Zavrieť

Porady

Téma je uzavretá.
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Melnick Pozri príspevok
Tanče, neviem či Ťa poteším, alebo vystraším, ale ja som tiež teta mzdárka. ale mám na podobné tety svoj názor.
Klames !
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Klári , nemôžeme Tanče vystrašiť. Chúďa ,aby sa už odteraz bála toho na čo sa ja najviac teším .... NA DÚCHOD.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Melnick Pozri príspevok
Klári , nemôžeme Tanče vystrašiť. Chúďa ,aby sa už odteraz bála toho na čo sa ja najviac teším .... NA DÚCHOD.
Neboj sa, Majka! Tanče sa len tak hocičím vystrašiť nenechá .
A s tou jej obrovskou dávkou humoru zostane veľmi dlho mladá - ako napr. Ty.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
No, len sa tešte na ten dúchod. Potom si na mňa spomeniete, že to nie je bohvie čo. a to ešte aj makám a musím sa trápiť s tými super zákonmi, aj s vnúčatami sa treba potešiť a aj o seba trošku dbať /aj keď sa to nedarí, ale aj snaha sa cení/a niekedy zistíte, že máte depku, lebo už ništ nepotrebujete, iba to zdravíčko a šťastíčko, písať denne aspo 10 slov ľavou rukou, aby pamäť ešte slúžila. A niekedy sa vám nechce ani medzi ľudí. A už nestačíte ani poupratovať ako kedysi a na Porade tvrdiť, že máte sedemnásť, tých aaaaa je úkrutne veľa.

Len sa smejte
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, dnes za mnou prisiel znamy, kt. sa bol na DU informovat ohladne dane s MV. Najprv chcel vediet, ci ma narok na vratenie alikvotnej casti, kedze auto (nakladne) mal niekolko mesiacov v oprave a mal na to aj doklad a nemohol na nom podnikat. Pani al. slecna mu povedala, ze nevie a nema na to ani cas. No dobre asi sa s tym nestretavaju kazdy den a casu mame vsetci asi malo. Potom sa jej pytal na dan z MV na r. 2008. Tiez mu povedala, ze o tom nic nevie. (mal by platit preddavok, lebo dan ma cca 30000). A ja tak rozmyslam, ked to nevedia na DU, kto to ma vediet. Aj som sa ho pytala, ci nerozpraval len s podatelnou alebo bol aj u svojho spravcu. Takze bol aj vyssie ako v podatelni. Tak neviem, ci ma to rozculilo, alebo pobavilo ale asi z kazdeho kusok.... asi aj trosku potesilo, zase som si potvrdila nikto nevie vsetko a hlavne nie DU
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ALDA Pozri príspevok
No, len sa tešte na ten dúchod. Potom si na mňa spomeniete, že to nie je bohvie čo. a to ešte aj makám a musím sa trápiť s tými super zákonmi, aj s vnúčatami sa treba potešiť a aj o seba trošku dbať /aj keď sa to nedarí, ale aj snaha sa cení/a niekedy zistíte, že máte depku, lebo už ništ nepotrebujete, iba to zdravíčko a šťastíčko, písať denne aspo 10 slov ľavou rukou, aby pamäť ešte slúžila. A niekedy sa vám nechce ani medzi ľudí. A už nestačíte ani poupratovať ako kedysi a na Porade tvrdiť, že máte sedemnásť, tých aaaaa je úkrutne veľa.

Len sa smejte
No Aldi a čo iné mi už ostáva, ako tešiť sa. Zachvíľu, keď budem mať 17 ...ale sprehádzané čísla tak už ani ľavou nepohnem.
Tak sa vytešujme aspoň teraz. A to zdravíčko asi potrebujeme viacerí.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
Muška Pozri príspevok
Zoole, snáď by si nekcel byť "teta"??
alebo "ten starý ujo"...ujo prezident by ti vysvetlili ten pojem bližšie...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
A toto ste čítali?

Skúšajúci nevedia počítať DPH!


08.02.2008
BRATISLAVA – To je ale chyba! Pre deviatakov v Štátnom pedagogickom ústave zostavili otázky, ktoré mali preveriť ich schopnosť používať matematiku v praxi. Sami skúšajúci však v tom majú medzery!


Dokazuje to príklad číslo 8, kde je úplne chybne vypočítaná 19-percentná daň z pridanej hodnoty (DPH). Zdá sa, že metodici by si na budúci rok mali sadnúť do lavíc spolu s deviatakmi a zopakovať si základné počty!

Príklad číslo 8 vychádza z účtu za jedlo v pizzerii. Toto zadanie obsahuje chybu v prepočte 19-percentnej dane z pridanej hodnoty, na ktorej by sa schuti pobavil každý účtovník. Na ministerstve však rozpor medzi nereálnym zadaním príkladu a skutočnosťou, že od žiakov požadujú, aby používali matematiku v praxi, nevidia. „Údaje na účtenke sú z matematického hľadiska správne. Z hľadiska účtovného nie, zámerom úlohy však bolo zjednodušiť údaje na účtenke,“ tvrdí Andrea Stoklasová z ministerstva školstva.

Kompletné znenie príkladu
Príklad č. 8: Rozvoz pizze
Za rozvoz pizze a ďalších jedál je v malom meste stanovená jednotná cena 20 korún (Sk). Pizzeria vystavila zákazníkovi za rozvoz objednaného jedla nasledovný účet:



Otázky:
- Koľko korún (Sk) by zaplatil zákazník za rozvoz jedla, keď si objedná iba špagety „Študent“?
- Koľko percent z celkovej zaplatenej sumy na účte predstavuje suma za jedlo a jeho rozvoz bez DPH?

Chybné zadanie v monitore
Z celkovej sumy 347 Sk skúšajúci jednoducho odrátali 19 percent, čo je chybný postup. Čistá suma bez dane im potom vyšla 281,07 Sk a 19-percentná DPH má podľa nich hodnotu 65,93 Sk.

Takto by to bolo v skutočnosti
Účet za jedlo 347 Sk sa vydelí číslom 1,19, aby sme získali sumu netto bez 19-percentnej dane. Vyjde nám potom číslo 291,60 Sk, takže DPH má potom hodnotu 53,39 Sk.

A súhlasíte s kritizujúcimi ???
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Majuš, už sa to rozoberá v téme Perličiek.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Dík ,nevedela som, teraz som zapla PC .
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

smith Pozri príspevok
A ja keď tiež spracovávam mzdy som čo? Ujo mzdár?
a čo tak teto mzdár?
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Tanče Pozri príspevok
a čo tak teto mzdár?
U nás na kopaniciach sa rozlišuje, či je ten ujo z maminej alebo otcovej strany, lebo tomu druhému sa hovorí tetéč
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

ALDA Pozri príspevok
No, len sa tešte na ten dúchod. Potom si na mňa spomeniete, že to nie je bohvie čo. a to ešte aj makám a musím sa trápiť s tými super zákonmi, aj s vnúčatami sa treba potešiť a aj o seba trošku dbať /aj keď sa to nedarí, ale aj snaha sa cení/a niekedy zistíte, že máte depku, lebo už ništ nepotrebujete, iba to zdravíčko a šťastíčko, písať denne aspo 10 slov ľavou rukou, aby pamäť ešte slúžila. A niekedy sa vám nechce ani medzi ľudí. A už nestačíte ani poupratovať ako kedysi a na Porade tvrdiť, že máte sedemnásť, tých aaaaa je úkrutne veľa.

Len sa smejte
Hela, nesmejeme sa, však je nás viac, ktorí "mládí majú v pr.... "a dúchod ??? v oblakoch

P.S.: ešte že sa nám nekombinuje Parkinson s Alzhaimerom..., veď by sme nevedeli, kedy sa máme triasť
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
VladoaKatka Pozri príspevok
Hela, nesmejeme sa, však je nás viac, ktorí "mládí majú v pr.... "a dúchod ??? v oblakoch

P.S.: ešte že sa nám nekombinuje Parkinson s Alzhaimerom..., veď by sme nevedeli, kedy sa máme triasť
Tak túto kombináciu nemusím...radšej Perkins s hranolkami
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Melnick Pozri príspevok
No Aldi a čo iné mi už ostáva, ako tešiť sa. Zachvíľu, keď budem mať 17 ...ale sprehádzané čísla tak už ani ľavou nepohnem.
Tak sa vytešujme aspoň teraz. A to zdravíčko asi potrebujeme viacerí.

Veď aj sa vytešujem, kto ma pozná mi to iste dosvedčí, ale je fakt, že mám niekedy depku, myslím, že je to normálne. A moji chlapi mi vtedy hovoria: Mami tuším máš málo roboty. Makáš bez oddychu a potom sa nudíš. Stále musím pripomínať, že moja robota je termínovaná. Stále je 25-teho, alebo 30,31 a 31.03.
Ale pokiaľ nejde o život ide o h.....
Takže s úsmevom do dôchodku a v dôchodku
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
potrebujem nejakú morálnu podporu...už nevládzem...dnes mi zapílil dva roky zamestnaný chlap že on poberá invalidný dôchodok ...na milú otázku prečo to nepovedal ked nastupoval pred dvomi rokmi mi odpovedal ešte milšie: a to treba? to neviete zistiť na sociálke? no nezabijete také dačo?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
ALDA Pozri príspevok
Veď aj sa vytešujem, kto ma pozná mi to iste dosvedčí, ale je fakt, že mám niekedy depku, myslím, že je to normálne. A moji chlapi mi vtedy hovoria: Mami tuším máš málo roboty. Makáš bez oddychu a potom sa nudíš. Stále musím pripomínať, že moja robota je termínovaná. Stále je 25-teho, alebo 30,31 a 31.03.
Ale pokiaľ nejde o život ide o h.....
Takže s úsmevom do dôchodku a v dôchodku
Alduška to nie je depka. To je rozmar z toho, že si sa dožila dôchodku, ešte Ti aj niečo sociálka posiela na prilepšenie. Taká Tanče napríklad vôbec nemá isté, či nejaké prilepšenie bude. To potom nebude rozmar, ale depka.Nestrašme ich, ten dôchodkový vek je radosť.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

brm Pozri príspevok
potrebujem nejakú morálnu podporu...už nevládzem...dnes mi zapílil dva roky zamestnaný chlap že on poberá invalidný dôchodok ...na milú otázku prečo to nepovedal ked nastupoval pred dvomi rokmi mi odpovedal ešte milšie: a to treba? to neviete zistiť na sociálke? no nezabijete také dačo?
nezabudni zahrabať!
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
brm Pozri príspevok
potrebujem nejakú morálnu podporu...už nevládzem...dnes mi zapílil dva roky zamestnaný chlap že on poberá invalidný dôchodok ...na milú otázku prečo to nepovedal ked nastupoval pred dvomi rokmi mi odpovedal ešte milšie: a to treba? to neviete zistiť na sociálke? no nezabijete také dačo?

Nas.re, čo by nie. Tiež som mala podobný prípad, kde ma upozornili zo ZP, že im toho dotyčného systém dáva do nižšej sadzby, ako sme my uviedli vo výkaze....Som čumela ako hrča z dosky...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ZuzanaP Pozri príspevok
Nas.re, čo by nie. Tiež som mala podobný prípad, kde ma upozornili zo ZP, že im toho dotyčného systém dáva do nižšej sadzby, ako sme my uviedli vo výkaze....Som čumela ako hrča z dosky...
ďalší výraz do môjho slovníčka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať