Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
spanova spanova

spanova je offline (nepripojený) spanova

Po 1.1.08 musíš mať splnených v posledných dvoch rokoch 270dní z akéhokolvek poistenia. Je jedno, či z DNP alebo zo zamestnania. A si na RD ako zamestnanec?

Ano,PP mi stale trva
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

A mozno by Ti pomohla rada z tejto témy? http://www.porada.sk/t65930-dve-mate...e-po-sebe.html
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
KSENP: http://jozefmihal.blogspot.com/2007/...n-pravidl.html
0 0
spanova spanova

spanova je offline (nepripojený) spanova

jeeeej brcko velmi pekne dakujem,idem studovat
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pán Mihál pekný príspevok, dakujeme!
No prosím, vedel by mi niekto vysvetliť z akého dôvodu má žena pri reťazových pôrodoch nárok na materské? Podla §49a sa do obdobia 270dní NP započítava aj obdobie prerušenia NP z dôvodu čerpania RD, tomu rozumiem. No nehovorí sa tam, že sa toto obdobie pre posudzovanie nároku na materské považuje za obdobie, kedy NP trvá. Takže žena na RD s prvým dieťaťom ku dnu nástupu na druhú MD nie je nemocensky poistená, nie je v ochrannej lehote 6 mesiacov, ani neprechádza na materské z inej nemocenskej dávky. A predsa má nárok na materské!

Dakujem, ak mi pomôžete tomu porozumieť :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
brčko, § 49a treba interpretovať tak, že počas RD je žena pre účel posúdenia nároku na materské nemocensky poistená (aj keď je súčasne nemocenské poistenie "prerušené").

Čo zákonodarca rozhodol, bežný človek ťažko pochopí...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Za "môjho bežného človeka" DAKUJEM za vysvetlenie!
Naposledy upravil brčko : 27.11.07 at 21:15
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
Za "môjho bežného človeka" DAKUJEM za vysvetlenie!
Pripájam sa, takto by sa mali písať zákony aby ich pochopil naozaj aj bežný človek. Pretože pomaly začne byť aj pre nás skúsenejších problémom vyznať sa v tých motaniciach, ktoré sa niekedy dostanú do zákonov.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jozef Mihál Pozri príspevok
brčko, § 49a treba interpretovať tak, že počas RD je žena pre účel posúdenia nároku na materské nemocensky poistená (aj keď je súčasne nemocenské poistenie "prerušené").

Čo zákonodarca rozhodol, bežný človek ťažko pochopí...
Naozaj "niekedy" sa nečudujem, že si "tetušky" v sociálnej poistovni protirečia.
Bol tu opísaný prípad, keď žene skončil PP posledným dňom RD a po piatich mesiacoch na ÚP žiadala o materské. Jedna pani v SP jej povedala, že bude mať nárok na materskú v ochrannej lehote; druhá, že ochranná lehota jej uplynula. Tá prvá snáď pozná rozhodnutie zákonodárcov a tá druhá predpokladám má doma právnika.
0 0
erika 84 erika 84

erika 84 je offline (nepripojený) erika 84

Dobry večer ,chcela by som poprosiť o radu.Od septembra som zamestnaná na polovičný úväzok.Predtým som študovala na vysokej škole.Od novembra si platím dodrovoľné soc.poistenie z minima.Plánujeme bábätko už na budúci rok(2008) a chceli by sme vlastne,aby sa mi materská počítala z maxima,samozrejme je potrebné si platiť tých 270 dní- kým sa to narodí by sme to mali spĺniť..Na SP mi povedali,že mi stáči až neskôr začať platiť z maxima, že sa mi bude brať do úvahy potom to posledné obdobie platenia. Nie som si istá po prečítaní príspevkov,či sa mi nebude počítať k materskej poistenie za rok 2007-teda z minima. Teda neviem,či si mám v decembri prerušiť a platiť z maxima a potom zase prejsť na platenie z minima-už som z toho popletená.
Ďakujem za odpoveď a usmernenie.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ak plánujete bábo v roku 2008, potom urob, ako si plánovala. Záleží aj od toho akú HM máš v zamestnaní a či bude toto zamestnanie trvať až do nástupu na materskú. Tvoj plán bol dobrý. Ukonči DNP z minima (môžeš aj hned), nanovo sa koncom decembra prihlás z maxima (resp. z rozdielu maxima 28142 a tvojho VZ zo zamestnania, ak nebudeš mať NV v zamestnaní) a od 1.1.08 zmen VZ na minimum. Ak nevieš, či zamestnanie bude trvať ku dnu nástupu na MD, bude lepšie si zobrať NV niekolko dní pred koncom roka do 31.12.07 a od prvého dna NV sa poistiť a platiť z maxima a zmeniť od 1.1.08. Treba podať prihlášky a zmeny skôr, lebo SP môže byť zatvorená.
Teraz už pre teba nie je dôležitých "270 dní DNP", lebo máš v tom istom období aj NP zo zamestnania. Teraz je pre teba dôležitých "270 dní akéhokolvek NP", ak máš v jeden den viacero poistení, tento den sa zarátava len raz. Potom bude pre teba dôležité pre dosiahnutie max.materskej z DNP, aby uplynulo 26 týždnov DNP, a to od posledného prihlásenia na DNP ku dnu uplatnovania nároku na nemocenskú dávku.
Naposledy upravil brčko : 28.11.07 at 19:37
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brčko Pozri príspevok
Ak plánujete bábo v roku 2008, potom urob, ako si plánovala. Záleží aj od toho akú HM máš v zamestnaní a či bude toto zamestnanie trvať až do nástupu na materskú. Tvoj plán bol dobrý. Ukonči DNP z minima (môžeš aj hned), nanovo sa koncom decembra prihlás z maxima (resp. z rozdielu maxima 28142 a tvojho VZ zo zamestnania, ak nebudeš mať NV v zamestnaní) a od 1.1.08 zmen VZ na minimum. Ak nevieš, či zamestnanie bude trvať ku dnu nástupu na MD, bude lepšie si zobrať NV niekolko dní pred koncom roka do 31.12.07 a od prvého dna NV sa poistiť a platiť z maxima a zmeniť od 1.1.08. Treba podať prihlášky a zmeny skôr, lebo SP môže byť zatvorená.
Teraz už pre teba nie je dôležitých "270 dní DNP", lebo máš v tom istom období aj NP zo zamestnania. Teraz je pre teba dôležitých "270 dní akéhokolvek NP", ak máš v jeden den viacero poistení, tento den sa zarátava len raz. Potom bude pre teba dôležité pre dosiahnutie max.materskej z DNP, aby uplynulo 26 týždnov DNP, a to od posledného prihlásenia na DNP ku dnu uplatnovania nároku na nemocenskú dávku.
Súhlas - úplne super a prehľadne vysvetlené.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

MIMO TEMY:
Dakujem ajobs, od poradáka ako ty, takéto slová velmi potešia a trochu pozdvihnú mizivé sebavedomie matky na RD. :-)
0 0
erika 84 erika 84

erika 84 je offline (nepripojený) erika 84

Ďakujem za radu
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brčko Pozri príspevok
MIMO TEMY:
Dakujem ajobs, od poradáka ako ty, takéto slová velmi potešia a trochu pozdvihnú mizivé sebavedomie matky na RD. :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
brčko Pozri príspevok
Naozaj "niekedy" sa nečudujem, že si "tetušky" v sociálnej poistovni protirečia.
Bol tu opísaný prípad, keď žene skončil PP posledným dňom RD a po piatich mesiacoch na ÚP žiadala o materské. Jedna pani v SP jej povedala, že bude mať nárok na materskú v ochrannej lehote; druhá, že ochranná lehota jej uplynula. Tá prvá snáď pozná rozhodnutie zákonodárcov a tá druhá predpokladám má doma právnika.
druhá mala pravdu.

§ 49a neznamená, že počas RD nemocenské poistenie trvá aj pre účely posúdenia ochrannej lehoty... § 49a znamená len a len to, že počas RD (počas prerušenia povinného nem.poistenia zamestnanca) sa doba čerpania RD započítava do doby 270 dní nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na druhú materskú...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Vdaka za odpoved.
Teda ak som tomu správne porozumela, ochranná lehota jej skončila 42-hý den rodičovskej dovolenky.
Od 1.1.08 však pri prerušení nemocenského poistenia (teda aj nástupom na RD) nevzniká ochranná lehota. Ak teda posledným dnom RD skončí aj PP, znamená to, že z tohto PP vôbec žiadna OL nevznikne?
0 0
sidielko06 sidielko06

sidielko06 je offline (nepripojený) sidielko06

Dobry den,
som velmi rada,ze nieco take tu existuje, a vase prispevky uz mnohym urcite pomohly....
a teraz by som Vas chcela poprosit o pomoc ja....
momentalne som na RD (17mesiacov), dalsie babatko planujeme koncom roka 2008, dalo by sa ak by som sa teraz (este v 12/07) prihlasila ako DNP s najvyssim vymeriavacim zakladom?alebo s najnizsimVZ a potom (asi v 10/08) zaniknut a nasledne (1.11.08) vzniknut? alebo je to inac posudzovane pri RD? bola by som Vam velmi vdacna ak by ste venovali aspon minutku z vasho drahocenneho casu a vysvetlili mi to....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
sidielko, máte zamestnanie z ktorého ste na RD alebo nemáte zamestnanie?
0 0
Dapeka Dapeka

Dapeka je offline (nepripojený) Dapeka

Dobrý deň,
naozaj tieto nové zmeny ma zasa dostali do neistoty. Preto by som sa chcela s Vami poradiť ako sa zasa bude po novom od 1.1.08 posudzovať môj prípad:
Som práve tehotná, na PN, termín pôrodu 28.4.2008. Nemocensky som bola poistená zo zamestnania aj z DNP a splnila som podmienku 270 dní nakoľko dostávam dve PN, čiže mám nárok aj zo zamestnania aj z DNP splnila som podmienku. Čiže som sa presvedčila, že to funguje. Na PN budem až do pôrodu. V zamestaní som nemocensky poistená od 1.10.2005 a DNP od 30.05.06 s tým, že od 1.9.07 som vykonala zánik a vznik DNP z dôvodu navýšenia VZ pri DNP. Od 10.10.07 som PN. V Sociálnej poisťovni mi povedali, že teraz si poistné z DNP nemusím platiť nakoľko som PN. Zaujíma ma, ako sa bude posudzovať moje materské po 1.1.08 má nejaký vplyv moja PN až do pôrodu na toto materské? Aké bude vlastne rozhodujúce obdobie pri výpočte materského? Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať