Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

timca Pozri príspevok
Dobrý deň. Tiež som sa tu dočítala o probléme, ktorý ma momentálne trápi. Som zamestnaná od roku 1994 u tej istej firmy. V marci roku 2007 som sa dobrovoľne nemocensky pripoistila, keďže sme plánovali bábo. Pripoistenie bolo vypočítané ako max.vymeriavací základ - hrubá mzda. Doplácam si mesačne cca 462,-Sk. Ale od mája 2007 som na PN, keďže som na rizikovom. Nástup na MD mám 3.12. Chcem sa opýtať, či to neplatenie pripoistenia počas PNky sa týka aj mňa? Lebo ja si to celý čas platím. Materské budem poberať tých 55% z max.v.z. čo bolo niečo cez 25tis počas 6 mesiacov? Potom sa mám odhlásiť z dobrovoľ. pripoistenia? Ak by ste boli niekto taký láskavý a odpovedali mi. Ďakujem .
Timca, ty poberáš PN-ku zo zamestnania a nie z dobrovolného nemocenského poistenia (DNP), preto aj počas tvojej PN platiť DNP musíš. Ak by si poberala PN aj z DNP, tak by si za toto obdobie platiť odvody nemusela.

Čo sa týka odhlásenia sa z DNP: Počas poberania materskej (obvykle 28týždnov) zo zamestnania aj z DNP nemusíš platiť odvody, ale ti bežia dni poistenia. (Predpokladám, že podmienku 270dní DNP ku dnu pôrodu máš splnenú, t.j. najneskôr na MDž 8.3.07 si už bola poistená) Preto by nebolo rozumné sa odhlásiť. Pred ukončením materskej sa rozhodni, či chceš v DNP pokračovať, ak áno z akého VZ chceš platiť (či ho chceš zmeniť). Ak DNP nezrušíš, budeš mať nárok aj počas rodičovskej dovolenky na PN a OČR (prípadne dalšiu materskú :-) )a to: do konca roku 2008 z vymeriavacieho základu z roku 2007 a v roku 2008 z vymeriavacieho základu, ktorý si od 16.6.08 stanovíš/zmeníš. Materská ti končí 15.6.08. Preto myslím, že ak budeš chcieť zmeniť VZ, treba to urobiť do konca mája, lebo zmena začína platiť vždy od začiatku dalšieho mesiaca. Ak budeš chcieť DNP zrušiť, stačí ak to urobíš 15.6.08, no potom predpokladám, po uplynutí 42 dní ochrannej lehoty z DNP nárok na nemocenské dávky mať nebudeš.
Naposledy upravil brčko : 20.11.07 at 09:11
0 0
timca timca

timca je offline (nepripojený) timca

Ďakujem brčko za vysvetlenie. Momentálne mám najvyšší vymer. základ a ak by som ho nezmenila, tak z neho sa mi bude vypočítavať prípadná PNka po uplynutí materskej. Takže kvôli tomu by sa mi to neoplatilo znižovať. Iné výhody to už nemá. Pochopila som to dobre? DNP som stihla asi na poslednú chvíľu, lebo som sa pripoistila 5.3.2007 :-) Ešte som rozmýšľala, že by som si nástup na MD dala skôr - 8 týždňov pred dátumom pôrodu (t.j. včera 19.11.2007) a tým by som ukončila PN a brala by som už vlastne materskú, čo je u mňa vyšiia suma. Bolo by to možné, zmenilo by sa niečo? Neohrozila by som si výšku materskej z DNP?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ešte doplním, že o materské treba požiadať z obidvoch poistení (dve tlačivá) - samozrejme ak budeš mať k dňu nástupu aj z DNP 270 dní. - opravujem podmienka je ku dňu pôrodu.
Naposledy upravil Katy a R : 20.11.07 at 07:24
0 0
timca timca

timca je offline (nepripojený) timca

Ešte jedna otázka. V mojom prípade je to všetko čo viem urobiť pre maximálnu výšku materského? To znamená, že od max.VZ si odpočítam moju hrubú mzdu (za ktorú platí odvody zamestnávateľ) a zo zbytku sa dobrovoľne pripoistím tak, aby som to platila aspoň 270 dní pred nástupom na MD(3.12.07). Nemá v mojom prípade už význam sa pred nástupom na MD zamestnať ešte v jednom zamestnaní, ako som to čítala na predchádzajúcich stranách? Nedá sa už iným spôsobom zvýšiť materské? Ak mi toto zodpoviete, už budem mať úplne jasno :-) Vopred pekne ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Katy a R Pozri príspevok
Ešte doplním, že o materské treba požiadať z obidvoch poistení (dve tlačivá) - samozrejme ak budeš mať k dňu nástupu aj z DNP 270 dní. - opravujem podmienka je ku dňu pôrodu.
Dakujem za opravu, Katy, som to prepísala v tom príspevku. A Timka prepáč, asi som ta trochu zle informovala. Nestihla si to na poslednú chvílu, tie dni sa rátajú samozrejme ku dnu pôrodu a nie k nástupu na MD. Ak by si nastúpila na MD 8 týždnov pred predpokladaným pôrodom, na výške materského by to v podstate nemalo nič meniť, ked máš maximum z oboch NP. Podla príspevkov skúsenejších z PORADY však predpokladám, že platiť poistné z DNP si budeš musieť až do splnenia tých 270dní DNP (teda aj počas materskej). Snád dobre rátam, do 29.11.07 (ak si sa prihlásila z DNP 5.3.07).
Naposledy upravil brčko : 20.11.07 at 09:29
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

timca Pozri príspevok
Ešte jedna otázka. V mojom prípade je to všetko čo viem urobiť pre maximálnu výšku materského? To znamená, že od max.VZ si odpočítam moju hrubú mzdu (za ktorú platí odvody zamestnávateľ) a zo zbytku sa dobrovoľne pripoistím tak, aby som to platila aspoň 270 dní pred nástupom na MD(3.12.07). Nemá v mojom prípade už význam sa pred nástupom na MD zamestnať ešte v jednom zamestnaní, ako som to čítala na predchádzajúcich stranách? Nedá sa už iným spôsobom zvýšiť materské? Ak mi toto zodpoviete, už budem mať úplne jasno :-) Vopred pekne ďakujem.
Myslím, že by sa dalo. Ak ukončíš PP, ukončíš DNP z minima, prihlásiš sa na DNP zmaxima- ešte v novembri a od 1.12. sa nanovo zamestnáš (najlepšie s max. VZ).
Ak by sa k tomu vyjadril odborník - aby to bolo OK. Jankasm to takto nejako urobila.
doplním: treba urobiť dve rozhodné obdobia - jedno by bolo z DNP od začiatku nového do 30.11. a druhé by bolo od 1.12. do 3.12. zo zamestnania.
Naposledy upravil Katy a R : 20.11.07 at 09:33
0 0
Puškárová Mária Puškárová Mária
Ahojte poradaci,
zasa mam na vas taku overovaciu otazku. Poprosim vas, keby ste mi mohli presne povedat kolko mam zaplatit za november 07(tento mesiac) DNP, pokial od zac. mesiaca do 19.11 (tento den mam totiz tatum zaniku z min.VZ) som bola prihlasena z min.VZ a od 23.11. som prihlasena z max.VZ. (samozrejme do konca mesiaca). Chcem si to totiz overit so sumou, kt. mi vyrataju v SP. Dakujem
0 0
cipisek cipisek

cipisek je offline (nepripojený) cipisek

Ahojte, chcem Vas poprosit o odobrenia a radu k mojej materskej vzhladom na novy zakon o soc. poisteni.
nastup na MD cca. 7.2.2008, TP cca. 19.3.2008
Mam TPP, 270 dni NP za posledne 2 roky splnam zo zamestnannia a nikdy som si neplatila DNP.
1. VZ 2007 zo zamestnania je 20.100, cize RO je 2007
2. chcem si od 1.1.2008 zacat platit DNP z VZ 8.100
3. pri nastupe na MD si poziadam o matersku z oboch NP - 2 tlaciva
4. materska by mala byt sucet z NP zo zamestnania + z DNP minima -- cize maximalna 15.500, chapem to dobre?
5. mam si DNP platit aj pocas MD?
6. Ake je RO z DNP?
Dakujem vopred, studujem to tu poctivo, nechcem ale urobit chybu, aby nebola nakoniec materska minimalna.
0 0
timca timca

timca je offline (nepripojený) timca

Katy a R Pozri príspevok
Myslím, že by sa dalo. Ak ukončíš PP, ukončíš DNP z minima, prihlásiš sa na DNP zmaxima- ešte v novembri a od 1.12. sa nanovo zamestnáš (najlepšie s max. VZ).
Ak by sa k tomu vyjadril odborník - aby to bolo OK. Jankasm to takto nejako urobila.
doplním: treba urobiť dve rozhodné obdobia - jedno by bolo z DNP od začiatku nového do 30.11. a druhé by bolo od 1.12. do 3.12. zo zamestnania.
Takže toto by sa dalo, iba ak ukončím PP? Bez toho by sa nedalo, že uzavriem ešte jeden? Platilo by mi tým pádom, že materskú by som dostávala zo starého zamestnania a aj z nového aj v roku 2008?A ja to asi platím všetko zle, lebo ja si platím DNP z maxima a nie z minima už od marca 2007. (teda DNP+moja hrubá mzda u zamestnávateľa= max.VZ). To som akože nemusela od marca platiť maximum a stačilo mi to navýšiť teraz v decembri, keďže nástup na MD mám 3.12. ??? Prosííím, poraďte nech to stihnem zrealizovať do konca novembra.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Timka, platíš si to dobre aby si dosiahla 1x maximum (zamestnanie+DNP). Ak by si chcela viac, treba dať pozor na tie rozhodujúce obdobia. Ale podobný prípad sa tu nedávno opisoval (možno v teme "materská 2007). Pozorne si to prečítaj.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Puškárová Mária Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
zasa mam na vas taku overovaciu otazku. Poprosim vas, keby ste mi mohli presne povedat kolko mam zaplatit za november 07(tento mesiac) DNP, pokial od zac. mesiaca do 19.11 (tento den mam totiz tatum zaniku z min.VZ) som bola prihlasena z min.VZ a od 23.11. som prihlasena z max.VZ. (samozrejme do konca mesiaca). Chcem si to totiz overit so sumou, kt. mi vyrataju v SP. Dakujem
4,4% z pomernej časti 1. a 2. VZ.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

timca Pozri príspevok
Takže toto by sa dalo, iba ak ukončím PP? Bez toho by sa nedalo, že uzavriem ešte jeden? Platilo by mi tým pádom, že materskú by som dostávala zo starého zamestnania a aj z nového aj v roku 2008?A ja to asi platím všetko zle, lebo ja si platím DNP z maxima a nie z minima už od marca 2007. (teda DNP+moja hrubá mzda u zamestnávateľa= max.VZ). To som akože nemusela od marca platiť maximum a stačilo mi to navýšiť teraz v decembri, keďže nástup na MD mám 3.12. ??? Prosííím, poraďte nech to stihnem zrealizovať do konca novembra.
Druhé zamestnanie ti nepomôže, lebo by si aj tam musela mať 270 dní. Iba jedno prichádza do úvahy.
Platiť si doteraz mohla DNP z minima – trošku si mohla ušetriť (ale to už teraz nemá význam riešiť – veď si platila asi len o stovku viac).. mala by si mať max. materskú...v súčte z PP a DNP.
Ale ty si sa pýtala čo „ešte“ môžeš urobiť – to čo som ti napísala, tak by si mohla mať 2x max. materskú – ak máš ústretového zamestnávateľa, môžeš sa uňho nanovo zamestnať (nový PP).
Ale dobre si ešte pozri ostatné prípady – janksm (učebnicový) – nesmú sa prekrývať RO!

neskoršie sa mi zobrazujú príspevky - už máš odpoveď aj od brčko
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Puškárová Mária Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
zasa mam na vas taku overovaciu otazku. Poprosim vas, keby ste mi mohli presne povedat kolko mam zaplatit za november 07(tento mesiac) DNP, pokial od zac. mesiaca do 19.11 (tento den mam totiz tatum zaniku z min.VZ) som bola prihlasena z min.VZ a od 23.11. som prihlasena z max.VZ. (samozrejme do konca mesiaca). Chcem si to totiz overit so sumou, kt. mi vyrataju v SP. Dakujem
K výpočtu poistného a jeho zaokrúhlovaniu som našla v zákone o soc.poistení:
§ 138 ods.17 Ak nemocenské poistenie...., trvalo len časť kalendárneho mesiaca, vymeriavací základ pripadajúci na jeden den sa vynásobí počtom dní nemocenského poistenia v tomto kalendárnom mesiaci. VZ pripadajúci na jeden den sa zaokrúhluje na dve desatinné miesta nahor.
§ 138 ods.24 VZ sa zaokrúhluje na celé slovenské koruny nahor.
§ 129 ods.2 Jednotlivé sumy poistného na nemocenské poistenie, ... sa zaokrúhlujú na celé Sk nahor.

Obdobie1-19.11.07 z minima VZ= 8100:30 = 270Sk/den 270x 19 dní = 5130Sk
poistné = 5130 x 4,4% = 225,72 = 226 Sk za obdobie 1-19.11.07

Obdobie 23.-30.11.07 z maxima VZ= 28142:30 = 938,06 Sk/den 938,06 x 8dní = 7504,48 = 7505Sk
poistné = 7505 x 4,4% = 330,22 = 331Sk za obdobie 23-30.11.07
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
K výpočtu poistného a jeho zaokrúhlovaniu som našla v zákone o soc.poistení:
§ 138 ods.17 Ak nemocenské poistenie...., trvalo len časť kalendárneho mesiaca, vymeriavací základ pripadajúci na jeden den sa vynásobí počtom dní nemocenského poistenia v tomto kalendárnom mesiaci. VZ pripadajúci na jeden den sa zaokrúhluje na dve desatinné miesta nahor.
§ 138 ods.24 VZ sa zaokrúhluje na celé slovenské koruny nahor.
§ 129 ods.2 Jednotlivé sumy poistného na nemocenské poistenie, ... sa zaokrúhlujú na celé Sk nahor.

Obdobie1-19.11.07 z minima VZ= 8100:30 = 270Sk/den 270x 19 dní = 5130Sk
poistné = 5130 x 4,4% = 225,72 = 226 Sk za obdobie 1-19.11.07

Obdobie 23.-30.11.07 z maxima VZ= 28142:30 = 938,06 Sk/den 938,06 x 8dní = 7504,48 = 7505Sk
poistné = 7505 x 4,4% = 330,22 = 331Sk za obdobie 23-30.11.07
Z vlastnej skúsennosti môžem napísať, že na SP mi povedali iný postup pri výpočte DNP.
Na dni sa vraj neprepočítava VZ ale už skutočné poistné.
Z minima je teda mesačné poistné 357,-, za 19 dní z minima by to bolo 357/30*19=226,10 zaokrúhlene 227,-.
Z maxima je mesačné poistné 1239,-, výpočet by teda bol za 8 dní z maxima nasledovný, 1239/30*8=330,40, zaokrúhlene 331,-.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

timca Pozri príspevok
Takže toto by sa dalo, iba ak ukončím PP? Bez toho by sa nedalo, že uzavriem ešte jeden? Platilo by mi tým pádom, že materskú by som dostávala zo starého zamestnania a aj z nového aj v roku 2008?A ja to asi platím všetko zle, lebo ja si platím DNP z maxima a nie z minima už od marca 2007. (teda DNP+moja hrubá mzda u zamestnávateľa= max.VZ). To som akože nemusela od marca platiť maximum a stačilo mi to navýšiť teraz v decembri, keďže nástup na MD mám 3.12. ??? Prosííím, poraďte nech to stihnem zrealizovať do konca novembra.
Ako tu už bolo napísané, môj prípad je "učebnicový" a odskúšaný. Takže treba urobiť presne tak, ako bolo odporúčané. Iný spôsob ako získať 2x maximum nie je.
Trošku nám to komplikuje to, že 1.-2.12.2007 je víkend, nemohla by si sa dať vypísať až 4.12.2007? Ale snáď to pôjde aj takto.
Ukončiť zamestnanie napr. 28.11.2007. Nové zamestnanie s maximom od 3.12.2007. Aj keď v ten istý deň nastúpiš na MD, mali by materskú počítať z pravdepodobného VZ, ktorý bude určený na maximum.
Z DNP sa odhlás napr. 28.11.2007 a 29.11.2007 sa prihlás s maximálnym VZ.
Ak je problém s tým novým zamestnaním, môžeš získať aspoň maximum z DNP a zo zamestnania len zo skutočného VZ. Treba na to len neplatené voľno napr. na 30.11.2007 a v tento deň dať prihlášku na DNP s maximálnym VZ.
Druhé zamestnanie by bolo reálne len vtedy, keby si v obidvoch zamestnaniach mala splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch. Čo bohužiaľ nemáš.
0 0
Puškárová Mária Puškárová Mária
Dobry den. Zasa ma dnes nieco napadlo. Ako som uz spominala splnam podmienku 270dni ako DNP, tento mesiac som sa odhlasila z min. VZ a od 23.11. prihlasila z max. VZ. Na matersku mozem ist 8tyzdov pred porodom (termin pôrodu 24.1.2008) takze mozno od 03.12.2007. Momentalne poberam rodicovsky prispevok do konca decembra 2007 (teda posledny krat mi bude vyplateny v januari 2008). Ci je u mna moznost ist v tom decembri radsej na PN ako na matersku a pritom poberat PN z max. VZ, tych 8 tyzdnov celych byt na PN a az narodením dietata ist na matersku. Ide mi totiz o to, ze v tom januari 2008 by som dostala este aj rodicovske + PN z max. VZ (ak je to vsak mozne), + by som mohla zhruba o 2 mesiace dlhsie poberat matersku.
Ak to ide, prosim vas, dokedy najneskor mozem zostat PN, teda odkedy by som mala ist na matersku?
A tiez sa chcem spytat, ci pocas poberania PN by som nemala platit DNP.
Ak medzi PN a materskou by boli nejake dni kedy by som UŽ nebola PN a EŠTE ani nepoberala matersku mam si vyratat poistne a v tieto dni uhradit?
Veľmi pekne vám ďakujem za rady.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Puškárová Mária Pozri príspevok
Dobry den. Zasa ma dnes nieco napadlo. Ako som uz spominala splnam podmienku 270dni ako DNP, tento mesiac som sa odhlasila z min. VZ a od 23.11. prihlasila z max. VZ. Na matersku mozem ist 8tyzdov pred porodom (termin pôrodu 24.1.2008) takze mozno od 03.12.2007. Momentalne poberam rodicovsky prispevok do konca decembra 2007 (teda posledny krat mi bude vyplateny v januari 2008). Ci je u mna moznost ist v tom decembri radsej na PN ako na matersku a pritom poberat PN z max. VZ, tych 8 tyzdnov celych byt na PN a az narodením dietata ist na matersku. Ide mi totiz o to, ze v tom januari 2008 by som dostala este aj rodicovske + PN z max. VZ (ak je to vsak mozne), + by som mohla zhruba o 2 mesiace dlhsie poberat matersku.
Ak to ide, prosim vas, dokedy najneskor mozem zostat PN, teda odkedy by som mala ist na matersku?
A tiez sa chcem spytat, ci pocas poberania PN by som nemala platit DNP.
Ak medzi PN a materskou by boli nejake dni kedy by som UŽ nebola PN a EŠTE ani nepoberala matersku mam si vyratat poistne a v tieto dni uhradit?
Veľmi pekne vám ďakujem za rady.
Píšeš, že na rodičovskej dovolenke si do konca decembra 2007. To znamená, že posledný rodičovský príspevok Ti bude vyplatený za december 2007 v januári 2008. Tento príspevok Ti bude vyplatený, aj ak napr. toho 3.12.2007 nastúpiš na MD. Tie 3 dni stačia na to, aby si dostala rodičovský príspevok za december v plnej výške.
Určite to nefunguje tak, že ak by si nastúpila na MD až od narodenia dieťaťa tak by sa Ti od toho dňa počítalo 28 týždňov počas ktorých by si poberala materské a až do pôrodu by si poberala PN. Myslím, že ani nie je možné byť na PN, keď máš byť na MD. To by úrčite nešlo.
Počas poberania nemocenskej dávky z DNP, či už PN alebo materskej, sa poistné neplatí.
0 0
Puškárová Mária Puškárová Mária
Jankasm, dakujem ti za radu. Uz len to je z toho super, ze nepridem o ten prispevok na RD.
Prajem pekny dnicek.
0 0
giovannajana giovannajana

giovannajana je offline (nepripojený) giovannajana

Dobrý deň! Chcela by som si overiť, či som pochopila správne nasledovné:
Od februára 2007 si platím DNP z minima. Od júla 2007 som zamestnaná (po rodičovskej dovolenke). Ak by sa "zadarilo" a termín nástupu na MD by bol po 1.7.2008 (kedy sa bude zvyšovať maximálny VZ) stačí ak tesne pred nástupom na MD preruším na 1 deň DNP a znova sa prihlásim, pričom nový VZ si vypočítam tak, aby súčet VZ od zamestnávateľa za rok 2007 a VZ nového DNP predstavoval ten maximálny VZ?
VZ od zamestnávateľa za rok 2007 ... cca 13.000,- Sk/mesiac
VZ z DNP po prerušení v roku 2008 ... cca 16.000,- Sk (resp. nový max.VZ mínus VZ od zamestnávateľa)
Pochopila som to správne? Takto by som mohla dosiahnuť maximálne materské? Ďakujem!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

giovannajana Pozri príspevok
Dobrý deň! Chcela by som si overiť, či som pochopila správne nasledovné:
Od februára 2007 si platím DNP z minima. Od júla 2007 som zamestnaná (po rodičovskej dovolenke). Ak by sa "zadarilo" a termín nástupu na MD by bol po 1.7.2008 (kedy sa bude zvyšovať maximálny VZ) stačí ak tesne pred nástupom na MD preruším na 1 deň DNP a znova sa prihlásim, pričom nový VZ si vypočítam tak, aby súčet VZ od zamestnávateľa za rok 2007 a VZ nového DNP predstavoval ten maximálny VZ?
VZ od zamestnávateľa za rok 2007 ... cca 13.000,- Sk/mesiac
VZ z DNP po prerušení v roku 2008 ... cca 16.000,- Sk (resp. nový max.VZ mínus VZ od zamestnávateľa)
Pochopila som to správne? Takto by som mohla dosiahnuť maximálne materské? Ďakujem!
Nie, toto určite nerob. Podľa nového zákona, platného od 1.1.2008, prvých 26 týždňov trvania DNP od posledného prihlásenie sa dávky vyratávajú automaticky z minimálneho vymeriavacieho základu 8100,-. Preto keby si pred nástupom na MD ukončila a uzatvorila nové DNP, tak by si mala materskú z DNP len z VZ 8100,-.
Takže odporúčam ukončiť DNP, môžeš aj hneď, potom niekedy v decembri, stačí napr. 3 dni pred koncom roka, sa prihlásiť s VZ maximum mínus VZ zo zamestnania a zároveň nahlásiť zmenu VZ od 1.1.2008 na minimum. Takto dosiahneš 100% aspoň maximum 28142,-.
Pokiaľ by si veľmi chcela dosiahnuť výšku nového VZ, ktorý bude platný od 1.7.2008, tak bolo by to možné tak, že by si si v decembri zobrala napr. na 31.12.2007 neplatené voľno a v tento deň by si sa prihlásila znovu na DNP a stanovila by si si maximálny VZ 28142,-.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať