Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm
Podmienky vzniku nároku na podporu spĺňaš (poistená v nezamestnanosti aspoň 3 roky v posledných 4 rokoch). Myslím, že na tlačivo sa vypisujú údaje za posledné 4 roky, neviem presne, tak asi sa aj podpora počíta z príjmu za toto obdobie. Možno poradí v tomto niekto iný.
Podpora v nezamestnanosti sa počíta z posledných 3 rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných. Ak v tomto období nie sú 3 roky s VZ pre výpočet, vypočíta sa podpora z daného kratšieho obdobia.
0 0
Jajka28 Jajka28

Jajka28 je offline (nepripojený) Jajka28

Ok a na ake obdobie mam narok na podporu v nezamestnanosti nakolko som dala vypoved ja.
Vdaka
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jajka28
Ok a na ake obdobie mam narok na podporu v nezamestnanosti nakolko som dala vypoved ja.
Vdaka
Ak spĺňaš horeuvedené kritérium, potom máš nárok na podporu v dĺžke 6 mesiacov. Bez ohľadu na to, kto dal komu výpoveď.
0 0
Jajka28 Jajka28

Jajka28 je offline (nepripojený) Jajka28

Dakujem vam vsetkym pomohli ste mi.
0 0
mirecB mirecB

mirecB je offline (nepripojený) mirecB

Dobry den, pocet 270dni DNP sa pocita pri materskej ku dnu porodu? Nie som si isty, radsej sa pytam.
0 0
mirecB mirecB

mirecB je offline (nepripojený) mirecB

Este mam jednu otazku, ak mi uplinie doba DNP 270dni 27.5.2007 a odhlasim sa, kolko dni mam cakat a znova s prihlasit na DNP s max. VZ? Termin porodu mame priblizne 3.7.2007.Je to nutne zahlasit do 1.dna nasledujuceho mesiaca? Budem mat v tomto pripade, ak budem len mesiac platit z max.VZ, max. vysku materskej? Je potrebne sa uplne odhlasit, alebo staci zmenit len sumu zo minima VZ na maximum VZ?Dakujem
0 0
kalinka kalinka

kalinka je offline (nepripojený) kalinka

Prosím Vás čítam príspevky a neviem si z toho vybrať. Som v pracovnom pomere 5 rok. V júni by som mala nastúpiť na materskú. Viem, že to je už krátky čas, ale dá sa ešte niečo urobiť pre zvýšenie materskej? Mám sa prihlásiť na dobrovoľné platenie poistného? Alebo mi prosím niečo poraďte. Ďakujem !!!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mirecB
Dobry den, pocet 270dni DNP sa pocita pri materskej ku dnu porodu? Nie som si isty, radsej sa pytam.
Áno, je to tak.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mirecB
Este mam jednu otazku, ak mi uplinie doba DNP 270dni 27.5.2007 a odhlasim sa, kolko dni mam cakat a znova s prihlasit na DNP s max. VZ? Termin porodu mame priblizne 3.7.2007.Je to nutne zahlasit do 1.dna nasledujuceho mesiaca? Budem mat v tomto pripade, ak budem len mesiac platit z max.VZ, max. vysku materskej? Je potrebne sa uplne odhlasit, alebo staci zmenit len sumu zo minima VZ na maximum VZ?Dakujem
Nečítal si pozorne články Dr. Mihála, ak sa pýtaš veci, ktoré tu už boli miliónkrát pertraktované.
1. Ak je termín pôrodu 3.7.2007, potom nástup na materskú je niekedy medzi 8.-22.5.2007, takže odhlásiš sa napr. 30.4.2007 z DNP z minima, a od 1.5.2007 sa prihlásiš z maxima. Žiadne dni netreba čakať. Z maxima budeš platiť DNP iba do dňa nástupu na MD (ak splníš skôr 270 dní DNP), dlhšie nie. Ak splníš 270 dní 27.5.2007, od tohto dňa bude SP vyplácať materské,
2. Musíš dať odhlášku z DNP z minima a potom prihlášku na DNP z maxima, zmenou VZ by si to riadne pohnojil.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
kalinka
Prosím Vás čítam príspevky a neviem si z toho vybrať. Som v pracovnom pomere 5 rok. V júni by som mala nastúpiť na materskú. Viem, že to je už krátky čas, ale dá sa ešte niečo urobiť pre zvýšenie materskej? Mám sa prihlásiť na dobrovoľné platenie poistného? Alebo mi prosím niečo poraďte. Ďakujem !!!
DNP nepomôže. Iba skončiť pracovný pomer a tesne pred nástupom na MD uzatvoriť nový pracovný pomer s maximálnym VZ.
0 0
veronika13 veronika13

veronika13 je offline (nepripojený) veronika13

Dobrý deň, veľmi ste mi pomohli radami o získanie maximálneho materského, no mám ešte otázočku:
Aké odvody platí zamestnávateľ za mňa keď skončí materská a začnem poberať rodičovský príspevok?
0 0
tiger1 tiger1

tiger1 je offline (nepripojený) tiger1

Zdravím Vás, chcem sa spýťať ako je to s materskou v prípade, že manželka poberá príspevok za opatrovanie. Neplatí zdravotné poistenie. Dá sa materská poberať spoločne s príspevkom za opatrovanie? Aké sú možnosti. Ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

veronika13
Dobrý deň, veľmi ste mi pomohli radami o získanie maximálneho materského, no mám ešte otázočku:
Aké odvody platí zamestnávateľ za mňa keď skončí materská a začnem poberať rodičovský príspevok?
Počas trvania materskej a rodičovskej dovolenky neplatí zamestnávateľ vôbec žiadne odvody. Povinnosti voči tebe končia z jeho strany nahlásením ukončenia MD na SP a ZP a samozrejme následným nahlásením začiatku RD na ZP a na SP. Na SP zároveň nahlási aj začiatok prerušenia.
0 0
batoro batoro

batoro je offline (nepripojený) batoro

Zdravím Vás,
veľmi pekne by som vás chcel poprosiť poradiť. Plánujeme mať so snúbenicou vo veľmi blízkom čase dieťa. Chcela by mať najvyššiu materskú, preto by si teraz chcela začať platiť vyššie odvody do sociáílnej poisťovne (DPN). Avšak kedže pracuje ako lekárka, a je vo vysoko infekčnom prostredí je dosť pravdepodobné, že pôjde na rizikové tehotenstvo minimálne počas prvých 3 mesiacov tehotenstva. Ide o to či sa jej aj táto doba bude počítať do tých potrebných 270 dní, kedže bola "dobrá vôľa platiť" už pred nastúpením na rizikové tehotenstvo.
-Ak áno, ako sa to presne počíta koľko treba platiť, keďže jej plat je so službami dosť menlivý cca 17000-19000 hrubého, treba ísť do sociálnej poisťovne osobne, alebo stačí vyplniť tlačivo a kde ho treba zaslať?
-Ak nie, v júni mení pracovný pomer a nastupuje robiť do vlastnej sro-čky, kde by si mohla dať napr. posledný mesiac pred materskou vyšší plat. Stačilo by iba jeden mesiac a aká výška tohto platu by to mala byť, aby splnila podmienky na najvyššiu možnú materskú?
Resp. čo by ste nám odporúčali.
ďakujem veľmi pekne za rady
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
tiger1
Zdravím Vás, chcem sa spýťať ako je to s materskou v prípade, že manželka poberá príspevok za opatrovanie. Neplatí zdravotné poistenie. Dá sa materská poberať spoločne s príspevkom za opatrovanie? Aké sú možnosti. Ďakujem.
Áno, môže, pretože ide o iný typ dávky. Materské sa vypláca z nemocenského poistenia a príspevok za opatrovanie je štátna sociálna dávka.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

batoro
Zdravím Vás,
veľmi pekne by som vás chcel poprosiť poradiť. Plánujeme mať so snúbenicou vo veľmi blízkom čase dieťa. Chcela by mať najvyššiu materskú, preto by si teraz chcela začať platiť vyššie odvody do sociáílnej poisťovne (DPN). Avšak kedže pracuje ako lekárka, a je vo vysoko infekčnom prostredí je dosť pravdepodobné, že pôjde na rizikové tehotenstvo minimálne počas prvých 3 mesiacov tehotenstva. Ide o to či sa jej aj táto doba bude počítať do tých potrebných 270 dní, kedže bola "dobrá vôľa platiť" už pred nastúpením na rizikové tehotenstvo.
-Ak áno, ako sa to presne počíta koľko treba platiť, keďže jej plat je so službami dosť menlivý cca 17000-19000 hrubého, treba ísť do sociálnej poisťovne osobne, alebo stačí vyplniť tlačivo a kde ho treba zaslať?
-Ak nie, v júni mení pracovný pomer a nastupuje robiť do vlastnej sro-čky, kde by si mohla dať napr. posledný mesiac pred materskou vyšší plat. Stačilo by iba jeden mesiac a aká výška tohto platu by to mala byť, aby splnila podmienky na najvyššiu možnú materskú?
Resp. čo by ste nám odporúčali.
ďakujem veľmi pekne za rady
Čo sa týka pracovného pomeru, tak stačí pár dní pred nástpom na MD ukončiť PP a následne uzatvoriť nový s maximálnym VZ. Nestačí len zvýšiť plat.
Čo sa týka DNP, tak samozrejme odporúčam prihlásiť sa s minima, to zatiaľ stačí. Treba vyplniť RLFO - registračný list fyzickej osoby, ktorým sa vlastne prihlási na DNP a určí si tam VZ, z ktorého bude platiť. Tlačivo podpíše a zašle alebo odnesie na sociálnu poisťovňu. Dni DNP sa samozrejme počítajú aj počas PN. Dávky z DNP (PN alebo materská) jej budú vyplácané po splnení podmienky 270 dní poistenia.
Pre kombinácie PP a DNP, 2x maximálna materská, odporúčam prečítať všetky odborné články od p. Mihála a potom, ak Vám niečo nebude úplne jasné, pýtajte sa na porade.
0 0
Bambucko Bambucko

Bambucko je offline (nepripojený) Bambucko

dobrý deň vážený p. Mihál,

chcela by som sa Vás spýtať, čo môžem ešte urobiť pre zvýšenú materskú. Ak sa vôbec ešte niečo dá urobiť v spolupráci so zamestnávateľom. Zamestnaná som od roku 2002 v TPP. v 10/2005 som nastúpila na materskú dovolenku s prvým dieťaťom, pričom pracovný pomer stále trvá a je len prerušený. Momentálne som na rodičovskej dovolenke a v júli 2007 sa nám narodí druhé dieťa. tentoraz som trocha zaspala na vavrínoch, preto by som chcela vedieť, či sa výška mojej materskej ešte dá nejakým spôsobom vyriešiť. Ďakujem Vám pekne za odpoveď.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Bambucko
dobrý deň vážený p. Mihál,

chcela by som sa Vás spýtať, čo môžem ešte urobiť pre zvýšenú materskú. Ak sa vôbec ešte niečo dá urobiť v spolupráci so zamestnávateľom. Zamestnaná som od roku 2002 v TPP. v 10/2005 som nastúpila na materskú dovolenku s prvým dieťaťom, pričom pracovný pomer stále trvá a je len prerušený. Momentálne som na rodičovskej dovolenke a v júli 2007 sa nám narodí druhé dieťa. tentoraz som trocha zaspala na vavrínoch, preto by som chcela vedieť, či sa výška mojej materskej ešte dá nejakým spôsobom vyriešiť. Ďakujem Vám pekne za odpoveď.
Nie som síce p. Mihál, ale ak sa nenahneváš, zodpoviem tvoju otázku.
DNP už nestíhaš /nesplníš podmienku 270 dní poistenia/.
V tvojom prípade stačí, keď zamestnávateľ urobí dodatok k pracovnej zmluve o úprave mzdy na maximum, 25911 /v júli to už bude trošku viac/. Keďže si v predchádzajúcom kalendárnom roku nemala žiadny príjem na SP dáva zamestnávateľ potvrdenie o pravdepodobnom príjme, ktorý by si dosiahla, keby si pracovala. Tam uvedie príjem vo výške maximálneho VZ, tvoja materská bude potom niečo okolo 15000,-.
0 0
tiger1 tiger1

tiger1 je offline (nepripojený) tiger1

Ešte raz Vás zdravím a prosím o Vaše vyjadrenie. Ak som tomu dobre porozumel moja manželka popri tom, že dostáva príspevok za opatrovanie môže poberať aj materské a následne rodičovské, bez toho aby jej niektorú dávku krátili, alebo prerušili. Skúsim uviesť príklad:
Ak sa teraz od 1.2.2007 prihlási na nemocenské poistenie z minimálneho základu a bude ho platiť 270 dní môže sa odhlásiť a následne v roku 2008 by sa v januári od 1.1. prihlásila z maximálneho základu, pričom pôrod by bol niekedy v polovici februára. Vtedy by mala mať nárok na z jej hľadiska najvýhodnejšie materské. Aspoň tak som to pochopil. Nebudú jej ho však rátať z platieb roku 2007? Prípadne by tam boli lepšie iné dátumy na prihlásenie a odhlásenie? Ďakujem pekne za informácie.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

tiger1
Ešte raz Vás zdravím a prosím o Vaše vyjadrenie. Ak som tomu dobre porozumel moja manželka popri tom, že dostáva príspevok za opatrovanie môže poberať aj materské a následne rodičovské, bez toho aby jej niektorú dávku krátili, alebo prerušili. Skúsim uviesť príklad:
Ak sa teraz od 1.2.2007 prihlási na nemocenské poistenie z minimálneho základu a bude ho platiť 270 dní môže sa odhlásiť a následne v roku 2008 by sa v januári od 1.1. prihlásila z maximálneho základu, pričom pôrod by bol niekedy v polovici februára. Vtedy by mala mať nárok na z jej hľadiska najvýhodnejšie materské. Aspoň tak som to pochopil. Nebudú jej ho však rátať z platieb roku 2007? Prípadne by tam boli lepšie iné dátumy na prihlásenie a odhlásenie? Ďakujem pekne za informácie.
Áno, uvažuješ správne, ale úplne by stačilo prihlásiť sa v roku 2008 znovu na DNP z maximálneho VZ, napr. od 1.2.2008. Materské sa jej bude počítať z posledného vzniknutého poistenia, aj keď ho bude vlastne platiť možno len pár dní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať