Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

JUDDIT Pozri príspevok
úprava
zle som opísala druhý prípad, oprava viď hore .............
to na veci nič nemení. Od 15.5.07 už nie je nemocensky poistená a doteraz je to už cca 14-15mesiacov medzera. Takže v prípade tehotenstva, ak teraz otehotnie a porodí cca v 4-5/09 sa bude sledovať obdobie cca od 4-5/07 do 4-5/09 (samozrejme podla presného dátumu pôrodu). Takže k nároku na materské jej už predchádzajúce NP nepomôže, resp. len minimálne, pár dnami. To som myslela.
0 0
vimar_77 vimar_77

vimar_77 je offline (nepripojený) vimar_77

dobry den,
rad by som sa spytal ako je to s uplatnovanim naroku na nemocensku davku v materstve vyplyvajucu z DNP, ked sa do socialnej poistovne omeska platba o 1 mesiac. Manzelka totiz absolvovala predcasny porod 2 mesiace skor ako bol oficialny termin porodu. Bola dobrovolne nemocensky poistena a riadne si platila poistne, len prave poslednu platbu sme zrejme aj v tom strese neuhradili. nie je uz teraz mozne zmenit termin naroku na vyplacanie davky o 1 mesiac neskor tak, aby sme mohli vyrovnat dlznu ciastku na poistnom? alebo musi uz definitivne zabudnut na vyplatenie davky z DNP. Len dodam, ze splňala vsetky zakonom stanovene kriteria az na tu poslednu platbu. vopred dakujem za odpoved.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vimar_77 Pozri príspevok
dobry den,
rad by som sa spytal ako je to s uplatnovanim naroku na nemocensku davku v materstve vyplyvajucu z DNP, ked sa do socialnej poistovne omeska platba o 1 mesiac. Manzelka totiz absolvovala predcasny porod 2 mesiace skor ako bol oficialny termin porodu. Bola dobrovolne nemocensky poistena a riadne si platila poistne, len prave poslednu platbu sme zrejme aj v tom strese neuhradili. nie je uz teraz mozne zmenit termin naroku na vyplacanie davky o 1 mesiac neskor tak, aby sme mohli vyrovnat dlznu ciastku na poistnom? alebo musi uz definitivne zabudnut na vyplatenie davky z DNP. Len dodam, ze splňala vsetky zakonom stanovene kriteria az na tu poslednu platbu. vopred dakujem za odpoved.
TAkže nastupovala na materskú v den pôrodu.
No nepíšeš to podstatné, dátum, kedy nastúpila na MD a platbu za ktoré obdobie nezaplatila (predpokladám posledná prihláška na DNP nebola podaná v tom istom mesiaci ako bol nástup na MD).
0 0
vimar_77 vimar_77

vimar_77 je offline (nepripojený) vimar_77

konkretne datumy: predpokladany porod 28.08, predcasny 08.07, posledna platba mala byt uhradena k 08.07 - tento termin sa nestihol. a ja sa pytam, ci si moze uplatnit narok na materske az od 01.08, aby sa stihla vyplatit platba aj za jun, aj za jul naraz. dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vimar_77 Pozri príspevok
konkretne datumy: predpokladany porod 28.08, predcasny 08.07, posledna platba mala byt uhradena k 08.07 - tento termin sa nestihol. a ja sa pytam, ci si moze uplatnit narok na materske az od 01.08, aby sa stihla vyplatit platba aj za jun, aj za jul naraz. dakujem
Ak by mala predp.termín pôrodu 25.8.08, tak by mohla žiadať o materské 8týždnov pred PTP, teda od 30.6.08. V tom prípade by mala podmienku zaplatenia poistného za požadované obdobie splnenú (za obdobie do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu vzniku dôvodu na poskytnutie materského, teda za obdobie do konca mája 2008).

Inak nevidím velké šance, teda východisko pri nástupe na MD v júli 2008, ak nebolo poistné za jún 2008 zaplatené do 31.7.08 (teda najneskôr v posledný den kal.mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského).

Ešte som, myslím, na Porade nečítala konkrétny prípad, že by mamička žiadala o materské až po pôrode (ani zo zamestnania) a z DNP dokonca ani skutočný prípad (len bol viackrát dotaz) žiadania o materské neskôr ako 6týždnov pred PTP. Tiež by som nevedela jednoznačne odpovedať, kedy vzniká v takomto prípade dôvod na poskytnutie nem.dávky.?
Naposledy upravil brčko : 04.08.08 at 21:24
0 0
vimar_77 vimar_77

vimar_77 je offline (nepripojený) vimar_77

Dakujem za odpoved. Takze, ak bude predpokladany termin 25.08, tak narok vznika k 30.06. K tomuto datumu vsak manzelke skoncil jeden pracovny pomer, nakolko mala 2 a zaroven samostatne DNP si vsak k 30.06 neplatila 270 dni. Moze to teda urobit tak, ze si narok na materské z DNP uplatni az od 01.07? alebo tam musi byt 30.06, teda zhodny datum s tym aky ma na ziadostiach od svojho zamestnavatela?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vimar_77 Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. Takze, ak bude predpokladany termin 25.08, tak narok vznika k 30.06. snád som dobre rátala, no treba si to overiť. K tomuto datumu vsak manzelke skoncil jeden pracovny pomer, nakolko mala 2 a zaroven samostatne DNP vznikola jej teda vôbec pri tolkých povinných nem.poisteniach nejaká povinnosť platiť aj DNP? Ak je dlh do 99Sk, tak je podmienka zaplatenia splnená § 31 ods.1 b) zákona o sociálnom poistení si vsak k 30.06 neplatila 270 dni. Moze to teda urobit tak, ze si narok na materské z DNP uplatni az od 01.07? alebo tam musi byt 30.06, teda zhodny datum s tym aky ma na ziadostiach od svojho zamestnavatela?
Či musí byť dátum na oboch žiadostiach zhodný neviem, aj ked by som to predpokladala.
To, že manželke neuplynulo 270dní do nástupu na MD by vadiť nemalo (ak by zaplatila v splatnosti poistné za obdobie do dosiahnutia 270dna DNP). Do nástupu na MD treba splniť 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, ak ide o to, aby sa materské z DNP rátalo zo skutočného VZ a nie predpokladaného VZ. 270dní stačí splniť do dna pôrodu. Podla info od mamičiek však treba zaplatiť DNP aj za obdobie od nástupu na MD do dosiahnutia 270dní. Ale dokedy? A či je to podmienkou pre vznik nároku?

Takže ide o to nezaplatenie. Ak by žiadala o materské od 1.7.08, tak by musela mať do 31.7.08 zaplatené poistné na DNP za obdobie do 30.6.08, čo ako ste písal nemala. Takže nárok na materské v tomto prípade by podla mna nemala.

No ako je to, ak pri uplatnovaní nároku na materskú z DNP uplynulo 270dní DNP až po nástupe na MD a za obdobie do dosiahnutia 270dní nie je zaplatené v splatnosti vám neviem povedať.
Či aj v tomto prípade platí len to, čo hovorí zákon, ktorý požaduje zaplatenie poisteného za obdobie do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu "nástupu na MD" a za toto obdobie požaduje mať zaplatené do konca mesiaca "nástupu na MD"???
Možno v tomto prípade SP má nejaké vnútorné usmernenie, že musí byť poistné za obdobie do dosiahnutia 270dní zaplatené napr. v splatnosti??? Takýto prípad uplatnovania nároku na materské z DNP nie je extra upravený v zákone.

Váš prípad by bol, predpokladám, nie jednoduchý, aj keby ste zaplatili poistné v splatnosti. Aj vzhadom na jej viaceré NP, takže snád ste dodržali maximálne odvody v súčte zo všetkých.
Naposledy upravil brčko : 06.08.08 at 10:59
0 0
Danks Danks

Danks je offline (nepripojený) Danks

Dobry den, chcela by som sa opytat na moznosti ake mam v mojej situacii na zvysenie materskeho prispevku. 31.03.07 som bola prepustena z organizacnych dovodov, uz ako tehotna. Napriek tomu som sa od 1.4.08 zamestanala, aby som neprerusila poistenie, za 10.000 Sk. Som zaroven konatelkou spolocnosti, takze plat som si urcila sama, kedze som pocitala s tym, ze rozhodujuce obdobie pre vypocet materskej je predchadzajuci rok, t.j. rok 2007. Od 1.6. som na PN a nastup na matersku mam v polovici septembra 08. Dozvedela som sa, ze rozhodujuce obdobie bude od nastupu do noveho zamestnania, co e pre mna velmi nepriazniva situacia. Da sa este nieco robit, aby som si vymeravaci zaklad zvysila?? Dobrovolne nemoc.poistenie, zvysenie platu, neplatene volno a pod. ?? Do marca 08 som mala pomerne vysoky plat, preto by ma mrzelo, keby som teraz doplatila na svoju nevedomost!! Vopred dakujem za odpoved.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Danks Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa opytat na moznosti ake mam v mojej situacii na zvysenie materskeho prispevku. 31.03.07 som bola prepustena z organizacnych dovodov, uz ako tehotna. Napriek tomu som sa od 1.4.08 zamestanala, aby som neprerusila poistenie, za 10.000 Sk. Som zaroven konatelkou spolocnosti, takze plat som si urcila sama, kedze som pocitala s tym, ze rozhodujuce obdobie pre vypocet materskej je predchadzajuci rok, t.j. rok 2007. Od 1.6. som na PN a nastup na matersku mam v polovici septembra 08. Dozvedela som sa, ze rozhodujuce obdobie bude od nastupu do noveho zamestnania, co e pre mna velmi nepriazniva situacia. bohužial je to tak, nem.dávky sa rátajú vždy len z posleného nem.poistenia, nie predchádzajúcich (ak teda nejde o uplatnenie v ochr.lehote, no to sú iné prípady) Da sa este nieco robit, aby som si vymeravaci zaklad zvysila?? Dobrovolne nemoc.poistenie, zvysenie platu, neplatene volno a pod. ?? z tohoto nič. Do marca 08 som mala pomerne vysoky plat, preto by ma mrzelo, keby som teraz doplatila na svoju nevedomost!! Vopred dakujem za odpoved.
už jedine ukončiť PN niekolko dní pred nástupom na MD, ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový PP napr. s maximálnym VZ na kal.den a odpracovať aspon 1den.

Ak vznikne nový PP v septembri, aj v septembri nastúpiš na MD, potom sa ti bude rátať materská z obdobia od vzniku tohto posledného PP do dna pred nástupom na MD. Takže tvoj vym.základ pre nem.poistenie (obvykle hrubá mzda za toto obdobie) sa bude deliť počtom "kal.dní" (pozor nie pracovných!!!) v tomto období. Maximálny denný VZ v septembri 2008 je 1007,3. Takže najlepšie je dosiahnuť hrubú mzdu vo výške 1007,3 x počet kal.dní od začiatku PP do dna pred nástupom na MD (môže to byť napr. základný plat + odmeny).

Ak by si však ukončila PN ešte v auguste a aj v auguste začal nový PP, pri nástupe na MD v septembri, tak by to mohlo byť zase trochu inak.

Resp. ukončenie PN a nový PP môžeš urobiť už teraz a ešte začať novú PN-ku...
0 0
Danks Danks

Danks je offline (nepripojený) Danks

Pan "brcko", velmi ste mi pomohol. Urobim ako ste pisali. Ukoncim PN a PP ku koncu augusta a od 1.09.sa zamestnam znova. Mozem sa znova zamestnat u toho isteho zamestnavatela, alebo je lepsie inde, aby nevznikol konflik zaujmov?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Danks Pozri príspevok
Pan "brcko", velmi ste mi pomohol. som baba
Urobim ako ste pisali. Ukoncim PN a PP ku koncu augusta a od 1.09.sa zamestnam znova. Mozem sa znova zamestnat u toho isteho zamestnavatela, alebo je lepsie inde, aby nevznikol konflik zaujmov?
môžeš aj u toho istého zamestnávatela. dôležitá je odhláška a nová prihláška.
0 0
Danks Danks

Danks je offline (nepripojený) Danks

Takze brcko, ste baba, pardon :-)) Nehnevajte sa, ale mam este otazku...
Mozem byt pocas zmeny PP na PNke?? Teda keby som ukoncila PP koncom augusta, ale na PN by som ostala az do 14.09 ? 15.09. mam prepokladnay nastup na matersku (som na rizikovom, teda nikdy neviem). Maximalny denny vymeriavaci zaklad je 1007,30*15 dni (od 01.09.-15.09.)=cca 15.000 (mesacnu hrubu mzdu si teda stanovim na 30.000??). A materska je 55% z 1007,30, teda 554 sk na den alebo 16620 sk mesacne. Ked som si to ratala z vymeriavacieho zakladu za minuly rok, tak mi to vyslo az okolo 900 sk na den, teda skoro 27000 sk. Je to mozne?? Da sa to este nejako zvysit??
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Danks Pozri príspevok
Takze brcko, ste baba, pardon :-)) Nehnevajte sa, ale mam este otazku...
Mozem byt pocas zmeny PP na PNke?? Teda keby som ukoncila PP koncom augusta, ale na PN by som ostala az do 14.09 ? 15.09. mam prepokladnay nastup na matersku (som na rizikovom, teda nikdy neviem). Maximalny denny vymeriavaci zaklad je 1007,30*15 dni (od 01.09.-15.09.)=cca 15.000 (mesacnu hrubu mzdu si teda stanovim na 30.000??). A materska je 55% z 1007,30, teda 554 sk na den alebo 16620 sk mesacne. Ked som si to ratala z vymeriavacieho zakladu za minuly rok, tak mi to vyslo az okolo 900 sk na den, toto nie je možné, lebo maximálny mesačný VZ bol od 1.7.07 28142,-, takže aj pri mzde 50000,- bol VZ pre NP len 28142,-, od 1.7.08 je mesačné maximum 30219,- teda skoro 27000 sk. Je to mozne?? Da sa to este nejako zvysit?? v´9/08 je maximum tých cca 554,-, viac možné nie je
To už je ale iný prípad! (vo vyššie uvedenom prípaded som písala, že "aspon 1den odpracovať! - v takom prípade sa materská ráta zo "skutočného vymer.základu)
Teraz ale váham, čo odpovedať. To už je pre mna trochu "neznámo=neisto". Takže vlastne radím, čo by som prakticky asi dotiahnuť nevedela/mala problém.
PP možno ukončiť aj začať počas PN. Na tom sa zhodujú viacerí z porady. ZP to nevylučuje, takže možné to je.
V tomto prípade sa však nebude materská rátať spôsobom ako som písala predtým, ale z tzv. "pravdepodobného denného vymer.základu"- vid § 57 ods.1 písm a) + § 54 ods.2 písm.c) Zákona o sociálnom poistení. Ten sa vyráta ako jedna tridsatina z vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci uplatnovania si nároku na materskú - vid § 57 ods.2 . Preto je dobré začať tento PP od 1.9.08, aby bol predpokladaný VZ celomesačná HM. Takže pri mesačnej HM 30000, by mal byť pravd.DVZ = 1000Sk/den.
Vaša mzdárka sa však iste nepoteší, lebo bude mať predpokladám chaos, ako vás evidovať v novom zamestnaní, kedže za prvých 10dní PN-ky platí zamestnávatel. Ako je to pri pokračujúcej PN-ke v novom PP, to veru neviem a netuším možné komplikácie !?
Takže možné je aj toto, no poradte sa aj s vašou mzdárkou. A úprimne, ak si zvolíte túto variantu, nezávidím jej!!!
Naposledy upravil brčko : 09.08.08 at 13:02
0 0
Danks Danks

Danks je offline (nepripojený) Danks

Tak ta ma uz teraz so mna hlavu v smutku:-) Teda este o nicom nevie:-) No ja by som to viac nekomplikovala, ukoncila PN-ku aj PP k 31.08. a od 01.09. nastupila na dva tyzdne do novej prace. Bude to tak ok? Maximalna vyska materskej je teda okolo tych 16-17.000 mesacne? Je dana zakonom aj minimalna davka??
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Danks Pozri príspevok
Tak ta ma uz teraz so mna hlavu v smutku:-) Teda este o nicom nevie:-) No ja by som to viac nekomplikovala, ukoncila PN-ku aj PP k 31.08. a od 01.09. nastupila na dva tyzdne do novej prace. Bude to tak ok? stačilo by aj neskorší nástup, ale myslím je to ok Maximalna vyska materskej je teda okolo tych 16-17.000 mesacne? maximálna výška materskej je závislé od aktuálneho mesačného maxima a počtu kal.dní v mesiaci, v ktorom nastupujete na MD. v septembri je to teda 55% z 30219:30dní Je dana zakonom aj minimalna davka?? nie, ale v prípade, že je materské za mesiac nižšie ako rodičovský príspevok, tak UPSVaR vyrovnáva do výšky rodič.príspevku t.č. 4560,-, od 1.9.08 4780,- (ale to asi až od narodenia dieťaťa)
.
Danks Pozri príspevok
15.09. mam prepokladnay nastup na matersku. Maximalny denny vymeriavaci zaklad je 1007,30*15 dni (od 01.09.-15.09.)=cca 15.000 (mesacnu hrubu mzdu si teda stanovim na 30.000??). ak chceš maximálnu materskú, tak mesačná hrubá mzda by mala byť cca 33 200,- , lebo sept.08 má 22prac.dní+sviatkov a ty 10budeš mať platených, takže približný (z dôvodu sviatkov) výpočet mzdy = 33200:22x10= 15091,- , DVZ cca 1006 x 55% = materské cca 553,3 Sk/kalend.den
Naposledy upravil brčko : 09.08.08 at 15:26
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pozor, maximálny VZ je 30219 Sk, a to aj pri mesačnej mzde 33200 Sk. Sociálka pri výpočte DVZ akceptuje len sumu 30219 Sk.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jozef Mihál Pozri príspevok
Pozor, maximálny VZ je 30219 Sk, a to aj pri mesačnej mzde 33200 Sk. Sociálka pri výpočte DVZ akceptuje len sumu 30219 Sk.
p.Mihál, myslíte, ak by sa materské rátalo z pravdepodobnoho VZ?

Lebo v prípade, ak by mala VZ pre NP a dosiahla v 9/08 hrubú mzdu za obdobie od začiatku PP 1.9.08 do dna pred nástupom na MD t.j. do 14.9.08 = 10platených dní (odprac+sv) z 22platených dní v sept., tak by hrubá mzda 33200,- mala byť OK, lebo to vychádza denný vymer.základ cca 1006,-sk na kalend.den. (maximum pre september je 1007,3)
Naposledy upravil brčko : 09.08.08 at 17:30
0 0
Danks Danks

Danks je offline (nepripojený) Danks

brčko Pozri príspevok
.
Dakujem velmi pekne za rady. Velmi ste mi pomohla.
0 0
Danks Danks

Danks je offline (nepripojený) Danks

brčko Pozri príspevok
môžeš aj u toho istého zamestnávatela. dôležitá je odhláška a nová prihláška.
Tak este jedna otazka...pokial sa odhlasim a prihlasim Registracnym listom FO u toho isteho zamestanvatela, musim tuto zmenu nahlast aj v zdravotnej poistovni?? Pripadne, kde vsade treba este tuto zmenu nahlasit? Velmi pekne dakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Danks Pozri príspevok
Tak este jedna otazka...pokial sa odhlasim a prihlasim Registracnym listom FO u toho isteho zamestanvatela, musim tuto zmenu nahlast aj v zdravotnej poistovni?? Pripadne, kde vsade treba este tuto zmenu nahlasit? Velmi pekne dakujem.
No keďže to bude normálne ukončenie pracovného pomeru a následne nový PP, nejedná sa o zmenu. Treba zamestnanca odhlásiť zo SP aj zo SP, a následne znovu prihlásiť ako nového zamestnanca na SP - vypísaním RLFO a rovnako aj na ZP - vypísaním Oznámenia zamestnávateľa o zmenách ....
Nikde inde už nie je potrebné to nahlasovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať