Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
katherine katherine

katherine je offline (nepripojený) katherine

Dakujem za odpovede. Tak som si aj myslela,takze v skratke- teraz len platit DNP z minima aj potom ked sa mi podari otehotniet a v v poslenych mesiacoch tehotenstva ,povedzme koncom roka si dat povedzme mesiac neplatene volno a v ten mesiac si DNP zvysit na maximum, takze mi materske vypocitaju z dvoch VZ a spocitaju.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

katherine Pozri príspevok
Dakujem za odpovede. Tak som si aj myslela,takze v skratke- teraz len platit DNP z minima aj potom ked sa mi podari otehotniet a v v poslenych mesiacoch tehotenstva ,povedzme koncom roka si dat povedzme mesiac neplatene volno a v ten mesiac si DNP zvysit na maximum, takze mi materske vypocitaju z dvoch VZ a spocitaju.
Ak by sa nedarilo otehotnieť, kludne zruš DNP na určitú dobu, ale sleduj si podmienku, aby si za posledné 2 roky bola poistená minimálne 270 dní do dňa pôrodu. Zbytočne je platiť nepretžite sumu 335 Sk, keď požadovaný efekt splní aj menej platieb.
Naposledy upravil Manual : 12.02.07 at 12:50
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

ajobs Pozri príspevok
DNP musíš platiť aspoň 270 dní, aby si mala nárok na materské aj z tohto poistenia. U súčasného zamestnávateľa si zvýšiš VZ tak, že s ním ukončíš pracovný pomer, a od ďalšieho dňa uzatvoríš nový, ale s maximálnym VZ. Ak to urobíš tesne pred koncom roka 2007, napr. od 15.12.2007, kedy bude maximum okolo 28.000 Sk, potom sa ti z tohto VZ bude ako zamestnancovi vypočítavať materské.
Zmeniť VZ u DNP (odhláškou a novou prihláškou) stačí tesne pred nástupom na MD. Napr. na MD nastúpiš 15.6.2008, potom ti stačí zmeniť VZ na maximálny od 1.6.2008. V tomto období musíš mať v zamestnaní neplatené voľno (1.6.-14.6.2008), aby sa mohol uplatniť maximálny VZ z DNP.
ajobs, ďakujem za odpoveď. Naozaj som rada, že Vás ešte baví, odpovedať na naše otázky. Dovolím si ešte doplňujúce otázky na upresnenie:
1. Takže môžem maximálny VZ u zamestnávateľa vyriešiť už v tomto roku a nemusím na to myslieť v roku 2008 a od januára 2008 platiť opäť z nižšieho VZ ?
2. Prihlášku na DNP podám od 01.04.2007 a budem platiť z minimálneho VZ napr. do 31.12.2007 alebo mám platiť aj v januári ? Podám prerušenie alebo odhlášku ?
3. Keby som si to skomplikovala ešte s pracovným pomerom u ďalšieho zamestnávateľa napr. pracovná zmluva od 01.05.2008 s max. VZ bude sa počítať VZ aj z tohto pracovného pomeru, ak od 01.06.08-14.06.08 budem čerpať aj u neho neplatené voľno?
Ďakujem za trpezlivosť !!!
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Manual Pozri príspevok
Ak plánuješ ísť na materskú až v r. 2008, idealne je spraviť RO pred koncom r.2007 aj v PP aj v DNP a v r.2008 už máš pokoj až do vypísania na materskú a materská sa bude počítať z VZ r.2007. Prelistuj si seriu článkov od p. Mihála o materských.
Odpoveď je v texte modrým. A podobná problematika sa riešila už aj v skorších príspevkoch tejto témy, prečítaj si ich pozorne.
Veď práve to, či to zákonodarcovia nepomenia. Keby sme mali zabezpečený slušný príjem počas materskej a rodičovskej dovolenky, tak by sme nemuseli vymýšľať takéto veci. Počas čerpania materskej by príjem bol celkom slušný, ale rodičovský príspevok, to je veľmi málo...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

saskia26 Pozri príspevok
Veď práve to, či to zákonodarcovia nepomenia. Keby sme mali zabezpečený slušný príjem počas materskej a rodičovskej dovolenky, tak by sme nemuseli vymýšľať takéto veci. Počas čerpania materskej by príjem bol celkom slušný, ale rodičovský príspevok, to je veľmi málo...
Musíte /ženy/ dohovoriť pánom poslancom, že oni majú na svedomí klesajúcu populáciu :-)) ....
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Manual Pozri príspevok
Musíte /ženy/ dohovoriť pánom poslancom, že oni majú na svedomí klesajúcu populáciu :-)) ....
Podľa môjho názoru sa v oblasti nemocenského poistenia nebude v najbližších 2-3 rokoch meniť nič podstatné.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
saskia26 Pozri príspevok
ajobs, ďakujem za odpoveď. Naozaj som rada, že Vás ešte baví, odpovedať na naše otázky. Dovolím si ešte doplňujúce otázky na upresnenie:
1. Takže môžem maximálny VZ u zamestnávateľa vyriešiť už v tomto roku a nemusím na to myslieť v roku 2008 a od januára 2008 platiť opäť z nižšieho VZ ? Áno, je to tak.
2. Prihlášku na DNP podám od 01.04.2007 a budem platiť z minimálneho VZ napr. do 31.12.2007 alebo mám platiť aj v januári ? Podám prerušenie alebo odhlášku ? Stačí ti platiť do 31.12.2007 (to získaš 275 dní), a potom sa prihlásiť na DNP z maxima až tesne pre nástupom na MD, napr. od 1.6.2008. Musíš splniť podmienku 270 dní DNP v posledných 2 rokoch pred pôrodom.
3. Keby som si to skomplikovala ešte s pracovným pomerom u ďalšieho zamestnávateľa napr. pracovná zmluva od 01.05.2008 s max. VZ bude sa počítať VZ aj z tohto pracovného pomeru, ak od 01.06.08-14.06.08 budem čerpať aj u neho neplatené voľno? Nie, pretože aj u tohto zamestnávateľa by si musela byť poistená aspoň 270 dní. Ale ak tam začneš pracovať už teraz s minimálnym úväzkom napr. 1 hodina týždenne (mesačne), môžeš to do budúceho roka stihnúť a mať 3 x maximálnu materskú.
Ďakujem za trpezlivosť !!!
Odpoveď je v texte.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

ajobs Pozri príspevok
Odpoveď je v texte.
ajobs, takže by som sa prihlásila aj u druhého zamestnávateľa na povinné NP na 1 hodinu mesačne s minimálnym VZ od 01.08.2007-30.04.2008 (274 dní). 30.04.2008 ukončím pracovný pomer, od 01.05.2008 uzavrieme novú zmluvu s maximálnym VZ. Od 01.06.2008 začnem čerpať aj u tohto zamestnávateľa neplatené voľno až do nástupu na materskú a budem poberať 3x materské ? Nebude prekážať, keď budem čerpať u obidvoch zamestnávateľov súčasne neplatené voľno ?
Tieto teoretické úvahy začínajú byť zaujívamé. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň!
0 0
GabiO GabiO

GabiO je offline (nepripojený) GabiO

Prajem všetkým pekný deň.
Mám takýto problém:
Od 8.12.2004 som bola na materskej dovolenke s prvým dieťaťom. Dovtedy som bola normálne zamestnaná (4 roky). Minulý rok (5.4.2006 - 5.1.2007) som si dobrovolne platila nemocenské poistenie (maximálnu sumu). Teraz som od 1.1.2007 nastúpila do zamestnania na polovičný pracovný uväzok (ale mala by som platit odvody z maxima). Čakám druhé dieťa, termín pôrodu má 10.7.2007, takže mne to vychádza tak, že na materskú by som mala ísť 29.5.2007.
Chcem sa opýtať, či mám nárok na nejaký materský príspevok a v akej sume. (Bojím sa totiž, že v zamestnaní nemám odpracovaných 270 dní, takže asi iba ten z dobrovoľného poistenia, že? A asi mám už naň splnené podmienky, takže sa už nemusím dobrovoľne znovu poistiť, alebo pre istotu radšej áno?)

Ďakujem za Vaše odpovede a prajem pekný deň.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
saskia26 Pozri príspevok
ajobs, takže by som sa prihlásila aj u druhého zamestnávateľa na povinné NP na 1 hodinu mesačne s minimálnym VZ od 01.08.2007-30.04.2008 (274 dní). 30.04.2008 ukončím pracovný pomer, od 01.05.2008 uzavrieme novú zmluvu s maximálnym VZ. Od 01.06.2008 začnem čerpať aj u tohto zamestnávateľa neplatené voľno až do nástupu na materskú a budem poberať 3x materské ? Nebude prekážať, keď budem čerpať u obidvoch zamestnávateľov súčasne neplatené voľno ?
Tieto teoretické úvahy začínajú byť zaujívamé. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň!
Tých alternatív je viac, dôležité je, aby si mala kombinované neplatené voľno u jedného zamestnávateľa a maximálny VZ u ďalšieho, ale nemusí to trvať celý mesiac. Samozrejme, v tomto období budeš odhlásená z DNP.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
GabiO Pozri príspevok
Prajem všetkým pekný deň.
Mám takýto problém:
Od 8.12.2004 som bola na materskej dovolenke s prvým dieťaťom. Dovtedy som bola normálne zamestnaná (4 roky). Minulý rok (5.4.2006 - 5.1.2007) som si dobrovolne platila nemocenské poistenie (maximálnu sumu). Teraz som od 1.1.2007 nastúpila do zamestnania na polovičný pracovný uväzok (ale mala by som platit odvody z maxima). Čakám druhé dieťa, termín pôrodu má 10.7.2007, takže mne to vychádza tak, že na materskú by som mala ísť 29.5.2007.
Chcem sa opýtať, či mám nárok na nejaký materský príspevok a v akej sume. (Bojím sa totiž, že v zamestnaní nemám odpracovaných 270 dní, takže asi iba ten z dobrovoľného poistenia, že? A asi mám už naň splnené podmienky, takže sa už nemusím dobrovoľne znovu poistiť, alebo pre istotu radšej áno?)

Ďakujem za Vaše odpovede a prajem pekný deň.
Obdobie roičovskej dovolenky sa ti podľa novely zákona o SP započítava do obdobia nemocenského poistenia zamestnanca, takže 270 dní by si mala mať splnené. DNP máš takisto splnené, takže treba vhodne skombinovať VZ a RO a budeš mať nárok na 2x materské (z maxima).
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

ajobs Pozri príspevok
Tých alternatív je viac, dôležité je, aby si mala kombinované neplatené voľno u jedného zamestnávateľa a maximálny VZ u ďalšieho, ale nemusí to trvať celý mesiac. Samozrejme, v tomto období budeš odhlásená z DNP.
ajobs, môžeš mi prosím uviesť nejakú konkrétnejšiu alternatívu aj s dátumami?
Ďakujem
0 0
ivetlau ivetlau

ivetlau je offline (nepripojený) ivetlau

Prosím o radu, kráti sa dovolenka zamestnankyni, ktorá nastupuje v apríli na materskú dovolenku ? Ak ano , ako ?
0 0
GabiO GabiO

GabiO je offline (nepripojený) GabiO

ajobs Pozri príspevok
Obdobie roičovskej dovolenky sa ti podľa novely zákona o SP započítava do obdobia nemocenského poistenia zamestnanca, takže 270 dní by si mala mať splnené. DNP máš takisto splnené, takže treba vhodne skombinovať VZ a RO a budeš mať nárok na 2x materské (z maxima).
Takže ak som to správne pochopila, musím ísť v robote pár dní pred materskou na neplatené voľno a prihlásiť sa znovu ako DPO. Keďže mám nástup na MD 29.5., stačí mi zobrať si 28.5. neplatené voľno a prihlásiť sa na jeden deň ako DPO s maximálnym vymeriavacím základom?
(Len pre istotu, keby som DPO ukončila už minulý rok (t.j. RO by sa mi neprekrývali), asi by som už toto nemusela robiť, že?)
Ďakujem a prajem pekný deň.
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

pardon ale prispevok sa neda vymazat- len upravit..
Naposledy upravil danasv : 15.02.07 at 17:05
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

Jozef Mihál Pozri príspevok
Chlapi, že vás to ešte baví...
to nebolo velmi pekne.. ved p. Mihal tak ako vy ste na zaciatku s chutou radili a robili stastnymi ludi ktorym ste prilepsili svojimi radami( ja tiez medzi nich patrim- takze vdaka) tak teraz prebrali stafetu Ajobs a pod. a maju za sebou tak ako aj vy zastupy vdacnych ludi.. viem z toho nevyziju- ale aspon cloveka hreje pri srdci to ze dobri ludia este existuju.
Naposledy upravil danasv : 13.02.07 at 19:49
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To bolo myslené obdivne.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň,
pri čítaní porady som natrafila aj na tému materská. Veľmi ma teší, že má niekto záujem pomôcť mamičkám z dobrej vôle.

Chcem sa opýtať, ak som ako SZČO dobrovoľne poistené z minimálneho VZ a zamestnala by som sa musím podmienku 270 dní splniť aj v zamestnaní (270 dní) aj ako SZCO (2710 dní) alebo v úhrne 270 dní?

Ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň,
pri čítaní porady som natrafila aj na tému materská. Veľmi ma teší, že má niekto záujem pomôcť mamičkám z dobrej vôle.

Chcem sa opýtať, ak som ako SZČO dobrovoľne poistené z minimálneho VZ a zamestnala by som sa musím podmienku 270 dní splniť aj v zamestnaní (270 dní) aj ako SZCO (2710 dní) alebo v úhrne 270 dní?

Ďakujem
v obidvoch poisteniach musíš splniť podmienku minimálne 270 dní
Naposledy upravil Manual : 14.02.07 at 07:04
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ďakujem za odpoveď. A teraz niečo zložitejšie.
Plánujeme rodinku niekedy v roku 2008 možno aj troška neskôr.

Od 13.9.2006 si platím dobrovoľné odovody z minima 350,-
1. Podľa Vašej rady by som sa mala niekedy v decembri napr. 15.12. 2007 odhlásiť z dobrovoľných odvodov a koncom decembra (napr. 27.12.2007 aby som mala čím nižšie náklady) by som sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské odvody z maximálneho VZ. Z tohto by som sa mala odhlásiť ešte 31.12.2007, alebo až v januári 2008? A potom opať platiť z minima, tak aby som splnila 270dní poistenia. Uvažujem správne, ak by sa mi v prípade tehotenstva v roku 2008 počítala materská z VZ za rok 2007 a to za posledné obdobie, počas ktorého si budem platiť odovdy z maxima - 27.12.-31.12.2007?

2. Ak by som si platila odvody ako v bode 1 a zistila by som že som tehotná niekedy v marci 2008, zamestnala by som sa v marci z VZ 25911, teda by som nemusela platiť dobrovoľné odvody, lebo v zamestnaní by som mala maximálny VZ?

3. Ak by bol splnený bod 1 a 2, stačilo by aby som pracovala 3 mesiace a potom by som mala neplatené voľno, teda by som nemusela platiť odvody ale počítala by si mi ochranná lehota 6 mesiacov, čím by som splnila podmienku 270 dní? Počítala by sa mi materská aj zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia?

4. Čo by sa stalo, ak by som počas roka 2007 presiahla príjem a musela by som platiť povinné odvody z minimálnej mzdy? Ako by sa to odrazilo na materskej? Ak by som bola aj zamestnaná ako v bode 2, teda poistenie v zamestnaní je prednostné, tak by som ako SZCO nebola povinná platiť odvody aj keď podľa príjmu by som mala? Ako by sa to dalo skombinovať aby som mala zamestnanie, DPN a PNP - teda 3 VZ pre materskú?

A ešte jedna otázka.

5. Ak by som zistila že som tehotná až niekedy v septembri 2008, čo znamená že na materskú by som išla až v roku 2009. V decembri 2008 by som opať zopakovala postup z bodu 1 - platiť dobrovoľné odvody z maxima. Pre výpočet materskej by sa bral do úvahy rok 2008, v ktorom som dobrovoľne platila odvody z maxima a čo zo zamestnaním? kedy by bolo výhodne sa zamestnať, aby som mala materskú počítanú aj zo zamesnania? A v tomto prípade ak budem mať zamestnanie z maximálnym VZ, ako to urobiť aby som mala VZ z DNP, PNP a zamestnania?

Dúfam že mi aj odpoviete na toľko otázok a že som to napísala zrozumiteľne aj pre Vás. Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať