Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jennka Pozri príspevok
Dobrý deň p. Mihál,
chcela by som Vás poprosiť o nasledovnú radu. Termín pôrodu mám 19.6.2008. V období od 01/2007 do 11/2007 som bola DNP z minima. Následne som sa chcela prihlásiť v 12/2007 z maxima, ale nakoľko nastala zmena v zákone nesplním podmienku 26 týždňov. A teraz neviem čo by bol dobré spraviť aby mi vyšla materská z maxima?

1. Bolo by možné, aby som sa zamestnala a VZ by bol z maxima? Je jedno kedy by som sa zamestnala?

2. Bolo by možné, že by som napr. v 01/2008 až 03/2008 nastúpila na PN /neviem či mám nárok na nemocenské a v akej výške, či by nebolo dobré v 12/2007 sa ešte prihlásiť na DNP z maxima, ak to má vplyv/ a následne sa zamestnala? Má to nejaký vplyv na materskú?

Za dobrú radu ďakujem
Najlepšie riešenie je nasledovné:

1. prihlásiť sa na DNP z maxima 28142 Sk ešte v decembri 2007, a ísť na PN - bude maximálna, pretože novela zákona o SP platí až od 1.1.2008. Až do apríla byť na PN.
2. tesne pred nástupom na materskú ukončiť PN, zamestnať sa na krátky čas napr. v apríli 2008 z maxima, a potom po 2-3 dňoch ísť na materskú - opäť z maxima. Obdobie DNP sa započíta do celkového počtu 270 dní nemocenského poistenia.
0 0
jennka jennka

jennka je offline (nepripojený) jennka

Ešte by som mala jeden menší dotaz ohľadne PN. Mala by som ísť na PN už v decembri??? alebo stačí aj v januári ? A následne sa aj odhlásiť z DNP?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jennka Pozri príspevok
Ešte by som mala jeden menší dotaz ohľadne PN. Mala by som ísť na PN už v decembri??? alebo stačí aj v januári ? A následne sa aj odhlásiť z DNP?
Súhlasím so všetkým čo napísal ajobs.
V decembri sa treba prihlásiť z maxima 28142,- a následne, ešte v decembri, nastúpiť na PN. PN bude počas celej doby jej trvania platená z maximálneho VZ.
Pokiaľ by si však na PN nastúpila až v januári, kedy už platí nový zákon, tak by sa Ti dávky počítali len z minimálneho VZ 8100,- po dobu prvých 26 týždňov. Aj keby si teraz v decembri zaplatila z maximálneho VZ.

Takže ak by si mala nastúpiť na PN až v januári, potom odporúčam na konci decembra sa zamestnať s platom vo výške maximálneho VZ 28142,-. Napr. sa zamestnaj od 31.12.2007, za ten jeden deň musí byť tvoj príjem cca. 900,- a ak nastúpiš v januári na PN, bude počítaná zo zamestnania z VZ za ten jeden deň a bude vo výške maxima. Rovnako bude potom počítaná aj materská, na ktorú nastúpiš v roku 2008.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Dobry den,
v roku 2007 som bola aj nadalej som zamestnana. V novembri som sa prihlasila na DNP z minima, kedze mzdu mam nizku. V roku 2008, resp. zaciatkom roku 2009 by som chcela ist na matersku. Tehotna zatial niesom. Poradte, co robit, aby som ziskala navyssiu matersku.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Rozmyslam, ze by som si prilepsila aspon OCR, PN a ako by som to mala riesit, ked sa viem dat zamestnat hoc aj na 2 dni pred nastupom na matersku aj u ineho zamestnavatela?
Ide mi o to aspon si prilepsit OCR,PN, keby som neotehotnela v roku 2008 a do kedy mam platit to DNP a z akej sumy
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

katkas Pozri príspevok
Rozmyslam, ze by som si prilepsila aspon OCR, PN a ako by som to mala riesit, ked sa viem dat zamestnat hoc aj na 2 dni pred nastupom na matersku aj u ineho zamestnavatela?
Ide mi o to aspon si prilepsit OCR,PN, keby som neotehotnela v roku 2008 a do kedy mam platit to DNP a z akej sumy
Ak nie si zatiaľ tehotná, tak to sa dá riešiť na viacero spôsobov.
- ak si chceš prilepšiť k platu v r. 2008 formou prípadnej PN sama so sebou, alebo ak by si nastúpila na materskú koncom roka 2008, najjednoduchšie je teraz v 12/07 ukončiť PP napr. 19.12.07 a znova sa zamestnať od 20.12.07 s max. VZ. RO pre výpočet PN a materskej bude od 20.12.07 do 31.12.07. V januári 2008 môžeš mať plat taký aký máš teraz. Ak by si šla na materskú v 2009, tak to je čas riešiť neskôr.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

U terajsieho zamestnavatela by to bol problem, ale mohla by som sa zamestnat na par dni u kamosky. Stacilo by od 27.12. do 31.12. a ukoncit u nej pracovny pomer?
Mna hlavne teraz zaujimalo to DNP, ktore si platim z minima od 11/07, co s nim. Chcela by som to vyuzit na OCR, resp. PN, a samo aj ak by sa podarilo otehotniet.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

katkas Pozri príspevok
U terajsieho zamestnavatela by to bol problem, ale mohla by som sa zamestnat na par dni u kamosky. Stacilo by od 27.12. do 31.12. a ukoncit u nej pracovny pomer?
Mna hlavne teraz zaujimalo to DNP, ktore si platim z minima od 11/07, co s nim. Chcela by som to vyuzit na OCR, resp. PN, a samo aj ak by sa podarilo otehotniet.
Ak nastúpiš na 2 dni kamoške a 31.12.07 ukončíš PP to nie je riešenie do budúcna.
Ak si zamestnaná napr. s platom 15000 tak sa prihlás 27.12.07 na DNP z VZ 13142 Sk a ešte v decembri daj zmenu platby s účinnosťou od 1.1.08 na SP z VZ 8100 Sk. Takto budeš dostávať PN, OČR aj materskú v r. 2008 z max. VZ v súčte zo zamestnania aj z DNP po uplynutí 26 táždňov od prihlásenia sa na DNP.
Počas plynutia doby 26 týždňov u DNP budeš dostávať z PP PN z 15000 a z DNP bude PN z 8100 Sk.
0 0
Dapeka Dapeka

Dapeka je offline (nepripojený) Dapeka

Prosim o radu, možno sa to nie presne hodí do témy materské, ale už som tu dostala dobré odpovede na tému materske a trochu sa to týka dobrovoľného poistenia.
Otázka1: Platí tých 26. týždňov aj pri PN. Totižto manžel je živnostník a má aj DNP a zaujíma ma, či tých 26.týždňov platí len pre materské alebo aj PN.

Otázka2: Môže si pri daňovom priznaní odpočítať aj platby na DNP? Uplatňuje si inak paušálne výdavky.

Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Dapeka Pozri príspevok
Prosim o radu, možno sa to nie presne hodí do témy materské, ale už som tu dostala dobré odpovede na tému materske a trochu sa to týka dobrovoľného poistenia.
Otázka1: Platí tých 26. týždňov aj pri PN. Totižto manžel je živnostník a má aj DNP a zaujíma ma, či tých 26.týždňov platí len pre materské alebo aj PN.

Otázka2: Môže si pri daňovom priznaní odpočítať aj platby na DNP? Uplatňuje si inak paušálne výdavky.

Vopred ďakujem za odpoveď.
26.týždnov nemocenského poistenia platí od 1.1.08 pre všetky nemocenské dávky vyplácané z dobrovolného nemocenského poistenia, teda aj PN aj OČR a samozrejme aj materská.
26týždnov neovplyvnuje samotný nárok na nemocenské dávky, ale ovplyvnuje výšku nemocenskej dávky, resp. spôsob, akým sa dávka počíta, či z pravdepodobného VZ (do 26t.DNP) alebo zo skutočného VZ v rozhodujúcom období (po 26t DNP).

Druhú otázku nechám skúsenejším.
Naposledy upravil brčko : 10.12.07 at 17:21
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Dapeka Pozri príspevok
Prosim o radu, možno sa to nie presne hodí do témy materské, ale už som tu dostala dobré odpovede na tému materske a trochu sa to týka dobrovoľného poistenia.
Otázka1: Platí tých 26. týždňov aj pri PN. Totižto manžel je živnostník a má aj DNP a zaujíma ma, či tých 26.týždňov platí len pre materské alebo aj PN.

Otázka2: Môže si pri daňovom priznaní odpočítať aj platby na DNP? Uplatňuje si inak paušálne výdavky.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Doplním odpoveď na otázku č. 2: myslím, že áno, môže si odpočítať aj platby na DNP.
Dokonca aj zamestnanec si môže pri ročnom zúčtovaní odpočítať príspevky na DNP, len o to musí požiadať v žiadosti a podložiť dokladmi o úhrade.
0 0
Dapeka Dapeka

Dapeka je offline (nepripojený) Dapeka

Dakujem za odpovede.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

jankasm Pozri príspevok
Doplním odpoveď na otázku č. 2: myslím, že áno, môže si odpočítať aj platby na DNP.
Dokonca aj zamestnanec si môže pri ročnom zúčtovaní odpočítať príspevky na DNP, len o to musí požiadať v žiadosti a podložiť dokladmi o úhrade.
Pekný deň,
dlho som tu nebola, a tak mi asi ušlo pár zaujímavých rád. Čítam, že aj zamestnanec si môže pri roč. zúčtovaní odpočítať príspevky na DNP.
1. Som zamestnanec, t.č. na MD a platím si DNP. Ako si môžem odpočítať príspevky na DNP?
2. Prosím môžete mi napísať presný postup na výpočet výšky DVZ z DNP?
DNP som od 19.12.2006. Uplatnila som si nárok na ošetrovné z DNP od 8.10.2007 do zániku nároku, tzn. do 17.10.2007. Prišlo mi rozhodnutie o výške nároku na ošetrovné, ako počítam, tak počítam, nechce mi to vyjsť podľa mojich výpočtov. Mohli by ste mi presne napísať ako sa vypočíta DVZ?
3. Je možné, aby mi ešte stále neprišlo rozhodnutie o výške materskej z DNP, ktoré som si uplatnila ešte v októbri t.r. /na MD som od 22.10.2007/.
Ďakujem za odpovede.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

K otázke 2: Ak si poistená od 19.12.06 až doteraz bez prerušenia, potom tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet DVZ je 19.-31.12.06.
Takže tvoj DVZ z r.06 = VZ za dec.06 z ktorého si odviedla poistné : 13. (resp. mesačný : 31)
Dôležité je, či si nemala aj iné nem.poistenie (napr.zamestnanie) a či si v decembri 06 neprekročila v súčte VZ zo zamestnania + VZ z DNP vtedajšie maximum 25911. Potom by sa ti DVZ z DNP krátil.

K 3: je to možné, kamarátka žiadala o materské 18.10. v ochrannej lehote a odpoved jej prišla teraz vo štvrtok, a to sme to už urgovali a volali tam.
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Pre jankasm a ajobs,
jankesm sa chcem podakovat za vzor odvolania do SP, ktore mi posielala ešte v septembri a riešili sme moj problem v č. 612 aj s ajobs-om. Kedze mi prizanli len jednu matersku,odvolala som sa a prišla mi kladna odpoved. Priznali mi matersku z DNP aj z 2 zamestnani. Vdaka patri aj dr. Mihalovi, ktorý túto temu včas dal do porady a pomohol mnohym. Teraz by som sa chcela poradit nasledovne: Som na materskej, asi tak do konca februara. Potom budem na RD,a chcela by som ziskat najvyšiu OCR a namocenske. Podmienku 270 dni splnam. K 30.11. som sa z DNP odhlasila, cely rok som platila z minima. Mam dvoch zamestnavateľov, len teraz som na materskej. Keby som sa teraz prihlasila v decembri znova na DNP z maxima, počitala by sa OCR len z minima, kvôli tym 26 týždnom? A to by trvalo až do maja. Nebola by aj možnosť ukončiť prac.pomer u jedneho zamestnavateľa a znova sa unho zamestnať z maxim. VZ. Potom by som si narokovala OCR len od zamestnavaleľa a na DNP by som sa znova nemusela prihlasiť. Už som z toho trochu domotana. Pripadne prosim poradte, čo by bolo najjednoduchšie.Ešte raz ďakujem!!!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

renkulka Pozri príspevok
Pre jankasm a ajobs,
jankesm sa chcem podakovat za vzor odvolania do SP, ktore mi posielala ešte v septembri a riešili sme moj problem v č. 612 aj s ajobs-om. Kedze mi prizanli len jednu matersku,odvolala som sa a prišla mi kladna odpoved. Priznali mi matersku z DNP aj z 2 zamestnani. Vdaka patri aj dr. Mihalovi, ktorý túto temu včas dal do porady a pomohol mnohym. Teraz by som sa chcela poradit nasledovne: Som na materskej, asi tak do konca februara. Potom budem na RD,a chcela by som ziskat najvyšiu OCR a namocenske. Podmienku 270 dni splnam. K 30.11. som sa z DNP odhlasila, cely rok som platila z minima. Mam dvoch zamestnavateľov, len teraz som na materskej. Keby som sa teraz prihlasila v decembri znova na DNP z maxima, počitala by sa OCR len z minima, kvôli tym 26 týždnom? A to by trvalo až do maja. Nebola by aj možnosť ukončiť prac.pomer u jedneho zamestnavateľa a znova sa unho zamestnať z maxim. VZ. Potom by som si narokovala OCR len od zamestnavaleľa a na DNP by som sa znova nemusela prihlasiť. Už som z toho trochu domotana. Pripadne prosim poradte, čo by bolo najjednoduchšie.Ešte raz ďakujem!!!
Sme veľmi radi, že naše rady pomohli. Tešíme sa stebou. :-)))))))
Čo sa týka tej OČR, tak od zamestnávateľa by si si ju mohla nárokovať tak ako píšeš. Maximum by si dosiahla novým PP. Problém je však v tom, že pokiaľ si chceš od neho nárokovať OČR, musíš ukončiť RD a vrátiť sa do zamestnania. Plánuješ to takto?
Inak je tu ešte možnosť DNP. Avšak od prihlásenia budeš mať dávku prvých 26 týždňov vyplácanú len z minimálneho VZ. Až po 26 týždňoch môže byť dávka vyplácaná zo skutočného VZ, z ktorého zaplatíš poistné. A tu je druhý problém, keby si si aj stanovila v decembri maximálny VZ, poistné neplatíš, pretože si ešte na MD, a preto by si vlastne v roku 2007 nemala žiadny VZ a použil by sa pravdepodobný VZ, čiže rovnako minimálny.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm Pozri príspevok
Sme veľmi radi, že naše rady pomohli. Tešíme sa stebou. :-)))))))
Čo sa týka tej OČR, tak od zamestnávateľa by si si ju mohla nárokovať tak ako píšeš. Maximum by si dosiahla novým PP. Problém je však v tom, že pokiaľ si chceš od neho nárokovať OČR, musíš ukončiť RD a vrátiť sa do zamestnania. Plánuješ to takto?
Inak je tu ešte možnosť DNP. Avšak od prihlásenia budeš mať dávku prvých 26 týždňov vyplácanú len z minimálneho VZ. Až po 26 týždňoch môže byť dávka vyplácaná zo skutočného VZ, z ktorého zaplatíš poistné. A tu je druhý problém, keby si si aj stanovila v decembri maximálny VZ, poistné neplatíš, pretože si ešte na MD, a preto by si vlastne v roku 2007 nemala žiadny VZ a použil by sa pravdepodobný VZ, čiže rovnako minimálny.
Súhlasím s Jankousm, treba počkať na ukončenie MD a od skončenia sa prihlísiť na DNP z maxima. Po 26 týždňoch budeš mať nárok na maximálne ošetrovné aj nemocenské - aj keď platby budú vyššie, aj tak sa to oplatí. Počas prvých 26 týždňov pri čerpaní ošetrovného alebo nemocenského budeš mať nárok na tieto dávky z minimálnej mzdy, čiže pri ošetrovnom je to 1485 Sk za 10 dní, pri nemocenskom cca 4500 SK mesačne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Môžem sa spýtať? Píšete, že počas MD nebude platiť DNP. To platí len v tom prípade, že poberá MD aj z DNP?
Ak mamička poberá MD len zo zamestnania, môže sa aj počas MD prihlásiť na DNP a platiť?
Dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
Môžem sa spýtať? Píšete, že počas MD nebude platiť DNP. To platí len v tom prípade, že poberá MD aj z DNP?
Ak mamička poberá MD len zo zamestnania, môže sa aj počas MD prihlásiť na DNP a platiť?
Dakujem
Úplne správne, na toto som teda vôbec nepomyslela. Skvelý postreh.
Treba doplniť, že naozaj, pokiaľ z DNP nepoberá materskú, tak sa môže prihlásiť teraz v decembri z maxima a od 1.1.2008 znížiť VZ na minimum. Dávky v roku 2008 budú potom počítané z decembrového maxima.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Dakujem za odpoved
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať