Zavrieť

Porady

Ukončenie alebo prerušenie živnosti SZČO

Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
Usporiadat
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

palčo Pozri príspevok
Ak ukončím, alebo preruším živnosť povedzme k 28.2., ako je to s platením odvodov do konca roka?
A následne budem pokračovať ako s.r.o.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ukončením živnosti prestávaš platiť odvody, samozrejme pre ZP musíš byť mať nejaké poistenie, aspoň dobrovoľné.
SRO . ak sa tam za pár euracikov zamestnáš, lebo nikto za teba odvody neplatí, tak to budeš mať vybavené.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Vďaka.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

KEJKA Pozri príspevok
ukončením živnosti prestávaš platiť odvody, samozrejme pre ZP musíš byť mať nejaké poistenie, aspoň dobrovoľné.
SRO . ak sa tam za pár euracikov zamestnáš, lebo nikto za teba odvody neplatí, tak to budeš mať vybavené.
To je vporiadku, ale z pár euráčikov nevyžijem. Iba ak do konca roka žiť z našetreného a potom si dať odmenu-podiel na zisku? Ale ako zamestnanec to môžem? Neviem ako to funguje.
0 0
ivuska1212 ivuska1212

ivuska1212 je offline (nepripojený) ivuska1212

Dobry den, prosim o váš názor poraďáci, či je lepšie živnosť prerušiť, alebo zrušiť. SZČO pracovala na živnosť pre jednu firmu, ale pre zhoršenie situácie musí s danou firmou spoluprácu ukončiť. Momentálne pôjde na ÚP a nevie akou formou sa jej podarí znovu zamestnať.
0 0
beatar beatar

beatar je offline (nepripojený) beatar

To si musí sama zvážiť. Ak preruší/minimum je na 6 mesiacov/ zaplatí určite menšie poplatky ako keď zruší živnosť úplne. Musí vedieť či sa bude chcieť zamestnať na pracovný pomer a nechce už začať podnikať/v tom prípade úplne zrušiť/, alebo ak nie je ešte rozhodnutá, tak určite je lepšie najprv živnosť prerušiť.
0 0
ivuska1212 ivuska1212

ivuska1212 je offline (nepripojený) ivuska1212

Ak preruší, tak minimálne na 6 mesiacov a aké je maximum? A keď si v priebehu prerušenia najde zamestnanie na pracovný pomer, môže ju úplne zrušiť?
0 0
beatar beatar

beatar je offline (nepripojený) beatar

Maximum neviem, ale minimálna doba je určite na 6 mesiacov. V prípade, že si nájde zamestnanie môže samozrejme živnosť zrušiť.
0 0
ivuska1212 ivuska1212

ivuska1212 je offline (nepripojený) ivuska1212

Ďakujem
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Živnosť zrušená 7/10. Všetky záväzky týkajúce sa podnikania (SP, ZP, fa za telefón, daň z MV, prípadne nedoplatok RZZP 2010) uhradené po tomto termíne, zaúčtujem v PD cez ID v rámci uzávierkových operácii. Je to tak?
Po preštudovaní porady som dospela k záveru, že po dni zrušenia v peňažnom denníku doúčtujem cez ID iba poplatky, úroky, daň banky. Všetky záväzky uhradené po tomto termíne, evidujem len v knihe záväzkoch a v DP ich sumu uvádzam ako položky znižujúce ZD. Dúfam, že som to správne pochopila.
Naposledy upravil nikula : 03.03.11 at 13:52
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

nikula Pozri príspevok
Živnosť zrušená 7/10. Všetky záväzky týkajúce sa podnikania (SP, ZP, fa za telefón, daň z MV, prípadne nedoplatok RZZP 2010) uhradené po tomto termíne, zaúčtujem v PD cez ID v rámci uzávierkových operácii. Je to tak?
Uistite ma v tejto otázke? Ešte doplním, ak vznikne preplatok RZZP 2010, tak ho dám ako príjem cez ID, ale v akej výške, ak nepoznám daň z preplatku. Ako potom postupovať?
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

nikula Pozri príspevok
Uistite ma v tejto otázke? Ešte doplním, ak vznikne preplatok RZZP 2010, tak ho dám ako príjem cez ID, ale v akej výške, ak nepoznám daň z preplatku. Ako potom postupovať?
Ako je to s preplatkom, dať ho do položiek zvyšujúcich ZD alebo ho už neevidovať?
Vznikol mi preplatok pri súbehu zamestnania a živnosti. Preplatok vychádza zo živnosti.
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

nikula Pozri príspevok
Uistite ma v tejto otázke? Ešte doplním, ak vznikne preplatok RZZP 2010, tak ho dám ako príjem cez ID, ale v akej výške, ak nepoznám daň z preplatku. Ako potom postupovať?
pozri si usmernenie DRSR
0 0
Tóthová Csilla Tóthová Csilla

Tóthová Csilla je offline (nepripojený) Tóthová Csilla

Dobrý deň. Mala by som prosbu. Manžel minulý rok ukončil živnosť v októbri. Za celý rok mal z faktúr príjem 1 665,- EUR. Ostatné mesiace bol na ÚP. Musíme podať daňové priznanie? Ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
SZČO: prerušená živnosť od 01.11.2009-30.04.2010
ukončená živnosť: 22.09.2010

Počas celého obdobia bol aj riadne zamestnaný. Dňa 30.4.2010 mu skončilo prerušenie živnosti, avšak živnosť zabudol ukončiť. Prišiel mu nedoplatok zo SP za mesiace 05-09/10, ktoré platil podľa splátk.kalendára. V r.2010 zaplatil 90 eur dňa 30.08.... môžem to zaúčtovať v účt.denníku ? Na zvyšný nedoplatok nemám ani splátkový kalendár a nepoznám ani sumu. čo s tým?
Príjem zo živnosti v r.2010 nemal žiadny. Vykážem mu stratu zo živnosti, urobím DP typ B kde uvediem aj príjmi zo zamestnania? A čo so ZP? Tam vraj nemal povinnosť platiť. Urobím RZZP-typ S.
Prosím poradte. Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lenka1979 Pozri príspevok
SZČO: prerušená živnosť od 01.11.2009-30.04.2010
ukončená živnosť: 22.09.2010

Počas celého obdobia bol aj riadne zamestnaný. Dňa 30.4.2010 mu skončilo prerušenie živnosti, avšak živnosť zabudol ukončiť. Prišiel mu nedoplatok zo SP za mesiace 05-09/10, ktoré platil podľa splátk.kalendára. V r.2010 zaplatil 90 eur dňa 30.08.... môžem to zaúčtovať v účt.denníku ? Na zvyšný nedoplatok nemám ani splátkový kalendár a nepoznám ani sumu. čo s tým?
Príjem zo živnosti v r.2010 nemal žiadny. Vykážem mu stratu zo živnosti, urobím DP typ B kde uvediem aj príjmi zo zamestnania? A čo so ZP? Tam vraj nemal povinnosť platiť. Urobím RZZP-typ S.
Prosím poradte. Ďakujem.
Lenka, pri súbehu zamestnania a podnikania neplatí preddavky na zdr.poistenie z minima, ale v skutočnej výške. Či mal alebo nemal platiť zistíš z RZZP za rok 2009 z r. B44.

RZZP robíš podľa výšky príjmu zo zamestnania : S + SA + SB alebo X + XA + XB
1 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Lenka, pri súbehu zamestnania a podnikania neplatí preddavky na zdr.poistenie z minima, ale v skutočnej výške. Či mal alebo nemal platiť zistíš z RZZP za rok 2009 z r. B44.

RZZP robíš podľa výšky príjmu zo zamestnania : S + SA + SB alebo X + XA + XB

Vďaka Veronika, nevznikla mu povinnosť platiť.

Ešte Ťa poprosím, ohľadom toho zaúčtovania odvodov-dodatočné doplatenie do SP- on prerušil živnosť, no zabudol ju ukončiť, t.zn.,že sa mu automaticky obnovila či chcel alebo nie... Môžem ich riadne doúčtovať do pen.denníka, kedže živnosť mu riadne "išla" len nemal z nej príjem,lebo si myslel,že je už "mrtva"? Iné záväzky ani pohľadávky nemal. Tým pádom by mal stratu zo živnosti a v dan.priznaní by som mu ešte dopočítavala príjmy zo zamestnania...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lenka1979 Pozri príspevok
Vďaka Veronika, nevznikla mu povinnosť platiť.

Ešte Ťa poprosím, ohľadom toho zaúčtovania odvodov-dodatočné doplatenie do SP- on prerušil živnosť, no zabudol ju ukončiť, t.zn.,že sa mu automaticky obnovila či chcel alebo nie... Môžem ich riadne doúčtovať do pen.denníka, kedže živnosť mu riadne "išla" len nemal z nej príjem,lebo si myslel,že je už "mrtva"? Iné záväzky ani pohľadávky nemal. Tým pádom by mal stratu zo živnosti a v dan.priznaní by som mu ešte dopočítavala príjmy zo zamestnania...
ano, zaplatené poistné bude riadny VOZD, čím vykáže stratu z podnikania.
Príjem zo zamestnanie uvedieš do § 5
1 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
veronikasad Pozri príspevok
ano, zaplatené poistné bude riadny VOZD, čím vykáže stratu z podnikania.
Príjem zo zamestnanie uvedieš do § 5

Veronika, ďakujem veľmi pekne za pomoc.
0 0
Tóthová Csilla Tóthová Csilla

Tóthová Csilla je offline (nepripojený) Tóthová Csilla

Dobrý večer. Potrebovala by som pomoc. Manžel ukončil živnosť 19.10.2010. Podnikateľský účet bol zrušený len 16.12.2010, lebo ešte v decembri prichádzali platby za faktúry. Ako mám zapísať napr. poplatok za vedenie účtu v banke v peňažnom denníku po to termíne 19.10? To už mám účtovať ako výdavky, ktoré neovplyvňujú základ dane? Ďakujem za skorú odpoveď!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať