamestnávateľ by za mna aj tak nič neodvázal, a tým pádom by som nemohla použiť jeho VZ na výplatu OCR v roku 2008. Môžeš ukončiť PP a uzatvoriť nový, aj keď nenastúpiš do práce a vlastne nebude platené žiadne poistné. Pri OČR v roku 2008 sa potom bude brať pravdepodobný VZ zo zamestnania, ktorý môžete kľudne uviesť do zmluvy vo výške maxima. Chápem to správne? Ešte jedna podotázka: môžem si v roku 2008 nárokovať nemocenské dávky súčasne aj od zamestnávateľa aj z DNP samozrejme s tou podmienkou, že sa výška nemocenskej dávky zmestí do maxima. Napr. zo zamestnania by vyšlo 200 Sk, z DNP 150 Sk, tak mi vyplatia 350 Sk. Stále je to pod maximálnou hranicou. Možno by bolo dobré prihlásiť na na DNP už teraz, aby tých 26 týždňov rýchlejšie uplynulo. Samozrejme, pri splnení všetkých podmienok, si môžeš nárokovať OČR prípadne PN aj zo zamestnania aj z DNP, v súčte do výšky maxima. [/quote]

Odpovede máš v texte, snáď som zodpovedala všetko a hlavne dúfam, že správne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať