Zavrieť

Porady

Ukončenie alebo prerušenie živnosti SZČO

Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
Usporiadat
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

marjankaj Pozri príspevok
Predsa to ktoré si mala. A poslali ti vôbec nové čísla účtov?
číslo účtu mi neposlali,ale aj tak mi nevyjde platiť daň
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pre istotu si ho môžeš uložiť, nájdeš tu https://pki.drsr.sk/pomocka.jsp
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Marína Pozri príspevok
Píšeš DIČ. To, že si kartičku DIČ odovzdala, neznamená, že zo systému bolo vymazané aj tvoje DIČ.
Aj FO-občania ak aspoň raz podali DP, systém im vygeneroval DIČ, to im aj do budúcna ostáva.
V podstate je jedno, čo tam napíše. nemusí DIČ ak ho nemá Oni si dohľadajú aj podľa RČ. (a majú sa písať údaje platné v čase DP).
Mne tak aj správkyňa povedala - že to ma najmenej má trápiť
1 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

Katy a R Pozri príspevok
V podstate je jedno, čo tam napíše. nemusí DIČ ak ho nemá Oni si dohľadajú aj podľa RČ. (a majú sa písať údaje platné v čase DP).
Mne tak aj správkyňa povedala - že to ma najmenej má trápiť
Ja som si to tiež myslela,pretože v čase,keď podávam DP tak to DIČ nemám
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

balunka Pozri príspevok
Ja som si to tiež myslela,pretože v čase,keď podávam DP tak to DIČ nemám
Nie je to celkom tak. Zober si napr. daňovníka, ktorý nikdy nepodnikal a dávnejšie si sám podal DP_typ A. Systém mu vygeneroval DIČ(kartičku s identifikačných číslom však nedostáva) a ak by teraz podal DP, v systéme sa nájde aj pod DIČ, aj RČ.
Ja viem tak, že ak už má pridelené DIČ, tak ho má používať. Druhou stranou mince však je, odkiaľ sa ho má dozvedieť, jedine vlastnú iniciatívu vyvinúť, ak DIČ DÚ nezverejňuje a ani neoznamuje.
1 0
petikapp petikapp

petikapp je offline (nepripojený) petikapp

Ahojte. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Manžel má od 14.2.2011-13.2.2014 pozastavenú živnost. Na sklade má tovar v hodnote 13 tis eur (plast. okná, príslušenstvo). Ak by som urobila na celý sklad predaj inej firme v nákupných cenách, môžem si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % aj ked podnikal v tomto roku len 1,5 mesiaca? A chcem sa aj opýtať, ak by nastal prípad, že sa to nepredá, len zostatok skladu zdaním, je tam možnosť odpočítania paušálnych výdavkov vo výške 40 % zo zostatku skladu? A ešte 1 otázočka - ja ako manželka som bola do 5/2011 na rodičovskej dovolenke a od 6/2011 som bola nahlásená vo zdravotnej poistovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, no od toho 6/2011 som súčastne pracovala na Dohodu o pracovnej činnosti z ktorej som mala príjem 700 eur. Chcem sa opýtať, či si manžel môže na mna uplatniť nezdaniteľnú čiastku vo výške 3559,20 poníženú len o tých 700 eur čiže 2859,20 eur? Za pomoc vopred ďakujem.
0 0
geffertova geffertova

geffertova je offline (nepripojený) geffertova

Dobrý deň rada by som sa poradila. Môj manžel je SZCO od roku 2007. Uplatnuje si paušálne výdavky 40 percent. No tento rok je to s prácou horšie a tak rozmýšla, že ukončí živnosť. Ak by sa neskôr práca našla, znova by si ju obnovil. Možno by bolo lepšie ju pozastaviť. Neviem, čo je lepšie. Ja sa chcem, opýtať, kedže mu budem musieť urobiť účtovníctvo, ako mám postupovať pri ukončení alebo pozastavení živnosti. To že ho budem musieť odhlásiť z poistovne a prihlásiť do ZP ako samoplatcu viem. Ako je to z danovým priznaním, ak nepodniká celý rok. V majetku firmy nemá nič, ani auto. Na začiatku kupil nejaké pracovné pomôcky do 100 000 Sk, ale všetky boli do sumy 30000 Sk. Neviem, čo s tými vecami, zvyšujú mi základ dane? Niektoré už ani nefungujú. Ani neviem, ako by som ich ohodnotila, teda akú majú zostatkovú hodnotu. Ak môžete prosím poradte mi, lebo sa v tom veľmi nevyznám. Vopred veľmi pekne ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

geffertova Pozri príspevok
Dobrý deň rada by som sa poradila. Môj manžel je SZCO od roku 2007. Uplatnuje si paušálne výdavky 40 percent. No tento rok je to s prácou horšie a tak rozmýšla, že ukončí živnosť. Ak by sa neskôr práca našla, znova by si ju obnovil. Možno by bolo lepšie ju pozastaviť. Neviem, čo je lepšie. Ja sa chcem, opýtať, kedže mu budem musieť urobiť účtovníctvo, ako mám postupovať pri ukončení alebo pozastavení živnosti. To že ho budem musieť odhlásiť z poistovne a prihlásiť do ZP ako samoplatcu viem. Ako je to z danovým priznaním, ak nepodniká celý rok. V majetku firmy nemá nič, ani auto. Na začiatku kupil nejaké pracovné pomôcky do 100 000 Sk, ale všetky boli do sumy 30000 Sk. Neviem, čo s tými vecami, zvyšujú mi základ dane? Niektoré už ani nefungujú. Ani neviem, ako by som ich ohodnotila, teda akú majú zostatkovú hodnotu. Ak môžete prosím poradte mi, lebo sa v tom veľmi nevyznám. Vopred veľmi pekne ďakujem.
.. veď píšeš, že si uplatňuje paušálne výdavky ... ak je to preňho výhodnejšie, tak načo by si sa trápila s účtovníctvom (podľa mňa). Ostaň pri tom, že nie je UJ.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

geffertova Pozri príspevok
Dobrý deň rada by som sa poradila. Môj manžel je SZCO od roku 2007. Uplatnuje si paušálne výdavky 40 percent. No tento rok je to s prácou horšie a tak rozmýšla, že ukončí živnosť. Ak by sa neskôr práca našla, znova by si ju obnovil. Možno by bolo lepšie ju pozastaviť. Neviem, čo je lepšie. Ja sa chcem, opýtať, kedže mu budem musieť urobiť účtovníctvo, ako mám postupovať pri ukončení alebo pozastavení živnosti. To že ho budem musieť odhlásiť z poistovne a prihlásiť do ZP ako samoplatcu viem. Ako je to z danovým priznaním, ak nepodniká celý rok. V majetku firmy nemá nič, ani auto. Na začiatku kupil nejaké pracovné pomôcky do 100 000 Sk, ale všetky boli do sumy 30000 Sk. Neviem, čo s tými vecami, zvyšujú mi základ dane? Niektoré už ani nefungujú. Ani neviem, ako by som ich ohodnotila, teda akú majú zostatkovú hodnotu. Ak môžete prosím poradte mi, lebo sa v tom veľmi nevyznám. Vopred veľmi pekne ďakujem.
Za rok 2012 ešte platia 40% paušálne výdavky, takže ešte ich môžeš využiť.
0 0
geffertova geffertova

geffertova je offline (nepripojený) geffertova

Dakujem za radu. Takže dúfam, že som to správne pochopila. K 30.09.2012 preruší živnosť. Pohľadávky ma všetky uhradené, takže môžem uplatniť 40% paušálne výdavky. Do počtu mesiacov v DP za rok 2012 uvediem 9. Nedávam žiadne iné výkazy. Čo sa týka odvodov, dávam do výdavkov aj poistné za 9 mesiac, ak bolo uhradené v októbri, ked už bola živnosť prerušená? A ešte sa chcem opýtať po tých 6 mesiacoch,keď bude živnosť prerušená, musím to isť niekde nahlásiť alebo automaticky mu živnosť pokračuje?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petikapp Pozri príspevok
Ahojte. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Manžel má od 14.2.2011-13.2.2014 pozastavenú živnost. Na sklade má tovar v hodnote 13 tis eur (plast. okná, príslušenstvo). Ak by som urobila na celý sklad predaj inej firme v nákupných cenách, môžem si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % aj ked podnikal v tomto roku len 1,5 mesiaca?
Takto si príspevok staršieho dáta skrátim.

Manžel mal vyporiadať svoju daňovú povinnosť o zostatkové zásoby podľa účtovnej evidencie z dôvodu, že z daňového pohľadu došlo k ukončeniu podnikania. Túto povinnosť mal v daňovom priznaní za rok 2011. To nie je možnosť, ale povinnosť. Ak zásoby zdanil, nemôže byť príjem z ich predaja zdaniteľný príjmom a to do hodnoty zdanených zásob. Príjem nad túto hranicu je zdaniteľným príjmom v roku, v ktorom dôjde k inkasu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petikapp Pozri príspevok
... ak by nastal prípad, že sa to nepredá, len zostatok skladu zdaním, je tam možnosť odpočítania paušálnych výdavkov vo výške 40 % zo zostatku skladu?
Áno. Pri zdanení zostatku zásob je možné uplatniť percententuálne výdavky. Ich uplatnenie sa vzťahuje v úhrne na všetky zdaniteľné príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
geffertova Pozri príspevok
Dakujem za radu. Takže dúfam, že som to správne pochopila. K 30.09.2012 preruší živnosť. Pohľadávky ma všetky uhradené, takže môžem uplatniť 40% paušálne výdavky.
Bez ohľadu na uhradenie pohľadávok je možné uplatniť percentuálne výdavky.
geffertova Pozri príspevok
Nedávam žiadne iné výkazy.
Tak.
geffertova Pozri príspevok
Čo sa týka odvodov, dávam do výdavkov aj poistné za 9 mesiac, ak bolo uhradené v októbri, ked už bola živnosť prerušená?
Tak to asi nie ... resp. áno, ale cez percenutálne výdavky, ktoré sa vypočítajú z príjmov. Nezáleží na tom čo ste zaplatili, či nezaplatili z Vášho poistného. Uvádzate, že budete uplatňovať percentuálne výdavky.
geffertova Pozri príspevok
A ešte sa chcem opýtať po tých 6 mesiacoch,keď bude živnosť prerušená, musím to isť niekde nahlásiť alebo automaticky mu živnosť pokračuje?
No určite na DÚ. A aj na SP a ZP predpokladám. Prerušenie živnosti možno predlžovať. Treba dať na vedomie, ako ste sa rozhodli.
0 0
geffertova geffertova

geffertova je offline (nepripojený) geffertova

Ďakujem pekne za odpoveď
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Zdravím Vás. Prosím o odsúhlasenie:
- živnosť prerušená od 31.10.2012 do ...xy
- platca DPH, majetok - autá - neodpísaný, zásoby = 0.

Čo sa týka DPH: podáme za 4. q 2012 s výsledkom aký nasčítame (výstup,vstup do dátumu dodania 31.10.2012). Ďalšie zdaňovacie obdobia budú nuly.
Čo sa týka DzMV: autá odhlásime k 31.10.2012, nepoužívané na podnikanie.
Čo sa týka DzPJ: ZD = príjmy do 31.10.2012
+ neuhradené pohľadávky (cez ID - nepeňažná operácia)
- VOZD
- neuhradené záväzky do 31.10.2012 (telefón, DzMV, odvody) cez ID - nepeňažná operácia

Odpisy - na tie nemáme nárok, keďže o majetku neúčtujeme k 31.12.2012
- keď po čase ...xy obnovíme živnosť...pokračujeme v odpisoch? ...na kartách poznačím prerušenie odpisovania počas doby prerušenia živnosti?

Ďakujem za odsúhlasenie a doplnenie.
Myslím, že to pomôže aj iným, keďže som pri čítaní tejto témy strávila hoooodne času .
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

ajka100 Pozri príspevok
Zdravím Vás. Prosím o odsúhlasenie:
- živnosť prerušená od 31.10.2012 do ...xy
- platca DPH, majetok - autá - neodpísaný, zásoby = 0.

Čo sa týka DPH: podáme za 4. q 2012 s výsledkom aký nasčítame (výstup,vstup do dátumu dodania 31.10.2012). Ďalšie zdaňovacie obdobia budú nuly.
Čo sa týka DzMV: autá odhlásime k 31.10.2012, nepoužívané na podnikanie.
Čo sa týka DzPJ: ZD = príjmy do 31.10.2012
+ neuhradené pohľadávky (cez ID - nepeňažná operácia)
- VOZD
- neuhradené záväzky do 31.10.2012 (telefón, DzMV, odvody) cez ID - nepeňažná operácia

Odpisy - na tie nemáme nárok, keďže o majetku neúčtujeme k 31.12.2012
- keď po čase ...xy obnovíme živnosť...pokračujeme v odpisoch? ...na kartách poznačím prerušenie odpisovania počas doby prerušenia živnosti?

Ďakujem za odsúhlasenie a doplnenie.
Myslím, že to pomôže aj iným, keďže som pri čítaní tejto témy strávila hoooodne času .

Viete mi to odsúhlasiť, prosím
0 0
monikammm monikammm

monikammm je offline (nepripojený) monikammm

Ahojte, ja by som sa tiež chcela pripojiť k tejto téme. AK dobre rozumiem, keď FO ukončí počas roka živnosť a zostanú mu na sklade zásoby nepredaného tovaru a jedna neuhradená faktúra dodávateľská z minulého roka, tak jeho základ dane sa vypočíta takto: Príjmy - výdavky + hodnota nepredaných zásob - hodnota neuhradeného záväzku. Správne?
Ďalšia otázka - keď dotyčný zrušil živnosť a živnosť si založila jeho matka, starobná dôchodkyňa, ktorá z týchto zásob predala len niečo za 50 €, treba jej vôbec robiť DP za rok 2012?
Ak áno - nezdaniteľnú časť si môže uplatniť len vo výške NČZD-suma starobného dôchodku, vyplateného od 1-12/2012, alebo vyplateného len za tie mesiace, v ktorých už mala živnosť?
A aby to nebolo jednoduché, oni si medzi sebou ten tovar ani "papierovo" nepreviedli. Jednoducho z tých zásob niečo predala už matka cez svoju živnosť.
Môj názor je taký, že by mali spätne urobiť medzi sebou nejakú faktúru na predaj zásob, tým by sa prvý živnostník zbavil zásob a nemusel by ich dodaňovať.
Otázka - môžu sa predať pod nákupnú cenu (ide o víno)? A keď túto faktúru matka-živnostníčka do konca roka 2012 neuhradila, ona si ju nedáva do výdavkov. Buď teda ona nemusí vôbec podať DP, alebo bude mať len príjem 50€ a paušálne výdavky.. Myslíte, že je to takto správne?
Vďaka za pomoc.
0 0
namor111 namor111

namor111 je offline (nepripojený) namor111

Dobrý deň, prosím o usmernenie, prečítal som celú túto tému, ale stále tomu nerozumiem.
Živnostník ukončil živnosť k 31.12.2012 /už mi to nahlásil/. Budem podávať DP za rok 2012 do 31.3.2013 vrátane výkazov lebo mu vediem JÚ.
1. Doslé faktúry vystavené do 31.3.2013, ktoré súvisia s účtovníctvom roku 2012 a ktoré aj budú do 31.3.2013 určite uhradené /tento podnikateľ si načas plnil všetky svoje záväzky/, zahrniem do knihy záväzkov v roku 2012 a upravím cez uzávierkové operácie cez ID ako uhradené do VOZD a teraz neviem, v daňovom priznaní ich uvediem do výdavkov zo živnosti alebo samostatne do riadku 41 DP FO typ B??? Ja budem toto robiť prvý krát, ale keď to zaúčtujem cez ID do VOZD, tak mi to predsa pôjde do výdavkov zo živnosti - keď si to nechám v alfe načítať do DP priamo z programu a nie do r. 41??? Ja som z toho "jeleň". Ďakujem za usmernenie

Neviem, či je lepšie mu vystaviť faktúru za účtovníctvo a DP ešte teraz do starého roku alebo stačí v januári, keď mu to skutočne spracujem? Viem, že tam bude mať ešte daň z motorových vozidiel a určite nejaké ďalšie záväzky a tiež decembrová pohľadávka bude uhradená až v januári.
Ak mu všetky neuhradené pohľadávky a záväzky a teda platby ktoré by boli zrealizované až v roku 2013 zahrniem do priznania za rok 2012, už nebude potrebné podávať priznanie za rok 2013.

Ďakujem Roman
0 0
namor111 namor111

namor111 je offline (nepripojený) namor111

posúvam
0 0
namor111 namor111

namor111 je offline (nepripojený) namor111

namor111 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o usmernenie, prečítal som celú túto tému, ale stále tomu nerozumiem.
Živnostník ukončil živnosť k 31.12.2012 /už mi to nahlásil/. Budem podávať DP za rok 2012 do 31.3.2013 vrátane výkazov lebo mu vediem JÚ.
1. Doslé faktúry vystavené do 31.3.2013, ktoré súvisia s účtovníctvom roku 2012 a ktoré aj budú do 31.3.2013 určite uhradené /tento podnikateľ si načas plnil všetky svoje záväzky/, zahrniem do knihy záväzkov v roku 2012 a upravím cez uzávierkové operácie cez ID ako uhradené do VOZD a teraz neviem, v daňovom priznaní ich uvediem do výdavkov zo živnosti alebo samostatne do riadku 41 DP FO typ B??? Ja budem toto robiť prvý krát, ale keď to zaúčtujem cez ID do VOZD, tak mi to predsa pôjde do výdavkov zo živnosti - keď si to nechám v alfe načítať do DP priamo z programu a nie do r. 41??? Ja som z toho "jeleň". Ďakujem za usmernenie

Neviem, či je lepšie mu vystaviť faktúru za účtovníctvo a DP ešte teraz do starého roku alebo stačí v januári, keď mu to skutočne spracujem? Viem, že tam bude mať ešte daň z motorových vozidiel a určite nejaké ďalšie záväzky a tiež decembrová pohľadávka bude uhradená až v januári.
Ak mu všetky neuhradené pohľadávky a záväzky a teda platby ktoré by boli zrealizované až v roku 2013 zahrniem do priznania za rok 2012, už nebude potrebné podávať priznanie za rok 2013.

Ďakujem Roman
posúvam
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať