Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

krcmer Pozri príspevok
Dobry den, pan Mihal,
sice odporucate citat prispevky pred tym, ale mam dojem, ze to uz nestihnem, ak sa teda este da nieco robit do konca roka ....
Som momentalne na MD s teraz 16 mes.dietatom. Ak vsetko dobre dopadne, koncom augusta by sa nam malo narodit dalsie dieta..Je mozne este nieco urobit vo veci, aby som poberala matersky prispevok? Ak som dobre pochopila, kedze som od jula 2006 doteraz na MD, neplatim nemocenske poistenie a teda nesplnam tych 270 dni poistenia. Takze by som mala narok vlastne len na rodicovsky prispevok. A to len jeden.. Ak by mi to pomohlo, je mozne napr. doplatit nemocenske poistenie aj spätne ako dobrovolne poistenie, a v akej vyske, aby som mohla opat poberat matersku davku? V sucasnosti som stale evidovana ako zamestnankyna na MD..Dakujem!
Keďže si zamestnankyňa na MD, tak máš šťastie. Pretože ako zamestnancovi, sa Ti do doby 270 dní započítava aj doba RD, kedy je vlastne tvoje nemocenské poistenie prerušené.
Takže pokiaľ nastúpiš v roku 2008 na MD a v roku 2007 si nemala v práci žiadny príjem, čiže žiadny VZ pre NP /napr. čerpanie dovolenky/ tak budeš o materské žiadať ako zamestnanec a zamestnávateľ Ti vystaví potvrdenie o príjme, kde Ti uvedie pravdepodobný príjem, ktorý by si dosiahla v zamestnaní v čase nástupu na MD. Ak je to možné, popýtaj ho uviesť tam plat vo výške maxima, momentálne 28142,- /od 1.7.2008 to bude o niečo viac/ a tvoja materská bude vo výške cca. 15000,-. Celkom pekné, nie?
Dúfam, že som Ťa potešila. (-:
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Dakujem jankasm za odpoved. Môžem ukončiť prac.pomer 30.12. a nasledne znova nastupiť k tomu istemu zamestnavateľovi 31.12., a s tým, že som na materskej? Potom budem mať v roku 2008 ako píšeš pravdepodobný VZ, ktorý uvedieme ako maximálny a bude sa rátať za tej jeden den. Ešte jedna otázočka. Znama je na materskej u zamestnávateľa A. Ak by ukončila pracovný pomer a nasledne uzatvorila nový PP s druhým zamestnávateľom v roku 2008, stále bude na materskej, bude sa jej v roku 2008 rátať OCR už z pravdepodobného VZ od toho druhého zamestnávateľa? Lebo podmienku 270 dní poistenia splňa. Dakujem, prajem pekny deň.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

renkulka Pozri príspevok
Dakujem jankasm za odpoved. Môžem ukončiť prac.pomer 30.12. a nasledne znova nastupiť k tomu istemu zamestnavateľovi 31.12., a s tým, že som na materskej? Potom budem mať v roku 2008 ako píšeš pravdepodobný VZ, ktorý uvedieme ako maximálny a bude sa rátať za tej jeden den. Ešte jedna otázočka. Znama je na materskej u zamestnávateľa A. Ak by ukončila pracovný pomer a nasledne uzatvorila nový PP s druhým zamestnávateľom v roku 2008, stále bude na materskej, bude sa jej v roku 2008 rátať OCR už z pravdepodobného VZ od toho druhého zamestnávateľa? Lebo podmienku 270 dní poistenia splňa. Dakujem, prajem pekny deň.
To čo som napísala platí, ako som už aj písala, len vtedy, keď sa vrátiš do práce. Inak nemôžeš žiadať o OČR ako zamestnanec. Nebola si celý rok
2007 na MD? Ak áno, tak aj v tom prípade sa uvádza pravdepodobný príjem, ktorý môže zamestnávateľ určiť na maximum a nepotrebuješ ani nové zamestnanie. Ale ak ho potrebuješ, tak kľudne stačí toho 31.12.2007 ako si písala.
Áno, aj u nej by sa bral pravdepodobný VZ, ak by nemala žiadny VZ. Ale rovnako ako ty, ak by chcela žiadať o OČR ako zamestnanec, musela by sa vrátiť do práce, a potom by tam už nejaký VZ v roku 2008 bol.
Pri nároku na OČR nemusí byť splnená podmienka 270 dení nemocenského poistenia.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

renkulka Pozri príspevok
Ja momentalne opoberam materske aj od zamestnavatela aj z DNP. Inač, počas celeho obdobia, od nastupu na matersku až do konca novembra som si poistné na DNP platila. Pracovnička v SP mi povedala, že musim platiť, lebo je to dobrovoľné poistenie, tak preto sa musí platiť.
Takže dopĺňam k tomu neplateniu poistného na DNP počas poberania dávky materskej z DNP § 140 zákona o sociálnom poistení

140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom

a zamestnávateľom
Na začiatok


(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
b) od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období,
c) v období, počas ktorého vykonávajú základnú službu, náhradnú službu alebo zdokonaľovaciu službu 35) v rámci vojenskej služby v ozbrojených silách a civilnú službu. 36)
0 0
krcmer krcmer

krcmer je offline (nepripojený) krcmer

jankasm, veeelmi pekne dakujem. To je viac, ako dobra sprava mozem ho teoreticky poziadat o zvysenie, teda akoze..ale on nemusi potom za mna platit nejaku dobu odvody alebo nieco? Pytam sa, pretoze v tychto veciach sa vobec nevyznam. Ani to, ci ked ma drzi stale ako zamestnankynu, ci nema so mnou dake vydavky..Urobil totiz velmi pekne gesto, ked mi pred nastupom na prvu MD predlzil zmluvu kvoli tomu, aby som nemala problem s davkami-uz by som bola inak nezamestnana..Nechcem ho zas nejak 'vyzmykat'
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

krcmer Pozri príspevok
jankasm, veeelmi pekne dakujem. To je viac, ako dobra sprava mozem ho teoreticky poziadat o zvysenie, teda akoze..ale on nemusi potom za mna platit nejaku dobu odvody alebo nieco? Pytam sa, pretoze v tychto veciach sa vobec nevyznam. Ani to, ci ked ma drzi stale ako zamestnankynu, ci nema so mnou dake vydavky..Urobil totiz velmi pekne gesto, ked mi pred nastupom na prvu MD predlzil zmluvu kvoli tomu, aby som nemala problem s davkami-uz by som bola inak nezamestnana..Nechcem ho zas nejak 'vyzmykat'
Čo sa týka zamestnávateľa, nebude ho to vôbec nič stáť. Ak máš v zmluve nízky plat, tak stačí urobiť dodatok k zmluve o zvýšení tak, aby v mesiaci nástupu na MD bola tvoja mzda vo výške maximálneho VZ pre NP, momentálne 28142,-. Tento plat potom uvedie ako pravdepodobný príjem aj do potvrdenia o príjme pre SP. Nebude ho to stáť vôbec nič a ani počas MD a RD nemá s tebou žiadne výdavky. Jedine starosť s nahlásením MD a RD do poisťovní.
0 0
karaa1 karaa1

karaa1 je offline (nepripojený) karaa1

Dobry den, citam vase rady jankasm, ale aj tak neviem prist na riesenie mojej situacie. Prosim vas o radu. Zamestnana som vkuse viac ako 10rokov, z toho poslednych 5rokov som vzdy platila nemocenske poistenie z maximalneho vymeriavacieho zakladu. K 31.12.2007 skoncil moj pracovny pomer. Od 1.1.2008 do 31.1.2008 som uzatvorila dohodu o vykonani prace na sumu viac ako 50tis Sk, iny pracovny pomer nemam. Prihlasila som sa len na zdravotne poitenie a neviem, ci sa prihlasit aj ako dobrovolne nemocensky poistena do soc. poistovne a na aky vymeriavaci zaklad, ked sa chystam ist na matersku. Prip. ako postupovat, aby som v pripade nastupu na matersku neprisla o roky odvadzane odvody. Predpokladam, ze v mesiacoch februar a marec budem evidovana na urade prace.
Dakujem a prajem pekny dnik
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

karaa1 Pozri príspevok
Dobry den, citam vase rady jankasm, ale aj tak neviem prist na riesenie mojej situacie. Prosim vas o radu. Zamestnana som vkuse viac ako 10rokov, z toho poslednych 5rokov som vzdy platila nemocenske poistenie z maximalneho vymeriavacieho zakladu. K 31.12.2007 skoncil moj pracovny pomer. Od 1.1.2008 do 31.1.2008 som uzatvorila dohodu o vykonani prace na sumu viac ako 50tis Sk, iny pracovny pomer nemam. Prihlasila som sa len na zdravotne poitenie a neviem, ci sa prihlasit aj ako dobrovolne nemocensky poistena do soc. poistovne a na aky vymeriavaci zaklad, ked sa chystam ist na matersku. Prip. ako postupovat, aby som v pripade nastupu na matersku neprisla o roky odvadzane odvody. Predpokladam, ze v mesiacoch februar a marec budem evidovana na urade prace.

Dakujem a prajem pekny dnik
Bohužial karaa, ak si pri ukončení PP nebola tehotná, je jedno aké si mala VZ v predchádzajúcich nemocenských poisteniach. Tvoju materskú to už neovplyvní.

Kedže niesi tehotná a nemáš iné nemocenské poistenie, si 42dní (do 11.2.08) v tzv. ochrannej lehote. Počas tejto doby môžeš nastúpiť na PN alebo OCR (materskú už nestihneš) a budeš mať na nu nárok. Ak by si bola tehotná pri ukončení PP, bola by tvoja ochranná lehota 6mesiacov. Ak by si mala DNP, resp. iné NP, ochranná lehota ti neplynie.

Pri nástupe na materskú je dôležité aby si mala splnenú podmienku 270dní nemoc.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (čo máš splnené) a aby ti trvalo NP alebo si bola v ochrannej lehote z ukončeného NP (čo od 12.2.08 nebudeš mať).

Najjednoduchšie by bolo uzatvoriť PP pred nástupom na MD.

Ak chceš materské získať z dobrovolného NP a chceš maximum, potom Ti stačí platiť DNP 26týždnov pred nástupom na mateskú z maxima. Musíš začať od 6-8týždna tehotnosti, inak to nestihneš (8týz+26týz=34týžden, kedy sa najneskôr nastupuje na MD) a materskú dostaneš len 148,5Sk na den.
0 0
krcmer krcmer

krcmer je offline (nepripojený) krcmer

jankasm, super, dakujem moc
0 0
mimi32 mimi32

mimi32 je offline (nepripojený) mimi32

Otazka pre JANKASM...
Ahojky, citala som si na tejto stranke jednu tvoju odpoved a prosim ta co si myslela pod tymto?
"Pretože ako zamestnancovi, sa Ti do doby 270 dní započítava aj doba RD, kedy je vlastne tvoje nemocenské poistenie prerušené.
Takže pokiaľ nastúpiš v roku 2008 na MD a v roku 2007 si nemala v práci žiadny príjem, čiže žiadny VZ pre NP /napr. čerpanie dovolenky/ tak budeš o materské žiadať ako zamestnanec a zamestnávateľ Ti vystaví potvrdenie o príjme,..."
Ja som tiez na RD, na ktoru som nastupila 6.1.2007 a v july 2008 budem mat druhe babo. Cize materska by sa mi mala pocitat podla toho predpokladaneho platu ktory mi potvrdi zamestnavatel nie? Len ide o to ze od 2.1 do 4.1 . 2007 mi dal zamestnavatel zvysnu dovolenku co mi zostavala. Ovplyvni to nejako moju situaciu a vypocet materskej (plat mam nad maximalny VZ).
Dakujem pekne za odpoved
Mimi
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Snad nevadí, že skúsim odpovedať ja.
Ak nastupuješ na MD v r.2008, rozhodujúce bodobie je pre teba rok 2007. Ty si od 1.1.-5.1.07 mala nemocenské poistenie, lebo píšeš, že si nastúpila na MD až 6.1.07. Takže podla mna tvoj VZ pre výpočet materskej bude rátaný z týchto dní. 1.1.-platený sviatok, 2.-.4.1.dovolenka a 5.1.07 odpracované??
0 0
mimi32 mimi32

mimi32 je offline (nepripojený) mimi32

Nie, pardon som sa pomylila, 1.1. bol sviatok, a od 2.1 do 5.1. mi dali dovolenku a 6.1. uz RD, co to bude pre mna teda znamenat? Nemam ratat s takou dobrou materskou ako som mala predtym?-((
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Materská by nemala byť nižšia, skôr vyššia. Ak píšeš, že máš plat nad maximum. Predpokladám, že za tých 5dní v januári 07 si mala na výplatnej páske "VZ pre NPND" cca 4179,-Sk (vtedy bolo maximum 25911 na mesiac :31x 5dní). Ak áno, tvoja materská by mala byť cca 459Sk na den. A predpokladám, ak tam robíš dlhodobo, že takú si predtým nemala.
Naposledy upravil brčko : 08.01.08 at 13:21
0 0
mimi32 mimi32

mimi32 je offline (nepripojený) mimi32

jeeej, tak to by ma fakt potesilo, musim niekde pohladat pasku, hm, odkladala som ju pred vyse rokom...
dakujem ti veelmi pekne za rychlu a hlavne taku prijemnu odpoved!!
0 0
mimi32 mimi32

mimi32 je offline (nepripojený) mimi32

Ahojky Brcko, tak to som este ja, podarilo sa mi vyhrabat pasku za januar 2007 ale ako pozeram, tak pozeram tak ziadne "VZ pre ND" tam nevidim-(
Jedine co tu je zrozumitelne je ze mi strhli za nemocenske poistenie - 59 (to sa mi zda aj nejako malo?)...ale tak snad je to ok, doverujem nasej ekonomke-)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Je to OK, odvod na NP zamestnanca je 1,4%. Z 4179 je to 59Sk. Takže príjemné tehulkovanie!
0 0
mimi32 mimi32

mimi32 je offline (nepripojený) mimi32

Dakujem, a dufam ze vsetko dobre dopadne, do jula je este straaasne daleko, ale dufam ze aj babatko bude spokojnejsie teraz v brusku spavat ked sme zistili, ze na plienocky peniazky budu-)))) Este raz diik.
0 0
karaa1 karaa1

karaa1 je offline (nepripojený) karaa1

brčko Pozri príspevok
Bohužial karaa, ak si pri ukončení PP nebola tehotná, je jedno aké si mala VZ v predchádzajúcich nemocenských poisteniach. Tvoju materskú to už neovplyvní.

Kedže niesi tehotná a nemáš iné nemocenské poistenie, si 42dní (do 11.2.08) v tzv. ochrannej lehote. Počas tejto doby môžeš nastúpiť na PN alebo OCR (materskú už nestihneš) a budeš mať na nu nárok. Ak by si bola tehotná pri ukončení PP, bola by tvoja ochranná lehota 6mesiacov. Ak by si mala DNP, resp. iné NP, ochranná lehota ti neplynie.

Pri nástupe na materskú je dôležité aby si mala splnenú podmienku 270dní nemoc.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (čo máš splnené) a aby ti trvalo NP alebo si bola v ochrannej lehote z ukončeného NP (čo od 12.2.08 nebudeš mať).

Najjednoduchšie by bolo uzatvoriť PP pred nástupom na MD.

Ak chceš materské získať z dobrovolného NP a chceš maximum, potom Ti stačí platiť DNP 26týždnov pred nástupom na mateskú z maxima. Musíš začať od 6-8týždna tehotnosti, inak to nestihneš (8týz+26týz=34týžden, kedy sa najneskôr nastupuje na MD) a materskú dostaneš len 148,5Sk na den.
Dakujem ti velmi pekne brcko za odpoved, trosku v tom uz mam jasnejsie. Este ak mozem sa opytam, ze ci je spravny postup...
1/ januar robim na dohodu, platim len preddavok na zdravotne poistenie
2/ vo februari mam ist na operaciu, robit teda nebudem a isla by som na PN od 1.2. Je to vhodny termin? A nemusim sa potom hlasit na urade prace a tym padom by som sa isla hlasit len po skonceni PN?
3/ Ked si budem tych 6-8 tyzdnov platit DNP z maxima, dostanem 148,55sk na den? A ked si nebudem platit nic a budem dovtedy na urade prace ale stihnem to do dvoch rokov -270dni?
Velmi pekne vopred dakujem za pomoc a tiez za tu odpoved zo vcera
0 0
karaa1 karaa1

karaa1 je offline (nepripojený) karaa1

karaa1 Pozri príspevok
Dakujem ti velmi pekne brcko za odpoved, trosku v tom uz mam jasnejsie. Este ak mozem sa opytam, ze ci je spravny postup...
1/ januar robim na dohodu, platim len preddavok na zdravotne poistenie
2/ vo februari mam ist na operaciu, robit teda nebudem a isla by som na PN od 1.2. Je to vhodny termin? A nemusim sa potom hlasit na urade prace a tym padom by som sa isla hlasit len po skonceni PN?
3/ Ked si budem tych 6-8 tyzdnov platit DNP z maxima, dostanem 148,55sk na den? A ked si nebudem platit nic a budem dovtedy na urade prace ale stihnem to do dvoch rokov -270dni?
Velmi pekne vopred dakujem za pomoc a tiez za tu odpoved zo vcera
Oprava k bodu 3: samozrejme som myslela 6-8 tyzdnov pred nastupom na matersku /zabudla som to tam napisat/
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

karaa1 Pozri príspevok
Dakujem ti velmi pekne brcko za odpoved, trosku v tom uz mam jasnejsie. Este ak mozem sa opytam, ze ci je spravny postup...
1/ januar robim na dohodu, platim len preddavok na zdravotne poistenie
2/ vo februari mam ist na operaciu, robit teda nebudem a isla by som na PN od 1.2. Je to vhodny termin? A nemusim sa potom hlasit na urade prace a tym padom by som sa isla hlasit len po skonceni PN?
3/ Ked si budem tych 6-8 tyzdnov platit DNP z maxima, dostanem 148,55sk na den? A ked si nebudem platit nic a budem dovtedy na urade prace ale stihnem to do dvoch rokov -270dni?
Velmi pekne vopred dakujem za pomoc a tiez za tu odpoved zo vcera
Ak pôjdeš teraz - ochrannej dobe na PNku .. je to OK (budeš mať aj dobrý VZ) Na UPSVaR ťa nezregistrujú, pokým budeš na PNke - registrácia ale nie je povinná. Ale v tvojom prípade po skončení PNky sa zaregistruj (tuším do 5 dní) .. mala by si mať slušnú podporu v nezamestnanosti.
Môžeš to urobiť aj tak, že sa 1.2. zregistruješ a potom ..napr. 4.2. pôjdeš na PNku ... počas PNky ti podporu v nez. pozastavia, budú ti vyplácať nemocenské .. a po skončení PNky zasa podporu v nezamestnanosti.

Čo sa týka DNP ... treba z maxima platiť aspoň 26 týždňov, aby bol nárok na max. materské .... ak by si v prípade nároku platila kratšiu dobu, potom sa dávky budú počítať s pravdepodob. VZ (8100), bez ohľadu na to, z akého VZ platíš (či 8100, či 10, 20,28 tis)
No a samozrejme nezabudnúť na podmienku 270 dní (v posledných dvoch rokoch)
Naposledy upravil Katy a R : 08.01.08 at 15:54
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať