Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

renkulka Pozri príspevok
Ahoj brčko, ďakujem za odpoveď. Áno máš pravdu mám VZ u obidvoch väčší ako 30219 sk. Ja som sa dobrovoľne poistila kvôli budúcemu roku, lebo u tohto zamestnávateľa, kde mám väčší VZ asi ukončím 31.12. pracovný pomer. A keď budem čerpať OČR, nemocenské v roku 2009 tak som ho chcela čerpať z dobrovoľného poistenia, kde som sa poistila s max. VZ. Ak máš do 31.12.08 maximálny vym.základ dosiahnutý už z povinného nem.poistenia v zamestnaní, tak je jedno, že si sa prihlásila na DNP z maxima, tvoj skutočný VZ z DNP je rovný nule, ako som už píslala. Preto ak nastúpiš v r.2009 na PN, tak aj ked splníš podmienku 270dní nem.poistenia vdaka ukončenému prac.pomeru, tvoj nárok na nemocenské z DNP bude rovný "nule".
Lebo od budúceho roka už asi nemocenské dávky nebudú vyratávať aj so zamestnania aj z DNP spolu. Tak tejto vete nerozumiem. V tomto nie je od 1.1.09 žiadna zmena. No a u toho prvého zamestnávateľa kde budem ešte stále zamestnaná sa mi OČR neoplatí, tam mám malý VZ. A teraz na základe Tvojej odpovede neviem čo s tým. Asi bude lepšie, ak by som u toho druhého zamestnávateľa pokračovala v prac. pomere? áno, jedine tak bude výška tvojej nemocenskej vysoká. To len predpokladám, lebo nepíšeš aké máš vym.základy a kedy vznikli tvoje prac.pomery (kvôli určeniu rozhod.období a vym.základov z neho) Neviem, ďakujem za radu.
súhlasím s katy
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Ďakujem aj Katy, aj Brčkovi. Ok, a neviete mi náhodou teda poradiť, kedy v mojom prípade môžem v roku 2009 čerpať OČR z dobrov.poistenia? U prvého zamestnávateľa mám VZ 14000, u druhého 30200. Keď teraz čerpám napr. OČR u 2.zamestnávateľa, tak u prvého mám neplatené voľno. Ešte raz ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

renkulka Pozri príspevok
Ďakujem aj Katy, aj Brčkovi. Ok, a neviete mi náhodou teda poradiť, kedy v mojom prípade môžem v roku 2009 čerpať OČR z dobrov.poistenia? U prvého zamestnávateľa mám VZ 14000, u druhého 30200. Keď teraz čerpám napr. OČR u 2.zamestnávateľa, tak u prvého mám neplatené voľno. a prečo neplatené volno??? ved si si mala od lekára vypýtať 2x tlačivo Očr a v oboch zamestnaniach čerpať očr. Či by si dostala aj vyššiu dávku ošetrovného neviem povedať, lebo záleží od dosť údajov.Ešte raz ďakujem.
Ak by si sa prihlásila na DNP až po ukončení PP č.2 a stanovila si VZ vo výške rozdielu maxima a tvojho VZ v prvom zamestnaní (t.j. 30219-14000), tak po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP budeš mať nárok na čerpanie očr alebo nemocenského (ak splníš vdaka ukončenému PPč.2 podmienku 270dní nem.poistenia ...) z tohto VZ, resp. z VZ v rozhodujúcom období. POtom ošetrovné v súčte z PPč.1 + z DNP by "mohlo" dostiahnuť maximum. No záleží, aký VZ budeš mať v RO z PPč.1, či to nebude 0,-Sk??? z dôvodu maxima dosiahnutého už v PPč.2. NO najmenej by to malo byť z VZ z DNP, t.j. cca z VZ 16219,-.
Ak by si si čerpala ošetrovné ešte pred uplynutím 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, tak by bolo ošetrovné z DNP rátané len z aktuálnej min.mzdy.

K dobrej rade by bolo treba vedieť ozaj dosť údajov o oboch prac.pomeroch, kedy začali a presne od do kedy si mala aké VZ, kedy bude PPč.2 končiť ...
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Brčko, neplatené voľno mám u prvého zamestnávateľa preto, lebo u druhého mám max.VZ, tam mi aj chodí maximálna OČR. A aby som nepoberala príjem v čase poberania OČR, tak čerpám neplatené. Už by mi bolo zbytočné nárokovať OČR aj u 1.zamestnávateľa, SP by mi aj tak nič nedala. Maximum mám od 2.zamest. No, a keďže je to dosť zložité s tým DNP, asi ten PP neukončím s 2.zamestn. Mám ísť teraz osobne do SP a požiadať o preplatok na DNP, alebo to môže byť aj poštou. Čo by v tej žiadosti malo asi byť? Bude lepšie odhlásiť sa , alebo radšej zmeniť VZ na minimum? Prihlásená som od 25.6.08. z maxima, chcela som do konca roka stihnúť tých 26 týždňov kvôli roku 2009, ale asi to bolo zbytočné podľa Tvojej rady.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Prosíííím o radu :Moja dcéra je zamestnaná v UK viac ako 2 roky , 15.1.2009 ukončí pracovný pomer v Uk,zamestná sa s max. VZ ale vyzerá to tak že pôjde na PN bude dostávať PN a následne materské ak na Slovensku budem mať odpracované cca týždeň? Na MD by mal byť nástup okolo 25. mája.
0 0
veronika60188 veronika60188

veronika60188 je offline (nepripojený) veronika60188

Ďakujem za veľmi poučnú konverzáciu, len pre doplnenie - odporúčate budúcim mamičkám prihlásiť sa už teraz a platiť do konca roka 2008 DNP z maxima a po novom roku prejsť na minimum, ale čo, ak pre rozne komplikácie dojde k čerpaniu DNP až v roku 2010? To by bolo na škodu, však?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
veronika60188 Pozri príspevok
Ďakujem za veľmi poučnú konverzáciu, len pre doplnenie - odporúčate budúcim mamičkám prihlásiť sa už teraz a platiť do konca roka 2008 DNP z maxima a po novom roku prejsť na minimum, ale čo, ak pre rozne komplikácie dojde k čerpaniu DNP až v roku 2010? To by bolo na škodu, však?

....v takom prípade je potrebné ponechať VZ celý rok 2009 v maximálnej hodnote. Poistné od 1.1.2009 bude 44,10 € a bude platiť do 30.06.2009.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

karpis Pozri príspevok
Prosíííím o radu :Moja dcéra je zamestnaná v UK viac ako 2 roky , 15.1.2009 ukončí pracovný pomer v Uk,zamestná sa s max. VZ ale vyzerá to tak že pôjde na PN bude dostávať PN a následne materské ak na Slovensku budem mať odpracované cca týždeň? Na MD by mal byť nástup okolo 25. mája.
Prosím nikto mi nevie poradiť?
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

karpis Pozri príspevok
Prosíííím o radu :Moja dcéra je zamestnaná v UK viac ako 2 roky , 15.1.2009 ukončí pracovný pomer v Uk,zamestná sa s max. VZ ale vyzerá to tak že pôjde na PN bude dostávať PN a následne materské ak na Slovensku budem mať odpracované cca týždeň? Na MD by mal byť nástup okolo 25. mája.
TU JE ODPOVEĎ ZO SOCIÁLNEJ POISťOVNE

v zmysle zákona 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení zamestnankyňa má nárok na materské, ak splnila podmienky ustanovené na vznik nároku na materské počas trvania nemocenského poistenia alebo jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote.

Poistenkyňa, ktorá je tehotná, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obd obia 270 dní nemocenského poistenia zamestnankyne sa započíta aj obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.

Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

Vychádzajúc z ustanovení článku 18 nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnancov, samostatne zárobkovo činné osoby a ich rodinných príslušníkov, ktorí sa pohybujú v rámci spoločenstva a článkov 15 a 16 nariadenia Rady (EHS) č. 574/72 ustanovujúceho postup pri vykonávaní nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71, ak na nadobudnutie, zachovanie alebo znovunadobudnutie nároku na peňažné dávky v prípade choroby a mat erstva v Slovenskej republike je potrebná určitá doba poistenia, Sociálna poisťovňa zohľadní v potrebnom rozsahu doby poistenia dosiahnuté podľa predpisov iného členského štátu tak, akoby boli dobami poistenia podľa právnych predpisov Slovenskej republiky.
V prípade Vašej dcéry sa v prípade potreby zohľadní doba poistenia vo Veľkej Británii. Príslušná inštitúcia Vašej dcére doby poistenia potvrdí na formulári E 104. Uvedené potvrdenie si môže pred odchodom z tejto krajiny vyžiadať od príslušnej inštitúcie vo Veľkej Británii sama, príp. ich v prípade potreby vyžiada Sociálna poisťovňa v Slovenskej republike, ktorá bude nárok na materské posudzovať.

V čase aktuálnosti jej vypíše ošetrujúci lekár ( gynekológ) Žiadosť o materské, ona si ju vyplní v časti pre poistenca + podpíše na nej príslušné vyhlásenie a následne ju odovzdá svojmu zamestnávateľovi, ktorý je povinný ju postúpiť p ríslušnej pobočke Sociálnej poisťovne na rozhodnutie, spolu s potvrdením o príjme, z ktorého sa dávka posúdi a vypočíta.
0 0
mojmacik mojmacik

mojmacik je offline (nepripojený) mojmacik

mozem poprosit o radu? Som od 27.5.2008 PN (rizikove tehu) Na matersku mam nastupit 1. resp. 2. 1 2009. Ovplyvni mi nejako vysku materskeho spominana PN (budem ju mat mensiu)?Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mojmacik Pozri príspevok
mozem poprosit o radu? Som od 27.5.2008 PN (rizikove tehu) Na matersku mam nastupit 1. resp. 2. 1 2009. Ovplyvni mi nejako vysku materskeho spominana PN (budem ju mat mensiu)?Dakujem
predpokladám si zamestnanec a tento prac.pomer trvá minimálne od 1.1.08.
Dni PN sa pri výpočte materského vynímajú z rozhodujúceho obdobia. Takže pri nástupe na MD v r.2009 sa tvoj vymeriavací základ za obdobie roku 2008 vydelí len kalendárnymi dnami roku 2008 po odrátaní dní napr. PN, očr, neplat.volna.
Takže vlastne výrazne neovplyvní.
0 0
mojmacik mojmacik

mojmacik je offline (nepripojený) mojmacik

dakujem.Som zamestnanec uz od 1993, dokonca som aj DNP....len lezim v nemocnici a jedna pacientka ma presviedcala,ze jej kratili materske kvoli PN,tak som chcela mat istotu,lebo ja som jej tvrdila,ze je to hlupost ;-) (a mala som pravdu)
0 0
drahuska drahuska

drahuska je offline (nepripojený) drahuska

ahoj chcem vás poprosiť o radu.Momentálne som na PN, som v 15t a termín pôrodu 15.5.09. U svojho zamestnávatela som zamestnaná od septembra 2007, ale za minim.mzdu takže z toho vyplýva aj moje min. PN a min.materská.Viem, že je možnosť krátko pred nástupom na maters.rozviazať PP(má to byť z mojej strany alebo po vzájomnej dohode) a znovu sa zamestnať aj u toho istého s max.VZ t.j.30 000.-. Chcem vedieť či je v pohode ukončiť PN potom PP a zase sa zamestnať na 5 dní napr.Koľko z toho bude platiť zamestnávateľ za mna a môžem kľudne sedieť doma počas tých 5 dní? Myslím či to nikto nekontroluje či fakt pracujem zrazu za tých 30 000,-?Aj tých pár dní ovplyvní mojich 6 mesiacov materskú?dakujem
0 0
Puškárová Mária Puškárová Mária
Dobrý večer,
poberám rodičovký príspevok, pričom som aj DNP z max.VZ, teda ak nevyužívam PN alebo OČR platím mesačne 1239.-Sk. Chcem sa spýtať, či sa nebude meniť meniť max. VZ v blízkej budúcnosti a či v novom roku si toto pripoistenie len jednoducho prerátam na EUR a platím ďalej?
Dakujem moc
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Pekný večer, som na RD už skoro druhý rok, platím si DNP od dec.07-max., pričom od 1.1.08-som urobila zmenu na min....po 26 týždňoch som mohla poberať max. nemocenské..-podmienku 270 dní splnam..a chcem si len upresniť pár vecí-v mojom mokrétnom prípade:
1-je teda aj v mojom prípade potrebné zrušiť dnp,tento mes.opäť prihlásiť na max.VZ a od 1.1.09 urobiť zmenu na min?-a opäť tu platí tá istá podmienka, že max. nemocenské môžem mať až po spomínaných 26 týždňoch?
2-momentálne som na na očr-dá sa aj počas poberania -v priebehu týchto 10-tich dní zrušiť DNP?-A následne prihlásiť? -alebo je to možné vykonať až po skončení očr.
Dakujem za odpovede
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Puškárová Mária Pozri príspevok
Dobrý večer,
poberám rodičovký príspevok, pričom som aj DNP z max.VZ, teda ak nevyužívam PN alebo OČR platím mesačne 1239.-Sk. Chcem sa spýtať, či sa nebude meniť meniť max. VZ v blízkej budúcnosti a či v novom roku si toto pripoistenie len jednoducho prerátam na EUR a platím ďalej?
Dakujem moc
ak platíš mesačne 1239,-Sk (4,4% z VZ), tak máš VZ 28142,- t.j. maximum, ktoré platilo v období 1.7.07 - 30.6.08.
Od 1.7.08 už je max.VZ 30219,- a teda max. odvod 1330,- Sk. Tento VZ platí do 30.6.09 (samozrejme od 1.1.09 prerátaný na EUR). Zaokrúhlovanie som ešte nepozerala, no vraj je to aj na stránkach SP.
Od 1.7.09 už bude platiť nový maxim. VZ a to 1,5 násobok priem. mzdy z r.2008.

Minim. VZ (min.mzda) sa bude meniť k 1.1., maximálny k 1.7 (pokial by nezmenili zákon, samozrejme)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

viktora Pozri príspevok
Pekný večer, som na RD už skoro druhý rok, platím si DNP od dec.07-max., pričom od 1.1.08-som urobila zmenu na min....po 26 týždňoch som mohla poberať max. nemocenské..-podmienku 270 dní splnam..a chcem si len upresniť pár vecí-v mojom mokrétnom prípade:
1-je teda aj v mojom prípade potrebné zrušiť dnp,tento mes.opäť prihlásiť na max.VZ a od 1.1.09 urobiť zmenu na min?-a opäť tu platí tá istá podmienka, že max. nemocenské môžem mať až po spomínaných 26 týždňoch?
2-momentálne som na na očr-dá sa aj počas poberania -v priebehu týchto 10-tich dní zrušiť DNP?-A následne prihlásiť? -alebo je to možné vykonať až po skončení očr.
Dakujem za odpovede
1. ak nechceš aby sa ti dávky rátali z minim.VZ, z ktorého si si v r.2008 platila DNP, tak áno, treba sa odhlásiť, prihlásiť a dať ešte v dec. zmenu od 1.1.09. A áno, až po 26týž.
2. dá sa aj počas očr. no platíš až po ukončení 10dní poberania ošetrovného. Dôležité je však v r.2008 aspon jeden den platiť z maxima (čo vzhladom na dátumy splníš v pohode, t.j. 10dní uplynie pred koncom roka),
0 0
Puškárová Mária Puškárová Mária
pokiaľ teda začnem platiť z max.VZ odvod 1330,-Sk, koľko by som mala na deň počas PN alebo OČR. a je potrebné písať aj nejakú žiadosť pokiaľ chcem platiť z max. VZ, alebo len jednoducho začať platiť? vďaka aj za tú predchádzajúcu odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Puškárová Mária Pozri príspevok
pokiaľ teda začnem platiť z max.VZ odvod 1330,-Sk, koľko by som mala na deň počas PN alebo OČR. a je potrebné písať aj nejakú žiadosť pokiaľ chcem platiť z max. VZ, alebo len jednoducho začať platiť? vďaka aj za tú predchádzajúcu odpoveď.
Ak si platíš v r.2008 z VZ 28142, tak si môžeš podať zmenu VZ 30219Sk resp. v EUR (pozor v tvojom prípade nie odhlášku a prihlášku, ale zmenu) ešte v decembri napr. od 1.1.09 (treba prerátať na eur, snád ti poradia na SP). Zmenu vypíšeš na registr.liste fyzic. osoby. Nestačí len platiť!!!

nemocenské, ošetrovné so začiatkom v r.2009 bude rátané ešte z vymer.základov v r.2008 a až ak začnú v r.2010 budeš čerpať nem.dávky z VZ-ov, z ktorých si bola prihlásená a platila v r.2009.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

brčko Pozri príspevok
1. ak nechceš aby sa ti dávky rátali z minim.VZ, z ktorého si si v r.2008 platila DNP, tak áno, treba sa odhlásiť, prihlásiť a dať ešte v dec. zmenu od 1.1.09. A áno, až po 26týž.
2. dá sa aj počas očr. no platíš až po ukončení 10dní poberania ošetrovného. Dôležité je však v r.2008 aspon jeden den platiť z maxima (čo vzhladom na dátumy splníš v pohode, t.j. 10dní uplynie pred koncom roka),
Dakujem za odpoved. Mám ešte jednu otázočku-môžem byť súčasne na očr a pn? CHytila som to totiž od drobca..a ak je možnosť využiť ešte tento rok nemocenské..rada by somto už využila..ked som chorá..dakujem vopred za odpoved
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať