Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ospravedlňujem sa a zároveň opravujem svoj predošlý príspevok (stále mám zafixované, že počas poberania RP by sa zarábať nemalo - čo sa však k 1.9.2005 zmenilo). Áno, pokiaľ sa rodič o dieťa riadne stará, prípadne zabezpečí riadnu starostlivosť inou fyzickou alebo právnickou osobou (ktorá nie je dotovaná štátom) má nárok na RP a to aj keď pracuje.
0 0
Freddy Freddy

Freddy je offline (nepripojený) Freddy

Nič sa nestalo.... Ďakujem Vám ešte raz za pomoc.
0 0
Rišinko Rišinko

Rišinko je offline (nepripojený) Rišinko

Vážený pán Mihál,
momentálne som na rodičovskej dovolenke. V januári 2007 mám ísť na MD. Oplatilo by sa mi ešte teraz v novembri prihlásiť sa v SP ako DNP?
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

No ja mám podobnú otázku,sestra je na rodičovskej dovolenke do 8.1.2007,nástup na materskú má 15.2.2007.
Akurát 7.10.2006 nastúpila do práce ale hneď išla aj na PN.Čiže toto obdobie bude mať prerušenie?a ak bude maródiť až do nástupu na materskú z čoho sa jej bude počítať materská?
Ide vlastne o reťazovité pôrody,teda rodičovská dovolenka je prerušenie?A ak nemá 270 dní poistenia,tak pôjde rovno na rodičovský príspevok?
Jaj,mám v tom asi trochu chaos.
Naposledy upravil filka : 06.11.06 at 13:40
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Rišinko
Vážený pán Mihál,
momentálne som na rodičovskej dovolenke. V januári 2007 mám ísť na MD. Oplatilo by sa mi ešte teraz v novembri prihlásiť sa v SP ako DNP?
Súčasne platný zákon vyžaduje 270 dní poistenia počas posledných dvoch rokov. Ak nie ste doteraz DN-poistená a prihlásili by ste sa v 11/06, tak nenaplníte zákonom predpísaný počet 270 dní DNP do dňa pôrodu, takže sa vám to z dôvodu "vylepšenia" materskej neoplatí. Ale môžete uvažovať o DNP pri OČR.
p. Mihál možno doplní
Pekný deň...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Pre Rišinko:
v tejto téme je info o DNP a "ošetrovačke" od ajobs
http://www.porada.sk/t34379-dpo-a-ne...tml#post318533
0 0
Rišinko Rišinko

Rišinko je offline (nepripojený) Rišinko

Ďakujem pekne za vysvetlenie. Pekný večer
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu: zamestnankyňa nastupuje na MD v apríli 2007. K 15.11.2006 zmení zamestnávateľa s mac. VZ. Približne k 10.12.2006 nastúpi na PN, kde bude až do nástupu na MD. Z čoho sa jej bude počítať materská?
Pochopila som to správne tak, že materská sa jej bude počítať z posledného zamestnania a PN nemá vlastne na výpočet materskej vplyv?
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Dobrý deň pán Mihál.

Som zamestnaná od apríla 2004 až do súčastnosti v jednej firme. Môj hrubý príjem je 15.000,- Sk mesačne. Zároveň som dobrovolne nemocensky poistená s VZ 10.000,- Sk od 1. apríla 2005.
Momentálne som v 8. týždni tehotenstva, predpokladaný termín pôrodu 21.6.2007. Čo môžem urobiť v mojom prípade pre získanie čo najvyššej materskej? Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prosím všetkých, ktorí sa pýtajú alebo chcú spýtať na to, čo majú robiť na zvýšenie svojej materskej, aby si najskôr 3 x prečítali seriál "Materské..." a až potom sa pýtali.

Mojou snahou bolo naučiť vás chytať ryby, nie ich chytať za vás...
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Pán Mihál, vaše príspevky sú vynikajúce, ďakujem za váš čas.... Prečítala som si všetko a chcela by som len odsúhlasiť môj "plán":
Som SZČO, povinnosť platiť do SP mi vznikne 1.7.2007. Na materskú plánujem ísť na jar v roku 2008. Predpokladajme, že termín pôrodu bude 15.5.2008. Naposledy som bola nemocensky poistená v roku 2004 pred prvým pôrodom. Zamestnám sa od 1.12.2006 do 31.8.2007 na skrátený pracovný čas, plat asi 500,- mesačne. Potom sa znova zamestnám od 15.3.2008, plat okolo 28000,-. Týmto by som splnila podmienku na výplatu materského ako zamestnanec a zabezpečila si aj maximálne materské z poistenia zamestnanca.
Ďalej od 1.4.2007 do 30.6.2007 sa prihlásim ako dobrovoľne poistená z maxima (zníženého o 500,- zo zamestnania). Od 1.7.2007 sa budem musieť prihlásiť ako SZČO do 30.9.2007 (živnosť chcem k 30. 9.2007 pozastaviť). Od 1.10.2007 do 31.12.2007 budem znova platiť ako dobrovoľne poistená z maxima, a od 1.1.2008 už budem platiť ďalej ale už len z minima. Tým by som si zabezpečila maximálnu materskú z dobrovoľného poistenia.
Dúfam, že som to napísala prehľadne. Prosím len o odsúhlasenie. Vopred všetkým ďakujem za odpoveď.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dobré ale zaplatíte zbytočne veľa. Ešte sa vyjadrím neskôr.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Jozef Mihál
Dobré ale zaplatíte zbytočne veľa. Ešte sa vyjadrím neskôr.
Ďakujem za ochotu.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

A ako by som teda mohla zaplatiť menej?
0 0
pixel pixel

pixel je offline (nepripojený) pixel

Pan Mihal,

mam otazku ktora suvisi mozno len okrajovo. Moja manzelka je na materskej dovolenke od roku 1999 az doteraz (mame 3deti). na matersku dovolenku odisla zo zamestnania kde ju aj nahlasila, pri kazdom narodeni dietata opatovne nahlasila predlzenie materskej zamestnavatelovi. Pred nedavnom nam vsak prisiel list od socialnej poistovni ze aby oznamila skoncenie pracovneho pomeru. Ona vsak ziadny pomer neskoncila a ako sme sa dozvedeli od socialnej poistovni jej zamestnavatel ju ani nenahlasil ze je na materskej, dokonca za nu ani neposielal vykazy na socialnu poistovnu. Pracovnicka soc. poistovni nam povedala ze sa mozeme prihlasit ako dobrovolny poistenec ze to sa da spatne od roku 2004 do teraz. Ako sa vsak da normalne spravit to aby jej zaratali roky aj od 1999 - 2004 kedy za nu zamestnavatel neposielal ziadne vykazy ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ad dogicka:

Som SZČO, povinnosť platiť do SP mi vznikne 1.7.2007. Na materskú plánujem ísť na jar v roku 2008. Predpokladajme, že termín pôrodu bude 15.5.2008.

Naposledy som bola nemocensky poistená v roku 2004 pred prvým pôrodom. Zamestnám sa od 1.12.2006 do 31.8.2007 na skrátený pracovný čas, plat asi 500,- mesačne. Potom sa znova zamestnám od 15.3.2008, plat okolo 28000,-. Týmto by som splnila podmienku na výplatu materského ako zamestnanec a zabezpečila si aj maximálne materské z poistenia zamestnanca.

Súhlas.

Ďalej od 1.4.2007 do 30.6.2007 sa prihlásim ako dobrovoľne poistená z maxima (zníženého o 500,- zo zamestnania).

Prihláste sa, ale s minimálnym VZ. Zbytočne budete platiť z maxima.

Od 1.7.2007 sa budem musieť prihlásiť ako SZČO do 30.9.2007 (živnosť chcem k 30. 9.2007 pozastaviť).

Súhlas.

Od 1.10.2007 do 31.12.2007 budem znova platiť ako dobrovoľne poistená z maxima,...

Prihláste sa až pred koncom roka 2007 a s maximálnym VZ, aby ste neplatili zbytočne veľa.

...a od 1.1.2008 už budem platiť ďalej ale už len z minima.

Súhlas.

Tým by som si zabezpečila maximálnu materskú z dobrovoľného poistenia.

Súhlas. Treba pozorne spočítať dobu dobrovoľného nem.poistenia, aby to bolo 270 dní.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
pixel, dobrovoľné nem.poistenie spätne sa uzatvoriť nedá, to ide len pokiaľ ide o dobrovoľné dôchodkové poistenie.

V danom probléme je vina na strane zamestnávateľa, nech to on dá do poriadku.
0 0
pixel pixel

pixel je offline (nepripojený) pixel

Jozef Mihál
pixel, dobrovoľné nem.poistenie spätne sa uzatvoriť nedá, to ide len pokiaľ ide o dobrovoľné dôchodkové poistenie.

V danom probléme je vina na strane zamestnávateľa, nech to on dá do poriadku.
problem je v tom ze ten zamestnavatel nereaguje na ziadne vyzvy od socialnej poistovne
0 0
henriettka henriettka

henriettka je offline (nepripojený) henriettka

Dobrý deň pán Mihál,
v apríli 2007, ak všetko pojde podla planu, by som mala nastupit na MD. Velmi by som vas prosila, aby ste mi odobrili moj plan na ziskanie vacsieho materského. Som dlhodobo zamestnaná v zamestnaní č.1, t.j. splnam podmienku 270 dni poistenia. Dna 30.11.2006 ukončím zamestnanie v spomínanom zamestaní č.1 a 1.12.2006 nastúpim do zamestania č.2 s max.VZ. Od 1.1.2007 budem mat v zamestnaní č.2 neplatené volno dlhodobé. Dňa 1.1.2007 nastúpim opat do zamestnania č.1 s max. VZ kde zotrvám až do nástupu na MD. Budem mat nárok na MD vo výške 55% z VZ z oboch zamestnaní, t.j. 2x MAX alebo je v tom nejaký zádrhel kt. som pri čítaní Vašich príspevkov nepostrehla, napr. splnenie podmienky 270 dní aj v zamestaní č. 2? Ďakujem vopred za skorú odpoved.
Naposledy upravil henriettka : 23.11.06 at 14:06
0 0
Vikt Vikt

Vikt je offline (nepripojený) Vikt

Vyhodnejsie je podla slov p. Mihala v co najkratsie obdobie s najvacsim moznym VZ a v co najviac poisteni - samozr.pri dodrzani 270 dni a max.VZ v danom mesiaci. A co taky plan?

Zamestnanie A od roku 2003. V zamestnani A v 12/2006 neplatene volno, o ktore sa krati pocet kalendar.dni na vypocet VZ.
HM za 1-11/06 202000/334*55% = 332,6347.

Zaroven od 9/2006 je osoba dobrovolne poistena na 8600 /do max VZ/.V 12/2006 sa odhlasi z VZ 8600 a prihlasi sa na VZ 21400. Podla vyjadrenia Soc.poist. sa odhlaskou /nie zmenou VZ v registracnom liste/ VZ pocita takto: 21400/31*55% = 379,6774. Tou zmenou by SP pocitala VZ + pocet dni od 9/2006-12/2006. Od 1.1.2007 sa opat zmeni VZ na minimum do obdobia, aby bolo splnenych 270 dni.

Kedze v 12/06 je v zamestnani A neplatene volno, uzatvori sa prac.pomer v zamestnani B s platom 18 000. Od 8.12.2006 +270 dni si zoberie nepl.volno /NV/ v B a po splneni podmienky 270 dni ukonci PP.Takze plat /VZ/ za obdobie 1-7.12.06 cca 4 511.
Vypocet 4511/31-24 NV*55% = 354,4357

Snazim sa mojej znamej najst kombinaciu ziskania najvacsej materskej podla jej moznosti /NV,novy PP/ a tato alternativa /ked som vsetko od p.Mihala pochopila spravne/ mi vychadza ako najvyhodnejsia.
Sumar VZ je 1066,7478 * 31 kal.mesiac = 33 069 - slusna materska,nie? V samotnom z-ni A by dostala zalostnych 10 311. Naklad na dosiahnutie takejto materskej je smiesnych 8 932,00 a to som uz pocitala vsetko co by stratila pri NV napr.stravne listky v zamestnani A.
Tak nech to este niekto odsuhlasi,ci je moje uvazovanie spravne /viac hlav, viac rozumu .../ Nech si ostatni pomozu aj takymto prikladom, ked rady,clanky .... od p. Mihala, kt. bolo neurekom nestacia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať