Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

poou Pozri príspevok
Dobrý deň!
Poradíte mi? Nastupujem na materskú dovolenku 25.6.08 Oplatí sa mi teraz platiť si DNP, aby som mala vyššiu materskú? Momentálne som trvalo zamestnaná prakticky už 15 rokov. A momentálne mám zamestnanie, kde mám cca brutto 17 000,- Sk od 9/07. A budem si musieť platiť DNP stále, alebo sa to potom dá zrušiť.
Ešte otázka. Mám nárok aj na plnú ročnú dovolenku 25 dní?
Ďakujem.
Podmienka 270 dni plati aj pri DPN, to znamena ak si ju este nezacala platit a na matersku nastupujes 25.6., tak ti uz je zbytocne sa prihlasovat. DNP mozes hocikedy zrusit.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

prajem pekny predprvomajovy podvecer,
poctivo som si nastudovala temu materske od 1.8.2006 od p. mihala, bohuzial sme sa s mojim martinom spamatali dost neskoro a bojim sa, ze to uz podla tohto zakona nestihneme. vraj je realna moznost, ze sa bude rusit subeh dobrovolneho a povinneho poistenia, rozmyslam, co to bude pre nas znamenat, planujeme dieta v podstate okamzite, potesia ma vsetky vase rady a nazory.

ak sa zrusi subeh, znamena to, ze pokial budem platit povinne poistenie (ci uz ako zamestnanec alebo szoc), nemozem platit subezne dobrovolne?! kazdopadne zatial toto nie je zrusene, takze ak sa teraz este prihlasim na dpn, malo by sa mi to este stale pocitat, alebo nie? je mozne, ze mi to pri novom zakone neuznaju?

neviete nahodou, kedy by mali vstupit do platnosti pripravovane zmeny, ak vobec? coby ste mi radili na mojom mieste, mam postupovat podla systemu p. mihala a potom sa uvidi? mala som v plane ist sa v podstate okamzite prihlasit na dpn, ale teraz vaham, ci to nebude zbytocne, kedze na matersku nastupim pravdepodobne az januar/februar 2009. vopred vsetkym dakujem, pekny podvecer.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mamina h. Pozri príspevok
prajem pekny predprvomajovy podvecer,
poctivo som si nastudovala temu materske od 1.8.2006 od p. mihala, bohuzial sme sa s mojim martinom spamatali dost neskoro a bojim sa, ze to uz podla tohto zakona nestihneme. vraj je realna moznost, ze sa bude rusit subeh dobrovolneho a povinneho poistenia, rozmyslam, co to bude pre nas znamenat, planujeme dieta v podstate okamzite, potesia ma vsetky vase rady a nazory.

ak sa zrusi subeh, znamena to, ze pokial budem platit povinne poistenie (ci uz ako zamestnanec alebo szoc), nemozem platit subezne dobrovolne?! kazdopadne zatial toto nie je zrusene, takze ak sa teraz este prihlasim na dpn, malo by sa mi to este stale pocitat, alebo nie? je mozne, ze mi to pri novom zakone neuznaju?

neviete nahodou, kedy by mali vstupit do platnosti pripravovane zmeny, ak vobec? coby ste mi radili na mojom mieste, mam postupovat podla systemu p. mihala a potom sa uvidi? mala som v plane ist sa v podstate okamzite prihlasit na dpn, ale teraz vaham, ci to nebude zbytocne, kedze na matersku nastupim pravdepodobne az januar/februar 2009. vopred vsetkym dakujem, pekny podvecer.
Zmeny budú platiť pravdepodobne od 1.1.2009, a na získanie maximálneho materského je jednoduchý recept, keď si zamestnanec a máš "spriazneného" zamestnávateľa. Krátko pred nástupom na MD ukončíš PP, a uzatvoríš nový PP z maximálnym VZ (najlepší nástup na MD je pre teba február 2009).
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Osobne pevne verím, že p. Tomanovej neprejdú návrhy na zrušenie súbehu dobrovoľného nem. poistenia a povinného poistenia SZČO/zamestnanca. Ak sa aj nenájde dosť zdravého rozumu v parlamente, ide o protiústavné návrhy (diskriminácia časti občanov) a preto by sa mala p. Tomanová "uvedomiť" a takýmito návrhmi sa radšej neblamovať. Ak sa niekomu nepáči, že dnešný systém sa tzv. "dá zneužívať", jediné riešenie je zavedenie systému ročného zúčtovania do sociálneho poistenia. A do toho sa táto vláda nepustí.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Jozef Mihál Pozri príspevok
Osobne pevne verím, že p. Tomanovej neprejdú návrhy na zrušenie súbehu dobrovoľného nem. poistenia a povinného poistenia SZČO/zamestnanca......
ajobs Pozri príspevok
Zmeny budú platiť pravdepodobne od 1.1.2009, a na získanie maximálneho materského je jednoduchý recept, keď si zamestnanec a máš "spriazneného" zamestnávateľa. Krátko pred nástupom na MD ukončíš PP, a uzatvoríš nový PP z maximálnym VZ (najlepší nástup na MD je pre teba február 2009).
velmi pekne dakujem, pokial by ste mali nove spravy ohladom toho, budem rada, ked sem napisete par slov, budem to sledovat, prajem vsetko dobre a dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
... samozrejme že ak budú nové správy, bude to okamžite na Porade prepraté zľava i sprava... (zrejme hlavne sprava).
0 0
ninuska1 ninuska1

ninuska1 je offline (nepripojený) ninuska1

Dobry den.Zistila som,ze som tehotna.1.mesiac.oplati sa mi platit DNP,
0 0
jankamo jankamo

jankamo je offline (nepripojený) jankamo

Dobrý deň, podľa rád, ktoré som tu čítala, a aj som sem písala, som si platila od mája 2007 DNP kvôli materskej. V decembri som to zrušila a začala ďalšie DNP z maxima, aby mi vyšla vyššia dávka. v januári som odvody znížila znova na minimum. teraz mi však prišla prvá dávka a to z najnižšieho vymer. základu. Volala som do soc. poisťovne a povedali mi, že to je dobre, lebo som si platila z minima. Myslela som si, že ten december minulého roka, je rozhodujúce obdobie na výpočet. Presne som prvé DNP ukončila 10.12. a ďalšie začala 21.12.2007. Spravila som chybu ja?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankamo Pozri príspevok
Dobrý deň, podľa rád, ktoré som tu čítala, a aj som sem písala, som si platila od mája 2007 DNP kvôli materskej. V decembri som to zrušila a začala ďalšie DNP z maxima, aby mi vyšla vyššia dávka. v januári som odvody znížila znova na minimum. teraz mi však prišla prvá dávka a to z najnižšieho vymer. základu. Volala som do soc. poisťovne a povedali mi, že to je dobre, lebo som si platila z minima. To bola od nich nepresná informácia: Z minima ti rátali dávku nie preto, že si platíš momentálne z minima, resp. v r. 2007 si platila z minima ale preto, že od 1.1.08 platí nová podmienka pre DNP. Ak vznikne nárok na nem.dávku v prvých 26týždnoch od "posledného prihlásenia na DNP", tak sa nem.dávka z DNP ráta nie zo skutočného rozhod.obdobia ale z pravdepodobného VZ DNP, čo je minimálna mzda. Takže tvoj denný VZ je 270,-Sk (8100:30) a denná dávka je 148,50Sk na den (ak ide o PN, tak od 4-tého dna).
Tvoje posledné DNP vzniklo 21.12.07, takže ak ti vznikne dôvod na poskytnutie nem.dávky po 26.týždnoch, teda najskôr 20.6.08, tak už sa ti bude nem.dávka rátať z maxima. Ak si uplatníš nárok na novú nem.dávku do 19.6.08, stále sa bude rátať z min.mzdy. Myslela som si, že ten december minulého roka, je rozhodujúce obdobie na výpočet. áno je, ale pri DNP platí nová podmienka - vid vyššie Presne som prvé DNP ukončila 10.12. a ďalšie začala 21.12.2007. Spravila som chybu ja? nie, len sa zmenil od 1.1.08 zákon
.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Ak k dátumu nástupu na MD nespĺňam DNP podmienku 270 dní/ ale len 200-moja smola/, môžem o nejaký čas, t.j. presne o 70 dní požiadať sociálku o prehodnotenie výšky materskej?P.S.:pre vysvetlenie-momentálne som zamestnaná s príjmom 15.000,-, t.j. momentálne sa bude rátať dávka 55% z tohto príjmu, 8.250,-Sk
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Ak k dátumu nástupu na MD nespĺňam DNP podmienku 270 dní/ ale len 200-moja smola/, môžem o nejaký čas, t.j. presne o 70 dní požiadať sociálku o prehodnotenie výšky materskej?P.S.:pre vysvetlenie-momentálne som zamestnaná s príjmom 15.000,-, t.j. momentálne sa bude rátať dávka 55% z tohto príjmu, 8.250,-Sk
Ak do dna pôrodu nestihne uplynúť 270dní NP (bohužial ak nastupuješ na MD 6 alebo aj 8týždnov pred PTP, tak tých ešte chýbajúcich 70dní tažko získaš, lebo 8týžx7dní je len 56dní), tak podla mna nie je možnosť získať nárok aj z DNP. Už sme tu preberali možnosť nastúpiť na MD neskôr, no neboli tu konkrétne prípady z DNP a už vôbec nie prípad nástupu na MD po pôrode.
0 0
jankamo jankamo

jankamo je offline (nepripojený) jankamo

brčko, ďakujem za odpoveď, som z toho dosť mizerne. Som sa tešila na vysokú materskú a ono to takto dopadlo.
0 0
jankamo jankamo

jankamo je offline (nepripojený) jankamo

Takže ak mám platené 270 dní, ale posledná prihláška na DNP bola v decembri, čo do môjho nástupu na materskú nie je 26 týždňov, ale iba 15, vyráta sa mi výška z predpokladaného odvodu. A teraz ako to myslia? December a január som platila najvyššie odvody a február s marcom najnižšie. Berie sa do úvahy posledná zmena, keď mi poslali najnižšiu materskú?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankamo Pozri príspevok
Takže ak mám platené 270 dní, ale posledná prihláška na DNP bola v decembri, čo do môjho nástupu na materskú nie je 26 týždňov, ale iba 15, vyráta sa mi výška z predpokladaného odvodu. A teraz ako to myslia? December a január som platila najvyššie odvody a február s marcom najnižšie. Berie sa do úvahy posledná zmena, keď mi poslali najnižšiu materskú?
ešte raz si prečítaj moju odpoved z predchádzajúcej strany. Neberie sa "skutočný VZ" ale pravdepodobný VZ DNP osoby, ktorý je daný zákonom o soc.poistení (§ 57 ods.ods.2). A podla tohto § je pravdepodobný denný VZ DNP osoby jedna tridsatina minimálnej mzdy platnej (v tomto prípade) pri nástupe na MD.
0 0
jeane1976 jeane1976

jeane1976 je offline (nepripojený) jeane1976

Dobry den,chcela by som sa opytat z coho sa mi bude vyratuvat materska a ci mam na nu vlastne narok pretoze sa mi 30.6.2008 konci pracovna zmluva u terajsieho zamestnavatela?Od 15.2.2008 do 5.6.2008 som bola na PN,vo firme som pracovala od 1.7.2007a zmluva mi konci 30.6.2008(predtym som pracovala skoro 2 roky v inej firme.) Na matersku som nastupila 6.6.2008.Dakujem za odpoved.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

jeane1976 Pozri príspevok
Dobry den,chcela by som sa opytat z coho sa mi bude vyratuvat materska a ci mam na nu vlastne narok pretoze sa mi 30.6.2008 konci pracovna zmluva u terajsieho zamestnavatela?Od 15.2.2008 do 5.6.2008 som bola na PN,vo firme som pracovala od 1.7.2007a zmluva mi konci 30.6.2008(predtym som pracovala skoro 2 roky v inej firme.) Na matersku som nastupila 6.6.2008.Dakujem za odpoved.
Materská sa ti bude rátať z VZ-ov v terajšom zamestnaní od 1.7.2007 do 31.12.2007.Zrátaj si hrubé mzdy za toto obdobie a vydel to počtom kalendárnych dní tohto obdobia od ktorých odpočítaš prípadné OČR,PN, neplatené voľná a prestoje. Dostaneš sa k dennému VZ. Z tejto sumy bude materská 55% na každý kalendárny deň.
príklad: Ak bola tvoja hrubá mzda napr. 15000,- Sk, tak VZ bude 90 000 Sk. Od 1.7.2007 do 31.12.2007 bolo 184 kalendárnych dní. Ak si nemala od 1.7.2007 do 31.12.2007 žiadnu PN, OČR ani neplatené voľno, tak si tých 90 000 vydelíš čislom 184 a vyjde ti 489 Sk čo je denný VZ. Z tejto sumy by si dostávala materské vo výške 55% čo je 269 Sk na deň. Za august by to malo byť nejakých 8339 Sk.
0 0
jeane1976 jeane1976

jeane1976 je offline (nepripojený) jeane1976

Dakujem za odpoved.
0 0
jeane1976 jeane1976

jeane1976 je offline (nepripojený) jeane1976

Dobry den,vcera mi skoncila pracovna zmluva,bola som si vybavit vystupne papiere.Zaujimalo by ma ci sa musim ist registrovat na urad prace ako nezamestnana,alebo mi stale plati ta moja materska na ktoru som nastupila 6.6.2008?Dakujem za odpoved
0 0
Puškárová Mária Puškárová Mária
Ahojte poradaci.
Som na materskej od 10.12.2007, pricom mam matersku vypočítanú (vdaka vám) z max.vymeriavacieho zakladu cca 515.-Sk/den. teraz niekedy mudem prechadzat na rodičovský. chcem sa spýtať, či môžu ešte plynúť nejaké výhody, pokiaľ by som si naďalej platila dobrovoľné poistenie z max.VZ, teda by som v nom pokračovala po skončení materskej a platila by som to popri poberaní rodičovského príspevku. ak ano. od kedy to mam platiť? dakujem vám veľmi pekne
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Puškárová Mária Pozri príspevok
Ahojte poradaci.
Som na materskej od 10.12.2007, pricom mam matersku vypočítanú (vdaka vám) z max.vymeriavacieho zakladu cca 515.-Sk/den. teraz niekedy mudem prechadzat na rodičovský. chcem sa spýtať, či môžu ešte plynúť nejaké výhody, pokiaľ by som si naďalej platila dobrovoľné poistenie z max.VZ, teda by som v nom pokračovala po skončení materskej a platila by som to popri poberaní rodičovského príspevku. ak ano. od kedy to mam platiť? dakujem vám veľmi pekne
Materské poberáš 28 týždňov (ak teda nie si slobodná...) Potom od nasledujúceho dňa platíš poistné. Splatné je vždy 8. nasledujúceho mesiaca.
Za jún (necelý) by si už mala zaplatiť do 8. júla.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať