Zavrieť

Porady

Nové zemiaky - TOPINAMBUR

V súčasnosti sa rozšírila propagácia pestovania slnečnice hľuznatej tzv. TOPINAMBUR, alebo ľudovo židovské zemiaky. Je vhodná najmä pre cukrovkárov, ale pomáha pri tráveniu, znižuje obezitu, srdcové problémy atď. Ruský expert Nikolaj Kočnev z Moskvy vysadil na Orave nový druh, chcem sa Vás opýtať, nemá niekto skúsenosti s pestovaním. V minulosti tieto „zemiaky“ sadili najmä poľovníci pre divu zver. Pestujú ich aj na Liptove. Ak by mi niekto poradil kde by som zohnal sadenice – hľúzy bol by som veľmi rád. Myslím, že táto téma osloví viacerých poraďákov. Na internete je množstvo materiálov ohľadom tejto starej a zabudnutej novinky. Ja o tom viem len z rozprávania starej mamy, ktorá tvrdila že ich pestovali „po fronte“, ako židovské zemiaky.
Usporiadat
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

..mám topinabur v kvetináči,ale len na okrasu,to mi priniesol syn ani neviem odkial,vlani som ich neschovala na zimu a kedže su mrazuvzdorné tak na jar znova narašili
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

"Renčiatko-teraz už topinambur asi nedostaneš lebo je to ako zo zemiakmi, ten kto mal tak zasadil, oni by už o tejto dobe boli asi aj vyschnuté a -bebe- chcem poradiť radšej aby ho z kvetináča vybrala(podľa veľkosti kvetináča), lebo sa jej tam potom nezmestí úroda., Už som to tu myslím písala, keď je voľne v zemi zasadené tak vyrastie aj do 2 metrov a hrúbka jeho stopky je hrubšia taká ako najväčšia slnečnica. Vlastne sa jej aj podobá, len má kvety menšie a viac. Rozmnožuje sa potom aj nekontrolovane,. Najlepšie je dať si pozor pri vyberaní nových hlúz, lebo stačí maličká gulička, ktorá nám odpadne pri zbere a na rok ste prekvapení, že vám tam vyrástla nová rastlina. Ono je to pri nich ako pri poplazoch jahôd, ibaže sa to deje pod zemou.. Ak sa zavčasu nezoberú pekné hľuzy akoby zemiak, tak z neho vyrastajú korienky a na nich ďalšie zemiačky a z tých ďalšie. Ja som tento rok zasadila (zabudla som na ne v zime) už boli plesnivé, ale dala som ich aj napriek tomu do zeme a vyšli všetky. Ak ich dáte vedľa seba tak v dospelosti máte z nich hotový plot. Môžu zostať v zemi aj v zime a pokiaľ to dovolí nezamrznutá pôda, tak ich vyberať, ibaže vtedy hrozí to čo som písala, že ich na budúci rok nemusíte ani sadiť a máte z tých zbytkov v zemi zasadené bez pričinenia sa. Skrátka je to nezmar, ale dobrý.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

ved aspom sa mi v kvetináči nepremnoží,a je len ako okrasná rastlina,no máš pravdu musí to byť nezmar ked v kvetináči vôbec nevymrzli
0 0
renciatko renciatko

renciatko je offline (nepripojený) renciatko

ela77 Pozri príspevok
"Renčiatko-teraz už topinambur asi nedostaneš lebo je to ako zo zemiakmi, ten kto mal tak zasadil, oni by už o tejto dobe boli asi aj vyschnuté a -bebe- chcem poradiť radšej aby ho z kvetináča vybrala(podľa veľkosti kvetináča), lebo sa jej tam potom nezmestí úroda., Už som to tu myslím písala, keď je voľne v zemi zasadené tak vyrastie aj do 2 metrov a hrúbka jeho stopky je hrubšia taká ako najväčšia slnečnica. Vlastne sa jej aj podobá, len má kvety menšie a viac. Rozmnožuje sa potom aj nekontrolovane,. Najlepšie je dať si pozor pri vyberaní nových hlúz, lebo stačí maličká gulička, ktorá nám odpadne pri zbere a na rok ste prekvapení, že vám tam vyrástla nová rastlina. Ono je to pri nich ako pri poplazoch jahôd, ibaže sa to deje pod zemou.. Ak sa zavčasu nezoberú pekné hľuzy akoby zemiak, tak z neho vyrastajú korienky a na nich ďalšie zemiačky a z tých ďalšie. Ja som tento rok zasadila (zabudla som na ne v zime) už boli plesnivé, ale dala som ich aj napriek tomu do zeme a vyšli všetky. Ak ich dáte vedľa seba tak v dospelosti máte z nich hotový plot. Môžu zostať v zemi aj v zime a pokiaľ to dovolí nezamrznutá pôda, tak ich vyberať, ibaže vtedy hrozí to čo som písala, že ich na budúci rok nemusíte ani sadiť a máte z tých zbytkov v zemi zasadené bez pričinenia sa. Skrátka je to nezmar, ale dobrý.
Ďakujem!
Takže musim počkať do jesene a potom od niekoho kúpiť cez zimu uskladniť a na jar zasadiť ako zemiaky??!!!ak som teda dobre pochopila.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
..prečo by si mala čakať do jesene? to u vás nikto tie zemiačiky nepestuje? kľudne ich môžeš zasadiť kedykoľvek, topinambury sa nedajú uskladniť, musíš ich zužitkovať, alebo vyberať zo zeme aj v zime ak ti to dovolia mrazy
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

renciatko Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem sa popýtať, pestujete niekto doma v záhradke topinambur - sladký zemiak?? A viete mi poradiť kde zohnať par hľúz na zasadenie?? v zahradkárstvách som sa pýtala a tekéto väčšinou nedržia.
Ďakujem za radu.
R.
Nedávno som dostal darček z Trnavy od zaujímavého pána topinambury. Bol som si ich vykopať, hoci spod orecha, tak sú zakrpatelé ale sú. Predstavte si, hoci v plnej vegetácii zvládli presadenie do zakoreňovačov. A keďže som dostal zadarmo, zadarmo budem aj ďalej rozdávať.
Pokúsim sa to spropagovať a každému zákazníkovi darujem aj topinamburu.
Samozrejme vo voľnej pôde nie pod orechom pri dobrej závlahe a hnojení narastú ako sa patrí. Mali by to biť tie Ukrajinské...
Ak nie ste ďaleko od Nitry, kľudne sa ohláste...
Žiaľ stratil som číslo telefónu šľachetného Trnavského darcu a tak, ho poprosím, ak si to náhodou prečíta, aby sa ozval.
0 0
renciatko renciatko

renciatko je offline (nepripojený) renciatko

wabi Pozri príspevok
Nedávno som dostal darček z Trnavy od zaujímavého pána topinambury. Bol som si ich vykopať, hoci spod orecha, tak sú zakrpatelé ale sú. Predstavte si, hoci v plnej vegetácii zvládli presadenie do zakoreňovačov. A keďže som dostal zadarmo, zadarmo budem aj ďalej rozdávať.
Pokúsim sa to spropagovať a každému zákazníkovi darujem aj topinamburu.
Samozrejme vo voľnej pôde nie pod orechom pri dobrej závlahe a hnojení narastú ako sa patrí. Mali by to biť tie Ukrajinské...
Ak nie ste ďaleko od Nitry, kľudne sa ohláste...
Žiaľ stratil som číslo telefónu šľachetného Trnavského darcu a tak, ho poprosím, ak si to náhodou prečíta, aby sa ozval.
No,nie som ďaleko od Nitry,som z Topoľčian a do Nitry to mam na skok.Ale teraz neviem,že či máte nejaký ten kusok aj na presadenie,či nie??nepochopila som to z toho textu.Ďakujem
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Iste, veď som napísal že sú kvetináčované.
0 0
soliacid soliacid

soliacid je offline (nepripojený) soliacid

Ahojte,
nájdu sa dobrí ľudia, ktorí by mi vedeli darovať niekoľko hľúz. Bývam v okrese Nitra. Vďaka za odpoveď...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Topinambur je vraj invázna rastlina.

http://spravy.pravda.sk/pokuta-za-pe..._sk_domace_p23
1 0
akal akal

akal je offline (nepripojený) akal

Viete niekto ako sa toho dá zbaviť? mam pár hektárov s tým Topinamburom zamorených ... pravidelne sa to mulčuje no zlá burina nevyhinie... ak chcete poradím vám kde to rastie... Prešov a okolie
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

akal Pozri príspevok
Viete niekto ako sa toho dá zbaviť? mam pár hektárov s tým Topinamburom zamorených ... pravidelne sa to mulčuje no zlá burina nevyhinie... ak chcete poradím vám kde to rastie... Prešov a okolie
Myslim, ze tam v clanku bolo nacrtnute riesenie - herbicid.
0 0
cxc1 cxc1

cxc1 je offline (nepripojený) cxc1

taky maly kutil Tim :-)
ahojte. Vedel by mi niekto poslat postou par hluz na zasadenie?-ci uz za peniazky alebo len za postovne. Napiste mi prosim na michaella100@azet.sk. Dakujem.
0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

cxc1 Pozri príspevok
ahojte. Vedel by mi niekto poslat postou par hluz na zasadenie?-ci uz za peniazky alebo len za postovne. Napiste mi prosim na michaella100@azet.sk. Dakujem.
kto ti to pošle, riskuje pokutu
0 0
cxc1 cxc1

cxc1 je offline (nepripojený) cxc1

taky maly kutil Tim :-)
Hej-uz viem -uz som to zistil
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Ono to celé nie je až také dramatické. Poznám jedno miesto, kde ich chodím pravidelne odoberať, nič tam nie je zaplienené, nič sa tam nerozmnožuje nežiaducim spôsobom už dlhé roky. A blahodárne účinky pre veľa neduhov tejto akože buriny sú vynikajúce. Skôr by som povedala, že zaúradovala nejaká farmaceutická lobby. Tej celkom určite liečivé účinky buriny zo záhrady prekážajú.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Pikoška Pozri príspevok
Ono to celé nie je až také dramatické. Poznám jedno miesto, kde ich chodím pravidelne odoberať, nič tam nie je zaplienené, nič sa tam nerozmnožuje nežiaducim spôsobom už dlhé roky. A blahodárne účinky pre veľa neduhov tejto akože buriny sú vynikajúce. Skôr by som povedala, že zaúradovala nejaká farmaceutická lobby. Tej celkom určite liečivé účinky buriny zo záhrady prekážajú.
http://www.porada.sk/t49963-zahradka...ml#post1895170

Dokonca ti môže hroziť toto: Skoro ako v Lamači včera.
§ 76
(1) Donucovacími prostriedkami sú
a) hmaty, chvaty, údery a kopy sebaobrany,
b) slzotvorné prostriedky,
c) obušok,
d) putá,
e) služobný pes.
(2) Pred použitím donucovacích prostriedkov člen stráže prírody je povinný vyzvať osobu, proti ktorej zakročuje, aby upustila od protiprávneho konania, s výstrahou, že bude použitý niektorý z donucovacích prostriedkov. Od výzvy a výstrahy môže upustiť iba v prípade, keď je sám napadnutý alebo je ohrozený život alebo zdravie inej osoby, alebo vec neznesie odklad, alebo tomu bránia iné okolnosti.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Pikoška Pozri príspevok
Ono to celé nie je až také dramatické. Poznám jedno miesto, kde ich chodím pravidelne odoberať, nič tam nie je zaplienené, nič sa tam nerozmnožuje nežiaducim spôsobom už dlhé roky. A blahodárne účinky pre veľa neduhov tejto akože buriny sú vynikajúce. Skôr by som povedala, že zaúradovala nejaká farmaceutická lobby. Tej celkom určite liečivé účinky buriny zo záhrady prekážajú.
Myslím, že je ti klinec trafený po hlavičke! Ja sa s topinamburom stretávam už cca 15 rokov a záhradu ním zaburinenú nemám.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Tiež nad tým uvažujem.V dnešnej dobe by sa to zišlo vysadiť do okolia osád a záhrad chudobných ľudí .Ale to je mimo témy.Rozmýšľala som,u nás to predávaju v zelovoci,ved ak je to fakt invázna rastlina,zrejme stačí vyhodiť šupky a malé plôdiky na kompost a je to.
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Dnes je veľké výročie, aj keď oslavovať nie je čo. Takže mi prepáčte, že budem v tejto téme mimo témy a opýtam sa: Prečo neviem zistiť, kto sa skrýva za trojkou súhlasiacich pri mojom poslednom príspevku? Že by to tu tie zemiaky zaburinili?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať