Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
bmg
Ospravedlňte, prosím, moju nechápavosť: kritériom vyplácania materskej je byť poistený 270 dní:
- ku dňu pôrodu, alebo
- ku dňu nástupu na materskú (= deň začiatku vyplácania materskej)?
Predstavme si niečo takéto:
deň - udalosť
000 - začiatok poistenia
233 - nástup na materskú (6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu)
270 - 270. deň DNP
271 - pôrod (alebo iný deň, neskorší ako 270. deň DNP)
275 - plánovaný termín pôrodu
Tomuto prípadu veľmi nerozumiem. Vychádza mi to tak, že:
- v čase nástupu na MD nebude ešte 270 dní DNP, tak sa nezačne vyplácať nič. Áno.
- Ak bude pôrod skôr ako v 270. deň DNP, nárok na materskú z tohoto DNP zaniká. V podstate áno, iba by som to formuloval tak, že nárok nevznikne ( nie, že zanikne-nemá prečo, keď vôbec nevznikol ).
- Ak bude pôrod neskôr ako v 270. deň DNP, tak sa začne materská vyplácať od 271. dňa DNP, (keďže matka už je na "dovolenke") a bude vyplácaná pol roka od 271. dňa DNP. Áno, bude sa vyplácať do ukončenia MD, spravidla do 28.týždňa od nástupu na MD ( je to 28 týždňov mínus 6 až 8 týždňov od nástupu ).
V čom sa mýlim?
Ďakujem za trpezlivosť, dobrú noc a pekné ráno.
Odpovede v texte.
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

Super, vďaka za vysvetlenie. Želám dobrú noc.
0 0
Ivana Ivana

Ivana je offline (nepripojený) Ivana

Aj ja ďakujem za odpoveď. Veľmi ste ma nepotešili. Ani by ma nenapadlo, že sa s materskou dá takto "špekulovať", ináč by som si to zariadila určite ináč. Takže teraz mám ešte nejaký čas zrušiť svoj pracovný pomer a uzatvoriť nový:-). No, ak sa dovtedy náhodou niečo nezmení. Prajem všetkým pekný deň.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Poprosím skúsenejších o radu ohľadom materského. Po preštudovaní príspevkov som myslela, že už mám v tom jasno a tak som urobila nasledovné. Som zamestnaná nepretržite u jedneho zamestnávateľa od roku 1997, 8.3.2007 mám nástup na materskú. 31.1.2007 som ukončíla prac. pomer vo firme a v tej istej firme som 1.2.2007 uzatvorila nový s hrubou mzdou 25 911. Dnes som bola čosi vybavovať v SP a tak som sa spýtala na tlačivo, ktoré mi má zamestnávateľ vypísať pri odchode na MD. Pani sa ma pýtala ako dlho som zamestnaná, vravím od r. 1997, 31.1.07 som ukončila a 1.2.07 uzatvorila nový PP v tej istej firme. Povedala mi, že rozhodné obdobie bude u mňa rok 2006, lebo sa tam jedná o PRECHOD PRÁV A POVINNOSTI, čím som ostala dosť zaskočená, keďže som bola v tom, že materská sa mi bude rátať s nového prac. pomeru (od 1.2.07) Mala dotyčná pravdu? Čo je ten prechod práv a povinnosti?
0 0
tkacikovae tkacikovae

tkacikovae je offline (nepripojený) tkacikovae

Jozef Mihál
V SP zrejme nepochopili, čo je to rozhodujúce obdobie a ako sa počíta denný vymeriavací základ.

Tak ako to chcete urobiť, vám v zmysle platného zákona skutočne vyjde materské približných 8760 + 14000 Sk mesačne.
Dobrý deň, podľa tejto vašej debaty, by som ako zamestnanec v 2 firmach mala mať nárok na 2 materské - 1 x maximalnu a 1 x z nižšej sumy. Na matersku som nastupila 6.1.2007. Prišiel mi platobný výmer na maximálnu matersku z 1.zamestnania, tak som sa bola informovať, prečo mi neprišiel výmer aj z druhého. Bolo mi oznámené, že podľa ich internej metodiky, sa síce nárok na materskú od viacerých zamestnávateľov posudzuje osobitne, ale pri vyplácaní sa tieto nároky spočítavajú. Čiže nárok je maximálne na 448,8814 Sk denne, čo je cca 13 tis.mesačne. A viac Vám nevyplatia. Ako mám ďalej postupovať, ak mám naozaj nárok na materskú aj z ďalšieho zamestnania? Ďakujem za odpoveď
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ZuzanaA
Poprosím skúsenejších o radu ohľadom materského. Po preštudovaní príspevkov som myslela, že už mám v tom jasno a tak som urobila nasledovné. Som zamestnaná nepretržite u jedneho zamestnávateľa od roku 1997, 8.3.2007 mám nástup na materskú. 31.1.2007 som ukončíla prac. pomer vo firme a v tej istej firme som 1.2.2007 uzatvorila nový s hrubou mzdou 25 911. Dnes som bola čosi vybavovať v SP a tak som sa spýtala na tlačivo, ktoré mi má zamestnávateľ vypísať pri odchode na MD. Pani sa ma pýtala ako dlho som zamestnaná, vravím od r. 1997, 31.1.07 som ukončila a 1.2.07 uzatvorila nový PP v tej istej firme. Povedala mi, že rozhodné obdobie bude u mňa rok 2006, lebo sa tam jedná o PRECHOD PRÁV A POVINNOSTI, čím som ostala dosť zaskočená, keďže som bola v tom, že materská sa mi bude rátať s nového prac. pomeru (od 1.2.07) Mala dotyčná pravdu? Čo je ten prechod práv a povinnosti?
Žiadny prechod práv a povinností, v tom nemá SP pravdu - dá sa to uplatniť iba v prípade pracovného práva. V prípade RO bude toto od 1.2.2007 do 28.2.2007, takže netreba sa ničoho obávať- viď § 54, ods.2, písmeno b) zákona o sociálnom poistení.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

ajobs
Žiadny prechod práv a povinností, v tom nemá SP pravdu - dá sa to uplatniť iba v prípade pracovného práva. V prípade RO bude toto od 1.2.2007 do 28.2.2007, takže netreba sa ničoho obávať- viď § 54, ods.2, písmeno b) zákona o sociálnom poistení.
VEĽMI pekne ďakujem, hneď som kľudnejšia
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

tkacikovae
Dobrý deň, podľa tejto vašej debaty, by som ako zamestnanec v 2 firmach mala mať nárok na 2 materské - 1 x maximalnu a 1 x z nižšej sumy. Na matersku som nastupila 6.1.2007. Prišiel mi platobný výmer na maximálnu matersku z 1.zamestnania, tak som sa bola informovať, prečo mi neprišiel výmer aj z druhého. Bolo mi oznámené, že podľa ich internej metodiky, sa síce nárok na materskú od viacerých zamestnávateľov posudzuje osobitne, ale pri vyplácaní sa tieto nároky spočítavajú. Čiže nárok je maximálne na 448,8814 Sk denne, čo je cca 13 tis.mesačne. A viac Vám nevyplatia. Ako mám ďalej postupovať, ak mám naozaj nárok na materskú aj z ďalšieho zamestnania? Ďakujem za odpoveď
Tak toto by zaujímalo aj mňa, ako postupovať v takomto prípade. A či vôbec môže byť interná metodika SP v rozpore so zákonom...............
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
dogicka
Tak toto by zaujímalo aj mňa, ako postupovať v takomto prípade. A či vôbec môže byť interná metodika SP v rozpore so zákonom...............
V horeuvedenom prípade od tkacikovae je zjavný rozpor so zákonom. Tú internú metodiku SP si môže vydať, ale musí rešpektovať zákon, čiže nemôže si tento zákon (ak je navyše jednoznačný) vykladať po svojom a navyše v neprospech poistenca. Ak poistenkyňa splní podmienky nároku na materské z 2 poistení zamestnanca (najmä ak získala aspoň 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch), a má správne nastavené rozhodujúce obdobia, potom jej vyplatí SP síce 1 materské, ktoré je však dané súčtom materských z oboch nemocenských poistení. Neexistuje tu žiadne obmedzenie výšky materského (to platilo iba v rokoch 2003 a 2004). Čiže lapidárne povedané (Dr.Mihál to už tu uviedol na množstve príkladov-iba zopakujem), ak napr. bude mať poistenkyňa 6 zamestnaní, a z každého bude mať maximálny VZ, potom jej mesačné materské bude cca 82.000-85.000 Sk mesačne.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

ajobs
V horeuvedenom prípade od tkacikovae je zjavný rozpor so zákonom. Tú internú metodiku SP si môže vydať, ale musí rešpektovať zákon, čiže nemôže si tento zákon (ak je navyše jednoznačný) vykladať po svojom a navyše v neprospech poistenca. Ak poistenkyňa splní podmienky nároku na materské z 2 poistení zamestnanca (najmä ak získala aspoň 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch), a má správne nastavené rozhodujúce obdobia, potom jej vyplatí SP síce 1 materské, ktoré je však dané súčtom materských z oboch nemocenských poistení. Neexistuje tu žiadne obmedzenie výšky materského (to platilo iba v rokoch 2003 a 2004). Čiže lapidárne povedané (Dr.Mihál to už tu uviedol na množstve príkladov-iba zopakujem), ak napr. bude mať poistenkyňa 6 zamestnaní, a z každého bude mať maximálny VZ, potom jej mesačné materské bude cca 82.000-85.000 Sk mesačne.
Áno, ale čo robiť v prípade, že SP jednoducho pošle výmer len z jedného zamestnania? Kam adresovať odvolanie, alebo ako treba vlastne postupovať?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
dogicka
Áno, ale čo robiť v prípade, že SP jednoducho pošle výmer len z jedného zamestnania? Kam adresovať odvolanie, alebo ako treba vlastne postupovať?
Odvolanie sa podáva na Ústredie SP v Bratislave - môže to byť formou listu. Len si treba dať pozor, aby si pobočke SP, ktorá rozhoduje v 1.stupni o nároku na materské predložila všetky relevantné skutočnosti o tomto nároku z oboch zamestnaní a doručila to preukázateľným spôsobom (najlepšie oproti podpisu na príslušnom oddelení nemocenského poistenia SP-neodporúčam cez podatelňu).
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Ďakujem za odpoveď, posielam bodík, pekný deň.....
0 0
curly1983 curly1983

curly1983 je offline (nepripojený) curly1983

Dobry vecer...precitala som teda vsetky prispevky tykajuce sa tejto temy a chcela by som zhrnut moju situaciu a to ako ju asi budem riesit ja....avsak neviem ci spravne preto poprosim o opravenie ma, ak nieco chapem nespravne. V tejto problematike totiz niesom vobec zbehla - prave naopak - novacik.

Pracujem v jednej firme od decembra r. 2004. Od 18. septembra som na PN - dovod - nevhodne prostredie pre moju tehotnost /herna/. Na zmluve mam min. mzdu , tak moja materska by mala byt uboha. Termin porodu mam 3. 5. Takze ak dobre pocitam tak cca. okolo 15. 3 by som mohla nastupit na matersku. Staci teda ak k 2. 3 /t. j. piatok / ukoncim PN, v tento den dam vypoved v zamestnani a nasledne 5. 3 /t. j. pondelok/ ma zamestna znamy, ktory mi da na zmluvu tych 26 000,- Sk ? U neho budem zamestnana teda do toho 15. 3 a potom nastupim na MD. Nemoze mat socialna poistovna voci tomuto ziadne vyhrady ? Dakujem za odpoved.
0 0
kobeko kobeko

kobeko je offline (nepripojený) kobeko

Dobry deň ... chcela by som sa informovať, ak som od polovice januára 2007 na PN a budem na PN až do nástupu na materskú, bude to mať vplyv na výšku materskej ?
Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

curly1983
Dobry vecer...precitala som teda vsetky prispevky tykajuce sa tejto temy a chcela by som zhrnut moju situaciu a to ako ju asi budem riesit ja....avsak neviem ci spravne preto poprosim o opravenie ma, ak nieco chapem nespravne. V tejto problematike totiz niesom vobec zbehla - prave naopak - novacik.

Pracujem v jednej firme od decembra r. 2004. Od 18. septembra som na PN - dovod - nevhodne prostredie pre moju tehotnost /herna/. Na zmluve mam min. mzdu , tak moja materska by mala byt uboha. Termin porodu mam 3. 5. Takze ak dobre pocitam tak cca. okolo 15. 3 by som mohla nastupit na matersku. Staci teda ak k 2. 3 /t. j. piatok / ukoncim PN, v tento den dam vypoved v zamestnani a nasledne 5. 3 /t. j. pondelok/ ma zamestna znamy, ktory mi da na zmluvu tych 26 000,- Sk ? U neho budem zamestnana teda do toho 15. 3 a potom nastupim na MD. Nemoze mat socialna poistovna voci tomuto ziadne vyhrady ? Dakujem za odpoved.
Nie, SP nemôže mať voči tomu žiadne výhrady. Nemôže ti predsa zakázať sa niekde zamestnať a ani neporušuješ zákon.
Takže urob presne tak ako píšeš. Tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet MD bude od vzniku nového pracovného pomeru a teda aj mzda z nového pracovného pomeru.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

kobeko
Dobry deň ... chcela by som sa informovať, ak som od polovice januára 2007 na PN a budem na PN až do nástupu na materskú, bude to mať vplyv na výšku materskej ?
Ďakujem
Nie, nebude to mať vplyv na výšku materskej.
Výška PN a rovnako aj materská sa počíta z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok, v tvojom prípade rok 2006.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
curly1983
Dobry vecer...precitala som teda vsetky prispevky tykajuce sa tejto temy a chcela by som zhrnut moju situaciu a to ako ju asi budem riesit ja....avsak neviem ci spravne preto poprosim o opravenie ma, ak nieco chapem nespravne. V tejto problematike totiz niesom vobec zbehla - prave naopak - novacik.

Pracujem v jednej firme od decembra r. 2004. Od 18. septembra som na PN - dovod - nevhodne prostredie pre moju tehotnost /herna/. Na zmluve mam min. mzdu , tak moja materska by mala byt uboha. Termin porodu mam 3. 5. Takze ak dobre pocitam tak cca. okolo 15. 3 by som mohla nastupit na matersku. Staci teda ak k 2. 3 /t. j. piatok / ukoncim PN, v tento den dam vypoved v zamestnani a nasledne 5. 3 /t. j. pondelok/ ma zamestna znamy, ktory mi da na zmluvu tych 26 000,- Sk ? U neho budem zamestnana teda do toho 15. 3 a potom nastupim na MD. Nemoze mat socialna poistovna voci tomuto ziadne vyhrady ? Dakujem za odpoved.
Ja by som navrhol ešte trocha lepší variant. Pracovný pomer ukonč už vo februári 2007, a nový PP uzatvor 26.2.2007 so mzdou 26.000 Sk. Tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet materského budú 3 posledné februárové dni 26.2.-28.2.2007, takže tvoje materské za mesiac bude cca o 1500 Sk vyššie, ako keby si mala RO v marci 2007. Február 2007 má totižto 28 dní.
0 0
katherine katherine

katherine je offline (nepripojený) katherine

dobry den, u terajsieho zamestnavatela pracujem od 1.9.2005 a platim poistne zo sumy 25.000 Sk. Tento rok planujem otehotniet. Chcem sa opytat, ak mi zamestnavatel zvysi plat o 5.000 Sk, bude sa mi aj tak pocitat vymeriavaco zaklad z predosleho roka alebo uz ten vyssi?
A este jedna otazka- je nejaka moznost zvysit si materske, ked uz moj vymeriavaci zaklad dosahuje maximum? myslim po zvyseni platu. viem, ze doborvolne sa poistit uz pre mna nema vyznam.
dakujem za odpoved.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
katherine
dobry den, u terajsieho zamestnavatela pracujem od 1.9.2005 a platim poistne zo sumy 25.000 Sk. Tento rok planujem otehotniet. Chcem sa opytat, ak mi zamestnavatel zvysi plat o 5.000 Sk, bude sa mi aj tak pocitat vymeriavaco zaklad z predosleho roka alebo uz ten vyssi?
A este jedna otazka- je nejaka moznost zvysit si materske, ked uz moj vymeriavaci zaklad dosahuje maximum? myslim po zvyseni platu. viem, ze doborvolne sa poistit uz pre mna nema vyznam.
dakujem za odpoved.
Keď ešte len plánuješ otehotnieť, treba sa rýchlo prihlásiť na DNP, už v pondelok. Pokiaľ ide o VZ zo zamestnania, ak v ňom budeš ďalej pracovať bez prerušenia a pôrod by bol tohto roku, potom rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského bude rok 2006.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katherine
dobry den, u terajsieho zamestnavatela pracujem od 1.9.2005 a platim poistne zo sumy 25.000 Sk. Tento rok planujem otehotniet. Chcem sa opytat, ak mi zamestnavatel zvysi plat o 5.000 Sk, bude sa mi aj tak pocitat vymeriavaco zaklad z predosleho roka alebo uz ten vyssi?
A este jedna otazka- je nejaka moznost zvysit si materske, ked uz moj vymeriavaci zaklad dosahuje maximum? myslim po zvyseni platu. viem, ze doborvolne sa poistit uz pre mna nema vyznam.
dakujem za odpoved.
Súhlasím s predchádzajúcou odpoveďou, DNP 270 dní do dňa pôrodu ešte v pohode stíhaš ak nie se zatiaľ tehotná.
Čo sa týka zamestnania, maximum je momentálne 25911,- takže to je maximálny VZ, z ktorého môžeš ako zamestnanec platiť odvody. Preto ani zvýšenie napr. na 30000,- by nemalo na výšku materského vplyv.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať