Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
Dapeka Dapeka

Dapeka je offline (nepripojený) Dapeka

Prepáčte za tú skúšku. V prvom rade, by som veľmi chcela oceniť prácu pána Jozefa Mihála a poďakovať sa za cenné informácie. Prečítala som si vaše príklady a snažila som sa prečítať aj predchádzajúce dotazy a otázky (je toho dosť), či niečo nenájdem aj pre mňa aj som našla ale predsa mám ešte nejaké dotazy. Zaujíma ma to kvoli mojej známej. Takže dôležité údaje:
Zamenstnaná vo firme dlhšie obdobie spĺňa 270 dní.
Termín pôrodu 23.2.06
Dovorovoľne nemocnesky poistená od 28.5.06
Pri DNP splňa tých 270 len len len... ak bude rodiť skorej predpokladám, že to už nestihne ale môže aj prenášať.
Práceneschopná od 17.7.06-21.12.06
Dovolenka 22.12.06-11.1.07
Na materskú ide 12.1.07
Za celý čas prácenoschopnosti si DNP platila a tu je moja otázka. Ako je to pri DNP a práceneschopnosti? Nemala náhodou nárok aj čerpať PN z DNP aj zo zamestnania? Dá sa to prípadne spätne? Bude mať teda nárok na materskú z DNP za predpokladu teda, že bude rodiť toho 23.2. prípadne neskôr aj keď bola na PN?
Predpokladám, že by nemal byť problém keby si DNP v jeden deň zrušila - zanikla a hneď v druhý deň začala s vyšším VZ (jasné bude to vyzerať ako čistá špekulácia, ale ona si nemôže dovoliť mrhať dňami nakoľko jej to vychádza len tak tak.. Zrejme som položila viacero otázok, ale budem veľmi rada a vopred ďakujem za čas ktorý budete venovať odpovedi.
0 0
inuska12 inuska12

inuska12 je offline (nepripojený) inuska12

Dobry vecer, precitala som takmer vsetko k tejto teme, vedeli by ste poradit aj mne? od 1.10.2005 som na MD, 15.11.2005 sa nam narodila dcera, teraz som na RD, pred nastupom na MD som bola a stale som zamestnancom, doba neurcita. planujem ist rovno z tejto RD na dalsiu MD, a chcela by som si zvysit mat.prispevok.problem: poistit sa dobrovolne alebo sa formalne zamestnat v bratovej firme v dalsom PP, rusenie sucasneho PP nie je mozne, ale neviem ci sa nam podari otehotniet v 2007 alebo neskor, ako postupovat, ak bude nastup na MD v 2007 alebo v 2008? bude narok na materske aj "zo zamestnania c. 1" aj z DNP alebo iba do stropu v zakone? dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Dapeka
Prepáčte za tú skúšku. V prvom rade, by som veľmi chcela oceniť prácu pána Jozefa Mihála a poďakovať sa za cenné informácie. Prečítala som si vaše príklady a snažila som sa prečítať aj predchádzajúce dotazy a otázky (je toho dosť), či niečo nenájdem aj pre mňa aj som našla ale predsa mám ešte nejaké dotazy. Zaujíma ma to kvoli mojej známej. Takže dôležité údaje:
Zamenstnaná vo firme dlhšie obdobie spĺňa 270 dní.
Termín pôrodu 23.2.06
Dovorovoľne nemocnesky poistená od 28.5.06
Pri DNP splňa tých 270 len len len... ak bude rodiť skorej predpokladám, že to už nestihne ale môže aj prenášať.
Práceneschopná od 17.7.06-21.12.06
Dovolenka 22.12.06-11.1.07
Na materskú ide 12.1.07
Za celý čas prácenoschopnosti si DNP platila a tu je moja otázka. Ako je to pri DNP a práceneschopnosti? Nemala náhodou nárok aj čerpať PN z DNP aj zo zamestnania? Dá sa to prípadne spätne? Bude mať teda nárok na materskú z DNP za predpokladu teda, že bude rodiť toho 23.2. prípadne neskôr aj keď bola na PN?
Predpokladám, že by nemal byť problém keby si DNP v jeden deň zrušila - zanikla a hneď v druhý deň začala s vyšším VZ (jasné bude to vyzerať ako čistá špekulácia, ale ona si nemôže dovoliť mrhať dňami nakoľko jej to vychádza len tak tak.. Zrejme som položila viacero otázok, ale budem veľmi rada a vopred ďakujem za čas ktorý budete venovať odpovedi.
Na PN má z DNP nárok iba po splnení 270 dní poistenia, rovnako aj na materské z tohto poistenia. Ak splní 270 dní do 23.2.2007 (je to 272 dní), potom bude mať nárok na materské z tohto poistenia, inak nie.
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Pre p. Mihála od renkulka.
P. Mihál, prosím, ako sa s Vami spojiť, ked ste mi odpísal, že ostatné problémy by ste riešil osobne. Napísať Vám môj e-mail, alebo fax.
Ešte k tomu DNP: 4.12. som odhlásená a 5.12. som prihlásená,len s
maximálnym VZ. Velmi pekne dakujem,prajem pekný den.
0 0
Dapeka Dapeka

Dapeka je offline (nepripojený) Dapeka

Otázočka ešte prosím.
Ak splní platiteľka DNP podmienku 270 dní a VZ si zmení k 1.2.07 a bude aj rodiť v mesiaci február.. bude sa jej rátať mateské z VZ ktorý si určila k 1.2.07 .. Správne?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Dapeka
Otázočka ešte prosím.
Ak splní platiteľka DNP podmienku 270 dní a VZ si zmení k 1.2.07 a bude aj rodiť v mesiaci február.. bude sa jej rátať mateské z VZ ktorý si určila k 1.2.07 .. Správne?
Áno, bude.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
renkulka
P. Mihál, prosím, ako sa s Vami spojiť, ked ste mi odpísal, že ostatné problémy by ste riešil osobne.
www.porada.sk/mihal

Pozorne si prosím prezrite všetky sekcie (okrem Tipu dňa).
0 0
Yano Yano

Yano je offline (nepripojený) Yano

Zatiaľ mi nikto neporadil, preto ešte raz:

Manželka (zamestnaná) má mať MD do 23.3.2007.
K 1.3.2007 však plánuje nastúpiť do zamestnania.
Predpokladám, že týmto stráca nárok na poberanie materského.

Na scénu prichádza otec (normálne zamestnaný).
Chcem požiadať zamestnávateľa o poskytnutie RD od toho 1.3.2007.

Má otec právo poberať za obdobie 1.-23.3.2007 materské, alebo len rodičovský príspevok ?


Ešte otázočka ohľadom riadnej dovolenky otca. Na koľko dní dovolenky z roku 2007 mám nárok (normálne mám 25 dní/rok) ak toho 1.3.2007 odídem na RD?


Ďakujem za odpoveď,

Yano
0 0
mirecB mirecB

mirecB je offline (nepripojený) mirecB

Dobry den,
mam otazku ohladom nastupu na rizikove tehotenstvo.Moja manzelka je v 4mesiaci tehotenstva a nastupuje na rizikove tehotenstvo.Je stale zamestnana a DNP si plati zatial len cca170dni.Mojou otazkou je, ako sa berie toto rizikove tehotenstvo, je to podobne ako PNka, ze prvych 10dni jej bude platit zamestnavatel a potom socialna poistovna, alebo tu platia ine pravidla?Z DNP este nemame narok, lebo neplatime 270dni.Dakujem za odpoved.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mirecB
Dobry den,
mam otazku ohladom nastupu na rizikove tehotenstvo.Moja manzelka je v 4mesiaci tehotenstva a nastupuje na rizikove tehotenstvo.Je stale zamestnana a DNP si plati zatial len cca170dni.Mojou otazkou je, ako sa berie toto rizikove tehotenstvo, je to podobne ako PNka, ze prvych 10dni jej bude platit zamestnavatel a potom socialna poistovna, alebo tu platia ine pravidla?Z DNP este nemame narok, lebo neplatime 270dni.Dakujem za odpoved.
Áno, je to normálna PN, takže prvých 10 dní platí zamestnávateľ.
0 0
Yano Yano

Yano je offline (nepripojený) Yano

mirecB
Dobry den,
mam otazku ohladom nastupu na rizikove tehotenstvo.Moja manzelka je v 4mesiaci tehotenstva a nastupuje na rizikove tehotenstvo.Je stale zamestnana a DNP si plati zatial len cca170dni.Mojou otazkou je, ako sa berie toto rizikove tehotenstvo, je to podobne ako PNka, ze prvych 10dni jej bude platit zamestnavatel a potom socialna poistovna, alebo tu platia ine pravidla?Z DNP este nemame narok, lebo neplatime 270dni.Dakujem za odpoved.
MirecB,
cele rizikove tehotenstvo je klasicka PN, nic viac. Az v poslednom trimestri, 6 az 8 tyzdnov pred terminom porodu, jej lekar ukonci marodku a vypise na MD. To je vsetko. Aj moja manzelka bola tento pripad.
0 0
witch_lucia witch_lucia

witch_lucia je offline (nepripojený) witch_lucia

Dobry den,
pytala som sa na moj problem uz na viacerych miestach, dokonca 2x na socialnej poistovni a aj tam som dostala 2x inu odpoved, preto Vas pan Mihal chcem poprosit o radu. Od jula 2004 do oktobra 2004 som pracovala u jedneho zamestnavatela a bez prerusenia som nastupila k dalsiemu zamestnavatelovi od novembra 2004 do oktobra 2006, za toto obdobie som teda bola nemocensky poistena. Od 1. novembra som evidovana na urade prace kde za mna nemocenske neplatia. Nie som ani dobrovolne nemocensky poistena. V decembri som otehotnela a termin porodu mam 3. septembra 2007. Po precitani Vasho clanku mi teda vychadza, ze by som matersku mala dostavat, aj ked nerozumiem paragrafu 50 tohoto zakona?! Prosim Vas pekne, mam teda narok na matersky prispevok, alebo nie?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

witch_lucia
Dobry den,
pytala som sa na moj problem uz na viacerych miestach, dokonca 2x na socialnej poistovni a aj tam som dostala 2x inu odpoved, preto Vas pan Mihal chcem poprosit o radu. Od jula 2004 do oktobra 2004 som pracovala u jedneho zamestnavatela a bez prerusenia som nastupila k dalsiemu zamestnavatelovi od novembra 2004 do oktobra 2006, za toto obdobie som teda bola nemocensky poistena. Od 1. novembra som evidovana na urade prace kde za mna nemocenske neplatia. Nie som ani dobrovolne nemocensky poistena. V decembri som otehotnela a termin porodu mam 3. septembra 2007. Po precitani Vasho clanku mi teda vychadza, ze by som matersku mala dostavat, aj ked nerozumiem paragrafu 50 tohoto zakona?! Prosim Vas pekne, mam teda narok na matersky prispevok, alebo nie?
Nie som síce p. Mihál ale ak môžem, skúsim odpovedať.
Zamestnaná si bola do októbra 2006, nástup na MD bude zhruba niekedy v druhej polovici júla 2007, podmienka nemocenského poistenia z titulu zamestnanca 270 dní v posledných dvoch rokoch je teda splnená.
Problém je však v tom, že nebudeš zo zamestnania už v ochrannej lehote, teda nárok na materské zo zamestnania mať nebudeš.
Nie si ani DNP, a už 270 dní do septembre nestíhaš, teda ani tu možnosť nie je.
Je však riešenie. Podmienka na získanie materského z titulu zamestnanca je splnená. Problém je len v ochrannej lehote. Takže rada: tesne pred nástupom na MD, stačí kľudne aj 1 deň, sa zamestnať u niekoho známeho s maximálnym VZ. Vznikne nárok na materské z nového zamestnania a teda bude aj počítané z maxima.
Ešte doplním, že kľudne sa to dá urobiť aj skôr, ako pred nástupom na MD, napr. keby si sa dala vypísať na PN. (Keďže si nezamestnaná tak taká nejaká 14000 - ová pénka by ti určite prišla vhod.)
0 0
witch_lucia witch_lucia

witch_lucia je offline (nepripojený) witch_lucia

jankasm
Je však riešenie. Podmienka na získanie materského z titulu zamestnanca je splnená. Problém je len v ochrannej lehote. Takže rada: tesne pred nástupom na MD, stačí kľudne aj 1 deň, sa zamestnať u niekoho známeho s maximálnym VZ. Vznikne nárok na materské z nového zamestnania a teda bude aj počítané z maxima.
Ešte doplním, že kľudne sa to dá urobiť aj skôr, ako pred nástupom na MD, napr. keby si sa dala vypísať na PN. (Keďže si nezamestnaná tak taká nejaká 14000 - ová pénka by ti určite prišla vhod.)
Janka, super rada! Len mi teraz prosim porad co z toho vyplynie pre znameho, teda ake povinnosti ho budu cakat, lebo ked ho budem o to prosit, iste ho to bude zaujimat. Zrejme bude musiet za mna platit odvody, teda za ten cas, kym nenastupim na matersku a dalej co? Musi ma mat v evidencii? Kedy sa da potom prac. pomer zrusit, aby ma tam viac nemusel mat? Ake dalsie povinnosti pre neho vyplyvaju?
A este otazocka, ako si to myslela s tym, ze sa to da urobit skor. Dajme tomu by som to urobila v juni, nasledne by som sla na PN a neskor na matersku, co by bolo pre mna fajn, ale co pre neho???
0 0
mirecB mirecB

mirecB je offline (nepripojený) mirecB

Dobry den, mam este jednu otazku ohladom DNP.Teraz platime DNP mojej manzelke z VZ 14000Sk. Ked pojde na rizikove tehotenstvo a nastupi na PNku, z akeho VZ by ste mi odporucali platit DNP? Je potraba to zvysit, alebo ake kroky by sme mali podniknut, aby sme mali matersku co najvyssiu? Dakujem za odpovede.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mirecB
Dobry den, mam este jednu otazku ohladom DNP.Teraz platime DNP mojej manzelke z VZ 14000Sk. Ked pojde na rizikove tehotenstvo a nastupi na PNku, z akeho VZ by ste mi odporucali platit DNP? Je potraba to zvysit, alebo ake kroky by sme mali podniknut, aby sme mali matersku co najvyssiu? Dakujem za odpovede.
Úplne by Vám stačilo platiť z minima, 7600. Po splnení podmienky 270 dní poistenia DNP ukončiť a o pár dní znovu prihlásiť, avšak z maximálnym VZ. Ak by na druhý deň nastúpila na materskú alebo na PN tak z maximálneho VZ by ste vlastne zaplatili poistné len za tej 1 deň a materskú aj PN by dostávala z maxima.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

witch_lucia
Janka, super rada! Len mi teraz prosim porad co z toho vyplynie pre znameho, teda ake povinnosti ho budu cakat, lebo ked ho budem o to prosit, iste ho to bude zaujimat. Zrejme bude musiet za mna platit odvody, teda za ten cas, kym nenastupim na matersku a dalej co? Musi ma mat v evidencii? Kedy sa da potom prac. pomer zrusit, aby ma tam viac nemusel mat? Ake dalsie povinnosti pre neho vyplyvaju?
A este otazocka, ako si to myslela s tym, ze sa to da urobit skor. Dajme tomu by som to urobila v juni, nasledne by som sla na PN a neskor na matersku, co by bolo pre mna fajn, ale co pre neho???
Samozrejme že ťa musí poprihlasovať do poisťovní (ZP + SP) a platiť za teba odvody, preto je najlepšie zamestnať sa len napr. 1-2 dni pred nástupom na PN, aby tie odvody (keďže budú z maxima, momentálne 25911) boli čo najnižšie (väčšinou sa to robí tak, že im potom tie náklady na poistné vrátiš). Keď nastúpiš na MD tak zamestnávateľ len nahlási na SP a ZP začiatok tvojej materskej a tým to vlastne preňho končí. Pracovný pomer môžete ukončiť dohodou kedykoľvek počas MD alebo RD, dovtedy ťa budú len viesť v evidencii, žiadne iné povinnosti.
Teraz rozmýšľam, že keby si chcela nastúpiť ešte pred tým na PN, tak tam by bolo lepšie ten pracovný pomer pred nástupom na PN aj ukončiť, pretože PN platí prvých 10 dní zamestnávateľ.
Takže zamestnať sa, potom PP ukončiť. Po ukončení PP v tehotenstve máš ochrannú lehotu 6 mesiacov, takže ak po ukončení PP nastúpiš na PN alebo na MD do 6 mesiacov, tak tvoja materská bude počítaná z posledného zamestnania.
Dúfam, že som nič nedoplietla. Možno to niekto z odborníkov prečíta, a pridá svoj názor.
0 0
Jajka28 Jajka28

Jajka28 je offline (nepripojený) Jajka28

Ahojte som tu prvy krat, tak ak nieco dovrzem tak sa vopred ospravedlnujem.
Chcela by som sa opytat. Od roku 1998 nepretrzite pracujem. v Novembri 2006 som dala vzpoved dohodou. Vypoved mi nadobuda ucinnost 31.01.2007. Od 01.02. 2007 sa idem zaevidovat na UP. Medzicasom som zistila ze som otehotnela. Termin porodu by mal byt okolo 12.9. 2007. Chcela by som sa opytat z akeho obdobia mi bude pocitany prispevok v nezamestnanosti a potom nasledne materska dovolenka.
Verim, ze som to napisala ako tak jasne. Dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm
Samozrejme že ťa musí poprihlasovať do poisťovní (ZP + SP) a platiť za teba odvody, preto je najlepšie zamestnať sa len napr. 1-2 dni pred nástupom na PN, aby tie odvody (keďže budú z maxima, momentálne 25911) boli čo najnižšie (väčšinou sa to robí tak, že im potom tie náklady na poistné vrátiš). Keď nastúpiš na MD tak zamestnávateľ len nahlási na SP a ZP začiatok tvojej materskej a tým to vlastne preňho končí. Pracovný pomer môžete ukončiť dohodou kedykoľvek počas MD alebo RD, dovtedy ťa budú len viesť v evidencii, žiadne iné povinnosti.
Teraz rozmýšľam, že keby si chcela nastúpiť ešte pred tým na PN, tak tam by bolo lepšie ten pracovný pomer pred nástupom na PN aj ukončiť, pretože PN platí prvých 10 dní zamestnávateľ.
Takže zamestnať sa, potom PP ukončiť. Po ukončení PP v tehotenstve máš ochrannú lehotu 6 mesiacov, takže ak po ukončení PP nastúpiš na PN alebo na MD do 6 mesiacov, tak tvoja materská bude počítaná z posledného zamestnania.
Dúfam, že som nič nedoplietla. Možno to niekto z odborníkov prečíta, a pridá svoj názor.
Janka, súhlasím s tvojím riešením.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Jajka28
Ahojte som tu prvy krat, tak ak nieco dovrzem tak sa vopred ospravedlnujem.
Chcela by som sa opytat. Od roku 1998 nepretrzite pracujem. v Novembri 2006 som dala vzpoved dohodou. Vypoved mi nadobuda ucinnost 31.01.2007. Od 01.02. 2007 sa idem zaevidovat na UP. Medzicasom som zistila ze som otehotnela. Termin porodu by mal byt okolo 12.9. 2007. Chcela by som sa opytat z akeho obdobia mi bude pocitany prispevok v nezamestnanosti a potom nasledne materska dovolenka.
Verim, ze som to napisala ako tak jasne. Dakujem
Podmienky vzniku nároku na podporu spĺňaš (poistená v nezamestnanosti aspoň 3 roky v posledných 4 rokoch). Myslím, že na tlačivo sa vypisujú údaje za posledné 4 roky, neviem presne, tak asi sa aj podpora počíta z príjmu za toto obdobie. Možno poradí v tomto niekto iný.
Čo sa týka MD, tak ak na ňu nenastúpiš do 6 mesiacov (ochranná lehota pre tehotné) od skončenia PP, tak nárok na materské ti nevznikne. Ak by si to stihla tak materské by sa ti počítalo z predchádzajúceho kalendárneho roka, čiže z príjmu za rok 2006.
Ak to nestihneš, tak odporúčam pred nástupom na MD sa zamestnať na 1-2 dni u niekoho známeho s maximálnym VZ. Materská bude potom počítaná z tohto nového príjmu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať