Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
žilinčanka žilinčanka

žilinčanka je offline (nepripojený) žilinčanka

Dobrý deň poraďáci,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Stojím pred rozhodnutím o prihlásenie sa na dobrovoľné nemocenské poistenie na sociálnu poisťovňu. Viem že sa Vám to bude zdať vypočítavosť, ale prečo si neprilepšiť, keď nám to zákon dovoľuje. Niečo som si naštudovala, ale aj tak mám v tom dobrovoľnom poistení trošku chaos. Prosím teda o radu ako si mám toto poriešiť.

T.č. som zamestnaná ako riadny zamestnanec (už vyše 15 rokov bez prerušenia nemocenského poistenia). Naďalej ostávam zamestnaná. V rámci "plánovaného rodičovstva" :-) plánujem ostať tehotná niekedy v 7-8/2007. Nakoľko predpokladám že moje tehotenstvo (zdravotné problémy) bude pravdepodobne rizikové, počítam s tým, že asi budem viac PN ako v práci. Je možné že aj celé tehotenstvo. Ak všetko dopadne, tak šťastne porodím niekedy 4-5/2008.

Prosím Vás poraďte mi či má zmysel sa dobrovoľne nemocensky poistiť už teraz s minimálnym VZ. Ak by som bola PN ešte tento rok, tak sa mi PN bude vypočítavať z VZ len zo zamestnaneckého pomeru? alebo už aj z dobrovoľného poistenia? Ak sa poistím napr. teraz 15.2.2007 doba poistenia 270 dní uplynie 15.11.2007. T.z. že po 15.11.2007 by som už mohla čerpať druhú PN z dobrovoľného poistenia? Alebo aj skôr? Kedy je potom dobré zvýšiť VZ na dobrovoľnom nemocenskom poistení, aby som dostala maximálnu dávku? Môj terajší VZ od zamestnávateľa je cca 15 600,-. Predpokladám že VZ sa sčítavajú. Aký teda maximálny VZ zmeniť a kedy na dobrovoľnom nemoc.poistení?

Viem že mám veľa otázok, ale nerada by som pchala peniaze do soc.poisťovne (robím to už 15 rokov) a ešte som nemaródovala. Ďakujem Vám pekne za odpovede!
0 0
žilinčanka žilinčanka

žilinčanka je offline (nepripojený) žilinčanka

Po prečítaní všetkých častí o Materskom od pána Mihála som si už čiastočne odpovedala sama na svoj príspevok :-) Len dúfam že som to pochopila správne:
T.č. som zamestnaná a platím si nemocenské poistenie z vz Sk 15600,-. Teraz napr. 15.2.2007 sa pôjdem prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie a poistné budem platiť vo výške miminálneho vz Sk 7 600,- t.j. 335,- Sk/mesačne. 270 dní poistenia mi prejde dňom 15.11.2007. Medzitým je pravdepodobné že už budem tehotná. Moje dobrovoľné nemocenské poistenie zruším (alebo preruším???) napr. 30.11.2007 a obnovím ho až napr. v 2/2008 a dám si maximálny možný vymeriavací základ (predpokladaný max vz. cca 28 000,- - 15 600,- (u zamestnávateľa) = cca 12 400,-). Z tohto VZ budem platiť poistenie cca 2 mesiace (2-3/2008) t.j. 546,- Sk. Nárok na materské mi vznikne napr. v polovici apríla 2008. Dúfam že rozhodné obdobie pre vz bude práve to obdobie 2-3/2008 (max.vz). Splním tak podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch a rozhodujúce obdobie by malo byť podľa par.54, odst.2, písm.b - "ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie v kalendárnom roku v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia (2/2008) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu v ktorom vznikol nárok na materské (3/2008)".
Dúfam že to chápem správne. Ak nie, tak ma prosím opravte, aby som neurobila nejakú somarinu :-) Ďakujem za odpovede
0 0
žilinčanka žilinčanka

žilinčanka je offline (nepripojený) žilinčanka

ajobs
Keď ešte len plánuješ otehotnieť, treba sa rýchlo prihlásiť na DNP, už v pondelok. Pokiaľ ide o VZ zo zamestnania, ak v ňom budeš ďalej pracovať bez prerušenia a pôrod by bol tohto roku, potom rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského bude rok 2006.
Prepáčte, že sa pýtam, ale teraz som trošku vedľa. Nerozumiem prečo by sa katherine mala dobrovoľne nemocensky poisťovať keď jej vz v zamestnaní dosahuje maximum????
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
žilinčanka
Prepáčte, že sa pýtam, ale teraz som trošku vedľa. Nerozumiem prečo by sa katherine mala dobrovoľne nemocensky poisťovať keď jej vz v zamestnaní dosahuje maximum????
Aby mohla mať v budúcnosti 2 materské z maxima - odporúčam aj tebe sa prihlásiť okamžite na DNP z minima 7600 Sk, už 12.2.2007. Ďalšie odpovede budeme riešiť až po odplatení 270 dní DNP ( ak budeš chcieť mať materské z 2 max. VZ, v zamestnaní si budeš musieť vybaviť neplatené voľno-ale to až neskôr ).
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
tkacikovae
Bolo mi oznámené, že podľa ich internej metodiky, sa síce nárok na materskú od viacerých zamestnávateľov posudzuje osobitne, ale pri vyplácaní sa tieto nároky spočítavajú. Čiže nárok je maximálne na 448,8814 Sk denne, čo je cca 13 tis.mesačne. A viac Vám nevyplatia.
Toto oznámenie si dobre odložte. Použijete ho na súde ako dôkazový materiál, že SP porušuje zákon.
0 0
žilinčanka žilinčanka

žilinčanka je offline (nepripojený) žilinčanka

ajobs
Aby mohla mať v budúcnosti 2 materské z maxima - odporúčam aj tebe sa prihlásiť okamžite na DNP z minima 7600 Sk, už 12.2.2007. Ďalšie odpovede budeme riešiť až po odplatení 270 dní DNP ( ak budeš chcieť mať materské z 2 max. VZ, v zamestnaní si budeš musieť vybaviť neplatené voľno-ale to až neskôr ).
Ajobs, ďakujem za odpoveď.
Takže potom dajme tomu dva mesiace pred odchodom na materskú si v zamestnaní hodím napr. jeden-dva dni neplateného voľna, zamestnávateľ mi preruší nemocenské poistenie a po dvoch dňoch ma znovu prihlási ale s maximálnym vz??, teda resp. mi v tých mesiacoch zvýši hrubú mzdu (vz)??

A zároveň niečo podobné si ja urobím teda aj s mojím dobrovoľným nemocenským poistením?? Preruším a najneskôr do 6-tich mesiacov (ochranná lehota) sa prihlásim na dobrovoľné nemocenské poistenie s max.vz???

Ak to píšem správne, to mi chceš povedať že budem dostávať napr. 2 x 55% z 25 911,- ??? Čiže 2 x 14 251.- = 28 502,- ??? Nechápem ... no ale ak to tak je :-) tak to fakt poteší. Ale nezdá sa mi to.

Ja už som nad týmto dobrovoľným nemocenským poistním uvažovala dlho, ale akosi nikdy nebol čas vypísať prihlášku a ísť ju odovzdať na soc.poisťovňu. No ale teraz som si už povedala, že to musím urobiť!! Hneď v pondelok nabehnem do soc.poisťovne :-)
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ano je to tak, ajobs sa nemýli. A ty musíš v práci ukončiť PP so všetkým čo s tým súvisí = odhláška na SP a znova sa zamestať = znova prihláška na SP. Tak isto aj v DNP zrušiť DNP a znova sa poistiť. Neplatené voľno na vznik nového RO pre výpočet materského podľa nového zákona už nie je aktuálne.
Podmienka je u každého druhu poistenie splnenie minimálne 270 dní byť poistená
Pekné ránko...
Naposledy upravil Manual : 10.02.07 at 05:39
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Dobrý deň,
chcem poprosiť o pomoc pri výpočte materského: som zamestnaná od 01.03.2004 u súčasného zamestnávateľa a mám VZ = 18.000 Sk. Plánujem nástup na materskú 06/2008. Chcem sa od 01.04.2007 DNP s VZ = 7600 Sk. Dokedy mám platiť DNP s VZ 7600 Sk? Kedy mám prerušiť DNP a začať nové DNP s VZ 25.911 Sk resp. po úprave zákona od 01.08.2007 z novej čiastky? Ako si môžem zvýšiť VZ u súčastného zamestnávateľa na maximálny a kedy tak mám urobiť, aby som mohla poberať maximálne materské aj z povinného NP aj z DNP?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
žilinčanka žilinčanka

žilinčanka je offline (nepripojený) žilinčanka

Manual Pozri príspevok
Ano je to tak, ajobs sa nemýli. A ty musíš v práci ukončiť PP so všetkým čo s tým súvisí = odhláška na SP a znova sa zamestať = znova prihláška na SP. Tak isto aj v DNP zrušiť DNP a znova sa poistiť. Neplatené voľno na vznik nového RO pre výpočet materského podľa nového zákona už nie je aktuálne.
Podmienka je u každého druhu poistenie splnenie minimálne 270 dní byť poistená
Pekné ránko...
Manual, vďaka za odpoveď.
To som sa dozvedela novú skutočnosť :-) Lebo stále som bola v tom, že stačí len neplatené voľno u zamestnávateľa a to bude prerušenie poistenia. Nebude potom divné že so zamestnávateľom rozviažem pracovný pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavriem o dva - tri dni nový??? To ako zamestnávateľ zdôvodní kontrole?? Ďalšia vec, čo to urobí s ostatným poistením. Pravdepodobne si za tie dva dni budem musieť sama doplatiť zdravotné poistenie a ostatné sociálne poistenia (starobné a pod.). Tiež som sa niekde dočítala že tieto poistenia - povinné u zamestnávateľa a dobrovoľné nemocenské sa nesmú prelínať. Dosť tomu nerozumiem, ale berme že moja situácia by bola:
- mám nepretržité povinné nemocenské poistenie z VZ 15 000,- (viac ako 270 dní)
- od 15.2.2007 budem dobrovoľne poistená aspoň 270 dní t.j. do 30.11.2007
- nárok na materské mi (teoreticky) vznikne 15.4.2008.

U zamestnávateľa: - dám výpoveď k 28.2.2008 a znovu sa zamestnám u toho istého zamestnávateľa od 1.3.2008 (s maximálnym vz) - budem mať prerušené nemocenské poistenie, budem splňať 270 dní za posledné dva roky a rozhodné obdobie bude od 1.3.2008 do 15.4.2008 ???

Na dobrovoľnom NP: - toto ukončím k 31.12.2007 a znovu sa poistím s maximálnym vz od 1.2.2008 - budem mať prerušené nemocenské poistenie, budem spĺňať 270 dní za posledné dva roky a rozhodné odbobie bude od 1.2.2008 do 15.4.2008???

Predpokladám že v tom čase ktoré bude ako rozhodujúce obdobie pri oboch poisteniach nesmiem čerpať PN! Aby sa mi neznížil vymeriavací základ.

je to fakt trošku zložité, hlavne sledovať dátumy a mať aj kopec šťastia, aby to čo si človek naplánoval aj tak dopadlo :-)

Prosím opravte ma ak sa mýlim!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
saskia26 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem poprosiť o pomoc pri výpočte materského: som zamestnaná od 01.03.2004 u súčasného zamestnávateľa a mám VZ = 18.000 Sk. Plánujem nástup na materskú 06/2008. Chcem sa od 01.04.2007 DNP s VZ = 7600 Sk. Dokedy mám platiť DNP s VZ 7600 Sk? Kedy mám prerušiť DNP a začať nové DNP s VZ 25.911 Sk resp. po úprave zákona od 01.08.2007 z novej čiastky? Ako si môžem zvýšiť VZ u súčastného zamestnávateľa na maximálny a kedy tak mám urobiť, aby som mohla poberať maximálne materské aj z povinného NP aj z DNP?
Ďakujem za odpoveď.
DNP musíš platiť aspoň 270 dní, aby si mala nárok na materské aj z tohto poistenia. U súčasného zamestnávateľa si zvýšiš VZ tak, že s ním ukončíš pracovný pomer, a od ďalšieho dňa uzatvoríš nový, ale s maximálnym VZ. Ak to urobíš tesne pred koncom roka 2007, napr. od 15.12.2007, kedy bude maximum okolo 28.000 Sk, potom sa ti z tohto VZ bude ako zamestnancovi vypočítavať materské.
Zmeniť VZ u DNP (odhláškou a novou prihláškou) stačí tesne pred nástupom na MD. Napr. na MD nastúpiš 15.6.2008, potom ti stačí zmeniť VZ na maximálny od 1.6.2008. V tomto období musíš mať v zamestnaní neplatené voľno (1.6.-14.6.2008), aby sa mohol uplatniť maximálny VZ z DNP.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

žilinčanka Pozri príspevok
Manual, vďaka za odpoveď.
To som sa dozvedela novú skutočnosť :-) Lebo stále som bola v tom, že stačí len neplatené voľno u zamestnávateľa a to bude prerušenie poistenia. Nebude potom divné (a komu ? a je niekde v zákone napísané, že ako často a s kým máme uzatvoriť pracovný pomer ?) že so zamestnávateľom rozviažem pracovný pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavriem o dva - tri dni nový??? Ano uzatvoríš. To ako zamestnávateľ zdôvodní kontrole?? Nemá čo zdôvodňovať nikomu, ani ty, prečo si spravila tak ako si urobila. Si slobodný človek. Ďalšia vec, čo to urobí s ostatným poistením. Pravdepodobne si za tie dva dni budem musieť sama doplatiť zdravotné poistenie a ostatné sociálne poistenia (starobné a pod.). Tiež som sa niekde dočítala že tieto poistenia - povinné u zamestnávateľa a dobrovoľné nemocenské sa nesmú prelínať. Ano je to tak, preto v práci si musíš vziať neplatené voľno a v tom období NV zaplatiť DNP z max. VZ. Ono je to hra datumov a hlavne sa nepomýliť. Dosť tomu nerozumiem, ale berme že moja situácia by bola:
- mám nepretržité povinné nemocenské poistenie z VZ 15 000,- (viac ako 270 dní)
- od 15.2.2007 budem dobrovoľne poistená aspoň 270 dní t.j. do 30.11.2007
- nárok na materské mi (teoreticky) vznikne 15.4.2008. To plánuješ že ťa doktor vypíše v tomto termíne na materskú ? :-)) to sa tak trafíš do datumu ?
U zamestnávateľa: - dám výpoveď k 28.2.2008 a znovu sa zamestnám u toho istého zamestnávateľa od 1.3.2008 (s maximálnym vz) - budem mať prerušené nemocenské poistenie, budem splňať 270 dní za posledné dva roky a rozhodné obdobie bude od 1.3.2008 do 15.4.2008 ??? U zamestnávateľa môžeš dať výpoveď až 5.4.08 a znova nastúpiť 10.4.08

Na dobrovoľnom NP: - toto ukončím k 31.12.2007 a znovu sa poistím s maximálnym vz od 1.2.2008 - budem mať prerušené nemocenské poistenie, budem spĺňať 270 dní za posledné dva roky a rozhodné odbobie bude od 1.2.2008 do 15.4.2008??? Ano RO bude od nového prihlásenia. Podobne ako u zamestávateľa, prečo by si platila DNP jeden a pol mesiaca z maxima, keď môžeš zaplatiť len za pár dní.

Predpokladám že v tom čase ktoré bude ako rozhodujúce obdobie pri oboch poisteniach nesmiem čerpať PN! Aby sa mi neznížil vymeriavací základ.

je to fakt trošku zložité, hlavne sledovať dátumy a mať aj kopec šťastia, aby to čo si človek naplánoval aj tak dopadlo :-) Otázne je či dovtedy zákonodarcovia všetko nepomenia

Prosím opravte ma ak sa mýlim!
Ak plánuješ ísť na materskú až v r. 2008, idealne je spraviť RO pred koncom r.2007 aj v PP aj v DNP a v r.2008 už máš pokoj až do vypísania na materskú a materská sa bude počítať z VZ r.2007. Prelistuj si seriu článkov od p. Mihála o materských.
Odpoveď je v texte modrým. A podobná problematika sa riešila už aj v skorších príspevkoch tejto témy, prečítaj si ich pozorne.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
žilinčanka Pozri príspevok
Manual, vďaka za odpoveď.
To som sa dozvedela novú skutočnosť :-) Lebo stále som bola v tom, že stačí len neplatené voľno u zamestnávateľa a to bude prerušenie poistenia. Nebude potom divné že so zamestnávateľom rozviažem pracovný pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavriem o dva - tri dni nový??? To ako zamestnávateľ zdôvodní kontrole?? Ďalšia vec, čo to urobí s ostatným poistením. Pravdepodobne si za tie dva dni budem musieť sama doplatiť zdravotné poistenie a ostatné sociálne poistenia (starobné a pod.). Tiež som sa niekde dočítala že tieto poistenia - povinné u zamestnávateľa a dobrovoľné nemocenské sa nesmú prelínať. Dosť tomu nerozumiem, ale berme že moja situácia by bola:
- mám nepretržité povinné nemocenské poistenie z VZ 15 000,- (viac ako 270 dní)
- od 15.2.2007 budem dobrovoľne poistená aspoň 270 dní t.j. do 30.11.2007
- nárok na materské mi (teoreticky) vznikne 15.4.2008.

U zamestnávateľa: - dám výpoveď k 28.2.2008 a znovu sa zamestnám u toho istého zamestnávateľa od 1.3.2008 (s maximálnym vz) - budem mať prerušené nemocenské poistenie, budem splňať 270 dní za posledné dva roky a rozhodné obdobie bude od 1.3.2008 do 15.4.2008 ???

Na dobrovoľnom NP: - toto ukončím k 31.12.2007 a znovu sa poistím s maximálnym vz od 1.2.2008 - budem mať prerušené nemocenské poistenie, budem spĺňať 270 dní za posledné dva roky a rozhodné odbobie bude od 1.2.2008 do 15.4.2008???

Predpokladám že v tom čase ktoré bude ako rozhodujúce obdobie pri oboch poisteniach nesmiem čerpať PN! Aby sa mi neznížil vymeriavací základ.

je to fakt trošku zložité, hlavne sledovať dátumy a mať aj kopec šťastia, aby to čo si človek naplánoval aj tak dopadlo :-)

Prosím opravte ma ak sa mýlim!
Máš ešte dosť času na plánovanie, len prvoradé je prihlásiť sa čím skôr na DNP. Úpravu rozhodujúcich období môžeš realizovať až v roku 2008 napríklad takto(ak predpokladáme, že termín nástupu na MD je 15.4.2008):
1. zamestnanie-starý pracovný pomer ukončiť 29.2.2008, od 1.3.2008 sa zamestnať s maximálnym VZ (cca 28.000 Sk), pričom pri horeuvedenom termíne nástupu na MD bude tvoje RO 1.3.-31.3.2008 (počas tohto mesiaca nebudeš mať DNP),
2. DNP-prihlásiť sa na DNP od 1.4.2008 z rovnakého maxima cca 28.000 Sk
(počas tohto mesiaca budeš mať v práci neplatené voľno). Tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet materského z DNP bude 1.4.2008-14.4.2008.
Materské z oboch poistení bude 30.304 - 31.314 Sk.
0 0
žilinčanka žilinčanka

žilinčanka je offline (nepripojený) žilinčanka

ajobs Pozri príspevok
Máš ešte dosť času na plánovanie, len prvoradé je prihlásiť sa čím skôr na DNP. Úpravu rozhodujúcich období môžeš realizovať až v roku 2008 napríklad takto(ak predpokladáme, že termín nástupu na MD je 15.4.2008):
1. zamestnanie-starý pracovný pomer ukončiť 29.2.2008, od 1.3.2008 sa zamestnať s maximálnym VZ (cca 28.000 Sk), pričom pri horeuvedenom termíne nástupu na MD bude tvoje RO 1.3.-31.3.2008 (počas tohto mesiaca nebudeš mať DNP),
2. DNP-prihlásiť sa na DNP od 1.4.2008 z rovnakého maxima cca 28.000 Sk
(počas tohto mesiaca budeš mať v práci neplatené voľno). Tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet materského z DNP bude 1.4.2008-14.4.2008.
Materské z oboch poistení bude 30.304 - 31.314 Sk.
Dobré ránko :-)
Ajobs, díky za odpoveď ...
1. Takže DPN tiež zruším k 29.2.2008, ale obnovím ho až 1.4.2008.
2. V prípade že budem mať v práci neplatené voľno, od 1.4. - 14.4.2008, toto nebude spadať do výpočtu VZ?? Lebo vlastne nebudem mať príjem zo zamestnania. Takže naozaj moje RO bude od 1.3.-31.3.2008? aj napriek tomu že pracovný pomer bude trvať?? Nebude moje RO od 1.3.-14.4.2008??

Trošku nerozumiem tomu max.vz u zamestnávateľa. Soc.poisťovňa pri posudzovaní nároku na dávku berie vz z prihlášky? Alebo zo skutočne odvedeného poistného - teda môjho hrubého príjmu za konkrétne obdobie?? Ak sa teda prihlásim na soc.poisťovňu s max.vz od zamestnávateľa (nový pracovný pomer od 1.3.2008) musím v zamestnaní tento max.vz dosiahnúť? Teda či musím mať na výplatnej páske príjem 28 000,- alebo tých svojich 15 500,-- :-D :-D Je dôležitá prihláška alebo hrubý príjem?

Díky :-)
Naposledy upravil žilinčanka : 11.02.07 at 05:14
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Chlapi, že vás to ešte baví...
0 0
žilinčanka žilinčanka

žilinčanka je offline (nepripojený) žilinčanka

Jozef Mihál Pozri príspevok
Chlapi, že vás to ešte baví...
Aaale pán Mihál,
nechajte ich, aspoň si pripadajú užitoční :-) ... ale nie vážne, sú užitoční ... ja aj keď som prečítala všetky Vaše príspevky k materskému, tak mám v tom dosť chaos. Je dobré keď je tu niekto kto vie poradiť :-)
Naposledy upravil žilinčanka : 11.02.07 at 07:11
0 0
bibi111 bibi111

bibi111 je offline (nepripojený) bibi111

Zdravim vsetkych poradakov .

Sledujem debatky o materskej od novembra minuleho roku a zdalo sa mi, ze v tom (po 2 mesiacoch studovania) zacinam mat jasno (teda aspon v prikladoch). Mala som plan, ale trochu sa mi skomplikoval a tak som sa rozhodla predsa len napisat a poprosit radu ako to najlepsie nakombinovat, lebo vsetko co ma napadlo, malo nakoniec niekde hacik(len nie v rybe, ktoru nas p. Mihal uci chytit .

PLAN bol:

nastup na matersku napr. april 2008

zamestnanie A - TPP viac ako 270 dni - VZ 20.000 Sk
03/07-10/07 platit DNP - z minima
od 15.12.2007 v zamestnani A neplatene volno a od 15.12.2007 DNP z
maxima a od 1.1.2008 zmemit na minimum, dodrzanych 270 dni

teda materske 55% z (VZ 20.000 + VZ z DNP 28.000)
(dufam, ze zatial to bolo OK)

PROBLEM nastal - od 03/07/2007 mam nastupit na vedlajsi prac. pomer do zamestnania B - VZ 15.000 Sk

a to mi rusi moj plan - pretoze uz si nemozem platit DNP (lebo presiahnem v sucte maximum) a neviem ako nakombinovat
rozhodujuce obdobia a dodrzanie 270 dni tak, aby som dostala aspon materske z VZ z oboch zamestnani, nie iba z A (20.000) a z casti B
(28.000-20.000=8.000), teda v sucte VZ z maxima na rok 2008 - 28.000 Sk

Velmi pekne dakujem za vsetky napady a rady, prajem pekny den.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

Pekny den. to je vsetko pekne co sa tu rozpisuje , rad by som sa vsak spytal tu pritomnych , ci je niekto komu soc poistovna vyplacala PN, materske, osetrovne alebo nejaku inu davku z nemocenskeho poistenia z viacerych poisteni (takych asi bolo viac) ale tak ze vymeriavacie zaklady z viacerych poisteni zohladnila z viac ako maxima t.j. z 25911 sk ? Vacsinou sa tu vsetci pokial som dobre pochopil obraciate na § 58 zakona o socialnom poisteni ktorý vravi v ods 2 ze nemocenska davka sa urci z uhrnu danných vymeriavacich davok... , nepozerate sa vsak na §138 ods 12 je to tusim kde je nieco take ze vymeriavaci zaklad v uhne mesacne maximalne ... 1.5 nasobok ...co je tych teraz max 25911 Sk.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

este by som podotkol ze ked ste platili z viac ako maxima tak tak mate narok na vratenie poistneho zaplateneho bez pravneho dovodu...alebo ako sa to pise len k tomu treba dolozit vymeriavacie zaklady od zamestnavatela , na co vam zamestnavatel najprv vykuli oci , potom ked vysvetlite nac vam to je spyta sa a naco vam to je ..:-))) nakoniec vam vytlaci mzdovy list.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
aladin Pozri príspevok
Vacsinou sa tu vsetci pokial som dobre pochopil obraciate na § 58 zakona o socialnom poisteni ktorý vravi v ods 2 ze nemocenska davka sa urci z uhrnu danných vymeriavacich davok... , nepozerate sa vsak na §138 ods 12 je to tusim kde je nieco take ze vymeriavaci zaklad v uhne mesacne maximalne ... 1.5 nasobok ...co je tych teraz max 25911 Sk.
aladin, vyše polovice príspevkov (odpovedí) v témach typu "Materské" je o tom, ako si nastaviť súbeh jednotlivých poistení (cez neplatené voľná, ukončenie a začatie zamestnania alebo DNP) tak, aby sa § 138 ods.12 dodržal. Veľmi dobre si uvedomujeme existenciu § 138 ods.12 a pod. a veľmi dobre si uvedomujeme, aký je napriek tomu zákon deravý.

Ako klasik povedal: "Čítať, čítať, čítať".
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

rozumiem pan Mihal. dakujem za usmernenie. tie neplatene volna mi usli. takze nestaci obycajny subeh 2 vymeriavacich zakladov ale musi byt aj neplatene volno. Mal by som vsak este jednu otazku existuje moznost zamestnanca poziadat o neplatene volno na 2 tyzdne s tym ze tie 2 tyzdne by boli v obdobi predpokladaneho nastupu na MD ?t.j. neplatene volno od 1.3. do 14.3. a nastup na MD 10.3.2006 s tym ze datum porodu je 6 tyzdnov od 10.3. a k 10.3.je len DNP z maxima. Vtedy by vznikli 2 vymeriavacie zaklady s maximom ? Vopred dakujem za odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať