Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

dogicka
Áno, otázka sa vzťahuje k DPN.

§ 54
(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka, <o:p></o:p>


Keď čítam tento paragraf, stále mi vychádza, že pokiaľ budem DNP napr. od 1.2.2007 do 30.6.2007, odhlásim sa a znova sa prihlásim napr. od 15.12.2007 do 31.12.2007 tak rozhodujúce obdobie bude od vzniku nemocenského poistenia t.j. od 1.2.2007 do konca tohto kalendárneho roka. Prosím o vysvetlenie, asi zle čítam. Vopred ďakujem.
Tým že ukončíš DNP 30.6.2007 a potom sa znovu prihlásiš napr. od 15.12.2007 ti vlastne od toho 15.12.2007 vzniká nové nemocenské poistenie. A potom sa ti na zistenie VZ počíta obdobie od vzniku poistenia do konca kalendárneho roka, teda od 15.12.2007-31.12.2007.
Od 1.1.2008 môžeš potom znížiť VZ na minimum, ale už sa neodhlasuj, len zmeň výšku VZ, z ktorého platíš DNP. Keď budeš mať splnenú podmienku 270 dní, môžeš sa odhlásiť.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Ďakujem za vysvetlenie, ja som to pochopila trošku ináč. A ďakujem všetkým za rady, veľmi ste mi pomohli, pán Mihál vaše články o materskom sú super..... Posielam bodíky, prajem pekný deň....
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

ako treba postupovať v prípade, že sa dohodnem s nejakou firmou, ktorá so mnou uzavrie od jan.2007 nový pp-(23.1.nastupujem na md)aby som dosiahla najvyššiu možnú hranicu materskej-viem že vz je 25911..a aby zamestnávateľ za mna zaplatil čo najmenšie odvody-pretože si ich budem platiť ja..?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

viktora
ako treba postupovať v prípade, že sa dohodnem s nejakou firmou, ktorá so mnou uzavrie od jan.2007 nový pp-(23.1.nastupujem na md)aby som dosiahla najvyššiu možnú hranicu materskej-viem že vz je 25911..a aby zamestnávateľ za mna zaplatil čo najmenšie odvody-pretože si ich budem platiť ja..?
To je "čudná otázka" ako treba postupovať. Musí sa postupovať tak ako sa má, nový zamestnávateľ ťa prihlási všade kde má a ty budeš u neho pracovať na základe uzatvorenej pracovnej zmluvy. To je všetko. Alebo treba chodiť s bubnom na zajace... ???
Pekný deň...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

viktora
ako treba postupovať v prípade, že sa dohodnem s nejakou firmou, ktorá so mnou uzavrie od jan.2007 nový pp-(23.1.nastupujem na md)aby som dosiahla najvyššiu možnú hranicu materskej-viem že vz je 25911..a aby zamestnávateľ za mna zaplatil čo najmenšie odvody-pretože si ich budem platiť ja..?
Súhlasím s Manual.
Ale ak chceš zaplatiť čo najnižšie odvody /keďže ako píšeš náklady na ne si budeš znášať sama/, stačí uzatvoriť ten PP napr. 20.1.2006 s tým, že pracovná zmluva bude na 25911, ale za tie 3 dni do nástupu na MD to nebude taká hrozná suma, ani čo sa týka odvodov. Materské sa ti bude počítať z VZ za tie 3 dni.
Len pozor, tento nový PP nesmie byť uzatvorený súbežne s predchádzajúceim PP, z dôvodu podmienky poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm
Súhlasím s Manual.
Ale ak chceš zaplatiť čo najnižšie odvody /keďže ako píšeš náklady na ne si budeš znášať sama/, stačí uzatvoriť ten PP napr. 20.1.2006 s tým, že pracovná zmluva bude na 25911, ale za tie 3 dni do nástupu na MD to nebude taká hrozná suma, ani čo sa týka odvodov. Materské sa ti bude počítať z VZ za tie 3 dni.
Len pozor, tento nový PP nesmie byť uzatvorený súbežne s predchádzajúceim PP, z dôvodu podmienky poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch.
No ozaj, viac polopate sa to asi nedalo povedať - pardon, napísať. To chce bod.
0 0
Ikka Ikka

Ikka je offline (nepripojený) Ikka

Kedze ma tema ohladom materskeho zaujala, presnejsie dosiahnutie materskeho z dvoch poisteni (dobrovolneho aj povinneho), poslala som podobnu otazku do Socialnej poistovne a obratom som dostala odpoved.

Som zamestnaná od 1.1. 2006 a moj pracovny pomer bude trvat do marca 2007. Dalej si platim dobrovol. nemocens. poistenie od 1. 1. 06 a budem si ho platit do 31.12.2006, kedy sa odhlasim. Momentalne som tehotna a datum porodu mam 25 júna 2007. Svoj pracovny pomer koncim 31.marca 2007, nakolko mam zmluvu na dobu urcitu. V apríli 2007 sa opat prihlasim na dobrovol. nemocenské poistenie a chcela by som si platit odvody z max. vymeriavacieho zakladu. Chcem sa teda opytat, z coho sa mi teda bude pocitat materske. Predpokladam, ze rozhodujuce obdobie v ramci mojho pracov. pomeru, teda povinneho nemoc. poistenia, je cely rok 2006. Kedze splnim aj poziadavku 270 dni platenie dobrovolneho nemocenského poistenia, bude sa mi pocitat aj materské z neho? A ake bude rozhodujuce obdobie na dobrovol. nemocenske poistenie? Predpokladam, ze to bude obdobie od 1.4. 2006. Pytam sa preto, lebo mi nie je uplne jasny postup vypoctu v pripade, ak sa jedna o dva druhy nemocenskeho poistenia s roznymi rozhodujuci obdobiami (cize rozhodujuce obdobia sa neprekryvaju, ale vzniknu postupne, pricom obidva dodrzia podmienku 270 dni poistenia).
Konkretne: vymeriavaci zaklad na povin. nemocenske poistenie za rok 2006 je 192 000, cize materske z neho by malo byt cca 8670. Vymeriavaci zaklad z dobrovol. poistenia bude maximalny (teraz 25 911,- , buduci rok neviem), bude sa materske pocitat z neho, cize priblizne 14 000? A posledna otazku, bude materska , ktoru budem dostavat suctom tychto dvoch vypoctov alebo iba z max. vymeriavacieho zakladu, cize priblizne 14 000,- Sk?

Hned na druhy den mi prisla odpoved v tom zmysle, ze materske by sa podla
sucasnej platnej legislativy pocitalo z max. vymeriavacieho zakladu 25 911, to jest bolo by okolo 14000,- Sk.

Ako teda dosiahnut v mojom pripade, aby sa materske vyplacalo z obidvoch poisteni?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V SP zrejme nepochopili, čo je to rozhodujúce obdobie a ako sa počíta denný vymeriavací základ.

Tak ako to chcete urobiť, vám v zmysle platného zákona skutočne vyjde materské približných 8760 + 14000 Sk mesačne.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Presne tak, súhlasím s p. Mihálom.
Rozhodujúce obdobia sa neprekrývajú, nie je preto žiadny dôvod na to, aby nevyplácali materské z obidvoch poistení keďže podmienka 270 dní poistenia je splnená v obidvoch.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Treba si uvedomiť (a toto je odkaz pre pracovníkov SP, ktorí toto budú čítať), že nárok na materské sa posudzuje osobitne z každého nemocenského poistenia.

Jednotlivé nemocenské poistenia sú "autonómne" - jediná závislosť je v tom, že ak "bežia súčasne", vtedy nie je možné platiť poistné v úhrne pre všetky poistenia zo základu vyššieho, ako 25911 Sk. To však nie je prípad, týkajúci sa Ikka.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

Rad by som aj ja prispel otazkou nakolko sa ma uvedena tema tyka. Moja manzelka je v pracovom pomere zavisla cinnost nepretrzite cca 3 roky zamestnavatel A,-v priemere mesacny vymeriavaci zaklad cca 12OOO v roku 2005 v aprili popri tom bola na 7 dni na skrateny uvazok u zamestnavatela B za april vymeriavaci 11000 sk. Od maja 2005 sa stala dobrovolne poistenou osobou vymeriavaci zaklad cca 11000, vtedy som to prepocital tak aby to bol maximalny vymeriavaci zaklad z dobrovolneho a od zamestnavatela A. Od jula tusim ked sa upravoval maximalny vymeriavaci som upravil dobrovolne poistenie na nemocenske na cca 13000 sk tak aby to bolo cosi nad maximum t.j. 25000. Povodne som chcel od 1.1.06 znizit vymeriavaci zaklad na 7600 sk. Moja otazka je ci pri vypocte materskeho sa spocita prijem od zamestnavatela A aj B a aj z dobrovolneho poistenia ? Dosiahnem zvysenie vypoctu materskeho ak od 1.12.06 zvysim vymeriavaci zaklad z dobrovolneho poistenia z 13000 na maximum ? 25000, resp ak ak ju zamestnám ako zamestnavatel C na 6 dni za nejaku sumu ? mam na mysli alikvotnu cast z 25000 na 6 dni. Manzelka by mala nastpit na matersku v 07 juni. Vopred dakujem za Vase vyjadrenia
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

Este ma napadlo mam manzelku pred nastupom na matersku (povodne som chcel) odhlasit z dobrovolneho poistenia a to tak ze pri nastupe na matersku by mala poistenie len od zamestnavatela A
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

Este ma napadla jedna vec ktora sa netyka priamo materskeho ale subehu.Poprosil by som tu pritomny o ich nazor.Som szco -VZ 7600 a zaroven zamestnanec VZ na nemocenske maximalny 25911.v roku 2005 szco tiez minimalny tusim 6500 neskor 6900 ako zamestnanec maximalny. v oktobri som mal osetrovne so synom 10 dni ,po pociatocnom xaose s kladenkami od lekarky som obe kladenky -i ako zamestnanec i ako szco odovzdal na socialnu poistovnu kde mi vyplatili i osetrovne cca 4400 sk mne to vychadzalo tak ze vyplacali z oboch poisteni spolu ale len do maxima t.j. vlastne iba zo zamestnania nakolko davky z nemocenskeho sa prednostne platia zo zavislej cinnosti. Pani na socialnej poistovni mi zaroven povedala ze prave tym ze som presiahol max.vymeriavaci zaklad zamestnanec aj szco spolu je viac ako maximalny mam si poziadat spat o preplatok. Stretol sa z Vas niekto s niecim takym ?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
aladin
Este ma napadla jedna vec ktora sa netyka priamo materskeho ale subehu.Poprosil by som tu pritomny o ich nazor.Som szco -VZ 7600 a zaroven zamestnanec VZ na nemocenske maximalny 25911.v roku 2005 szco tiez minimalny tusim 6500 neskor 6900 ako zamestnanec maximalny. v oktobri som mal osetrovne so synom 10 dni ,po pociatocnom xaose s kladenkami od lekarky som obe kladenky -i ako zamestnanec i ako szco odovzdal na socialnu poistovnu kde mi vyplatili i osetrovne cca 4400 sk mne to vychadzalo tak ze vyplacali z oboch poisteni spolu ale len do maxima t.j. vlastne iba zo zamestnania nakolko davky z nemocenskeho sa prednostne platia zo zavislej cinnosti. Pani na socialnej poistovni mi zaroven povedala ze prave tym ze som presiahol max.vymeriavaci zaklad zamestnanec aj szco spolu je viac ako maximalny mam si poziadat spat o preplatok. Stretol sa z Vas niekto s niecim takym ?
Áno, o preplatok je možné požiadať SP kedykoľvek, SP do 30 dní peniaze vráti.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

Poprosil by som o udobrenie spravnosti mojej myslienky ,od veci znalých ktora mi nie je jasne ani po precitani celeho serialu od 1 do 8 od p. mihala a poznamkach a radach ostatnych prispievajucich. Zamestnankyna pracuje u firmy A 5 rokov nepretrzite VZ nizky cosi nad minimalnu mzdu, predpokladany nastup na matersku je marec 2007. Ak by zamestnankyna odisla od firmy A k 15.12.06 a od 16 12.06 by nastupila vo firme B za Max vymeriavaci zaklad a tam bola do 5.1.07 ukoncila by prac.pomer a od 6.1.07 by bola opat vo firme A asi by jej pocitali matersku zo zarobku u firmyA lebo mala prerusenie a odtial nastupuje na matersku t.j. pocitali by VZ na ucely materskeho od 6.1.07 ? alebo to vyriesit sposobom ze u firmy B neukoncit pracovny pomer len preradit na inu pracu za nizsiu mzdu , vtedy by sa pocital VZ od 16.12 do 31.12.06 ?
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Vikt
Podla vasich navrhov sa bude materska pocitat takto?

Zamest.A je to jasne 332,6347.

DNP vypocitam 25911//14 dni /18.12.-31.12.06/ x 55% = 1017,9321

Zamest.B 25911/21 prac.dni x 6 odpracovanych - VZ bude 7403.
7403/31-23 /NV od 9.12-31.12./ = 925,3750 x 55% = 508,9562

Dobre to pocitam?
VZ v 12/06 bude mat DNP 25911 + zamest.B 7403 /co vychadza nad max VZ/ ,alebo sa to rata pomerne na dni? A ako sa bude potom pocitat zaplatenie poistneho z DNP za 12/06 - do 17.12.06 s povodneho VZ a od 18.12.06 s VZ 25911?
Priznam sa, ze uz som riadne domotana.
Vikt,
nebude potom problem z 12/06 kedy bude celý mesiac, čiže 31 dní neplatené voľno? Niečo sa mi marí, že nad 30 dní pracovného voľna sú v Zákonníku práce nejaké podmienky?!
Naposledy upravil renkulka : 03.12.06 at 08:14
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
renkulka
Vikt,
nebude potom problem z 12/06 kedy bude celý mesiac, čiže 31 dní neplatené voľno? Niečo sa mi marí, že nad 30 dní pracovného voľna sú v Zákonníku práce nejaké podmienky?!
Nie sú žiadne špeciálne podmienky.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
aladin
Poprosil by som o udobrenie spravnosti mojej myslienky ,od veci znalých ktora mi nie je jasne ani po precitani celeho serialu od 1 do 8 od p. mihala a poznamkach a radach ostatnych prispievajucich. Zamestnankyna pracuje u firmy A 5 rokov nepretrzite VZ nizky cosi nad minimalnu mzdu, predpokladany nastup na matersku je marec 2007. Ak by zamestnankyna odisla od firmy A k 15.12.06 a od 16 12.06 by nastupila vo firme B za Max vymeriavaci zaklad a tam bola do 5.1.07 ukoncila by prac.pomer a od 6.1.07 by bola opat vo firme A asi by jej pocitali matersku zo zarobku u firmyA lebo mala prerusenie a odtial nastupuje na matersku t.j. pocitali by VZ na ucely materskeho od 6.1.07 ? alebo to vyriesit sposobom ze u firmy B neukoncit pracovny pomer len preradit na inu pracu za nizsiu mzdu , vtedy by sa pocital VZ od 16.12 do 31.12.06 ?
Áno, správna úvaha je pokračovať vo firme B s tým, že od 16.12.2006 do 31.12.2006 bude maximálny VZ, a od 1.1.2007 sa zmení úväzok (nemusí sa zmeniť nutne mzda) v tejto firme napr. na 1 hodinu mesačne. Potom RO na výpočet materského bude 16.12.-31.12.2006.
0 0
mirecB mirecB

mirecB je offline (nepripojený) mirecB

Jozef Mihál
mirecB: 270 dní sa počíta k skutočnému dňu pôrodu. Takže nárok na materské z DNP mať bude. Nárok na materské bude mať aj z poistenia zamestnanca - ochranná lehota je 6 mesiacov.

Prečítajte si ešte raz pozorne seriál a bude Vám jasné, čo treba robiť s dobrovoľným nem.poistením. Máte ešte mesiac čas na správne rozhodnutie.

Mojou snahou je naučiť vás ryby chytať...
Dobry den,
cital som vsetky clanky, ale nenasiel som objasnenie toho, co ste mi napisali, cize neviem kolko a kedy mam platit, ci to nejako zmenit, zvysit, znizit... .Prosim Vas o radu, lebo koniec roka sa blizi. Dakujem.
0 0
rena112 rena112

rena112 je offline (nepripojený) rena112

Materská. Prosím o pomoc. Zamestnankyňa má prac. zmluvu na KPČ od 4.5.2006 na dobu určitú do 31.12.2006, s hod. mzdou 40,- Sk a súčasne je poberateľkou invalidného dôchodku. Od 14.6.2006 - doteraz je DPN. Medzitým otehotnela a termín pôrodu pripadá na 9.4.2007. Na MD nastúpi 6 týždňov pred pôrodom. V roku 2005 pracovala tiež na pol úväzok, od.1.1.2005 do 20.3.2005 bola PN. Zmluva jej skončila 30.6.2005. Jej vym. základ bol okolo 3400,- Sk. Čo spraviť v jej prípade. Dá sa vôbec niečo?
Má ukončiť PN a od 01.01.2007 uzatvorí novú PZ s vyšším platom? Poraďte !
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať