Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
giovannajana giovannajana

giovannajana je offline (nepripojený) giovannajana

Ďakujem za radu!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre fajnšmekrov jeden postreh:

Keďže z DNP sa počas prvých 26 týždňov vypočítava dávka z "pravdepodobného" mesačného základu 8100 Sk, DNP sa stáva veľmi zaujímavým aj pre osoby, ktoré majú v zamestnaní základ vyšší, ako 20000 Sk...

Skutočný základ, z ktorého si DNP budú platiť, bude povedzme 5000 Sk (ak v zamestnaní majú povedzme 23000), ale dávka sa im vypočíta zo základu 8100 Sk...

...prípadné ďakovné telegramy prosím posielať na MPSVaR SR.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Jozef Mihál Pozri príspevok
Pre fajnšmekrov jeden postreh:

Keďže z DNP sa počas prvých 26 týždňov vypočítava dávka z "pravdepodobného" mesačného základu 8100 Sk, DNP sa stáva veľmi zaujímavým aj pre osoby, ktoré majú v zamestnaní základ vyšší, ako 20000 Sk...

Skutočný základ, z ktorého si DNP budú platiť, bude povedzme 5000 Sk (ak v zamestnaní majú povedzme 23000), ale dávka sa im vypočíta zo základu 8100 Sk...

...prípadné ďakovné telegramy prosím posielať na MPSVaR SR.
Toto je zaujímavé.
Ale keby mal niekto v zamestnaní VZ povedzme 23000,- a DNP by sa mu vyrátalo z 8100,- dostal by materskú z VZ 31100,-???
Je predsa stanovený strop na výšku nemocenskej dávky a to z VZ 28142,-.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jozef Mihál Pozri príspevok
Pre fajnšmekrov jeden postreh:

Keďže z DNP sa počas prvých 26 týždňov vypočítava dávka z "pravdepodobného" mesačného základu 8100 Sk, DNP sa stáva veľmi zaujímavým aj pre osoby, ktoré majú v zamestnaní základ vyšší, ako 20000 Sk...

Skutočný základ, z ktorého si DNP budú platiť, bude povedzme 5000 Sk (ak v zamestnaní majú povedzme 23000), ale dávka sa im vypočíta zo základu 8100 Sk...

...prípadné ďakovné telegramy prosím posielať na MPSVaR SR.
Ozaj!?! Predpokladám, že to bude zaujímavé hlavne pri nemocenských dávkach vzniknutých od 1.7.08 alebo vo februári 08 (max. DVZ = 970,4138)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zaujímavé to je napríklad pre tých, čo majú v zamestnaní RO rok 2007 a vtedy mali povedzme plat 20000 Sk, a teraz im plat zvýšili na 25000 Sk. Plus očakávané zvýšenie maxima dávky po 1.7.2008, ako píše brčko.
0 0
pipera pipera

pipera je offline (nepripojený) pipera

ahojte, mam jeden problem. v januari 2008 nastupujem do prace po 6,5 rokoch co som bola s dvomi detmi na MD. zamestnavatel mi drzi povodne pracovne miesto. teraz mi detska doktorka doporucila predlzit si MD z dovodu zdravotneho stavu dietata. Nastup do prace uz mam dohodnuty so zamestnavatelom. viem ze ak by mi dal aj inu pracu moze, ale som rada ze mi drzi povodne miesato. Ale neviem ako by to bolo keby som ostala na MD aj po 3 roku diuetata, je poviunny ma prijat aj ked na ine miesto aj napor po 4 rokoch? pa ada
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pôvodné miesto je povinný pre teba držať len po dobu materskej dovolenky, po rodičovskej dovolenke už pôvodné miesto pre teba držať nemusí. Zamestnávatel je povinný poskytnúť ti rodičovskú dovolenku do troch rokov dieťaťa, ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa až do šiestich rokov dieťaťa. Pozri si § 157, 166 Zákonníka práce Po ukončení RD (napr. po tých 4-och rokoch), ak by bolo tvoje pôvodné miesto obsadené, ti nemôže dať výpoved, ale ti musí ponúknuť prácu vid § 63 ods.2 ZP
Naposledy upravil brčko : 27.11.07 at 16:47
0 0
rkluka rkluka

rkluka je offline (nepripojený) rkluka

Dobrý deň!
Manželka je na RD, od 1.3.2007 si platí DNP z min VZ. Uvažovali sme o druhom dieťati. Narodenie necháme asi až na r. 2009, tak sa chcem spýtať ako postupovať ďalej s DNP.
Nechať pokračovať s min VZ alebo zrušiť a koncom r. 2008 prihlásiť s max. VZ a pokračovať až do pôrodu.
Ďakujem, Roman.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

pipera Pozri príspevok
ahojte, mam jeden problem. v januari 2008 nastupujem do prace po 6,5 rokoch co som bola s dvomi detmi na MD. zamestnavatel mi drzi povodne pracovne miesto. teraz mi detska doktorka doporucila predlzit si MD z dovodu zdravotneho stavu dietata. Nastup do prace uz mam dohodnuty so zamestnavatelom. viem ze ak by mi dal aj inu pracu moze, ale som rada ze mi drzi povodne miesato. Ale neviem ako by to bolo keby som ostala na MD aj po 3 roku diuetata, je poviunny ma prijat aj ked na ine miesto aj napor po 4 rokoch? pa ada
Úplne súhlasím s brčkom, aj keď budeš na RD napr. 4 roky, musí Ťa zamestnávateľ prijať do práce. Nemusí to však byť na pôvodné miesto /to Ti musí držať iba po dobu MD, čiže prvých cca. 6 mesiacov/. Keď je ochotný zobrať Ťa na pôvodné mieste teraz, po 6,5 rokoch, tak myslím, že by mohol byť ochotný počkať ešte jeden rôčik.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

rkluka Pozri príspevok
Dobrý deň!
Manželka je na RD, od 1.3.2007 si platí DNP z min VZ. Uvažovali sme o druhom dieťati. Narodenie necháme asi až na r. 2009, tak sa chcem spýtať ako postupovať ďalej s DNP.
Nechať pokračovať s min VZ alebo zrušiť a koncom r. 2008 prihlásiť s max. VZ a pokračovať až do pôrodu.
Ďakujem, Roman.
Takže odporúčanie pre maximálnu materskú je nasledovné:
DNP môžete teraz kľudne zrušiť. Dôležité je, kedy asi plánuje nastúpiť na MD. Ak to bude niekedy v 07/2009, tak potom stačí prihlásiť sa na DNP z maxima niekedy v decembri 2008, a zároveň dať zmenu VZ na minimálny od 1.1.2009. Žiadne prerušenie ani ukončenie, len zmena. A DNP musí od toho 12/2008 trvať nepretržite až do nástupu na MD. Prvých 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP, čo by bolo cca. do 06/2009, sa bude dávka z DNP počítať len z minimálneho VZ 8100,-. Po 26 týždňoch sa už však bude počítať zo skutočného VZ, z ktorého zaplatila poistné, v jej prípade by to bol mesiac 12/2008, kedy zaplatí poistné z maxima. Preto je dôležité, aby nastúpila na MD až v 07/2009, po uplynutí tých 26 týždňov.
Ak by mala nastúpiť na MD skôr, napr. v 05/2009, tak potom sa treba prihlásiť v roku 2008 s maximálnym VZ vtedy, aby stíhala tých 26 týždňov do nástupu na MD. Takže napr. v 10/2008 a od vtedy až do konca roka platiť z maxima, od 1.1.2009 dať zmenu na minimum.

Alebo je tu aj možnosť DNP nerušiť, a využívať ho na poberanie dávok PN alebo OČR. Na tie má nárok aj keď poberá rodičovský príspevok. Z maximálneho VZ je OČR za 10 dní cca. 5000,- čo popri našom mizernom rodičovskom príspevku je pekné prilepšenie.
0 0
rkluka rkluka

rkluka je offline (nepripojený) rkluka

Niečo vymyslíme, ďakujem pekne
0 0
spanova spanova

spanova je offline (nepripojený) spanova

dobry den,
chcem vas poprosit o radu, od 15.03.2007 som sa prihlasila na DPN s min.VZ,termin porodu mam 05.06.08,nastup na matersku cca 04/08 povodne som to chcela teraz v decembri ukoncit a pred koncom roka sa prihlasit s max.VZ a zasa od januara do marca 2008 znizit na min.VZ.
Ale teraz ked tu pisete o pripravovanych zmenach vobec netusim co mam urobit? DPN nemam rusit,ale ho iba zvysit a platit az do toho marca 2008?
Prosim poradte mi,som z toho nestastna
0 0
Zuzica74 Zuzica74

Zuzica74 je offline (nepripojený) Zuzica74

zopar rokov som bola uctovnicka v jednej prispevkovej organizacii a teraz sa snazim rozbehnut si zivnost - vedenie uctovnictva ...viac
Chcela by som velmi pekne poprosit o radu.
Som z toho teraz trochu zmatena, a neviem ako teraz spravne pokracovat, kedze sa udeje "ta" zmena po 1.1.2008. Moj povodny zamer bol taky, ze som sa vo februari tohto roku prihlasila na DNP samozrejme s minimalnym vymeriavacim zakladom. Po 270 dnoch (v oktobri) som sa odhlasila. S tym, ze ked pride ten spravny cas, prihlasim sa opat ale najvyssim VZ. Tento mesiac som otehotnela a v priebehu decembra budem urcite PN z dovodu rizikoveho tehotenstva az do materskeho. Termin predpokladaneho porodu 20.7.2008.
Ako by som mala teraz postupovat, aby som teda mala davky PN a potom aj materske z najvyssieho VZ, ako som predpokladala povodne este pred novelizaciou? Kedze sa k 1.12. prihlasim opat na DNP s najvyssim VZ a 15.12. pojdem na PN, ako vlastne mi budu davky vyplacane? Predpokladam, ze este normalne po "starom", cize nieco cez 14 tis..... a co potom po 1.1.2008???? V akej sume bude vyplacana PN za januar? Len z tych 8.100, kedze som nesplnila 26 tyzdnov od prihlasenia???? Alebo pre mna bude platit este povodne, kedze na PN budem uz od decembra kontinualne az do cca juna. Dakujem za odpoved.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Zuzica74 Pozri príspevok
Chcela by som velmi pekne poprosit o radu.
Som z toho teraz trochu zmatena, a neviem ako teraz spravne pokracovat, kedze sa udeje "ta" zmena po 1.1.2008. Moj povodny zamer bol taky, ze som sa vo februari tohto roku prihlasila na DNP samozrejme s minimalnym vymeriavacim zakladom. Po 270 dnoch (v oktobri) som sa odhlasila. S tym, ze ked pride ten spravny cas, prihlasim sa opat ale najvyssim VZ. Tento mesiac som otehotnela a v priebehu decembra budem urcite PN z dovodu rizikoveho tehotenstva az do materskeho. Termin predpokladaneho porodu 20.7.2008.
Ako by som mala teraz postupovat, aby som teda mala davky PN a potom aj materske z najvyssieho VZ, ako som predpokladala povodne este pred novelizaciou? Kedze sa k 1.12. prihlasim opat na DNP s najvyssim VZ a 15.12. pojdem na PN, ako vlastne mi budu davky vyplacane? Predpokladam, ze este normalne po "starom", cize nieco cez 14 tis..... a co potom po 1.1.2008???? V akej sume bude vyplacana PN za januar? Len z tych 8.100, kedze som nesplnila 26 tyzdnov od prihlasenia???? Alebo pre mna bude platit este povodne, kedze na PN budem uz od decembra kontinualne az do cca juna. Dakujem za odpoved.
Ak ti PN začína v decembri, bude sa rátať podla starého zákona a až do jej skončenia bude vyplácaná rovnaká dávka nemocenského na den a to ak sa poistíš toho 1.12.07 je 907,8 Sk x 55% na den. Do nástupu na MD ti uplynie 26 týždnov DNP 30.5.08, a ked na materskú nastúpiš 8.6.2007 (6t. pred predp.pôrodom) bude rovnaká ako PN.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

spanova Pozri príspevok
dobry den,
chcem vas poprosit o radu, od 15.03.2007 som sa prihlasila na DPN s min.VZ,termin porodu mam 05.06.08,nastup na matersku cca 04/08 povodne som to chcela teraz v decembri ukoncit a pred koncom roka sa prihlasit s max.VZ a zasa od januara do marca 2008 znizit na min.VZ.
Ale teraz ked tu pisete o pripravovanych zmenach vobec netusim co mam urobit? DPN nemam rusit,ale ho iba zvysit a platit az do toho marca 2008?
Prosim poradte mi,som z toho nestastna
Tvoj nástup na MD by mal byť 24.4.07 a aj keby si sa odhlásila a prihlásila hned, 26 týždnov nestihneš (len cca 21týždnov). Takže maximálna materská z DNP u teba nie je reálna. Ak aj urobíš zmenu od 1.12.07 na maximum (a od 1.1.08 znovu na minimum), zvýšiš si materskú len o pár korún, cca o 28,5Sk na den (177-148,5 vid nižšie), čo je za celé obdobie materskej cca 28,5Sk x 196dní (za28týždnov poberania materskej) o 5586,-Sk oproti minimu.
Minimum 8100:30= 270 x 55% = 148,50Sk/den
Tvoja denná dávka:
VZ v období 15.3.-31.12.07 = 7600/31x17 + 6 x 7600 + 2 x 8100 + 1x 28142 = 94110 Sk
Dni RO = 17+30+31+30+31+31+30+31+30+31 = 292dní
Dávka = 55% z 94110/292 = 177,26
Bohužial! Aj ked si sa dostatočne skoro poistila, nikto nemohol predpokladať, že sa takto zmení zákon. Chýba ti tých 5týždnov! Teraz záleží na tom, či DNP je tvoja jediná možnosť. Máš aj možnosť sa zamestnať? Aspon na pár dní so zaujímavým platom?
Naposledy upravil brčko : 27.11.07 at 18:17
0 0
Zuzica74 Zuzica74

Zuzica74 je offline (nepripojený) Zuzica74

zopar rokov som bola uctovnicka v jednej prispevkovej organizacii a teraz sa snazim rozbehnut si zivnost - vedenie uctovnictva ...viac
joj brčko, dakujem za superrychlu odpoved, ani nevies, ako si ma potesil, dakujeeeeeeem
0 0
spanova spanova

spanova je offline (nepripojený) spanova

dakujem za odpoved ja ked teda ma nepotesila
a ak by som sa aj zamestnala,tam je tiez treba splnit tych 270dni a ja som od juna 06 na RD,takze by mi asi tych par dni zamestnania nepomohlo,nie?




brčko Pozri príspevok
Tvoj nástup na MD by mal byť 24.4.07 a aj keby si sa odhlásila a prihlásila hned, 26 týždnov nestihneš (len cca 21týždnov). Takže maximálna materská z DNP u teba nie je reálna. Ak aj urobíš zmenu od 1.12.07 na maximum (a od 1.1.08 znovu na minimum), zvýšiš si materskú len o pár korún, cca o 28,5Sk na den (177-148,5 vid nižšie), čo je za celé obdobie materskej cca 28,5Sk x 196dní (za28týždnov poberania materskej) o 5586,-Sk oproti minimu.
Minimum 8100:30= 270 x 55% = 148,50Sk/den
Tvoja denná dávka:
VZ v období 15.3.-31.12.07 = 7600/31x17 + 6 x 7600 + 2 x 8100 + 1x 28142 = 94110 Sk
Dni RO = 17+30+31+30+31+31+30+31+30+31 = 292dní
Dávka = 55% z 94110/292 = 177,26
Bohužial! Aj ked si sa dostatočne skoro poistila, nikto nemohol predpokladať, že sa takto zmení zákon. Chýba ti tých 5týždnov! Teraz záleží na tom, či DNP je tvoja jediná možnosť. Máš aj možnosť sa zamestnať? Aspon na pár dní so zaujímavým platom?
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
zdravím Vás, a prosím o radu alebo o uistenie, že tomu rozumiem správne. 15.11.2007 som sa prihlásila na DNP s max. VZ. V januári 2008 plánujeme popracovať na bábatku a v októbri by sa mohlo narodiť. Mám v pláne ísť koncom decembra nahlásiť zmenu a od januára platiť z min. VZ. Dostanem teda materské z maxima ak DNP nepreruším?
0 0
spanova spanova

spanova je offline (nepripojený) spanova

Este som chcela upresnit,ze zamestnana som od 1.10.2004 s tym,ze od 11/2005 do 05/2006 som cerpala matersku a od toho 06/2006 som na rodickovskej dovolenke,ale PP mi stale trva,tak neviem,ci sa na mna nem. poistenie v zamestani vztahuje alebo nie? A mozem sa teoreticky zamestnat iba napr. v decembri na 2tyzdne ale u ineho zamestnavatela ako som doteraz vedena? A musela by som byt zamestnana na TPP alebo staci dohoda,prip. Pz na dobu urcitu?

spanova Pozri príspevok
dakujem za odpoved ja ked teda ma nepotesila
a ak by som sa aj zamestnala,tam je tiez treba splnit tych 270dni a ja som od juna 06 na RD,takze by mi asi tych par dni zamestnania nepomohlo,nie?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

spanova Pozri príspevok
dakujem za odpoved ja ked teda ma nepotesila
a ak by som sa aj zamestnala,tam je tiez treba splnit tych 270dni a ja som od juna 06 na RD,takze by mi asi tych par dni zamestnania nepomohlo,nie?
Po 1.1.08 musíš mať splnených v posledných dvoch rokoch 270dní z akéhokolvek poistenia. Je jedno, či z DNP alebo zo zamestnania.
Skúsim niečo navrhnúť, no nie som si istá. Výpočtu materskej pri reťazových pôrodoch velmi nerozumiem (či ku dnu nástupu na novú MD vlastne je alebo nie je NP, oprava-vid príspevok 845) Preto prosím, nech to ohodnotia aj druhý.
Z terajšieho zamestnania si na RD. Ak by si v decembri prerušila RD a odpracovala u TERAJšIEHO zamestnávatela aspon pár dní, napr. od 17.12.-21.12.07 a tvoja hrubá mzda za toto obdobie bola 4600,- Sk (mzda+odmena) , tak z tohto zamestnania pri nástupe na MD dna 24.4.08 by bol rozhodujúce obdobie rok 2007 a teda 365dní - 360dní rodič.dovolenky = 5dní a DVZ 4600:5 = 920 resp. max.907,8
Bolo by to tak?

PP u druhého zamestnávatela, ak by netrval ku dnu nástupu na MD by ti nepomohol. Pretože si NP u terajšieho zamestnavatela a toto NP ti bude trvať ku dnu nástupu na MD (príp. aj DNP) a z neho sa ti bude rátať materská. Bud zo skutočného VZ, ak nejaký budeš mať (vid vyššie uvedený prípad s 5dnami) alebo z pravdepodobného zárobku, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD (ak v r.2007 nebudeš mať vymeriavací základ, teda ak budeš celý rok na RD).
Naposledy upravil brčko : 27.11.07 at 22:06
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať