Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

elinnn Pozri príspevok
Ahojte, je tu ešte niekto? Mam v tom akosi chaos, som doma so synom druhy rok, ale planujeme ďalšie dieťa. Čo mám robiť, ak by som chcela dostávať MD z najvyššieho VZ? Koľko a ako dlho platiť DNP? Dá sa prejsť do MD ak som teraz doma? Predtym som bola normalne zamestnana študentka ale pracovala som len na pol.prac. uväzok, takže MD som nemala ani ako rodičovsky príspevok... prosím, poradí mi tu niekto? Ďakujem vám vopred.
Ak nebudeš mať splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak nárok na materské ti nevznikne. T.č. sa dá prihlásiť na dobrovolné nem.poistenie, no chystajú sa nejaké zmeny.

Ak by si bola zamestnaná, tak prejdeš z RD na MD a zo soc.poistovne môžeš poberať materské. To však tvoj prípad predpokladám nebude (jedine, že by si sa zamestnala a splnila podmienku "270dní"). Záleží aj kedy PP skončil.
0 0
Helma Helma

Helma je offline (nepripojený) Helma

Dobrý deň, poradí mi niekto? Momentálne som na materskej dovolenke. Mám syna, ktorý bude mať 13. 9. 2009 3 roky a ja sa vraciam do zamestnania, kde som pred MD pracovala 5 rokov. Som však tehotná 1. alebo 2. mesiac. Je možné, doplatiť si ešte DNP, aby som dostala MD z najvyššieho VZ? Ak áno, koľko a ako dlho platiť? Ak to už nie je možné, dá sa aspoň doplatiť si DNP a využívať príspevok pri OČR? Vopred veľmi pekne ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Helma Pozri príspevok
Dobrý deň, poradí mi niekto? Momentálne som na materskej dovolenke. Mám syna, ktorý bude mať 13. 9. 2009 3 roky a ja sa vraciam do zamestnania, kde som pred MD pracovala 5 rokov. Som však tehotná 1. alebo 2. mesiac. Je možné, doplatiť si ešte DNP, aby som dostala MD z najvyššieho VZ? Ak áno, koľko a ako dlho platiť? Ak to už nie je možné, dá sa aspoň doplatiť si DNP a využívať príspevok pri OČR? Vopred veľmi pekne ďakujem.
nárok na materské nestihneš, ak nemáš iné ukončené nem.poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom. Len na tú očr sa to dá. Do 26týtdnov od prihlásenia sa dávka ráta z aktuálnej min.mzdy a nie zo skutočného VZ, z ktorého sa prihlásiš a budeš platiť.
0 0
mitoman mitoman

mitoman je offline (nepripojený) mitoman

Chcem sa spýtať...

Od decembra 2008 si platím doplnkové nemocenské poistenie z najnižšieho základu. Je to už teda viac 270 dní. Teraz som otehotnela. Ako ďalej postupovať, aby som maximalizovala dávky z tohto poistenia?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mitoman Pozri príspevok
Chcem sa spýtať...

Od decembra 2008 si platím doplnkové nemocenské poistenie z najnižšieho základu. Je to už teda viac 270 dní. Teraz som otehotnela. Ako ďalej postupovať, aby som maximalizovala dávky z tohto poistenia?

Treba sa odhlásiť z DNPO z minima a prihlásiť sa novou prihláškou Registračný list FO z maxima, čo je momentálne 1084,55 €. Poistné z tejto sumy je 47,70 €.
0 0
mitoman mitoman

mitoman je offline (nepripojený) mitoman

ajobs Pozri príspevok
Treba sa odhlásiť z DNPO z minima a prihlásiť sa novou prihláškou Registračný list FO z maxima, čo je momentálne 1084,55 €. Poistné z tejto sumy je 47,70 €.
DNP som od 15.12.2008, rodiť budem koncom mája 2010.
K akému dátumu to vykonať?
- odhlásiť z minima teraz a stačí prihlásiť mesiac pred pôrodom?
- alebo odhlásiť teraz a prihlásiť k. 1.12.2009?
- ...?

Výška VZ je stále Max.VZ - príjem?
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Prosim o radu... kamoska je zamestnana a zamestnavatel jej plati NP, podmienku 270 dni splna, no chcela by sa pripoistit aby mala max matersku. Vdaka
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mitoman Pozri príspevok
DNP som od 15.12.2008, rodiť budem koncom mája 2010.
K akému dátumu to vykonať?
- odhlásiť z minima teraz a stačí prihlásiť mesiac pred pôrodom?
- alebo odhlásiť teraz a prihlásiť k. 1.12.2009?
- ...?

Výška VZ je stále Max.VZ - príjem?
No odhlásiť sa čo najskôr a prihlásiť hneď na druhý deň. Všetko závisí od výšky VZ zo zamestnania....ak je to viac ako 789 € mesačne, tak stačí zostať prihlásený z minimálnej mzdy 295,50 €.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
angel22 Pozri príspevok
Prosim o radu... kamoska je zamestnana a zamestnavatel jej plati NP, podmienku 270 dni splna, no chcela by sa pripoistit aby mala max matersku. Vdaka
No keď sa chce poistiť DNP tak nech to urobí. Neuvádzaš žiadne podrobnosti, tak ťažko radiť. Aby mala materské aj z DNP, musí splniť tiež 270 dní DNP v posledných 2 rokoch.
0 0
mitoman mitoman

mitoman je offline (nepripojený) mitoman

ajobs Pozri príspevok
No odhlásiť sa čo najskôr a prihlásiť hneď na druhý deň. Všetko závisí od výšky VZ zo zamestnania....ak je to viac ako 789 € mesačne, tak stačí zostať prihlásený z minimálnej mzdy 295,50 €.

A to platiť túto zmenenú (zvýšenú) čiastku až do nástupu na materskú?
0 0
alex111 alex111

alex111 je offline (nepripojený) alex111

Ahojte,

chystám sa prezamestnať s najvyšším možným VZ, aby som si navýšila materskú. Chcem sa opýtať, čo všetko musí nový zamestnávateľ urobiť a aké všetky možné náklady mu tým, že ma zamestná vzniknú. U starého zamestnávateľa končím 27.12.09 (nedeľa) a u nového nastúpim 28.12.09. Na materskú mám nástup 1.1.2010. Čiže zamestnaná budem od 28.12. - 31.12.2009 (4 prac. dni). Ako je to s uplatňovaním odpočítateľnej položky, keď v jeden mesiac budem zamestnaná u dvoch zamestnávateľoch, v jednej si ju uplatním a v druhej nie? A potom by ma aj zaujímalo čo s daňovým priznaním za rok 2009? Mám si ho podávať, keď od 1.1.2010 som na materskej?
0 0
marus38 marus38

marus38 je offline (nepripojený) marus38

Zrušenie splnomocnenia
Potrebovala by som vzor na zrušenie splnomocnenia pri zastupovaní na súde
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať