Zavrieť

Porady

Nové zemiaky - TOPINAMBUR

V súčasnosti sa rozšírila propagácia pestovania slnečnice hľuznatej tzv. TOPINAMBUR, alebo ľudovo židovské zemiaky. Je vhodná najmä pre cukrovkárov, ale pomáha pri tráveniu, znižuje obezitu, srdcové problémy atď. Ruský expert Nikolaj Kočnev z Moskvy vysadil na Orave nový druh, chcem sa Vás opýtať, nemá niekto skúsenosti s pestovaním. V minulosti tieto „zemiaky“ sadili najmä poľovníci pre divu zver. Pestujú ich aj na Liptove. Ak by mi niekto poradil kde by som zohnal sadenice – hľúzy bol by som veľmi rád. Myslím, že táto téma osloví viacerých poraďákov. Na internete je množstvo materiálov ohľadom tejto starej a zabudnutej novinky. Ja o tom viem len z rozprávania starej mamy, ktorá tvrdila že ich pestovali „po fronte“, ako židovské zemiaky.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
BXLmiami Pozri príspevok
Tiež nad tým uvažujem.V dnešnej dobe by sa to zišlo vysadiť do okolia osád a záhrad chudobných ľudí .Ale to je mimo témy.Rozmýšľala som,u nás to predávaju v zelovoci,ved ak je to fakt invázna rastlina,zrejme stačí vyhodiť šupky a malé plôdiky na kompost a je to.
Síce s tebou súhlasím, ale je to v rozpore so zákonom. Možno by sa to dalo pestovať mimo územia SR.

Teda topinambur(Helianthus tuberosus, slnečnica hľuznatá) bol v tomto roku zaradený do zoznamu invazívnych rastlín. Viď príloha č.2. vo vyhláške 24/2003 platnej od 15.6.2011
A v zákone 543/2002 o ochrane prírody a krajiny

Vyhľadajte si ich tu:
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm
sa píše v §7 aké sú povinnosti.

§7
(3) Invázne druhy je zakázané dovážať, držať, pestovať, rozmnožovať, obchodovať s nimi, ako aj s ich časťami alebo výrobkami z nich, ktoré by mohli spôsobiť samovoľné rozšírenie invázneho druhu.
(4) Vlastník (správca, nájomca) pozemku je povinný odstraňovať invázne druhy zo svojho pozemku spôsobmi podľa odseku 8 a o pozemok sa starať takým spôsobom, aby zamedzil opätovnému šíreniu inváznych druhov, a to na náklady pôvodcu ich šírenia, ak je známy, inak na náklady štátu.
A aj aké sú sankcie.
§92 Priestupky
(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
d) vykonáva činnosť zakázanú podľa § 7 ods. 3, § 13 ods. 1, § 14 ods. 1, § 15 ods. 1, § 16 ods. 1 alebo § 24 ods. 4, 6, 9 a 11,

(2) Za priestupok podľa
a) odseku 1 písm. a), b) a t) možno uložiť pokarhanie alebo pokutu do 331, 93 eura,
b) odseku 1 písm. c) až s) možno uložiť pokarhanie, pokutu do 3 319, 39 eura a prepadnutie veci,
c) odseku 1 písm. u) až zc) možno uložiť pokutu do 6 638, 78 eura a prepadnutie veci,
d) odseku 1 písm. zd) až zw) možno uložiť pokutu do 9 958, 17 eura a prepadnutie veci.
Ak ide o podnikateľa

§90
(1) Orgán ochrany prírody môže uložiť pokutu do 9 958, 17 eura a prepadnutie veci podnikateľovi alebo právnickej osobe, ktorá sa dopustí protiprávneho konania tým, že
b) vykonáva činnosť zakázanú podľa § 7 ods. 3, § 13 ods. 1, § 14 ods. 1, § 15 ods. 1, § 16 ods. 1 alebo § 24 ods. 4, 6, 9 a 11,
Neviem, kto dostal do toho zoznamu ten topinambur. Ale aj blbý zákon je zákon. Ale kto na to má, nech skúsi.
Neznalosť zákona však neospravedlňuje.
Naposledy upravil marjankaj : 17.11.11 at 21:54
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

marjankaj Pozri príspevok
Topinambur je vraj invázna rastlina.

http://spravy.pravda.sk/pokuta-za-pe..._sk_domace_p23
Hm možno je asi ako plevel. Tým sú ale aj maliny. Ja si topinambur kúpim občas na tržnici. Nikdy som ho neskúsila uvariť chutí mi ako mladý kaleráb. Jem ho samostatne alebo ho pridávam do šalátu. Aj teraz ho mám v špajzi. Teraz ma napadlo skúsim ho uvariť. Je to zemiak predsa
0 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

Nedá mi nezareagovať, aj keď budem asi mimo témy. Zaujímavé je sledovať, ako sa to aj tu rozdelilo na dva tábory. Vidím, že celá tá propaganda a farmaceutické loby (ako už bolo spomínané) o zlikvidovaní niektorých druhov rastlín sa dostala aj sem. Po konope, maku, stévii či agátu, sa tomu nevyhli ani topinambury. Som zvedavý, čo je na rade. Žeby také agresívne buriny, akými je napr. púpava, žihľava, skorocel a pod.? Presa je nimi zaburinené celé Slovensko. Na niektorých miestach sa dokonca snažia vytlačiť starostlivo udržiavaný chemický trávnik, veľa ľudia je na ne alergických. Ľudia už akosik zabúdajú na ich úžasné liečivé vlastnosti a radšej do seba budú pchať kilá chemicky vyrobených "liekov". Mimochodom, ja by som bol skôr za to, aby bol za invázny označený umelo udržiavaný trávnik. Nikde v našej prírode v tejto jednodruhovej forme nerastie prirodzene, tiež bol dovezený zo zahraničia (anglicko, amerika a pod.). Invázne likviduje našu prirodzenú domácu flóru, nekontrolovateľne sa rozširuje po celom štáte, likviduje domáce liečivé rastliny a na jeho údržbu sú každoročne vynakladané milióny vo forme chemických postrekov, jedov, ropy a pitnej vody. Ale to by ma tu asi veľa ľudí za tento názor ukameňovalo (hehe). Nuž, spejeme do vcelku zaujímavej doby.......keď všetko dobré, liečivé a zdravé bude zákonom zakázané, a ľudia si budú môcť kúpiť iba to, čo sa vyrobí v chemickej továrni, aby z toho malo pár ľudí vysoký zisk.
Naposledy upravil Samir : 18.11.11 at 08:20
3 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

A ja by som bola za to, aby sa za inváznych označili aj.....len s tým vyplienením už by to bola väčšia makačka.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Som zvedavý, kedy niekomu napadne zaradiť medzi invázne rastliny zemiaky, rajčiny, kukuricu a podobne.
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

marjankaj Pozri príspevok
Som zvedavý, kedy niekomu napadne zaradiť medzi invázne rastliny zemiaky, rajčiny, kukuricu a podobne.
To nie oni sa sami od seba nerozmnožia. Maliny áno... proti tomu svokrovci bojovali myslím aj jahody ale tie nie sú také agresívne
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Môj dedo pestoval "jeruzalemské artičoky" pred 60 rokmi. Nepoužíval žiadnu chémiu, a dodnes sa z nich udržala akurát tak spomienka. Vtedy ešte neboli invázne? Veď do Európy sa dostali skôr než klasické zemiaky. Čo robili doteraz, kde boli, prečo neútočili?
Mimochodom, existuje niekoľko typov topinamburov, ale rozrastajú sa len niektoré. Ja pestujem také, ktoré takmer netvoria stolóny, takže všetky hľuzy sú v okruhu cca 50 cm a rozhodne nehrozí zaburinenie.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

..moja suseda nasadila pred 2 rokmi maliny k nášmu plotu. V lete som mala aj v skalke, medzi ľaliami, ružami... čo s tým? ..povedala, že dá to preč, ale aj teraz to má len ostrihané a strašne husté. Na jar mi prejdú aj popod chodník na druhú stranu
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

marjankaj Pozri príspevok
Síce s tebou súhlasím, ale je to v rozpore so zákonom. Možno by sa to dalo pestovať mimo územia SR.

Neznalosť zákona však neospravedlňuje.
Ak chce po mne niekto, aby som dodrziaval zakon, tak musi ten zakon spravit aspon s minimalnym stupnom "opotstatnenosti", a nesmie mi tym zakonom zasahovat do mojich zakladnych ludskych a vlastnickych prav.

Za sociku som pocuval Slobodnu Europu a ked som isiel do zahranicia, vzdy som si schoval niekde nejake DM, aby som nerobil hanbu a nemusel tam niekde zobrat alebo zrat pastety. Napriek tomu, ze to bolo zakonom zakazane.

Dnes nerespektujem na ceste 40-tku, ktora ja tem evidentne uz tyzden omylom iba preto, ze ju tam zabudli cestari po dokonceni prac. Rovnako ma nikto nebude nutit odstranovat nejaku zeleninu, ktora je navyse zdrava z mojej zahrady. Jedine co respektujem, je, ze nepestujem drogy a nepalim na cierno alkohol. Ale ked uz stat v buzeracii zajde pridaleko, tak ma smolu.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Podobne ospravedlňujú svoje konanie "piťovci" a spol.
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Silvernola Pozri príspevok
Podobne ospravedlňujú svoje konanie "piťovci" a spol.
Teraz si to, slušne povedané, poriadne presolil-a.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Nesúhlasím. Občan sa prispôsobuje zákonu, mafián si prispôsobuje zákon. (Niektorí si hovoria politici.)
Mimochodom, topinambury pestujem aj ja. Už skôr, než sa začalo vykrikovať, že je to invazívna rastlina.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Mas to pomylene. Obcania sa na jednej strane prisposobuju zakonu, to ale neznamena ze vsetci sa prisposobuju vsetkym zakonom a ze obcania nemozu vyvijat aj tlak na zmenu zakonov.

Tento tlak moze byt aj nelegalny (protizakonny - v case ked je aplikovany). V opacnom pripade by nikdy nemohlo prist napriklad k "Neznej revolucii".

Proste trpezlivost ludi s buzeraciou presiahla urcite hranice, logicky prestali respektovat niektore zakony (zacali pocuvat Hlas Ameriky, zacali sa zhromazdovat) a nakoniec aj tie zakony boli zmenene.

Zacat to ale musi vzdy tak, ze ich (tie nezmyselne zakony) prestanu respektovat, inak by ich nemohli zmenit. Nie vsetko ide tzv. "demokratickou" cestou.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

A aký tlak vyvíjaš ty tým že nedodržuješ rýchlosť, alebo že pestuješ (ja takisto!) "zakázané" ovocie, pardon, zeleninu? Založil si nejaké občianske združenie?

V princípe s tebou súlasím (preto), len poukazujem na, podľa mňa, nesprávne argumenty.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Zatial ziaden. Aby sa clovek alebo skupina ludi rozhodla vyvinut tlak (na co treba obetovat dost zo svojho zivota a casu, pripadne aj penazi) musi ta buzeracia dosiahnut urcitu mieru.

Nie som rodeny revolucionar, aby som riesil to, ze mi stat zakazal pestovat nejaky topinabur. Pokial to dokazem vyriesit jednoducho tym, ze tuto nezmyselnu zakonnu normu ignorujem, tak je to v pohode.
0 0
Miriam77 Miriam77

Miriam77 je offline (nepripojený) Miriam77

bettylou Pozri príspevok
mám topinambura v záhrade, kto má záujem rada pošlem. okr Gelnica
Ja mam zaujem ak je to este aktualne som z GL
0 0
Alena Ribanská Alena Ribanská

Alena Ribanská je offline (nepripojený) Alena Ribanská

Invázny je aj chren nie?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Alena Ribanská Pozri príspevok
Invázny je aj chren nie?
A v ktorej vyhláške je to uvedené?
0 0
Krakonoš Krakonoš

Krakonoš je offline (nepripojený) Krakonoš

Nie som v tomto odvetví odborník, ale všimla som si, že od 15.6. 2014 platí nová Vyhláška..o ochrane prírody a krajiny... 158/2014 http://www.zbierka.sk/sk/ciastky/ciastka-58-2014 a tam už topinambur(Helianthus tuberosus, slnečnica hľuznatá) nie je zaradený medzi invazívne rastliny.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať